Şimdi Ara

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU] (2682. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
98.169
Cevap
237
Favori
4.379.128
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
250 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 26802681268226832684
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ŞAKACI

tabi efendim siz bir liste yapın kişiler sizin listenize göre doktorları dinlesin. Ama sizin dinledikleriniz aşağıdakilerdir :)

Alıntıları Göster
    Bir ara bu barış yarkadasi ciddiye aldığım için kendimden utanıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: radko

İstanbul 3 ay daha seyahat yasağı gelmeli

https://twitter.com/koronareport/status/1264235693024436224?s=21
    seni hala ciddiye alan var mı acaba şu konuda kafayı istanbulla bozmuş

sen iste ya da isteme istanbul'un seyahat yasağı haziranda en geç temmuzda KALKACAK (temmuza kalacağını sanmıyorum en geç haziran sonu). bütün illerin yasağını kaldırıp 15 milyonluk istanbula tek başına yasak uygulayamazsın. istanbullular tepki gösterir bu işe, hem ekonomik hem de siyasi açıdan (oy kayıpları gibi) sonuçları olabilir. bak camiler kapalı diye tepki gösterildi şak 29 mayısta camiler açılıyor. ancak şu olabilir istanbul gibi büyük şehirlerden kontrollü bir çıkış sistemi yaratılabilir. mesela yazlığına gidecek adam seyahat belgesi alır (reddedilmez kolayca alır), adresini bilgilerini verir e devlet'ten takip edilir nereye gideceği. buna benzer bir sistem geliştirilebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeremy Klakson -- 23 Mayıs 2020; 22:31:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Adolf_Hitler

Alıntıları Göster
    yok aslında gerçek olsa çok iyi düşünsene 40 milyon enfekte var ve bu durumdayız hiç uğraşmaya bile gerek yok. Demek ki biz aşı yada tedavi bile etmeden 40 milyon bağışıklığı olan kişiye sahibiz daha ne olsun :)
  • Anneside 102 yıl yaşamış öldüğünde ingilterenin yönetim şekli değişecek hm yatırımcılar için değişik bir akış olacak.

Ama hala durum bu yani.

Koronavirüs (Covid-19) [ANA KONU]
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeremy Klakson

seni hala ciddiye alan var mı acaba şu konuda kafayı istanbulla bozmuş

sen iste ya da isteme istanbul'un seyahat yasağı haziranda en geç temmuzda KALKACAK (temmuza kalacağını sanmıyorum en geç haziran sonu). bütün illerin yasağını kaldırıp 15 milyonluk istanbula tek başına yasak uygulayamazsın. istanbullular tepki gösterir bu işe, hem ekonomik hem de siyasi açıdan (oy kayıpları gibi) sonuçları olabilir. bak camiler kapalı diye tepki gösterildi şak 29 mayısta camiler açılıyor. ancak şu olabilir istanbul gibi büyük şehirlerden kontrollü bir çıkış sistemi yaratılabilir. mesela yazlığına gidecek adam seyahat belgesi alır (reddedilmez kolayca alır), adresini bilgilerini verir e devlet'ten takip edilir nereye gideceği. buna benzer bir sistem geliştirilebilir.

Alıntıları Göster
    3 ay erteleme olmaz.Bir çok etken ekonomi istanbula bağlı ha şu lazım.Ohal ilan edilmeli.Bu iyi mi kötü bilmeme.Ama bu arada en sorunlu yer İstanbul.Keşke ülkenin üretim ve merkezi yapısı istanbul'a endeksli olmasa idi bunların hepsi işte hep nüfus ve dengesiz yerleşim.Her türlü kişi var arap kürt türk ingiliz falan filan 20 Milyonu kontrol etmek zor cücük kadar alanda.

Ben maksimum Temmuza kadar diyorum Temmuzla birlikte eskiye döner ama tam normal olmaz.Seyahat izni kontrollü olur sadece öyle red med olmaz sadece kişiler geçer ama kontrollü geçiş olur.Öyle belge çıkart cart curt olmaz.Geçişlerde kendileri ayarlarlar aksatmayacak biçimde.

• quote:

Orijinalden alıntı: Adolf_Hitler

Alıntıları Göster
    siz resmi rakamları takip edin
    çinde 6 ayda bu virüsten 15.000.000 bireyin telef olduğu da uydurma bu virüs gibi

• Brezilya'da, Covid-19 ölümlerinin %15'i 50 yaşın altında. Bu oran İtalya ve İspanya'dakinden 10 kat daha fazla.

Meksika'da, eğilim daha da keskin: Ölenlerin yaklaşık 1/4'ü 25-49 arasında.

Hindistan'da ölülerin %50'si 60 yaşından küçüktü.

— France24

Beslenme ve bünyeden dolayı mı acaba ? Tuhaf.

• quote:

Orijinalden alıntı: Apocalypto33

4 Haziranda bütün seyahat yasaklarını kaldırsalar kimse bir yere gitmeyecekti bu kadar sirkülasyon olmayacaktı. 65 yaş üstü ayağına bakın size ayrıcalık tanıyoruz diye kaç yüz bin kişiyi seyahat ettirdiler. Birde yanlarında 65 yaş altını da sürüklediler. Bu adamların bir yere gideceği yoksa bile Türk psikolojisi bir ayrıcalık var kullanalım bari diye millet yollara düştü. 65 yaş üstü seyahat tamamen yanlış ve gereksizdi bunun etkisi çıkacak.
    65 yaş üstü seyahat neydiki biz 3 aydır evdeyiz bilmedimiz ne millet nasıl 20 yaş altı çocukları ve yaslilariyla dışarıya ne sebepel çıktı

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • alemci83 A kullanıcısına yanıt
    65 yaş üstü seyahat izninden çok memleket izni oluyor. Bununda genel sebebi, şehirlerde olan ve apartman evlerindne çıkamayan kişiler için güzel bir uygulama, şöyle tarif edeyim. Bizim anne baba mart ayında köye gitmişti ve orada bağ bahçe ile uğraşıyorlar yani evin içinde hapsolmuyorlar birşeylerle uğraşıp insanlarla da içiçe olmadan sıkıntı çekmeden geçiriyorlar bu süreci, işte bu şekilde kontrol altında olarak imkanı olan insanların köylerine giderek bu süreci daha rahat atlatmalarını sağlayacak bir durum yoksa sağa sola gezmeye gidip insanlarla iç içe olsunlar diye yapılan birşey değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur1301

Hangi özel hastaneye sordun bilmiyorum ama İzmir'de ki bir özel hastaneye gidip covid testi akciğer filmi vs yaptılar. 5 kuruşta vermedim. Ücretsiz bakıyorlar yani.

Alıntıları Göster
    Hocam memorial hastanesi önce dahiliye muayne oluyorsun 200 tl ücret + covid testi 200 müş diğer masraflarla 500 lük oluyorsun

• quote:

Orijinalden alıntı: spysoul

hocam asemptomatikleri maalesef test ile tespit etme ihtimali düşüyor. Mesela yukarıdaki rakamlarda testlerinin üçü negatif olup covid tedavisi sonucu iyileşenler yok veya yine negatif olup hayatını kaybedenler de yok.
    bu nedenle ülkemizde hastanede bu iş takip ediliyor ve bulgulara göre birden fazla hekimle bu tanı konuluyor.
    Covid hala gizemini koruyan ve hakkında çok şey bilinmeyen bir hastalık bu nedenle hareketlere yön vermek oldukça zor.
    Ha devletimiz şunu yaparsa olabilir ama bu baya zor bir sistemdir ;
    Mobil hastaneler ile vaka sayısının yoğun olduğu bölgelerde ve illerde sadece covid sürüntü testi değil , ciğer röntgeni ve kan tahlili gibi de yaparak vakayı tespit etmek bu işi çözebilir. Fakat bu esnada şahsi kanaatim hem yorucu hem de uzun bir süreç oluşacaktır diye düşünüyorum.

mesela benim bulunduğum ilde ilçeler arası seyahat yasaktı lakin 27 mayıs ile kaldırıldı ve toplu taşıma ile yolculuk edeceğiz. Burda standardı nasıl tutturuacaksın zira asemptomatik olan biri veya covid oldğundan bihaber olan biri elbette kendine göre haklı nedenlerle işine gitmek için bu araçları tercih edecek bu esnada toplu yayılma vakaları da gerçekleşebilecektir zira biz bir istanbul gibi değiliz bu nedenle daha esnek davranabiliyor yereldeki yönetimler..
    Açıkçası endişe ile yaklaşmakla birlikte farklı bir çözümü şuan için yok yaşayıp göreceğiz..

Alıntıları Göster
    Faydali ve nitelikli paylaşıminiz için çok teşekkürler
    Bu başlıkta böyle bilgilendirici yorumlara ihtiyaç var

• Bu ispanyada korona falan bitmez,ispanyol bi arkadaş Instagramda öğlen plajlarda şu an sokak partilerinde

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dünya geneline baktığımızda hemen hemen her ülke normale dönmek istiyor.
    Sayılar azalmş yada çoğalmış hiçde umururlarında değil.

Misal trump geçen yaptığı konuşmada,salgının 2. kez tekrarlanması durumunda dahi hiçbir şekilde işyerlerinin ve ticaretin kapanmyacağını,ve hatta eyaletlerin valilerine rağmen cami,kilise ve sinagog gibi dini mekanların tekrar açtıracağını açıkladı.

Yani kısacası pandemi şartları artık dünya genelindeki insanları daha fazla eve kitleyecek bir ortam kalmadı.Bu ekonomi alanındada böyle dolayısıyla aşı çıkma ihtimalinin bu sene zor ve muallak olduğu artık herkesce bilindiğinden muallak bir tarihe kadar pandemi şartlarınıda ülkeler bir 3 ay daha sürdürmesi şu saaten sonra çok çok zor.Bu yüzden yaz döneminin turizm ekonomisini tüm ülkeler değerlendirmek istiyor.Ne kazansak kardır misali hedeflenen 2020 turizim gelirlerini hiç bir ülke elde edemeyecek ancak duran ekonomik çarkların işletilmesi noktasına daha fazla ekonomik zarar görmemek için bu süreç bastırılacak.Haliyle insan sağlığı önemi bu noktada bireylerin kendi önlemlerine bırakılacak ancak sağlık sektörüde her daim teyakkuzda kalacak,yani aşı bulunana kadar tüm ülkelerin sağlık birimlerinin kırmızı alaram durumu değişmeyecek ancak görünen şudurki her ülke bu salgını sürü bağışıklı yönetemi ile aşmayı amaçlıyor benim gördüğüm,bizdede durum pek farklı değil.

• Kesinizmirliksk2 kullanıcısına yanıt
    neyi unutsun daha dün bodrum muğlaya 10 bin araç giriş yapmış sözde bayramda yasak vardı artı tatil belgesi çıktı şimdide isteyen alıp tatile yada yazlığına gidecek kısaca çıkamaz yok artık

yani kısaca hükümette saldı çayıra Mevla'm kayıra

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 24 Mayıs 2020; 2:26:11 >
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Onların gözünden görmen lazım. Ceza kesmemeleri bile memnuniyetten, "bir elim yağda öbürü balda". Adamlar ceza arasına vergiyi katık etmiş oluyorlar.

• gladyo38 G kullanıcısına yanıt
    Yalnız, ayıp ediyorsun. Serdar Savaş denen adam, aile hekimliği ve performans sistemini yere göğe koyamıyordu. Bir de böyle mevzuya bak. Türkiye'de birinci basamak sağlık sisteminin yıkımına alkış tutmuş insanlar bunlar. Özel hastanelere vatanı milleti satarken yerli ve milli zokasına aldırma, sağlık hakkının salgın bittikten sonra ne olacağına bak. 1. basamak sağlık hizmetleri bunlar eliyle elinden alındı, şimdilerde yerli mâlı diye yeniden kıymete binse de. Hastaneye gelmeni önlemek için kurdukları filyasyon ekibi gibi çalışan sistemi boş yere yok ettikleri akıllarına şimdi düştü. Bizim yaptığımız tam filyasyon değil, filyasyonda sıfır vakasına kadar aranır diye anlatıyorlar bir de.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kesinizmirliksk2

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    konu dışında yazdığın mesajlardan da belli, buranın trolü de sensin.

istanbul bu yaz çıkışı unutsunmuş... adama bak sanki karar mercii avucunu yalarsın avucunu.

ülke batsa kriz çıksa ekmek 10 tl olsa en sevinen tiplerden birisi olacağın kesin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jeremy Klakson -- 24 Mayıs 2020; 9:20:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-796ACDCCD

Brezilya'da, Covid-19 ölümlerinin %15'i 50 yaşın altında. Bu oran İtalya ve İspanya'dakinden 10 kat daha fazla.

Meksika'da, eğilim daha da keskin: Ölenlerin yaklaşık 1/4'ü 25-49 arasında.

Hindistan'da ölülerin %50'si 60 yaşından küçüktü.

— France24

Beslenme ve bünyeden dolayı mı acaba ? Tuhaf.
    brezilya, meksika ve hindistan.

ortak özelliklerine bakarsan, bu ülkelerdeki dengesizliği de görürsün.

bu ülkelerde insanlar ya çok zengin veya çok fakirdir. milyonlar ve milyonlarca sokaklarda yaşayan insan var. 30 yaşında olsa ne olur?

umurlarında olmaz ki normalinde de bu garibanlar aynı sayılarda sokaklarda ölüyor zaten. brezilya devlet başkanı maske bile takmıyor.

ha, virüs olayında büyük soru işaretleri zaten var o da ayrı bir konu.

• 
Sayfa: önceki 26802681268226832684
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.