Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (113. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
7 Misafir - 7 Masaüstü
5 sn
11.462
Cevap
593
Favori
2.276.209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 111112113114115
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Gözlerim 3'er derece miyop. Sanırım gözlük camını burdan hoya marka çerçevesini ise ebaydan alacağım. Ebaya ne kadar güvenebiliriz? Çünkü 30-50 TL arasında bile titanyum 0 çerçeve gözlükler var. Mesela;
    http://www.ebay.com/itm/Hingeless-Rimless-Titanium-Eye-Glasses-B-148-Silver-Eyewear-/270950900068?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f15eea164
    Bu çerçeve baya hoş. Ve fiyatı da gayet uygun (50TL). Ve alırken nelere dikkat etmeliyiz şimdiden teşekkürler.

http://www.ebay.com/itm/kk-gd-Blue-Hinged-Rimless-Eyeglass-Glasses-Frames-TITANIUM-ODYSEY-H610-Bu-/321190344003?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac86fb543
    Buda güzelmiş 35TL gibi bedava sayılacak bir fiyatı var arkadaşlar. Alırsak sorun çıkarmı lütfen yardım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shade of Death -- 23 Ağustos 2013; 22:11:25 >

• Visionart gozluk camlarin garanti kartinda kisinin isminin yazmasi gerekli mi? Gozlukcu ismin onemli olmadigini onemli olanin seri numarasi oldugunu soyledi soyismimi almadi bile, kazik mi yiyorum yoksa?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: blaster2005

quote:

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

Orijinalden alıntı: sas_sas

Prokopi ve Acizcool arkadaslara bir sorum olacak..

Neden goz doktorlari ellerinde milyonluk goz kontrol aparatlari varken PP mesafesini olcme isini Gozlukculere birakirlar adeta topu onlara atarlar???
    Dr a olcuyu siz verin lutfen dediginizde alacaginiz cevap nerede ise hepsinde aynidir. Aletleri bozuktur..
    Milyonluk aletlerin olcemedigi PP mesafesini bazen gozlukculerin ellerinde cetvel ile olcmesine izin verirler..

Gecen gun goz muayenesi icin gittigim B*** goz klinigindeki doktora rica ettim, aldigim cevap gozlukcu olcsun oldu. Israr edince biz cetvelle olcuyoruz seklinde cevap verdi.. Goz kliniginde CETVEL...
    Burasi Turkiye ve B*** goz klinigi...

Lutfen rica ediyorum Doktorun bunu olcmemesinin altinda yatan amac nedir?
    Cevap icin simdiden resekkurler..

Selamlar cok iyi bir konuya degindiniz.
    Doktorlarin goz olcumu yapan auto refractometre cihazlarinin bir cogu pd olcumunu otomatikman yapmaktadir. Doktora kalansa recete uzerinde ilgili bolume pd degerini yazmaktir ama bunu yapan ne yazikki % 1'i gecmez. Is cetvele kalmaz yani .
    Doktor cihazdan olcum yaptiktan sonra yazar kasa fişi gibi bir cikti almaktadir orada cihazin goz icin verdigi degerler gorulur hemen o degerlerin altinda da pd degeri yer almaktadir genellikle bu kucuk ciktiyi hastalarina vermiyorlar.
    ulkemizde bu is gozlukculere kalmaktadir. Ama gozlukculere kalmasi bu isin duzgun yapilmadigi anlamina gelmez.
    Kendimden ornek verecek olursam
    "essilor pupillon" pd olcum cihazi (pd olcumunu otomatik kendi aliyor siz durbune bakar gibi cihaza bakiyorsunuz.)
    "Essilor vscope" ipade monte edilen ozel bir aparartir ve PD, dominat (baskin) goz dahil bir cok olcumu yapmaktadir.
    Ve saglama yapmak acisindan kalem ile elle PD aliyorum.
    Ben cetveli hic kullanmiyorum cok ilkel gerek yok.

Göz doktoru çerçeve olmadan pupilayı nasıl verebilir. benim doktor çıkan fişi bana verdi burda değerleriniz yazıyor dedi. ama aklıma takılan başta dediğim gibi. yeni bir çerçeve alacaksam ,çerçeve olmadan pupilla değerini verebilirmi göz doktoru.

Pd(ipd)=iki goz bebeginin birbirine olan mesafesidir.
    Rpd= sag goz bebeginin yuzumuzun tam ortasina olan mesafesidir.
    Lpd= sol goz bebeginin yuzumuzun tam ortasina olan mesafesidir.
    Pd degerlerinin(odaklarimizin) cerceve ile bir alakasi yoktur yada degisen cercevelere gore pd degisiklik gostermez. Pd degerlerini olcmek icin cerceveye gerek yoktur.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: blaster2005

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: sas_sas

Prokopi ve Acizcool arkadaslara bir sorum olacak..

Neden goz doktorlari ellerinde milyonluk goz kontrol aparatlari varken PP mesafesini olcme isini Gozlukculere birakirlar adeta topu onlara atarlar???
    Dr a olcuyu siz verin lutfen dediginizde alacaginiz cevap nerede ise hepsinde aynidir. Aletleri bozuktur..
    Milyonluk aletlerin olcemedigi PP mesafesini bazen gozlukculerin ellerinde cetvel ile olcmesine izin verirler..

Gecen gun goz muayenesi icin gittigim B*** goz klinigindeki doktora rica ettim, aldigim cevap gozlukcu olcsun oldu. Israr edince biz cetvelle olcuyoruz seklinde cevap verdi.. Goz kliniginde CETVEL...
    Burasi Turkiye ve B*** goz klinigi...

Lutfen rica ediyorum Doktorun bunu olcmemesinin altinda yatan amac nedir?
    Cevap icin simdiden resekkurler..

Selamlar cok iyi bir konuya degindiniz.
    Doktorlarin goz olcumu yapan auto refractometre cihazlarinin bir cogu pd olcumunu otomatikman yapmaktadir. Doktora kalansa recete uzerinde ilgili bolume pd degerini yazmaktir ama bunu yapan ne yazikki % 1'i gecmez. Is cetvele kalmaz yani .
    Doktor cihazdan olcum yaptiktan sonra yazar kasa fişi gibi bir cikti almaktadir orada cihazin goz icin verdigi degerler gorulur hemen o degerlerin altinda da pd degeri yer almaktadir genellikle bu kucuk ciktiyi hastalarina vermiyorlar.
    ulkemizde bu is gozlukculere kalmaktadir. Ama gozlukculere kalmasi bu isin duzgun yapilmadigi anlamina gelmez.
    Kendimden ornek verecek olursam
    "essilor pupillon" pd olcum cihazi (pd olcumunu otomatik kendi aliyor siz durbune bakar gibi cihaza bakiyorsunuz.)
    "Essilor vscope" ipade monte edilen ozel bir aparartir ve PD, dominat (baskin) goz dahil bir cok olcumu yapmaktadir.
    Ve saglama yapmak acisindan kalem ile elle PD aliyorum.
    Ben cetveli hic kullanmiyorum cok ilkel gerek yok.

Göz doktoru çerçeve olmadan pupilayı nasıl verebilir. benim doktor çıkan fişi bana verdi burda değerleriniz yazıyor dedi. ama aklıma takılan başta dediğim gibi. yeni bir çerçeve alacaksam ,çerçeve olmadan pupilla değerini verebilirmi göz doktoru.

Pd(ipd)=iki goz bebeginin birbirine olan mesafesidir.
    Rpd= sag goz bebeginin yuzumuzun tam ortasina olan mesafesidir.
    Lpd= sol goz bebeginin yuzumuzun tam ortasina olan mesafesidir.
    Pd degerlerinin(odaklarimizin) cerceve ile bir alakasi yoktur yada degisen cercevelere gore pd degisiklik gostermez. Pd degerlerini olcmek icin cerceveye gerek yoktur.

Bunu öğrendiğim iyi oldu.

çerçevesiz olmayacağı düşüncesi sanırım şuradan yerleşti aklıma bkz. ölçüm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blaster2005 -- 24 Ağustos 2013; 10:39:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: young_rock

Visionart gozluk camlarin garanti kartinda kisinin isminin yazmasi gerekli mi? Gozlukcu ismin onemli olmadigini onemli olanin seri numarasi oldugunu soyledi soyismimi almadi bile, kazik mi yiyorum yoksa?

Garanti kartını veriyormuş gözlükçü. Niye kazık yiyesiniz?! Bu kadar da abartmayın lütfen. Konuyu okuyanlar sanacak gözlükçüler kazık atmak için kol geziyor, biz de buradan uyarıyoruz milleti...

Alın gözlüğünüzü gönül rahatlığıyla kullanın..

quote:

Orijinalden alıntı: Centilmeen

Merhaba arkadaşlar. Gözlerim 3'er derece miyop. Sanırım gözlük camını burdan hoya marka çerçevesini ise ebaydan alacağım. Ebaya ne kadar güvenebiliriz? Çünkü 30-50 TL arasında bile titanyum 0 çerçeve gözlükler var. Mesela;
    http://www.ebay.com/itm/Hingeless-Rimless-Titanium-Eye-Glasses-B-148-Silver-Eyewear-/270950900068?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f15eea164
    Bu çerçeve baya hoş. Ve fiyatı da gayet uygun (50TL). Ve alırken nelere dikkat etmeliyiz şimdiden teşekkürler.

http://www.ebay.com/itm/kk-gd-Blue-Hinged-Rimless-Eyeglass-Glasses-Frames-TITANIUM-ODYSEY-H610-Bu-/321190344003?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4ac86fb543
    Buda güzelmiş 35TL gibi bedava sayılacak bir fiyatı var arkadaşlar. Alırsak sorun çıkarmı lütfen yardım.

Alın... Ama sorun çıkar mı diye sormayın. Sorun çıkarsa sorumluluk size ait. Yurtdışından benim de bir sürü alışverişim oldu. Sorun yaşadığımda ürün çöp oluyor. Hem 35 liralık çerçevede sorun çıksa ne olur? 3-4 tane sipariş edin. Çerçeve kırılırsa yedek parça olur elinizde...

quote:

Orijinalden alıntı: murattekno

quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

Evet, ama pupilla almak için gözlüğe gerek yok. Muayeneye girildiğinde göz numaralarını çıkartan optik cihaz zaten PD yi her türlü ölçüyor. Ki, bu işi gözlükçü hakkıyla yapsa da hasta göremeyince ya da rahatsızlık duyduğunda hemen suçlu gözlükçü oluyor : Odaklar yanlış!

Sağ göz +1 silindirik (daimi), sol göz - 0.75 seferik (daimi)

ne önerirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acizcool -- 24 Ağustos 2013; 11:30:46 >

• Ben de visionart dan gözlük yaptırdım sanırım zena diye bir model yada marka progressive sanırım şu an alışma aşamasındayım ama çok zorlanıyorum, camların alt kısmı yakın için üst kısmı da uzak için yaptırdım şu an için birşey diyemeyeceğim 280 tl ye yaptırdım sabit bakarsam sorun yok ama mesela şu an pc de yazıyorken yinede sadece yakn gözlüğümü takıyorum yani gözlerimi önüme doğru tutmam laazım ki bu pc de yazarken mümkün olmuyor klavyeye bakarken sorun yok da pc ye bakarken uzak devreye giriyor bu da bulanık görmeye sebep oluyor ama gazete felan okurken sorun yok daha memnuniyetimi yada memnunsuzluğumu bildiremiyorum ama kullanamam diye korkuyorum,bu işin içine girince de acaba işbir den yaptırmakta hata mı ettim diyorum kararsızım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cruiser67c -- 24 Ağustos 2013; 16:46:26 >
  • bende bugün gözlüğümü aldım camlar olarak hawkplus vınıa 1.6 asiferik cam tercih ettim çok memnunum şuana kadar diyebilirim
  • Tesekkur ederim cevap icin icim rahatladi, carsamba alicam camlaeri sonuclari sizinle paylasicam.

• Arkadaşlar herkese iyi günler benim sorum güneş gözlüğü camı hakkında. Acaba polarize olmayan güneş gözlüğü camlarına sonradan polarize filtre eklenebiliyor mu herhangi bir yöntemle? Olabiliyorsa sağlıklı oluyor mu? Cevaplarsanız çok sevinirim iyi pazarlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: cruiser67c

Ben de visionart dan gözlük yaptırdım sanırım zena diye bir model yada marka progressive sanırım şu an alışma aşamasındayım ama çok zorlanıyorum, camların alt kısmı yakın için üst kısmı da uzak için yaptırdım şu an için birşey diyemeyeceğim 280 tl ye yaptırdım sabit bakarsam sorun yok ama mesela şu an pc de yazıyorken yinede sadece yakn gözlüğümü takıyorum yani gözlerimi önüme doğru tutmam laazım ki bu pc de yazarken mümkün olmuyor klavyeye bakarken sorun yok da pc ye bakarken uzak devreye giriyor bu da bulanık görmeye sebep oluyor ama gazete felan okurken sorun yok daha memnuniyetimi yada memnunsuzluğumu bildiremiyorum ama kullanamam diye korkuyorum,bu işin içine girince de acaba işbir den yaptırmakta hata mı ettim diyorum kararsızım...

Visionart (işbir) firmasinin zena diye bir cami yok sanirim. 280tl ye yapilan progressive camin performansi dusuk olacaktir. Cok performans beklememek lazim yakin ve uzagi tek gozlukte gorursunuz ama yanlarda abarasyonlu bolge daha fazladir. Orta halli progressive camlarin cifti 500tl den baslar.
    Zamanla alisirsiniz biraz usyune gidin ve sasece yeni gozlugunuzu kullanin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prokopi -- 25 Ağustos 2013; 20:55:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Judgement13

Arkadaşlar herkese iyi günler benim sorum güneş gözlüğü camı hakkında. Acaba polarize olmayan güneş gözlüğü camlarına sonradan polarize filtre eklenebiliyor mu herhangi bir yöntemle? Olabiliyorsa sağlıklı oluyor mu? Cevaplarsanız çok sevinirim iyi pazarlar

Gunes gozlugu caminiza polarize katmani eklenemez ama gozlugunuzun eski camlari cikip yerine polarize ozelligine sahip yeni camlar takilabilir.

• Arkadaşlar merhaba,
    astigmat aks derecesi ile ilgili bir sorum var.
    Bilgisayarlı ölçümde sağ 180 sol 5 derece olarak çıkıyor. Doktor klasik usul deneyerek ikisini de 180 olarak uygulanmasını istedi ona göre reçetesini yazdı.
    Önceki camda sol 5 derece astigmat iken 4 gündür yeni camda 180 derece fakat sol gözüm ve göz kapağım sürekli ağrıyor. Gözlükçü 5 ile 180 arasında bir fark olmadığını ve bu 4 gün içinde 2500km yol yaptığım için bununla ilgili olabileceğini söyledi. Ancak içim henüz rahat değil. Konu hakkında yardım edebilecek varsa sevinirim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ****

Arkadaşlar merhaba,
    Bilgisayarlı ölçümde sağ 180 sol 5 derece olarak çıkıyor. Doktor klasik usul deneyerek ikisini de 180 olarak uygulanmasını istedi ona göre reçetesini yazdı.
    Önceki camda sol 5 derece astigmat iken 4 gündür yeni camda 180 derece fakat sol gözüm ve göz kapağım sürekli ağrıyor. Gözlükçü 5 ile 180 arasında bir fark olmadığını ve bu 4 gün içinde 2500km yol yaptığım için bununla ilgili olabileceğini söyledi. Ancak içim henüz rahat değil. Konu hakkında yardım edebilecek varsa sevinirim

Iyi bir konuya degindiniz.
    Gozunuzde astigmat degeri varsa sadece bir aks degerinde net gorus olur.
    Resimdeki gibi cam yuvarlaktir ve secilen cerceveye gore aks degeri ayarlanir hizalanir ve cerceveye montaji yapilir.
    Doktorlar genellikle aks degerlerini 5 ve katlariyla yazarlar. Olcumde aks degeri 177 cikiyorsa 180 yazarlar 12 cikiy rsa 10 yazarlar. Cok nadirdir 66, yada 138 gibi aks degeri yazan doktor.
    Genel olarak 3-5 derece aks farkini goz hissetmez ama bazi istisnai durumlarda ki siz boyle olabilirsiniz. Muayenede aksiniz 5 iken 180 yazildi gozlukcunuzde gozluk yapilirken 3-5 derece aks kaymasi yapmis olabilir dolayisiyla suan sol caminizin 175 derece olma olasiligi var ve bu yuzden rahat edemiyor olabilirsiniz.Bu buyuk bir ihtimal boyle degildir ama iciniz rahat ermedigi icin ihtimali degerlendirmek adina gozlugunuzu baska bir gozlukcuye goturup numaralarini olcup size akslarini da cihazda ne gorunuyorsa tam olarak (yuvarlamadan) soylemesini isteyin. Cikan sonuc umarim icinizi rahatlatir.
    Eger aks ile ilgili problem yoksa.muhtemelen astigmat deegerleriniz degisti ve buna alisamadiniz . Netlik ile ilgili bir sikayetiniz yoksa 3-5 gun icinde alismaniz lazim.
    GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ****

Arkadaşlar merhaba,

Iyi bir konuya degindiniz.
    Gozunuzde astigmat degeri varsa sadece bir aks degerinde net gorus olur.
    Resimdeki gibi cam yuvarlaktir ve secilen cerceveye gore aks degeri ayarlanir hizalanir ve cerceveye montaji yapilir.
    Doktorlar genellikle aks degerlerini 5 ve katlariyla yazarlar. Olcumde aks degeri 177 cikiyorsa 180 yazarlar 12 cikiy rsa 10 yazarlar. Cok nadirdir 66, yada 138 gibi aks degeri yazan doktor.
    Genel olarak 3-5 derece aks farkini goz hissetmez ama bazi istisnai durumlarda ki siz boyle olabilirsiniz. Muayenede aksiniz 5 iken 180 yazildi gozlukcunuzde gozluk yapilirken 3-5 derece aks kaymasi yapmis olabilir dolayisiyla suan sol caminizin 175 derece olma olasiligi var ve bu yuzden rahat edemiyor olabilirsiniz.Bu buyuk bir ihtimal boyle degildir ama iciniz rahat ermedigi icin ihtimali degerlendirmek adina gozlugunuzu baska bir gozlukcuye goturup numaralarini olcup size akslarini da cihazda ne gorunuyorsa tam olarak (yuvarlamadan) soylemesini isteyin. Cikan sonuc umarim icinizi rahatlatir.
    Eger aks ile ilgili problem yoksa.muhtemelen astigmat deegerleriniz degisti ve buna alisamadiniz . Netlik ile ilgili bir sikayetiniz yoksa 3-5 gun icinde alismaniz lazim.
    GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK!

İlginiz için çok teşekkürler. Evet netlik konusunda sıkıntım yok aksine sağ gözümde derece artışı olmasına rağmen o hemen alıştı. Sol gözümde görme kaybı olduğu için doktor numara artışını gerekli bulmadı, sadece 5 çıkan aksı 180 olarak işaretledi. (sol cam değerlerim bir öncekiyle aynı ancak onun aksı 5 dereceydi) Ama sol göz kapağı sanki arpacık ağrısı gibi ağrıyor ama görünürde bir şey yok. Camlar önceki gözlüğümde olduğu gibi vision art. sertifikada yazan ve reçeteyle uyuşan değerler de bunlar:

sağ -3.75 -0.75 180*
    sol -2.50 -1.25 180*

Eylülde hafta başına kadar süre tanıyıp tekrar ölçüm yaptırıp sonucu paylaşırım..

• Epilepsi, gözlük camı, ışık vs uğraşırken Astigmat nedir gözlüğü takınca öğrendim.
    Dünyam değişti resmen.

camlarda yakından bir şeyler okuduğumda çok rahatım fakat uzak yazılarda bir şey fark edemedim
    birde sağ ve sol kenarlarda gözümü sağa sola döndürürken esneme oluyor normal mi?

göz doktoruna tekrar gittim tekrar ölçtü senin gözlerin böyle dedi ilk ölçtüğüm değerler doğru dedi gözlükçüye yolladı.
    Gözlükçü odakların doğru olduğunu ve değerlerin de doğru olduğu konusunda ısrarlı.
    alışmam gerektiğini söyledi yaklaşık 1 ay sürermiş alışma süreci.

sağ +0.75 +0.50 Ax 090
    sol +1.00 +0.00

sizce şu değerlere alışmak gerçekten denildiği kadar zor mu?
    gözlükteki sağa sola kafayı oynatırken esneme normal mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Baybety

Epilepsi, gözlük camı, ışık vs uğraşırken Astigmat nedir gözlüğü takınca öğrendim.
    Dünyam değişti resmen.

camlarda yakından bir şeyler okuduğumda çok rahatım fakat uzak yazılarda bir şey fark edemedim
    birde sağ ve sol kenarlarda gözümü sağa sola döndürürken esneme oluyor normal mi?

göz doktoruna tekrar gittim tekrar ölçtü senin gözlerin böyle dedi ilk ölçtüğüm değerler doğru dedi gözlükçüye yolladı.
    Gözlükçü odakların doğru olduğunu ve değerlerin de doğru olduğu konusunda ısrarlı.
    alışmam gerektiğini söyledi yaklaşık 1 ay sürermiş alışma süreci.

sağ +0.75 +0.50 Ax 090
    sol +1.00 +0.00

sizce şu değerlere alışmak gerçekten denildiği kadar zor mu?
    gözlükteki sağa sola kafayı oynatırken esneme normal mi ?

Ilk eefa gozluk kullandiginiz icin biraz garip gelmesi normal.
    Eger netlik ile ilgili sikayetiniz yoksa 3-5 gune kadar alisirsiniz 1 ay surmez. Tabi sabah kalkinca goxlugu takip yatarken cikariyorsaniz boyle. Eger gun icinde gozluk kullanmiyorsaniz her takisinizda bunlari yasarsiniz.

• Arkadaşlar Mecidiyeköy civarında tavsiye edebileceğiniz optik şubesi var mı? A.....'dan alıyordum bugüne kadar ama sanırım kaplaması dayanaklı değil ya da bana öyle geliyor, zamanla görüş kalitem düşüyor. Bu kez farklı bir mağazadan almak istiyorum. Tavsiyeleriniz memnun edecektir.
  • from_anatolia kullanıcısına yanıt
    Şişli'de Silüet, Pera, Sağlam Optik; Osmanbey'de Silhouette, Güçlü, Filiz Optik, Nişantaşı'ında Murat, Odak, Elit, Faros Optik.
  • Teşekkürler.
  • s.a arkadaşlar. siyah gözlük çerçevesi almayı düşünüyorum. ebay da çok fazla model çeşit var. kargo ücreti flan uğraşmak istemiyorum. burdaki optikçilerde fazla seçenekte yok gg da bir kaç ürün var. bunlardan alsam cam yaptırsam diye düşünüyorum. 3,5-4 miyop-astigmat var. %60 inceltilmiş visionart organik full cama 200 tl dediler. cam-çerçeve olarak tecrübeli arkadaşlar ne tavsiye edersiniz. teşekkürler.

http://urun.gittigidiyor.com/kozmetik-kisisel-bakim/siyah-renk-kirilmaz-imaj-gozlugu-optik-ceceve-90588787

• 
Sayfa: önceki 111112113114115
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.