Şimdi Ara

GÖZLÜK CAMI REHBERİ (ALMADAN ÖNCE KESİNLİKLE OKUYUNUZ) 2 MİLYON TIKLAMA GELSİN TŞK! (98. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
11.462
Cevap
593
Favori
2.276.209
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
133 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 96979899100
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: blaster2005

quote:

Orijinalden alıntı: isilc

Arkadaşlar ince kıl faset mi iyidir, daha kalın plastik görünümlü olanlar mı?
    inceler daha belli belirsiz oluyorlar, hele benimki açık renk daha belrsiz olması dez avantaj mı sizce?

benim favorim faset çerçeve. bana göre tek dezavantajı camın etrafını saran bir çerçeve olmadığı için güneş ışığında çok parlaması. diğer çerçeveler bana ağır geliyor artık.çerçevenin metali de kaliteliyse oksitlenme falan da yapmıyor.

siz kenarlarını incelttiniz mi ? ben de istyıycem sanırım, bır de daha daraltılmasını alttan,
    buyuk geldı yuzume sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: ug_78

quote:

Arkadaşlar benim de bir sorunum var. Dün yeni bir gözlük aldım. Uzun zamandır çerçevesiz %40 civarı inceltilmiş sanırım polikarbon dedikleri camlardan kullanıyordum. Şimdi ise yarım çerçeve ile novax %55 inceltilmiş cam aldım. Abbe değeri vs. hakkında hiçbir bilgim yok. Ama kartta type: Ultral 1,67 AS pixar yazıyor. Göz kusurum hipermetrop.

SAG: SPH: +4,25 / CYL: -1,00 / AXIS: 165
    SOL: SPH: +4,25 / CYL: -1,00 / AXIS: 5

Düz bakarken her şey normal gibi fakat sağa sola bakınca görüntü bulanıklaşıyor. Mesela bir gözümü kapatıp diğer gözümle camın buruna yakın tarafına baktığım zaman hiçbir şekilde net göremiyorum. Mesela şimdi ekrana bakarken gözümü bilgisayarın sağ altında bulunan saat simgesine kaydırsam görüntü bulanık. Hele sağ gözümü kapatıp solla baksam saatin kaç olduğunu anlayamıyorum. Ancak kafamı çevirip o noktaya baktığımda net görebiliyorum. Yürürken kafamı hafif çevirip sağa veya sola baksam görüntü bulanık. Ancak kafamı tam çevirmem gerekiyor ki net görebileyim...

Gözlükçüm 2 gün takmamı, alışamazsam tekrar göz için kontrole gitmemi, muayene sonuçları normalse camları alıp inceletmek için göndereceğini söyledi ama bu 2 gün dayanılacak gibi değil. Bu neden olur herhangi bir fikri olan var mı?

Arkadaşlar bana bir fikir verin lütfen. Bir önceki mesajımda sorunumu yazmıştım. Gözlük alışılacak gibi değildi, ben de aldım reçetemi tekrar doktora gittim. Doktor tekrar baktı ve ilk muayenesini doğruladı. Derdimi anlattım, daha önce hiç böyle bir şey duymadığını söyleyerek beni bir gözlükçüye yönlendirdi. O gözlükçü de gözlüklerime baktı, cama noktalar koydu, sonra birisine kontrol ettirdi. Neticesinde bana bu camlarda odak hatası yapılmış, boşuna alışmaya uğraşma göremezsin dedi. Ben de aldım gözlüğü kendi gözlükçüme giderek durumu söyledim. Gözlükleri aldı. Bir hafta sonra bana başka bir cam denettirdi, sorun gene aynıydı. Firmadan başka bir cam isteyeceğini söyledi. Aradan gene bir hafta geçti ve bugün tekrar gittim. Bana novax'ın freeform dediği bir camını verdi, kartında asfera 1,67 pixar yazıyor. Bu camlarla görüşüm ilk camlara göre daha iyi ama gene sorunlu. Aynı sıkıntı bunda da (diğeri kadar olmasa da) devam ediyor. Gene her noktada görüş net değil. Kafamı oynatınca görüntü bozuluyor. Tek gözümü kapatıp başımı sağa sola çevirdiğimde, camın buruna yakın kısımlarında görüntü bulanık ve yazıları olsun sayıları olsun okuyamıyorum. Bırakın sayıları, büyük nesneler bile baya bulanık görünüyor. Görüntü birbiri içine geçiyor. Bu nedendir arkadaşlar, artık sıkıldım 1 aydır gözlükle uğraşıyorum, bi sürü de para verdim. Eski kıytırık camlarda bile böyle bir sorun yokken bu kadar kaliteli olduğu söylenerek satılan bu camların sorunu nedir? Bana yol gösteren olursa çok memnun olurum. Her türlü tavsiyeye açığım. Şimdiden teşekkürler.

Camlariniz 1.67 abbe degeri dusuk ama asiferik oldugu icin daha konforlu gorus vermesi gerekir tabi odak duzgun alinip uygulanirsa. Novax kotu diyemem ben kullanmiyorum ama en nihayetinde beta cam firmasinin yerli uretim camidir. Kotu demiyorum ama size biraz cok ovmusler sanirim.
    Eski policarbon camlarinizda ya astigmatiniz dusuktu yada yoktur diye tahmin ediyorum cunku bu tur astigmatli camlarda ne olursa olsun odagin disina ciktikca goruntu bozulur. Ama yinede sizin numaralarinizda bukadar problem yasayan gormedim. 3 yerde hata olabilir

1. Yanlis muayene yapan doktor hatasini kabul etmiyor baska bir doktora muayene olunmali.
    2. Gozlukcu yine odaklari ayarlayamadi duzeltilmeli.
    3. Camdq uretim hatasi var incelenmeli.
    Sirasiyla hatalari sorgularsaniz sonuca ulasirsiniz bence.
    Camin her yerinden goruntu alabileceginiz kisiye ozel camlar vardir onlari tercih edebilirsiniz. (Essilor f-360 buns guzel bir ornektir.)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında ben 7 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum ve şu an yaşım 35. Bu güne kadar reçetemi götürür gözlüğümü alır ve çıkardım hiç böyle sorunlar yaşamamıştım. Astigmatım da yine 10 yıldır aynı. Polikarbon camlarda da kenara çok çok inersem hafif bir bulanıklaşma oluyor ama bunların yanında yok denecek kadar az, görüşümü kesinlikle etkilemiyor. Bu gözlüklerle kafamı bir yöne çevirdiğimde insanları bile net göremiyorum, o noktaya iyice dönmem gerekiyor. Göz kenarıyla bir şeye baktığımda görüntü net değil. Gece yatıp televizyon izlemek istedim, yok. Yastığı arkama yerleştirdim de yarı oturur durumda net görebildim. Camların altına doğru bakınca cisimler uzuyor, netlik kayboluyor.

1. Gözlük numaram 10 senedir aynı, sadece son muayenede sol gözüm +0,25 oranında değişti. Ondan da çok emin olamadım ama doktor çok önemli değil demişti. Ancak sağ camda da aynı sorun var. Sonuçta onun numarası hiç değişmedi.
    2. Odak ayarlamak için camın tekrar değişmesi mi gerekir, yoksa mevcut camlarda odak düzeltmesi yapılabilir mi?
    3. İlk denettirdiği camlarla bu camlar farklı, bu firmanın ürettiği camlarda genel bir hata olabilir mi?

Essilor f-360 sanırım daha pahalı bir cam, şimdi bunları çöpe atıp o camdan alsam gene odak hatası olma ihtimali var mı? Her yerden net göreceğimi bilsem parasından da geçtim artık ama aynı şey başıma gelecek diye korkuyorum.

• quote:

Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında ben 7 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum ve şu an yaşım 35. Bu güne kadar reçetemi götürür gözlüğümü alır ve çıkardım hiç böyle sorunlar yaşamamıştım. Astigmatım da yine 10 yıldır aynı. Polikarbon camlarda da kenara çok çok inersem hafif bir bulanıklaşma oluyor ama bunların yanında yok denecek kadar az, görüşümü kesinlikle etkilemiyor. Bu gözlüklerle kafamı bir yöne çevirdiğimde insanları bile net göremiyorum, o noktaya iyice dönmem gerekiyor. Göz kenarıyla bir şeye baktığımda görüntü net değil. Gece yatıp televizyon izlemek istedim, yok. Yastığı arkama yerleştirdim de yarı oturur durumda net görebildim. Camların altına doğru bakınca cisimler uzuyor, netlik kayboluyor.

1. Gözlük numaram 10 senedir aynı, sadece son muayenede sol gözüm +0,25 oranında değişti. Ondan da çok emin olamadım ama doktor çok önemli değil demişti. Ancak sağ camda da aynı sorun var. Sonuçta onun numarası hiç değişmedi.
    2. Odak ayarlamak için camın tekrar değişmesi mi gerekir, yoksa mevcut camlarda odak düzeltmesi yapılabilir mi?
    3. İlk denettirdiği camlarla bu camlar farklı, bu firmanın ürettiği camlarda genel bir hata olabilir mi?

Essilor f-360 sanırım daha pahalı bir cam, şimdi bunları çöpe atıp o camdan alsam gene odak hatası olma ihtimali var mı? Her yerden net göreceğimi bilsem parasından da geçtim artık ama aynı şey başıma gelecek diye korkuyorum.

Yillardir gozluk kullaniyorsunuz ve numaralarinizda cok degismiyor ise ve daha once kullandiginiz camlarin konforuyla ilgili memnuniyetsizlik yok ise f360 tarzi bir cama gecis yapmaniza gerek yok.
    Odak duzeltmek icin camin degismesi gerekir mevcut cam ayarla olmasi cok ufak odak hatalarinda mumkun olabilir kucuk odak hatalarini zaten goz farkedemez.
    Firmanin urettigi camlarla ile ilgili detayli bilgim yok

Cama pandoskopik aci verirseniz biraz duzelme olabilir. Gozlugunuzun sap kisimlarinin kulaginizin ustune denk gelen yerlerinden biraz yukari kaldirarak camin alt kismini yanaklariniza yaklastirip ayni hareketle camin ust kisimini kaslarinizdan uzaklastirin gorusunuzun olumlu yonde biraz degismesi lazim.
    Deneyin eger olumlu sonuc alirsaniz cercevenize nasil ayar yapmaniz gerektigini anlatacagim

• quote:

Orijinalden alıntı: prokopi

quote:

Detaylı cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında ben 7 yaşımdan beri gözlük kullanıyorum ve şu an yaşım 35. Bu güne kadar reçetemi götürür gözlüğümü alır ve çıkardım hiç böyle sorunlar yaşamamıştım. Astigmatım da yine 10 yıldır aynı. Polikarbon camlarda da kenara çok çok inersem hafif bir bulanıklaşma oluyor ama bunların yanında yok denecek kadar az, görüşümü kesinlikle etkilemiyor. Bu gözlüklerle kafamı bir yöne çevirdiğimde insanları bile net göremiyorum, o noktaya iyice dönmem gerekiyor. Göz kenarıyla bir şeye baktığımda görüntü net değil. Gece yatıp televizyon izlemek istedim, yok. Yastığı arkama yerleştirdim de yarı oturur durumda net görebildim. Camların altına doğru bakınca cisimler uzuyor, netlik kayboluyor.

Yillardir gozluk kullaniyorsunuz ve numaralarinizda cok degismiyor ise ve daha once kullandiginiz camlarin konforuyla ilgili memnuniyetsizlik yok ise f360 tarzi bir cama gecis yapmaniza gerek yok.
    Odak duzeltmek icin camin degismesi gerekir mevcut cam ayarla olmasi cok ufak odak hatalarinda mumkun olabilir kucuk odak hatalarini zaten goz farkedemez.

Cama pandoskopik aci verirseniz biraz duzelme olabilir. Gozlugunuzun sap kisimlarinin kulaginizin ustune denk gelen yerlerinden biraz yukari kaldirarak camin alt kismini yanaklariniza yaklastirip ayni hareketle camin ust kisimini kaslarinizdan uzaklastirin gorusunuzun olumlu yonde biraz degismesi lazim.
    Deneyin eger olumlu sonuc alirsaniz cercevenize nasil ayar yapmaniz gerektigini anlatacagim

gözlüğün teslim edildiğinde anlattığınız şekilde olması gerektiğini duymuştum.anladığım kadarıyla işinize özen gösteriyorsunuz sizi tebrik ediyorum. üstlerden öne doğru altlar yanaklara yakın. fakat buna pek dikkat edilmiyor sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blaster2005 -- 4 Haziran 2013; 23:20:49 >

• quote:

quote:

quote:

gözlüğün teslim edildiğinde anlattığınız şekilde olması gerektiğini duymuştum.anladığım kadarıyla işinize özen gösteriyorsunuz sizi tebrik ediyorum. üstlerden öne doğru altlar yanaklara yakın. fakat buna pek dikkat edilmiyor sanırım.

@prokopi, teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Dediğinizi yaptım, bir çok açı denedim ama inanın bir fark hissedemedim. Öte yandan bütün gün araştırma yaptım ve "Varifocal Cam" denen bir şey öğrendim. Aslında aşağıya alıntıladığım şeyler benim durumumu anlatıyor gibi. Şimdi iki sorum olacak.

1. Benim camlar acaba varifocal cam mıdır?
    2. Varifocal cam ise bu cam benim için doğru cam mıdır?

---------------------------------------
    Camın bünyesindeki progressive değişimler, kullanıcıyı görmek istediği yere en ideal bakış ve baş pozisyonunda bakmaya zorlamaktadır. Burun ucu daima görülmek istenen yeri işaret etmelidir ki her mesafe, her yükseklik görülebilsin. Yan bakışlar, eğri bakışlar görüşü azaltır veya imkansızlaştırır.

Camın tasarım felsefesinde de bu gerçek vardır. Progresyen, tamamen ideal bakış açılarına göre verilmiştir. Örneğin, insan göz hizasında bir yere bakarken baş düz durumda çene düz ve burnun ucu bakılan yönü gösterir. Bu pozisyondaki bir insana okumak için bir cisim verildiğinde, gözlerin aşağı bakası, okuma eylemini gerçekleştirmek için yeterlidir. Ayrıca, başı aşağı eğmek gerekmemektedir. Baş aynı durumda iken masa üstündeki bir cismi görebilmek için göz orta mesafe kabul edilen 70-100 cm uzaktaki bir mesafeye bakar ve yine görüş elde edebilir.

Kısaca, varifocal camlarda her mesafeyi görebilmek mümkündür; ancak gözün o mesafeyi görebilecek uygun pozisyonu alması gerekir. Varifocallerde alışmayı gerektiren en önemli unsur budur. Varifocal camların mineral, organik fotokromik ve high index türleri olabileceği gibi progresyonları (geçişleri), okuma alanları farklı türleri de vardır. Örneğin, kapalı mekan kullanımı için günlük aktivite için geliştirilmiş türler. Bunların bazılarında uzak görüş ve bazılarında da yakın görüş önemsenmiştir.
    -----------------------------------------

• quote:

Orijinalden alıntı: acizcool

quote:

Orijinalden alıntı: b.unal1987

quote:

Orijinalden alıntı: b.unal1987

Merhaba

3 gün ömce zeiss marka gözluk camı aldım. Zeiss içinde çıkan gözlük temizleme spreyi ve bezi ile camı sildim. Fakat gözlük camı hemen çizildi. Ne yapmalıyım zeiss çizilmeye karşı garanti veriyor mu. Şimdi ne yapmalıyım...

Benim mesaj arada kaynadı galibaa :(

Gözlükçünüzle bir görüşün. Ama yapacak bir şey yokmuş gibi görünüyor. Hiçbir firma çizilmeye garanti vermez.

Bu camın çizilmemesi için gözlüğü ve güzlük camlarını nasıl silmeliyiz.

Ben camlar çizilecek diye su ile yıkıyorum ama yağlandığı için sorun oluyor.

Sıvı sabun yada bulaşık deterjanı ile yılkamamı tavsiye eden arkadaşlar var.

Bu maddeler camın kaplamasına zarar verir mi?

Bir de ılık su ile yıkadıktan sonra nasıl kurutmalıyız?

• quote:

Orijinalden alıntı: mnbvc

quote:

@isilc camların montajını fabrikasında yaptırma ihtimali varsa o seçeneği seçmiş olabilir gözlükçü belki bu yüzden zarflar orada kalmıştır. iyimser düşünüyorum.

@mnbvc ben çerçevesiz gözlük kullanıyorum sıvı sabunu elimde köpürtüp camlara su tuttuktan sonra köpüklüyorum camları ve duruluyorum. yağlanma falan kalmıyor. yumuşak bir peçeteyle kuruluyorum 3 sene olacak 10 haziran da kılcal çizikler haricinde derin çizikler yok camlarımda. bu ay içindede değiştiricem nasipse camlarımı. gözlükçü arkadaşlardan sabun önermeyenler de var. sanırım burada okumuştum. ben bu şekilde temizliyorum sıkıntı olmuyor.

Kullandığınız sıvı sabunun markasını nedir.

Bazı sabunlar gliserin vs içerdikleri için öner miyorlar.

herhangi bir marka ayırt etmedim. gliserin zarar verir vermez dikkat etmedim hiç ama bugüne kadar birşey olmadı.

• Merhaba arkadaşlar

Reçete fotoğrafı:http://i.imgur.com/uGAAhzy.jpg

Almak istediğim çerçeveler:

http://styleforum-testing.s3.amazonaws.com/5/58/58e5b8e0_vbattach55985.jpg

http://styleforum-testing.s3.amazonaws.com/e/e4/e4952eeb_vbattach55987.jpg

Büyük ihtimalle üsttekini alacağım. 3 numaralı organik cam üstteki gözlüklerde kaba durur mu?

Bir başka sorum ise; ilerde göz numaralarım arttığında bu gözlüklerdeki camları çıkarıp yeni aldıklarımı takma gibi bir imkanım olur mu? Bu tabii ki gözün ne kadar bozulacağına dolayısıyla camın da ne kadar kalınlaşacağı ile ilgili. Yaklaşık iki sene öncede gözü ölçtürdüğümde de gözlerim 3 dereceydi. Sanırım ilerlememiş.. Göz ölçümü yapan iki makineden aldığım iki kağıdın birinde anca -4 -4 -4 yazıyordu, tabii bu ne anlama geliyor bilemem. Açıkçası gözün ilerlememesine şaşırdım diyebilirim.

Buradaki yardımsever arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozan301

Merhaba arkadaşlar

Reçete fotoğrafı:http://i.imgur.com/uGAAhzy.jpg

Almak istediğim çerçeveler:

http://styleforum-testing.s3.amazonaws.com/5/58/58e5b8e0_vbattach55985.jpg

http://styleforum-testing.s3.amazonaws.com/e/e4/e4952eeb_vbattach55987.jpg

Büyük ihtimalle üsttekini alacağım. 3 numaralı organik cam üstteki gözlüklerde kaba durur mu?

Bir başka sorum ise; ilerde göz numaralarım arttığında bu gözlüklerdeki camları çıkarıp yeni aldıklarımı takma gibi bir imkanım olur mu? Bu tabii ki gözün ne kadar bozulacağına dolayısıyla camın da ne kadar kalınlaşacağı ile ilgili. Yaklaşık iki sene öncede gözü ölçtürdüğümde de gözlerim 3 dereceydi. Sanırım ilerlememiş.. Göz ölçümü yapan iki makineden aldığım iki kağıdın birinde anca -4 -4 -4 yazıyordu, tabii bu ne anlama geliyor bilemem. Açıkçası gözün ilerlememesine şaşırdım diyebilirim.

Buradaki yardımsever arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.

bence üstteki daha güzel ama daha asi bir ifade katacak gibi yüzüne, görünüşünden ötürü,
    porche dizaynmış süper, kırmızılı olması daha gzel.
    baska cam da takabilirsin bence her cam olur. yaşın 30 u gectıyse pek ılerlemıyor göz numarası diyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sanrupid

Merhaba arkadaşlar,
    2011-Ağustos ayında aldığım Hoya Nulux 1.67 Single Vision camlarımın bir tanesinde camın dış kısmındaki kaplama bir kenarından ufak bir şekilde soyulmaya başlamıştı, yavaş yavaş büyüyor. Camlara ait garanti kartım mevcut ve 2 yıl garantisi olduğu yazıyor. Aldığım yer sabittir, yıllardır aynı yerden cam-çerçeve alırım. Daha önce Tora marka cam kullanıyordum ve böyle bir sorunla hiç karşılaşmamıştım.

Size sorum, acaba bu durum için garanti kapsamında yapabileceğim bir şey mevcut mudur?

Ekleme: Soyulma olan bölgede cam üzerinde herhangi bir çizik mevcut değil. Zaten camları ultrasonik temizleme + içme suyu kullanarak yıkayıp temizliyorum. Camların genelinde de çizik yok. Daha önceki camlarda ultrasonik temizleme kullanmıyordum. Kaplamanın soyulmaya başlamasının bununla bir alakası var mı bilmiyorum açıkçası. Kimyasal olarak gözlük temizleme için kullanılan özel bir sıvı kullanıyorum (çok çok az miktarda). Yıkama sonrası mutlaka yine içme suyu ile durulama yapıyorum.

Bugün camları gözlükçüme teslim ettim ve ilgili firmaya gönderdiler. Eğer bir aksilik çıkmazsa birebir değişim yapılacağını söyledi.
    Gelişmeleri paylaşıyor olacağım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

@prokopi, teşekkür ederim ilgilendiğiniz için. Dediğinizi yaptım, bir çok açı denedim ama inanın bir fark hissedemedim. Öte yandan bütün gün araştırma yaptım ve "Varifocal Cam" denen bir şey öğrendim. Aslında aşağıya alıntıladığım şeyler benim durumumu anlatıyor gibi. Şimdi iki sorum olacak.

1. Benim camlar acaba varifocal cam mıdır?
    2. Varifocal cam ise bu cam benim için doğru cam mıdır?

---------------------------------------
    Camın bünyesindeki progressive değişimler, kullanıcıyı görmek istediği yere en ideal bakış ve baş pozisyonunda bakmaya zorlamaktadır. Burun ucu daima görülmek istenen yeri işaret etmelidir ki her mesafe, her yükseklik görülebilsin. Yan bakışlar, eğri bakışlar görüşü azaltır veya imkansızlaştırır.

Camın tasarım felsefesinde de bu gerçek vardır. Progresyen, tamamen ideal bakış açılarına göre verilmiştir. Örneğin, insan göz hizasında bir yere bakarken baş düz durumda çene düz ve burnun ucu bakılan yönü gösterir. Bu pozisyondaki bir insana okumak için bir cisim verildiğinde, gözlerin aşağı bakası, okuma eylemini gerçekleştirmek için yeterlidir. Ayrıca, başı aşağı eğmek gerekmemektedir. Baş aynı durumda iken masa üstündeki bir cismi görebilmek için göz orta mesafe kabul edilen 70-100 cm uzaktaki bir mesafeye bakar ve yine görüş elde edebilir.

Kısaca, varifocal camlarda her mesafeyi görebilmek mümkündür; ancak gözün o mesafeyi görebilecek uygun pozisyonu alması gerekir. Varifocallerde alışmayı gerektiren en önemli unsur budur. Varifocal camların mineral, organik fotokromik ve high index türleri olabileceği gibi progresyonları (geçişleri), okuma alanları farklı türleri de vardır. Örneğin, kapalı mekan kullanımı için günlük aktivite için geliştirilmiş türler. Bunların bazılarında uzak görüş ve bazılarında da yakın görüş önemsenmiştir.
    -----------------------------------------

Oncelikle "varifocal" diye cam yoktur. Bunu anlatan arkadas varilux ile bifocal i birlestirip varifocal i turetmis.
    Bahsettiginiz camlar zaten normalde gozluk kullanip 40 yasindan sonra calismayi yavaslatan bir goz kasi yuzunden yakin mesafelerde olusan gorme bozukluğunuda gidermek amaciyla turkce adiyla cok odakli (yakin-uzak bir arada) camlardir. Dunyada progressive, bifocal, ve varilux olarak bilinir.
    Bu baglamda sizin daha 5 yiliniz var bahsettigimiz tarzda bir cam kullanmak icin. Eger gozlugun net gordugunuz kisimindan okuma mesafesinde kucuk yazilari net bir sekilde okuyabiliyorsaniz Oralarla hic kafanizi kariatirmayin.
    Yapmaniz gereken bu tarz durumlar icin yedek bir gozluk edinmek ki bunu farkli bir gozlukcuden farkli bir marka cam tercih ederek mumkunse 1.61 indeks ve hatta incelik kalinlik sizn icin farketmiyorsa 1.56 (% 30 inceltilmis) bir cam ile yedekbir gozluk edinij ikinci kez yapilan camlcamlarinizdan sikayetinizi belirtip bir odak kontrolu rica edin. Yedek gozlugunuz olunca suanki problemli camlari fabrikaya incelemeye gonderin ve gelecek cevaba gore hareket edersiniz.

• Arkadaşlar Selamlar,
    Bende geçen hafta gözgrup'tan yeni bir gözlük aldım. Gözlerimin ikiside +4 hipermetrop. sol gözümde kayma mevcut.(göz numaralarım 7 senedir aynı).
    Odak hizalamayı yaparken Zeiss'in makinesi ile yaptılar.
    Fakat sol gözümde kayma olduğu için odak noktasında sıkıntı olmaması için 3 kez uyardım. 1 hafta geçti yeni gözlüklerime hala alışamadım.
    Gözlük camlarında odak noktasını kontrol etmenin bir yöntemi var mı acaba? Yardımcı olabilir misiniz?
    Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: GhostDog

Arkadaşlar Selamlar,
    Bende geçen hafta gözgrup'tan yeni bir gözlük aldım. Gözlerimin ikiside +4 hipermetrop. sol gözümde kayma mevcut.(göz numaralarım 7 senedir aynı).
    Odak hizalamayı yaparken Zeiss'in makinesi ile yaptılar.
    Fakat sol gözümde kayma olduğu için odak noktasında sıkıntı olmaması için 3 kez uyardım. 1 hafta geçti yeni gözlüklerime hala alışamadım.
    Gözlük camlarında odak noktasını kontrol etmenin bir yöntemi var mı acaba? Yardımcı olabilir misiniz?
    Teşekkürler

Yurdumun her hangibir gozlukcusune gidin. Muhtemelen kendi isletmesidir ve konuya hakimdir. Odaklari isaretleyip sizin odaklariniza goremi yapilip yapilmadigini kontrol etmesini isteyin. Yardimci olacaktir.
    Eger odaklariniza gore yapilmamis ise aldiginiz yerden problemli camin degisimini talep edin. Zeiss vs makineler daha cok goz boyamak icin kullanildigi icin bu tarz durumlar olusuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi prokopi -- 7 Haziran 2013; 22:17:01 >

• odaklama cihazları genel olarak şov amaçlı olduğu için genelde el ile de kontrolünü yapıyor genelde gözlükçüler. el ile de kontrol yapılmadımı odaklar alınırken.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: eskiduman

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Antirefle anladığım kadarıyla gece araç farlarının yansıması vb durumlarda faydalı. Dolayısıyla güneş gözlüğünü gece takmayacağımıza göre, ve acizcool sizin de tavsiyenizle antirefle yaptırmamaya karar verdik. Antirefleyi iptal edince de 60 ar lira düşecek ve daha da uygun olacak camlar. yani eşiminki 290 benimki 150ye falan polarize cam taktıracağız.

Bir de yanks ve exess markaları hakkında fikrinizi almak isterim. Uygun olsun diye optelli çerçevelere baktık ama gözlükçü çok kaliteli olmadığını söyledi.

Optelli için gözlükçü doğrusunu söylemiş.

Yanks ve Exess'te çok kötü ve kalitesiz çerçeveler de var çok iyi kesme, sağlam çerçeveler de var. İki markada da çok gözlük sattık. Exess'in adı var, İtalya üretimi; Yanks, Türk malı, yerli üretim.

Camlar için aldığınız fiyatlar çok iyi. Hayırlı olsun.

Tekrar merhaba,
    Bizim gozlukcunun verdigi fiyatlar da gozlukler de yalan oldu. Aklens firmasi gunes gozlugu yapmayacagini soylemis ve onlarda su an altra ile calisiyorlarmis. Ve fiyatlar da iyce uctu bu yeni firmada. Polarize almaya kalktigimizda iki gozluk 1500e yaklasiyor. Biz de baska optikcileri de arastirmaya karar versik. Bu gidiale tazi gozluksuz gecirecegiz ama hayirlisi. Ankara'da isini iyi yapan iyi markalarla calisan fiyatlari ucurmayan optikci taniyan varsa bize bildirirse sevinirim.

Ayrica picaldi marka optik gozlugumun acilip kapanmayi saglayan parcasi cikti ve kirilmak uzere. Sanirim iki-uc yil once alinan bir gozlugun bu parcasini bulmak mumkun degil. Ya da bilenlere sorum: mumkun mu?minicik bir parca icin mecburen yeni gozluk almak zorunda kalacagim cok fena..

4 miyop derecesi ve studioline titanyum cerceve icin %45 inceltilmis ve antirefle kirilmaz camlariyla birlikte toplam 330 lira fiyat verdi. Camlarda kampanya varmis dedigine gore. Fikrinizi almak istedim nasil fiyat? Cam markasini bilmiyorum.

Bir de ben picaldiden memnundum, sadece son zamanlarda icten soyulma olmustu biraz. Studioline hic kullanmadim nasildir ki acaba?

• quote:

quote:

Merhaba arkadaşlar,
    2011-Ağustos ayında aldığım Hoya Nulux 1.67 Single Vision camlarımın bir tanesinde camın dış kısmındaki kaplama bir kenarından ufak bir şekilde soyulmaya başlamıştı, yavaş yavaş büyüyor. Camlara ait garanti kartım mevcut ve 2 yıl garantisi olduğu yazıyor. Aldığım yer sabittir, yıllardır aynı yerden cam-çerçeve alırım. Daha önce Tora marka cam kullanıyordum ve böyle bir sorunla hiç karşılaşmamıştım.

Size sorum, acaba bu durum için garanti kapsamında yapabileceğim bir şey mevcut mudur?

Ekleme: Soyulma olan bölgede cam üzerinde herhangi bir çizik mevcut değil. Zaten camları ultrasonik temizleme + içme suyu kullanarak yıkayıp temizliyorum. Camların genelinde de çizik yok. Daha önceki camlarda ultrasonik temizleme kullanmıyordum. Kaplamanın soyulmaya başlamasının bununla bir alakası var mı bilmiyorum açıkçası. Kimyasal olarak gözlük temizleme için kullanılan özel bir sıvı kullanıyorum (çok çok az miktarda). Yıkama sonrası mutlaka yine içme suyu ile durulama yapıyorum.

Bugün camları gözlükçüme teslim ettim ve ilgili firmaya gönderdiler. Eğer bir aksilik çıkmazsa birebir değişim yapılacağını söyledi.
    Gelişmeleri paylaşıyor olacağım.

Camlarım birebir sorunsuz değiştirildi, orijinal zarflarını da aldım.
    Bilgi verem arkadaşlara ayrıca teşekkür ederim

• Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

Güneş gözlüğü tercih edeceğim. Bu başlık altında cam konusundan anlayan optisyen arkadaşlar olduğunu gördüm. Birkaç hususta sorularım olacaktı.

Öncelikle önceki gözlüğüm kemik çerçeveli Persol'dü. 2803. Ve kaybettim. Muhtemelen tercihimi yine Persol'den yana kullanacağım ancak bu sefer kemik çerçeve yerine metal çerçeve düşünüyorum. Alacağım model de 2407 modeli olarak düşünmekteyim.

1- Persol kemik çerçeve konusunda kendini ispatlamış bir marka. Metal çerçeve de nasıldır ?
    2- Degrade camla , normal camlı güneş gözlüğü arasında çok fazla fark olacak mıdır ? Hangisi tercih edilmelidir ?
    3- Cam rengi konusunda net kurallar var mıdır ? Ben genellikle yeşil cam tercih ettim bu zamana kadar. Tercihen iyi bir güneş gözlüğünde hangi cam tercih edilmelidir ?
    4- Persol eski Persol müdür ? Rayban gibi markalar da Luxottica bünyesinde ancak üretimleri çin olması sebebiyle tercih etmiyorum. Persol el yapımı italyan ancak kalitesi ?
    5- Alternatif marka olarak düşündüğüm markalar Serengeti ve Silhouette. Persol'le kalite olarak kıyaslanırsa ne tavsiye edilir ?

Cevap verirseniz sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thejollyjoker -- 9 Haziran 2013; 9:37:23 >

• quote:

quote:

quote:

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum.

Antirefle anladığım kadarıyla gece araç farlarının yansıması vb durumlarda faydalı. Dolayısıyla güneş gözlüğünü gece takmayacağımıza göre, ve acizcool sizin de tavsiyenizle antirefle yaptırmamaya karar verdik. Antirefleyi iptal edince de 60 ar lira düşecek ve daha da uygun olacak camlar. yani eşiminki 290 benimki 150ye falan polarize cam taktıracağız.

Bir de yanks ve exess markaları hakkında fikrinizi almak isterim. Uygun olsun diye optelli çerçevelere baktık ama gözlükçü çok kaliteli olmadığını söyledi.

Optelli için gözlükçü doğrusunu söylemiş.

Yanks ve Exess'te çok kötü ve kalitesiz çerçeveler de var çok iyi kesme, sağlam çerçeveler de var. İki markada da çok gözlük sattık. Exess'in adı var, İtalya üretimi; Yanks, Türk malı, yerli üretim.

Camlar için aldığınız fiyatlar çok iyi. Hayırlı olsun.

Tekrar merhaba,
    Bizim gozlukcunun verdigi fiyatlar da gozlukler de yalan oldu. Aklens firmasi gunes gozlugu yapmayacagini soylemis ve onlarda su an altra ile calisiyorlarmis. Ve fiyatlar da iyce uctu bu yeni firmada. Polarize almaya kalktigimizda iki gozluk 1500e yaklasiyor. Biz de baska optikcileri de arastirmaya karar versik. Bu gidiale tazi gozluksuz gecirecegiz ama hayirlisi. Ankara'da isini iyi yapan iyi markalarla calisan fiyatlari ucurmayan optikci taniyan varsa bize bildirirse sevinirim.

Ayrica picaldi marka optik gozlugumun acilip kapanmayi saglayan parcasi cikti ve kirilmak uzere. Sanirim iki-uc yil once alinan bir gozlugun bu parcasini bulmak mumkun degil. Ya da bilenlere sorum: mumkun mu?minicik bir parca icin mecburen yeni gozluk almak zorunda kalacagim cok fena..

4 miyop derecesi ve studioline titanyum cerceve icin %45 inceltilmis ve antirefle kirilmaz camlariyla birlikte toplam 330 lira fiyat verdi. Camlarda kampanya varmis dedigine gore. Fikrinizi almak istedim nasil fiyat? Cam markasini bilmiyorum.

Bir de ben picaldiden memnundum, sadece son zamanlarda icten soyulma olmustu biraz. Studioline hic kullanmadim nasildir ki acaba?

Aklensin boyle birsey soyleyecegine inanmıyorum p.tesi teyit edecegim.
    Gozlukcu altra (israil firmasidir) dan pahaliya aliyor diye (kaldi ki altra genelde piyasa degerlerine ve altina satar.) Sizde pahaliya almak zorunda degilsiniz. Isinize yada evinize en yakin problem yasadiginizda kolaylikla ulasabileceginiz bir gozlukcu tercih edin. Daha once de söylediğim gibi inceltmeye cok takilmazsaniz cok uygun fiyata polarize camli gunes gozlugu yaptirabilirsiniz.
    Picaldi marka gozlugunuzu de gunes cami yaptiracaginiz yere gosterin varsa bir cozumu yardimci olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: thejollyjoker

Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba,

Güneş gözlüğü tercih edeceğim. Bu başlık altında cam konusundan anlayan optisyen arkadaşlar olduğunu gördüm. Birkaç hususta sorularım olacaktı.

Öncelikle önceki gözlüğüm kemik çerçeveli Persol'dü. 2803. Ve kaybettim. Muhtemelen tercihimi yine Persol'den yana kullanacağım ancak bu sefer kemik çerçeve yerine metal çerçeve düşünüyorum. Alacağım model de 2407 modeli olarak düşünmekteyim.

1- Persol kemik çerçeve konusunda kendini ispatlamış bir marka. Metal çerçeve de nasıldır ?
    2- Degrade camla , normal camlı güneş gözlüğü arasında çok fazla fark olacak mıdır ? Hangisi tercih edilmelidir ?
    3- Cam rengi konusunda net kurallar var mıdır ? Ben genellikle yeşil cam tercih ettim bu zamana kadar. Tercihen iyi bir güneş gözlüğünde hangi cam tercih edilmelidir ?
    4- Persol eski Persol müdür ? Rayban gibi markalar da Luxottica bünyesinde ancak üretimleri çin olması sebebiyle tercih etmiyorum. Persol el yapımı italyan ancak kalitesi ?
    5- Alternatif marka olarak düşündüğüm markalar Serengeti ve Silhouette. Persol'le kalite olarak kıyaslanırsa ne tavsiye edilir ?

Cevap verirseniz sevinirim

Persol bir baskadir. Soyle soyleyim ki Luxottica calisanlarinin cogu (benim gordugum) persol guned gozlugu kullaniyor. Bu bir kistas olamaz belki ama daha once persol kullandiysaniz baska gozlukte ayni konforu yakalayamayabilirsiniz. Kemik yada metal farketmez.
    Cam rengi degrade olup olmamasi bunlar tamamen sizin zevkinize kalmis bir ksistas yok.
    Persol herzaman persoldur.

• 
Sayfa: önceki 96979899100
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.