Şimdi Ara

**BUDERUS GB 062**Kullanıcıları (192. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.222
Cevap
60
Favori
330.471
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 190191192193194
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dogru yere takmisim sikinti yok. :)

Bakalim gecen sene kullanmadim. Beni cok sinir etti. İsiyi bir turlu ayarlamadim. Soktum bende. Simdi yine kullaniyorum ama kablolu olmasi beni uzuyor. Belki de ben kullanamadim gecen sene. 23,5 dereceye ayaradim hic dokunmuyorum. Bunda hata yapmisim kablolu almakla. Simdi kablosuz arastiriyorum. Santeke baktim ama o da adaptorle calisiyor. Kararsizim. Ya bunu saticam kablosuz alicam ya da kisi boyle geciricem.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Legolasx

Merhaba herkese. Buderus logamax gb062 (yeni panel) kombi kullanıcısıyım. Yaklaşık 1 aydır doğalgaz açık ve 3 haftadır da rc-150 oda termostatını bağlatmıştım onu kullanmaktayım. Şimdi benim birkaç problemim var deneyimli arkadaşlar bilgi verirse sevinirim.

1.Evim yeterince ısınmıyor yüksek ayarda bile yaksam fark eden bir şey yok. Servis termostatı bağladığında kombi çıkışını 50 dereceye ayarladı. Oda sıcaklığını ise ben bazen 22 bazen 23 olarak ayarlıyorum ama yeterli ısıya ulaşamıyorum. Bunun ana sebebi sizce ne olabilir petek ölçüleri 60'ar cm. Peteklerin küçüklüğü mü etken bu duruma.

2.Rc-150 oda termostatını kullanan varsa bunu istediğimiz saat aralığı dışında istediğimiz ısıya göre ayarlıyabiliyor muyuz?Şöyle örnek veriyim mesela sabah 6 dan öğlen 12 ye kadar 22 derecede yansın, öğlen 12 den gece 11 e kadar 23 derecede yansın.

3.Son sorum ise bu yeni panel kombilerde, kombinin sıcak sudan peteğe geçme zamanını nasıl ayarlayabiliriz? Sıcak sudan peteğe 5 dk da geçiyor bunun tarifi önceki sayfalarda vardı eski panel için geçerli. Ancak yeni panelde bir türlü ayarlayamadım.
    1. konu - bende müzdaripim- (tamamen aynı donanım kullanıyorum gb062-rc150

2.konu olmuyor. sadece zaman dilimlerini ve bu dilimlerde olması gereken sıcaklığı ve bu dilimler dışındaki sıcaklığı ayarlayabiliyoruz.

3. konu - çeşmeden akan sıcak suyu kapattıktan sonra petek suyu ısıtma geçiş süresi mi konu, tam olarak ne faydası olacak, anlamadım.

Ama özellikle 1. konunun cevabını bende arıyorum

• emreozgerr kullanıcısına yanıt
    Merhaba bunu siz deneyip verim aldınızmı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kelcevat1976

1. konu - bende müzdaripim- (tamamen aynı donanım kullanıyorum gb062-rc150

2.konu olmuyor. sadece zaman dilimlerini ve bu dilimlerde olması gereken sıcaklığı ve bu dilimler dışındaki sıcaklığı ayarlayabiliyoruz.

3. konu - çeşmeden akan sıcak suyu kapattıktan sonra petek suyu ısıtma geçiş süresi mi konu, tam olarak ne faydası olacak, anlamadım.

Ama özellikle 1. konunun cevabını bende arıyorum

Alıntıları Göster
    Teşekkür ediyorum cevaplar için.Evet petek geçiş süresi.Çok geç devreye alıyor kendini.Normalde 1-2 dk içerisinde geçmesi lazım.

• quote:

Teşekkür ediyorum cevaplar için.Evet petek geçiş süresi.Çok geç devreye alıyor kendini.Normalde 1-2 dk içerisinde geçmesi lazım.

Alıntıları Göster
    1. konumuzu nasıl çözeceğiz, set ettiğimiz ısıyı elde edememesine rağmen, kombi çalışmıyor.

2. konu ile ilgili günü 3 dilim olarak tanımlayıp, o saat dilimlerinde istenilen sıcaklığı ve o dilimler dışında istediğiniz sıcaklığı ayarlarsınız.

Örneğin
    00:15-08:15 ısıtma 24 derece
    08:15-10:15 düşürme 20 derece

10:15-14:15 ısıtma 24 derece
    14:15-18:15 düşürme 20 derece

18:15-2:15 ısıtma 24 derece
    22:15-23:45 düşürme 20 derece

bu 3 dilimi istediğiniz gibi ayarlarsınız, ardışık saatlerde olsun yeterki, sadece ısıtma ve düşürme için 1 er tane sıcaklık tanımlarsınız (24 ısıtma, 20 düşürme)

böylece düşürme dediğiniz zaman diliminde de istediğiniz sıcaklık sağlanır.

Bunların tamamı 1. konu ile ilgili problem yaşamazsanız.

Bizim 1. konuyu çözmemiz lazım.

• quote:

1. konumuzu nasıl çözeceğiz, set ettiğimiz ısıyı elde edememesine rağmen, kombi çalışmıyor.

2. konu ile ilgili günü 3 dilim olarak tanımlayıp, o saat dilimlerinde istenilen sıcaklığı ve o dilimler dışında istediğiniz sıcaklığı ayarlarsınız.

Örneğin

bu 3 dilimi istediğiniz gibi ayarlarsınız, ardışık saatlerde olsun yeterki, sadece ısıtma ve düşürme için 1 er tane sıcaklık tanımlarsınız (24 ısıtma, 20 düşürme)

Alıntıları Göster
    Kombi çalışmıyor derken tam olarak anlamadım hocam.2.maddede yazdıklarınızı da daha net anladım sağ olun o şekilde ayar yapacağım.

• quote:

Kombi çalışmıyor derken tam olarak anlamadım hocam.2.maddede yazdıklarınızı da daha net anladım sağ olun o şekilde ayar yapacağım.

Alıntıları Göster
    Örneğin herhangi bir zaman diliminde ben ısıtmayı ayarladım ve 23 derece istiyorum sıcaklığı;

fakat termostat ekranında 21,5 yazmasına rağmen oda sıcaklığını, kombiyi çalıştırıp ısıyı artırmaya çalışmıyor.

mantıken kendi ekranında oda sıcaklığını 23 derece ölçene kadar kombi devrede olmalı, olmuyor.

Kombi için ara sıra alev işareti çıkıyor. hiçbir zaman hedef olan 23 yapamıyor, 21,5-22 arasında gidip geliyor.

• quote:

Örneğin herhangi bir zaman diliminde ben ısıtmayı ayarladım ve 23 derece istiyorum sıcaklığı;

fakat termostat ekranında 21,5 yazmasına rağmen oda sıcaklığını, kombiyi çalıştırıp ısıyı artırmaya çalışmıyor.

mantıken kendi ekranında oda sıcaklığını 23 derece ölçene kadar kombi devrede olmalı, olmuyor.

Kombi için ara sıra alev işareti çıkıyor. hiçbir zaman hedef olan 23 yapamıyor, 21,5-22 arasında gidip geliyor.

Alıntıları Göster
    Aynen bende de öyle bir durum var.Ayrıca termostat 1 derece fazla gösteriyor.Normal farklı bir dereceyle oda sıcaklığını ölçünce 1 derece eksik.

• kngpn kullanıcısına yanıt
    peteklerin 90cm yükseklikse iyiymiş. petek metrajı ne fazla ne eksik, termostatik vanalar ve oda termostatı kullanmıyorsanız kullanmanızı öneririm. böylece tesisatta dolaşan su miktarı azalır kombi dinlenme moduna geçer
  • quote:

Örneğin

Alıntıları Göster
    Merhaba tekrar şöyle bir sorum olacak size.Şimdi dediğiniz gibi bir ayar yaptık diyelim.

08.00-10.00 arası ısı ayarı ısıtma 23 dereceye ayarlı düşürme 20 dereceye.Akabinde,
    10.00-12.00 arası da bu ayar yine sabit değiştiremiyoruz çünkü.Buraya kadar normal her şey.Fakat sorun şu kombi sıcaklık 23 dereceye ayarlı olduğu için yine onu baz alıp 10.00-12.00 aralığında da bu dereceye göre çalışmayacak mı?Bu düşürme dediğimiz ısı derecesini ne zaman devreye alıyor peki anlayamadım.

• quote:

Merhaba tekrar şöyle bir sorum olacak size.Şimdi dediğiniz gibi bir ayar yaptık diyelim.

08.00-10.00 arası ısı ayarı ısıtma 23 dereceye ayarlı düşürme 20 dereceye.Akabinde,
    10.00-12.00 arası da bu ayar yine sabit değiştiremiyoruz çünkü.Buraya kadar normal her şey.Fakat sorun şu kombi sıcaklık 23 dereceye ayarlı olduğu için yine onu baz alıp 10.00-12.00 aralığında da bu dereceye göre çalışmayacak mı?Bu düşürme dediğimiz ısı derecesini ne zaman devreye alıyor peki anlayamadım.

Alıntıları Göster
    şöyle izah edeyim;

08-10 arası ısıt dediniz 23 dereceye
    10-12 arası ise düşür dediniz 20 dereceye

10 ile 12 arası 20 derecede tutmak isteyecek.

12-16 arası ısıt dediniz 23 derece (23 olmak zorunda ısıtmada istediğiniz sıcaklık 23 derece çünkü)
    16-20 arası düşür dediniz 20 derece (20 olmak zorunda düşür dediğiniz sıcaklık 20 derece çünkü)

günü bu şekilde dilimlere ayırabilirsiniz. ama 2 sıcaklık (23 ve 20 ) üzerinden bu dilimleri tarifleyebiliyorsunuz.

• quote:

şöyle izah edeyim;

08-10 arası ısıt dediniz 23 dereceye
    10-12 arası ise düşür dediniz 20 dereceye

10 ile 12 arası 20 derecede tutmak isteyecek.

12-16 arası ısıt dediniz 23 derece (23 olmak zorunda ısıtmada istediğiniz sıcaklık 23 derece çünkü)
    16-20 arası düşür dediniz 20 derece (20 olmak zorunda düşür dediğiniz sıcaklık 20 derece çünkü)

günü bu şekilde dilimlere ayırabilirsiniz. ama 2 sıcaklık (23 ve 20 ) üzerinden bu dilimleri tarifleyebiliyorsunuz.

Alıntıları Göster
    Anladım.Ben de şöyle bir program ayarlamıştım.Sabah 6'da yanmaya başlıyor gece 11'e kadar devam ediyordu.Yani üç farklı zaman dilimine bölmek yerine tek zaman dilimine ayarlamıştım.Sıcaklık 23,düşürme 19'a ayarlıydı.O zaman bu şekilde sabit hep 23'de mi yandı bu kombi.Ardışık şekilde üç farklı zaman dilimine bölmelerinin sebebi bu mudur?

• quote:

Anladım.Ben de şöyle bir program ayarlamıştım.Sabah 6'da yanmaya başlıyor gece 11'e kadar devam ediyordu.Yani üç farklı zaman dilimine bölmek yerine tek zaman dilimine ayarlamıştım.Sıcaklık 23,düşürme 19'a ayarlıydı.O zaman bu şekilde sabit hep 23'de mi yandı bu kombi.Ardışık şekilde üç farklı zaman dilimine bölmelerinin sebebi bu mudur?

Alıntıları Göster
    evet siz tek dilimde kullanmışsınız.

06-23 23 derece
    23-06 19 derece

buda bir yöntem.

Bende 05-08:30 1. dilim, çünkü 08:30 dan sonra evde kimse yok.

18-23:45 2. dilim

buralarda ısıtır, aralarda düşürür.

sizin kombi üzerinden petek sıcaklığı kaça ayarlı

• quote:

evet siz tek dilimde kullanmışsınız.

06-23 23 derece
    23-06 19 derece

buda bir yöntem.

Bende 05-08:30 1. dilim, çünkü 08:30 dan sonra evde kimse yok.

18-23:45 2. dilim

buralarda ısıtır, aralarda düşürür.

sizin kombi üzerinden petek sıcaklığı kaça ayarlı

Alıntıları Göster
    Servis kombi çıkışını 50 derece olarak ayarlamıştı.Bunun altında termostatın mantığı kalmıyor dedi.50'ye ayarlı.Sıcak su da 44.
  • quote:

Servis kombi çıkışını 50 derece olarak ayarlamıştı.Bunun altında termostatın mantığı kalmıyor dedi.50'ye ayarlı.Sıcak su da 44.

Alıntıları Göster
    kombi petekteki suyu ısıtırken 50 dereceyi geçiyor mu.
    1. konu daki problemin bu olabileceği yazıyor. yani siz odayı 23 derece yapmak istiyorsunuz ama, kombide 50 yi geçememe gibi bir durum var. hali ile istenilen sıcaklığa gelemiyor.
  • quote:

kombi petekteki suyu ısıtırken 50 dereceyi geçiyor mu.
    1. konu daki problemin bu olabileceği yazıyor. yani siz odayı 23 derece yapmak istiyorsunuz ama, kombide 50 yi geçememe gibi bir durum var. hali ile istenilen sıcaklığa gelemiyor.

Alıntıları Göster
    Aslında söylediğiniz şey bir yandan mantıklı bir yandan da bu kurulumu yapan servisi düşünürsek mantıksız geliyor.Neden...Çünkü bu adamlar bu işi meslek haline getirmiş ve bilgi düzeyleri bizden çok daha iyidir.

Madem oda sıcaklığına ulaşmak için(23 derece varsayarsak) 50 derece yetersiz de daha fazlasını neden ayarlamadı ki.Genelde de kombi ömrünü kısalttığı için hem sıcak su hem de normal petek sıcaklığını çok yüksek tasvip etmiyorlar.

Bir de sizin dediğiniz açıdan bakarsak insana mantıklı geliyor.Oda sıcaklığını 23'e çıkartmak için enerji sarf ediyor ama bu 50 dereceyle yeterli gelmiyor da olabilir.Tam olarak nerde yazmışlar bu bilgiyi o zaman bir de 55 yapıp denemek lazım.

• quote:

Aslında söylediğiniz şey bir yandan mantıklı bir yandan da bu kurulumu yapan servisi düşünürsek mantıksız geliyor.Neden...Çünkü bu adamlar bu işi meslek haline getirmiş ve bilgi düzeyleri bizden çok daha iyidir.

Madem oda sıcaklığına ulaşmak için(23 derece varsayarsak) 50 derece yetersiz de daha fazlasını neden ayarlamadı ki.Genelde de kombi ömrünü kısalttığı için hem sıcak su hem de normal petek sıcaklığını çok yüksek tasvip etmiyorlar.

Bir de sizin dediğiniz açıdan bakarsak insana mantıklı geliyor.Oda sıcaklığını 23'e çıkartmak için enerji sarf ediyor ama bu 50 dereceyle yeterli gelmiyor da olabilir.Tam olarak nerde yazmışlar bu bilgiyi o zaman bir de 55 yapıp denemek lazım.

Alıntıları Göster
    ben 55 ile denedim, petekler daha fazla ısındı, aslında evin büyüklüğü ve dış şartlar ile de ilgili hedeflenen sıcaklığa ulaşmak.

Ama ben 55 e alınca, daha fazla peteklerde ısıyı gördüm, termostat ayarlanan sıcaklığa getirmesi için kombiyi daha fazla çalıştırdı.

Eskiden termostatta bekliyor kombide bekliyordu, sıcaklıkta hedefe gelmiyordu.

Arabalardaki gibi hız sınırlayıcı mantığı gibi kombiden sınır koyup, o sınırı geçmeden hedeflenen oda sıcaklığına ulaşmaya çalışmak banada mantıklı gelmedi açıkcası.

Diğer taraftan usta diye geçinenlerin çoğu bizden az biliyor veya az araştırıyor.

• quote:

ben 55 ile denedim, petekler daha fazla ısındı, aslında evin büyüklüğü ve dış şartlar ile de ilgili hedeflenen sıcaklığa ulaşmak.

Ama ben 55 e alınca, daha fazla peteklerde ısıyı gördüm, termostat ayarlanan sıcaklığa getirmesi için kombiyi daha fazla çalıştırdı.

Eskiden termostatta bekliyor kombide bekliyordu, sıcaklıkta hedefe gelmiyordu.

Arabalardaki gibi hız sınırlayıcı mantığı gibi kombiden sınır koyup, o sınırı geçmeden hedeflenen oda sıcaklığına ulaşmaya çalışmak banada mantıklı gelmedi açıkcası.

Diğer taraftan usta diye geçinenlerin çoğu bizden az biliyor veya az araştırıyor.

Alıntıları Göster
    Ben de akşam eve gidince deniyim o zaman.Yalnız bir de şöyle durum var bu sefer de günlük tüketim(M3) çok fazla artış gösterirse altından kalkamayız :) Ben soğuk yerde(Sivas) ikamet ediyorum maalesef.

• Bende de Buderus gb062 var geçen kış rc100 aldım. Ancak diğer arkadaşlarin bahsettiği gibi örneğin termostat 24.5 dereceye ayarlı ama kendisi odayı 23 derece göstermesine rağmen çalıştırmıyor ben sıcaklığı elle 25 veya 25.5 yaparsam aklına çalışmak geliyor. Cihaz mı arizali yoksa mantık böyle mi isliyor anlamadim. Modulesyon yapiyormu yapmıyor mu nasıl anlayacağız ???

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • furkana4646 F kullanıcısına yanıt
    oda termostatını nereye monte ettiniz? ısı kaynaklarından uzak ama evin genel derecesini yansıtabilecek referans bir noktada olmalı ve evin en soğuk yeri olmamalı,modülasyon yapıp yapmadığını anlamak için kombi kazan sıcaklığına bakın
    kombiden 55 ceya 60c olarak ayarlı olması lazım ev ısındıkça kombi lcd ekranından kazan sıcaklığı 50-45-40c şeklinde düşüyorsa oda sıcaklığına göre modülasyon yapıyor demektir

• 
Sayfa: önceki 190191192193194
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.