Şimdi Ara

🔥 Dolar 32,21 - Euro 34,68 - Altın 2.435 | 11 NİSAN🔥 (432. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: helluri Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 22 Misafir - 23 Masaüstü
5 sn
235.536
Cevap
1.165
Favori
11.787.565
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1149 oy
Öne Çıkar
Popüler Konular listesinde
53. Sırada  bugün en iyi #7
Sayfa: önceki 430431432433434
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Petrolün varili 20$'dı bizde fiyat yükseliyordu. Reis dünyaya kafa tutar, gavura inat fiyatları düşürmeyerek yedi ahaliye meydan okuyacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ProsesMuhendisi kullanıcısına yanıt
    Merhaba, aslında bir yazımda ciddi boksanlarımızı ve altına neler yapılabilir mivalinde bir yazı yazdım.

çoğu insanda bildiği gibi herşeyde en iyi olunamaz. Türkiye çok kısıtlı bütçelere sahip bir ülke. Mühendislerin rahat çalışabileceği bir sanayi dalının taçlandırlamsı şart bence. bu hangi sanayi dalı bunu araştırmak lazım ama inanın bunun her ay danışmanlığını veren firmalar hükümete ve ilgili yerlere bunu bildiyor. yani hükümet herşeyin farkında ana muhalefette. Ancak ne hükümet ne ana muhalefet gizli ortak ve konuşulmamış bir antlaşma vir sözleşme ile bu konuda susuyorlar. Çünkü iki tarafta yolsuzluğa battı ve ortak çıkarlar özel çıkarlar var ve çıkar çatışmaları.

Tek bir dala yüklenmek riskli ancak artık risk almamız lazım, birşeyler satmazsak bu kur bizi boğacak. peki neden devlet bunu yapımıyor? çünkü X kişiside sanayide ve o da bu teşvikten faydalanmak istiyor. y kişisi inşaatta ve o bunun inşaata akmasını istiyor. haliyle ülke çıkarlarını değil kendi cebini düşnen çok değerli vekillerimiz :) her partiden bizi unutuyor ve uyutuyorlar :)

inanın heryerde yolsuzluk var. güya yolsuzluğu bitireğini idda eden fetö bile o kadar yolsuz zve hırsız ki devlet daha çalmalarına izin vermemesi bile ciddi krizler yarattı. tam düşmanıklarını ilan edince devlet kitabına yazdı. işgal girişimlerinde ise tescillendi.. Ondan önce niye güllük gülistanlıktı? bu başka bir konu :) ve iki ucuda pisliktir :)

Yani bir alanda çok güçlenisek diğer sektörleride besliycek :) düzgün SWOT analizleri yapılması lazım. inanın yapılıyor :) bu işin beyaz peyniri olan insanlar her gün analiz yapıyor :) :)

ben bu ülkede avm'de kim mısır satıcak bunun bile tartışıldığını biliyorum :) mısır derken süt mısırı varya bi ara meşhurdu 2009larda falan :)

o derece bir ülke burası :)

rekabet kurumuna göre lüks arabalara binen ve yolsuzluğa karışmamış insan yok kadar az bunlar açıklanmış bilgiler değil ama tabiki rekabet kurumu çok hızlı para kazananı gri bir bölgede tutuyor :) :)

sırf istanbulun bu nüfüs patlaması ve 3. köprü ile ormanların talan edilip innşaata çevirilip 30 milyonlara çıkma sebebimiz TEKTİR: RANT...

Allah kitabında boşuna lanetlemiyor hırsızlığı :) işin komik yanı hacısı hocası bırak hırszlığı ibadetlerin şeklini değişitirip din satıyor töbe haşa :) feto ve diğerleri. çoğu yapıyor. hatta islam dini dışındaki vakıflarda bile deli hırsızlık var. vakıf liselerinde bile var(yabancı)

gelelim eğitime :)

çok haklısınız

eğitim için şöyle bir öneri var Kİ BEN BUNA %100 KATILIYORUM.

Milli Eğitim Bakanlığı derhal kapatılmalı ve Milli Eğitim Başkanlığı olmalı ve hükümetin oraya bakan atayamaması lazım. Yök gibi hatta daha bağımsızlaşması gerek. neden?

diyelim çok efsane bir eğitim pakedi getirdiniz:

hasılat ve ya zarar(eğer kötü sistemse) ne zaman ortaya çıkar?
    rahat 15+ yıla.

15 yılda kaç hukumet değişiyor?
    yanlış bilmiyotsam 3-4(yanlışsam düzeltin oratlamayı tam hatırlamıyoum)

her hükümet kendi bakanı ve bürökratı atıyor mu?
    her hükümet bu uzun süreç oturmadan bozuyor mu?

yani bir yara var, ve oraya müdahale olarak pansuman ve bant lazım. bunu yapıştıyıorsun. yeni doktor geliyor daha 2 saat olmuş. pansumanı yenileyin diyor ama yenilerken bide alkol basıyor yara durmuyor iyleşmiyor. niye? işlem başına doktor fatura yazıyor.

bu bir örnek: eğitim bu ülkenin en ağır yarasıdır. bunuda ifade etmiştim.

ama eğitim bile o kadar ideolojikki değiştirmek çok zor. çünkü sana anlatınlan tarih dersi osmanlının sonu ve cumhuriyet çok daha farklı :)
    buralara girmiycem ama o iş basit değil..

Şuana kadar profesörlerden ve uzman eğitimcilerden duyduğun en büyük yara şudur: ilk okul öğretmenleri.

topyekün bir sistem değişikliği çok zor. neden?
    yapan hükümet ÇOOOK AĞIRRR eleştiri altında kalcak ve insanlara 15 yıl sabredin demek zor.
    onun yerine 607 mi bir memurluk kodu varya hani 657 mi hatılrmayıorumda kovulmuyorsun. heh onu bir kaldırcaksın. 60 yaş üstü her ilkokul hocası ve orta okul hocası zorunlu emekli edilcek.

ben çok dayak yedim ilkokulda çok kalabalıktı sınıf. ve çok usluydum. çok güzel ders çalışırdım. o dayaklar beni sistemden kopardı. çok zor toparladım hla oturmuş değil... Allah belalarını versin bu hocaların...

daha ne ler var bizim duymadığımız.

Bu ülkede biliyomusun doğuda erkek çocuklarının %48'i 13 yaşında ilk cinsel deneyimini bir hayvanla yaşıyor?
    çoğu aile doğan kız çocuklarını gömüyor(canlı canlı)
    Bu ülkenin hiç konuşulmayan pizza gate ten büyük pedofil ve türlü skandalı var. hiç bi partinin g.. yemiyor bunları açmaya...

yani pislik içideyiz. ekşide bir müge anlı analizi okudum. harikaydı ekşi şeylerde paylaşılmış. ciddi noktalar var..

biz kız değil kadını tartışırken neler oluyor...

ve çoğu cahil ve eğitimsiz insanları işi. tabii ki %100 eğitimli olsan bile bunlar gene olur o başka konu. kanı bozuksa insanın...

ben sinapuru çok taktir ediyorum :) inş oyle bi ulke oluruz...

güney korede güzelde zor :)

50 matematik sorusundan ortalama 1 net alıyorsan bu sistemi çöpe atıp okulların yarsını kapasan bence sorun yok :)

ne yarısı 49'unu kapa. baksana %98 bi b... öğrenmiyorsa niye okul okuyorlar?

koçun ve mustafa koçun meslek lisesinde eğei çoktur. sabancınında engelli okullarında.
    bu insanların hakkını zor öderiz. almanyayı kopylamak lazım meslek lisesinde.

ama soruyorum ailelere: çocuğuna 500bin tl harcıyosun ilkokul orta okul lise üni hepsi vakıf. o çocuk 500bintl biriktirebilcek mi?

ben mühendis adamım. Biz IPO'ya bakarız. ne girdi. nasıl işlendi ve sonuç?

giren 2 milyon aday. işlem 12 yıllık bir eğitim hayatı. sonuç : ÇÖP
    biz o ürünü üretmeyiz :)

birde top 5 anadolu lisesline müdür atama öğretmen atama :D iyi olanı bozma çabası :D HAHAHA

bütçenin kısıtlı olması gelişmek için iyi avantaj. Amerkinaın teknolojide asyanın gerisinde kalmasının tek sebebi REHAVETtir.
    zorlanma olmadan yaratıcılık olmaz. yaratıclık olmadan inovasyon olmaz ve icat çıkmaz :)

eğitimde çok hata var. ben 5 yıldır müzikle ilgileniyorum. zorunlu müzik dersi aptal bir masturbasyon. çok gereksiz bunu bile saatlerce tartışırım :)
    bu ülkede padişahlar yabancı diller bilirdi. 1 den fazla enstruman çalardı.

şuan ki seviye?

bunda cumhuriyette çok hata yapıldı. üsküdar hariç musikiler yasaklandı. bunları haklı çıkarma aklama yolu çok :) yok devrimmiş fln
    yok efendim hatadır bu. :) fransızları doğrudan kopyaldık. gerçi tüm batı kopyaladı bu alanda, göz ardı ettikleri şey:
    her ülkenin coğrafyası ve insanı farklı aynı eğitim sistemi heryerde tutmaz :)

hadi iyi geceler :)

• -düşükten büyük miktarda dolar alındı (kutular, valizler, banka hesapları doldu tastı)
    -kasıtlı olarak dolar 3,6 yapıldı ve tüm dolar bu seviyeden bozduruldu. (cok para kazanıldı)
    -dolar düşürüldü
    -şimdi yine büyük bir alım yapılacak (yurt dışındaki vatandaslara bosuna cagrı yapılmıyor, hepsi özel kurye aslında)
    -dolar yine yükseltilecek

bunu yapan dış gücler mi? değil tabikide. birileri halkı kullanarak cok büyük paralar kazanıyor ülke umurlarında degil...

• quote:

Orijinalden alıntı: hardday

quote:

Orijinalden alıntı: wehrmacht

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: iskefiyeli

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: iskefiyeli

quote:

@iskefiyeli
    quote:

Orta Doğu; başkanlık sistemine geçen Türkiye nin vilayetleri olur.

demişsin anlat bakim bu işin sırrı nedir sen gittin almaya mecliste vekiller önüne mi durdu halep orda arşın burada arşınlada göreyim.
    tarabzondan en fazla 1000km

Ne o hep siyonistlerin dergilerde yayınladıkları gelecek planlarına mı inanıyorsunuz.
    Bunlar hemen olacak işler değil. Nasıl olacak? Orda yazdım nasıl olacağını. Sizin gibi içimizde olup köstek olanlar oldukça buna ulaşmak daha zor olacak.

Bak şimdi benim karadenizli çok arkadaşım var inatçlar ak dediklerine kara dedirtemezsin falan klasik tutucu tiplerdir ama karşısındaki yedi yabancıda olsa bir lafın eğip bükmeden söylersen anlarlar ama sen sanki inanmamak için para almış gibi birşeye kurulmuş gidiyorsun.

siyonist dergileri senin kadar bilemiyoruz ama sen çok iyi takip ediyorsun ama biz inanıyoruz nasılsa sende bahane tükenmez ezber bozulmaz tv dizisiyle avrupayı fetedeceğine inanan güruha ne anlatacaksın ki diziyi seyretmeyeni vatan haini ettiniz sizde sınır yok

sana diyorum ki halep orda hadi sen demişsin bana senin gibiler yüzünden gidemiyoruz gittinde önüne mi durduk şimdi çıksan yarın öğlende ordasın aslanım hadi seni görelim

hani diyorum ya önünemi durduk lafla gidiyorsun alıp vilayet ediyorsun ya alamadığını söyleyince tabi köstek sayılıyor sizin lügatınızda çünkü oda laf buda laf halbuki siz alacağız dediğinizde aldııık diye bağıracağız ozaman sizde ulan aldık galiba diyip rahatlayacaksınız hani masal bu ya olduya ozaman kimi düşman edeceksiniz gidemediğiniz halep yolundaki kelengileri düşman hain köstek yada sizde laf birtmez birşey ilan edersiniz

Kıçınızdan element uydurmayı ne çok seviyorsunuz.
    "Oku" "izle" "öğren"
    Gündemden haberiniz yok o Siyonist konusu geçen haftanın gündemiydi. Araştırırsan öğrenirsin. Dergi değil haber takip ediyorum.
    Siz tarihi atalarımızı haremden çıkmayan kişiler olarak gösteren dizilerden takip edin . Gerçek tarihimizi anlatan dizilere bakmayın.
    İşiniz gücünüz laf atmak
    Daha yazdıklarımı Beren ile okuyup anladığım belli değil.
    Biryere gittiğimiz gidemediğimiz yok diyorum ki.
    Senin gibi kafalar oldukça işimiz zor. İlerlemek zor.sen diyorsun ki "benim gibiler yüzünden gidemiyorsunuz" "git önünde mi durduk" :D yirmi kafalı bu anlayış ne böyle. Devlet köprü yapar "hayır" havaalanı yapar "Hayır" araba tapar "hayır" .... Devlet bişe yapacak "hayır" sonra niye gitmiyorsunuz.
    Sen önce devletini milletini destekle de jüpiterede gider

Hocam bunların derdi gerçekten vatan millet değil. Hükümeti kotuleyimde kim gelirse gelsin ülke yansın umurlarında olmayan tipler. Sorsan akp bitik mhp bitik chpkk olmuş zaten teröriste ağlar, seloya figene özgürlük der, darbeye tiyatro der :)
    Bunlar kendileride bilmiyor ne yaptıklarını. Devletin ufacık sıkışmasında hemen çıkarlar, ahh vatan ahh millet ahh atam feryat figan Atatürk ü kullanırlar:) bayatladi numaraları ama ellerinden gelen bu :) Darbe gecesi halay çekip atm ye kosanla ne konuscan..

Sen ve hocan bana açıklayın vatan millet derdiniz ise
    milletin parasıyla yapılan köprü neden milletin parasıyla 22 yıl özel şirket tarafından işletilecek üztelik milletin vergisinden gelir garantisi ile milleti dert ediyorsunuz ya o köprüden hiç geçmeyen adam bile eğer günde 39.000araç geçerse bunu garanti rakamı olan 40.000e tamamlamak için özel şirkete ödeme yapacak hadi açıklayın yetmezse hocanada sor

Yoksa sizin vatan dediğiniz şirketleriniz millet dediğiniz o kıyakçı patronlarmı

Nüfus ve iş potansiyeli yükselen metropol şehirlerinde o araç geçişleri artacak, hatta 10 yıl sonra yapandan dusunenden Allah razı olsun denilecek. Şimdilik bu aklın ile irdelemen güç, zamanı geldiğinde ömrün olursa anlarsın şampiyon

Her kelamı kendi zihninizin "sınırlarında" yarattığınız propaganda çamuruna çekip tecrübenizle itibarsızlaştırmaya kelam edeni karalamaya bir son verin insanların aklıyla aley ediyorsunuz durumunuz ayan beyan ortada artık...

Sana köprü neden yapıldı veya ne gerek vardı denmedi bir yatırımın projeksiyonu analizi size mi kaldı daha kendi başınıza karar verip neyi savunacağınıza tek başınıza karar veremiyorsunuz bana 10yıl sonrasına kehanette bulunup konuyu cıvıtıp saptırmak için çapsız çapsız konuşma sen bu aklın ile verebiliyorsan cevap ver
    soru net!

quote:

Sen ve hocan bana açıklayın vatan millet derdiniz ise
    milletin parasıyla yapılan köprü neden milletin parasıyla 22 yıl özel şirket tarafından işletilecek? üstelik milletin vergisinden gelir garantisi ile milleti dert ediyorsunuz ya o köprüden hiç geçmeyen adam bile eğer günde 39.000araç geçerse bunu garanti rakamı olan 40.000e tamamlamak için özel şirkete ödeme yapacak hadi açıklayın yetmezse hocanada sor

Yoksa sizin vatan dediğiniz şirketleriniz millet dediğiniz o kıyakçı patronlarmı?

Sen önce neydi şimdi ne onu idrak et..gel sonra gerekirse seviyene iner konuşuruz ;) Sana da yazayım kısacık.
    Devlet 80 90 yıldır üreten bir ülke olamadı. Ya borç aldı yada direk ürünü istedi. Ve yıllarca bu böyle devam etti 2001 de en büyük kriz ile ve devalüasyon ile neticesini verdi. 2001 öncesi ve sonrasını araştırır isen herşeyin birden olamayacağını anlarsın. Önce borçlar pislikler temizlenmeli bunlar yapılır iken tabiki milletten destek alacak. Üretmeye başladıktan sonra bu yük otomatikman kalkar üzerinden. Örnek g.kore. Sağdan soldan lafları bırakın kendiniz düşünün okuyun analiz edin ;) yapabilirsin dene...var sende o ışık.

Peki üreten olmadı neyi özelleştirdin yıllarca sen?
    Aklınca diyorsun ki 2001e kadar üretmedi sonra kriz olslu sonra üretim rekorları kırdık bugün ki durumu ne ile açıklıacaksın merak bile etmiyorum.
    Birde hadsiz kendi bilmiyor herkesi kendi gibi bilmez sanıyor bana g. kore örneğini veriyor izansız 1980e kadar Türkiyeden geriydi yarışamazdı bile ne oldu bak sen 1koyup 5 alacaz diye itibar diye harvurup harman savururken o üretim yaptı sonuç ortada saymayı biliyorsan yeter sonucu değerlendirme için.

Hadi hocanıda çağırdım 100 $ alanı vatana ihanetle suçlayan siz şu gün olmuş 70,000,000$a uçak alanlara bir diyeceğiniz var mı?

Sana daha önce sordum ama artık eminim sizin vatan dediğiniz yanaşma şirketleriniz millet dediğinizde kıyakçı patronlarınız.

• skymasterrr kullanıcısına yanıt
    Bu ülkenin halkını böldüler insanları kutuplaştırdılar. Kullandığın ifadeler çok yanlış. İnsanların gözünün nurunu akıtarak kazandığını, çoluk çocuğunun rızkını koruması vatansızlık değildir. Ya malum partidensin ya da çok safsın. Baştakilerin İsviçre bankalarında milyar dolarları varken, onlar ülkeyi her gün bataklığa sürüklerken gelip burada rızkını korumaya çalışan insanlara vatansız diyorsun. Dövizinizi bozun gibi basit popülist söylemlerle doların düşeceğini mi sanıyorsun. İğneden ipliğe herşeyi ithal ediyoruz. Dünyada tasarrufu en düşük olan ülkelerden biriyiz. Milletin dolarını bozması kuru 2-3 kuruş etkiler. Sadece bir yabancı fonun çıkması bile doları misliyle yükseltir. Hadi dövizi bozdun. TL'ye geçtin. Evini ısıtacaksın doğalgaz dolarla, arabana bineceksin petrol dolarla, satın aldığın herşey döviz üzerinden. Üretip ihraç etmeden dövizi düşüremezsin.

• Neden avrasya tüneline ( 14 yıllık hükümet ve rte liderken ) isim verme yarışında o zaman m.kemal severler ?

rte'yi sevme , ama yaptığı şeye isim koymak için oy kullan

Neden kimse seçilmiş cumhurbaşkanı/başkomutanı (ki başbakanlıkta yaptı) sevmiyor da yaptıklarına isim beğeniyor/beğenmiyor.

Bu toplumda bu nesil den insanlar çok farklı birini sevip, tarih veya geçmişi unutmak isteyemez mi?

Sen zorla 1918/1970 arasını sevdiremezsin ki!

Ayrıca kurduğu partinin bugün ki liderinin durumu ortada

İsrail lideri , İran lideri veya bosna hersek\çeçenistan liderleri çok mu kötü ki ! Putin veya esad iyi diyorsun ?

putin , israil ve abd korkusundan onlara ses çıkartabiliyor mu yani ?

Bu bana göre şöyle açıklanabilir;

Işid/daeş var , müslüman terör örgütü ama israil tehlike altında değil

Tabi konumuz dolar ve euro, rte hep kötü hep yalaka , hep çarkçı

• Gamze ilgezdi' de bizi görecek mi?

Yoksa dediklerin doğru olunca , dolar'ın yükselmesi , petrolün yükselmesi , üretimin yükselmesi gibi şeyler DAHA İYİ olacak mı ülkemiz için ,

Vatandaş oy verdiği lider/hükümete sahip çıkıyor , destekliyor ... Bunun analizini(ki hayır görmüyorum diyorsanız o başka) yapmak hiç bir şey kazandırmaz.

Dünyadaki faiz ve ülkemizdeki faiz oranlarına, sıfır/eksi faizdeki para miktarına bir bakın

Hükümet hatalı , ancak k.k.o' nun bdp'liler için dediği gibi "seçimle gelen seçimle gider"

Chp/1969

• quote:

G.kore Devlet destekli hyundai fabrikasını kurarken memurların maaşını belli bir süre eksik ödedi. Birde vergi devam etti. Bizde böyle birşey olsa ooooo delirir ler:)))

Niye bes ges diye çıktı kim delirdi siz kendiniz bile değilsiniz birinin ağzına bakıp kıraat edersiniz oyüzden birinizi bozunca hepiniz bozulmuş sayılırsınız[sm=You_Rock_Emoticon.gif
    seviye kişi farketmez sizin yanlışınızı yüzünüze vurmak sadakadır
  • 3.39'a mutlu olan var. Zamanı gelince 4.5 olacak sonra 4.39 olur ona da mutlu olursunuz.
  • Durum ciddi, 3.50 tl civarında keskin bir sınır vardı. ülkedeki şirketlerin büyük çoğunluğu batacaktı. ne yaptı ettiler belki de merkez bankası döviz sattı bi şekilde ya da Katar sermayesini getirip piyasaya dolar sürüldü. Dolar şimdilik geri çekilmiş gibi görünse de yay gibi geri çekilip gerginleşiyor olabilir. Tusunami misali.
  • quote:

Orijinalden alıntı: İl teber

quote:

Orijinalden alıntı: WARTIME

Asgarı ucretın hala 1600tl olacak mı olmayacak mı tartısmaları devam ederken sızın reıs 2 gun once uçak aldı hemde tam tamına 78mılyon dolara.Sız hala 3-5 dolar bozdurun ulke kurtulacak sanın.

77.8 milyon USD alınan A-340-500 hakkında.

O konuda yanlış bir algı var. O da şöyle ki:

O uçak 2009 yılında Tunus'un devrik lideri Zeynel Abidin Bin Ali tarafından satın alınmış ve VIP konfigürasyondan geçirilmişti. Uçağın değeri o yıl ki değeriyle tam tamına 330 milyon USD. Ancak Bin Ali o uçağı keyfini süremedi. 2010 yılında patlayan ayaklanmayla ülkesinden kaçmıştı. Uçak 2010 yılından beri Fransa'nın Bordo Havaalanı'nda bekliyor.

İşin özü 30 bin TL 'ye 2010 model sıfır ayarında neredeyse hiç kullanılmamış Passat 1.6 TDI DSG bulsan kaçırır mısın? Sorusuna bir cevap.

Hee bana sorsan bence gene alınmasa da olurdu çünkü VIP filo geniş zaten devletin.

doğru örnek değil şöyleki
    2010 passatın hurdasını 30 binTL ye alıp gene yurtdışında yeniden yaptırıyorsun tahmini maliyeti sorma hiç...

Alınsınmı alınsın ama o paralar ödenirken memlekette üç otuz dövizi olan kolayca vatana ihanet etti diye ortalığa düşülmesin ibrettir

• Dolar 3
    Euro 3.25 olsa keşke
  • quote:

Orijinalden alıntı: AkatooS86

quote:

Orijinalden alıntı: Overlord7134

quote:

Ben yurtdisinda yasiyorum esnafim burda.
    Bu is tayyiple olmiyacak. Adamlar burda o adam gitmeden bidaha türkiyeye gitmeyiz diyorlar. Inatir bu gavurlar. Yunanlilar bu sene rekor kirar turizmde.
    Gercekten baska birine sans verilmeli artik. Düse kalka øgrenecektir bu ülke ayaga kalkmasini gene. Ama saglam bi aday bulmak lazim önce.

Elin gavuru senin ulken yanmis umrundami tabikide tayyip istemez o olmazsa gavurlar kimi somurup gecinicek?kimin bankasini bosaltacak?Daha saymaya kalksam buraya sigmaz

Tabiya o gitsin kiliconun bunun oglu gelsin zengibler daha zengin fakirler hastameden hastasini bile alamazsin tabiya ismet kimki

Neyimiz varki? sömürecekler? 2023te cikacak boruma göz dikti bunlar dersin? Vay namusuz gavurlar vay, bak bunu hic düsünmedim ben.

Siz uyuyun iste boyle dusundugunuz icin ulke bi yere gelip kalkinamiyor suan bagimsizlik savasi ulke mandadan kurtulma savasi veriyor.Sizin gibiler oldugu suretce onlar sagacak koyun bulmakta hic zorlanmayacaklar

• MKVll kullanıcısına yanıt
    Vatandaş cozumu Bulmuş
  • Yukselmeye basladi

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Ben yurtdisinda yasiyorum esnafim burda.
    Bu is tayyiple olmiyacak. Adamlar burda o adam gitmeden bidaha türkiyeye gitmeyiz diyorlar. Inatir bu gavurlar. Yunanlilar bu sene rekor kirar turizmde.
    Gercekten baska birine sans verilmeli artik. Düse kalka øgrenecektir bu ülke ayaga kalkmasini gene. Ama saglam bi aday bulmak lazim önce.

Elin gavuru senin ulken yanmis umrundami tabikide tayyip istemez o olmazsa gavurlar kimi somurup gecinicek?kimin bankasini bosaltacak?Daha saymaya kalksam buraya sigmaz

Tabiya o gitsin kiliconun bunun oglu gelsin zengibler daha zengin fakirler hastameden hastasini bile alamazsin tabiya ismet kimki

Neyimiz varki? sömürecekler? 2023te cikacak boruma göz dikti bunlar dersin? Vay namusuz gavurlar vay, bak bunu hic düsünmedim ben.

Siz uyuyun iste boyle dusundugunuz icin ulke bi yere gelip kalkinamiyor suan bagimsizlik savasi ulke mandadan kurtulma savasi veriyor.Sizin gibiler oldugu suretce onlar sagacak koyun bulmakta hic zorlanmayacaklar

Kimin kıraathanesinde bağımzı oluyorsunuz kimin mandasından kurtarıyorsunuz gene memleketi diriliş erturul seyredip klavyeye mi sarıldın

• quote:

Orijinalden alıntı: Kassady

3.38 e indigine gore heralde hukumet benzine yapilan son zammi geri alir diye umuyorum

Sen aradaki farkı dolar alıp satıp çıkartmışsındır ya

• quote:

Orijinalden alıntı: teknoCat

evet değişmiycek. değişmesi 50 yol fln alır. kolay değil.

ama ben doların düşeceğini söylemedik hatta seneye beklitinin 4.0 belki daha yukarda olduğunu yazdım

ÇOK BEKLENMEDİK bir durum ile belki TRY kendi korur ve değer kaybetmez. ama dolar kesin artar gibi :)

birazcık güçlenme meselesine değinmek istedim çok kullanılıyor.

Sizde iyi bilirsiniz:

şu tezler olurdu hep.

türkiyede amerika istese darbe yapar. Darbe lafını hükümet değil devletin başı olan cb bile ağzına almaktan çekinir.
    amerika istediği ayarı verir. hep bunlar vardı aksi hep işgaldi hep imkansızdı.

Birde şu görüş vardı: Peki türkiye doğuya kaysa yada Bağımsız olsa
    bunun cevabı hep şuydu: bağımsızlık hiç ucuz değil. bedeli ağırdır. bağımsız olduğun an seni yerler... Vekalet savaşında arada eriyen ülke olursun gibi.

valla imkansız çoğu şey yapıldı. o paradigmalar biraz yıkıldı ama tam bağımsızlaşmadan "güç"'e gelmemiz imkansız... bu da askeri harcamadan geçer. buda para demek... Savaş çok pahalı bir harcama... Öyle musula girsen 2-3 yılda çıkamaz ve rahat 50 milyar doların çok rahat su gibi gider.

belki çok daha fazlası gider. şartlara bağlı bu.

Rus jeti düşürüldü... biz unuttuk da ruslar unutmadı onu. yine cevap veremediler? bizden korktuklarından mı?
    Yok, çünkü o jet zaten bir cevaptı. Türkmenlerin bombalanması, türk hava sahasının ihlal edilmesi ve suriyenin düşürdüğü f16 idi.
    ve bu krizin çıkacağı da belliydi..

Neyse dış politkaya hiiiç girmiycem şuan çok detay çok uzun yaz yaz bitmiyor 1 olay bile..

kısacası paradigma denilen gözlüğün üstündeki kirdir. asla ama asla herşey itam net olduğu gibi göremeyiz ama daha kaliteli camlı ve daha temiz camlar kullandığımızda paradigmalarımızda değişir, tabi karanlık olunca yine paradigmalarımız bulantılanır...

Türkiye çok saçma bir paradigma içindeydi... Onu yıktık ama devamını sürdürülebilir hale getirmek için RİSK almak lazım.

mesela sanayinin X koluna ciddi bir bütçe çıkarıp uçak gemisinden nükleer santraline kadar yapılması da lazım.

bunlar çoook zooor hedefler ama ilk defa seçilen bir hükümet bir çita bir hedef koydu. bu olumlu bir gelişme bence. ama orda halktan gizlenen bir risk faktörü var. sonunda kırılacağımız bir risk... 15 temmuzde ilk cemresini gördük öyle söyliyim.

Türkiye şaha kalkma veya kim nasıl yazarsa yazsın bağımsızlaşır güçlü bir devlet olursa senin alevi sünni den kürt türke bu sorunların rafa kalkar. aklımıza gelmeyen yerlerden ne fitneler çıkarırlar :) :)

yarana basarlar... 1 geri adımında gidersin.

Peki çok sert ve kırılganlık mı? Güçlü olup esneklik mi(dayanıklılık ve şekil değiştirme)
    yani flexibility. Valla hükümet olarak elbette esnek olunur ama, devlet başka... 1 oynarsın 2 oynarsın. O çok hassas denge politakasını osmanlı ne zaman oynadı sonuçları ne oldu ne kadar sürdürülebilir. dost dediğimizle cihan harbinde 3 hayal perest vatan haini ve 3 mason yüzünden o 1. dünya savaşına niye girdik? bunlar öyle 1 yılda olan değil 100 yılda olan şeyler. ve çoğu bu çok esnek denge politkasının sonucu...

Ne olacak bilmiyorum ama önümüzdeki 8 yıl 10 ıl ve 2-3 yıl bile içinde tarihi değişimler olucak. Değişim hariç herşey hep değişecek ve bu zamanda değişime ayak uyduramayan yenilecek

Kesinlikle katılıyorum ancak esneklik biraz açılabilecek bir konu. Şuan hükümet tek güç üzerinden ilerlemiyor. Yani Rus uçağı düştüğünde elbet karşılığı olacaktı. Ancak bunun çok farklı bir yolada giriyoruz. Rusya istiyorki Türkiye biraz daha yanaşsın doğuya ve döverek güçlendiriyor gibi. Ayrıca Trump un öngörülemez davranışları zaman içersinde mecburen sisteme oturacak yani kabul edecek. Ha böyle bir durum için sistemi yokmuydu adamların elbette Trumpta düşünülmüştür.

Bunların yanında dediğiniz gibi savaş sanayisine para gidecek hemde çok para gidecek ve bunu karşılamak gerekiyor. dediğiniz gibi dış politika tamamen farklı bir kulvar ve uzun bir mesele ancak yine Theodore John Kaczynskiden bir alıntı yapayım

"33. İnsanlar, bizim “güç süreci” adının verdiğimiz bir ihtiyaç içindedirler (büyük olasılıkla biyolojiye bağlı olarak). Bu, güç ihtiyacıyla yakından ilgiliyse de, tam olarak aynı şey de­ğildir. Güç sürecinin dört öğesi vardır. Bunların en açık olan üçüne Amaç, Çaba ve Amaca Ulaşma adlarını veriyoruz. (Herkesin, ulaşmak için çaba gerektiren amaçlara ve en azından amaçlarının bazılarına ulaşma başarısına ihtiyacı vardır). Dördüncü öğeyi ise ta­nımlamak biraz zor; bu öğe herkeste bulunmayabilir de. Buna Bağımsızlık diyoruz ve bunu daha sonra anlatacağız"

Yani bağımsız olmak birçok etmen ile geçekleşiyor. Tekrar aynı kişiden alıntı yapmamın sebebi ise toplum bunu kabullenmişmi. Zira süreçleri toplumlar tetikler. Ve son dediğiniz gibi herşey değişiyor

Bu süreç içerisinde ise yüksek ihtimal bu savaşn içine daha çok çekileceğiz kabul etsekte etmesekte. Tabi olan yine halklara oldu. İnanç noktasında nasıl bakarsınız bilmem ama Beşerin bu zulmüne kaderin adaleti çok sert olacak gibi...

• quote:

Orijinalden alıntı: kamil611

quote:

Tr cep telefonu cikarsa hic biriniz almasiniz. Yoh ben ayfon istiyorum

Araba cikarsa yok ben mersadasa,tan baskasina binmam.

Sonra yok efendim, dollar,euro neden yükseliyor.
    Sayenizde yükseliyor Efendiler sayenizde!

çıkartsın sonra gel aslanım.şimdi sessizce sürüye katıl.

Çıktı, zaten senin alacağın telefonlardan birisi general mobile veya vestel olursa yurtdışına çıkacak para daha az. Aldın mı peki bunlardan birisini?

• 
Sayfa: önceki 430431432433434
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.