Şimdi Ara

***BOSCH CONDENS 2500W***Kullanıcıları (88. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.102
Cevap
55
Favori
239.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Dostum benimde evim 95m2 mistakil 2+1. 34 günlük faturam 325 tl geldi. Gündüz 19C, akşam 20-21C kullanıyorum. İzmir gibi yerde neden bu kadar tüketim oluyor anlamadım. Çok sıcakta değil evim. Evimin bütün petekleri açık. Oturma odamda oda termostatı var. Diğer tüm peteklerde termostatik vana var. Isıyı ayarlayıp ekonomi yaparım diye düşündüm . Arkadaşlarıma soruyorum fatura kaç geldi diye 220 tl, 210tl, 240 tl diyenler var. Hemee devamlı 21-22C kullanıyorlarmış. Böyle diyincr iyice çıldırıyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • emin616 kullanıcısına yanıt
    Petek metrajınız nedir? evin yalıtım durumu,cephesi, alt üst komşuların ısınması bile çok etkiliyor.
    tesisat mobil sistem mi? kombi balkonda mı içeride mi?

birçok etken var. bütün odalar açık olmasına rağmen 19-20 den yukarı çıkamıyorsanız o tüketime rağmen ısı kaybınız çok olmalı. aynı zamanda petek metrajınız da yetersiz olabilir.
    oraların kabaca projesini cizip peteklerin boylarını yazarsanız uzman arkadaşlar daha etkili yorum yapabilirler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: segu71

bosch 2500 atesle ~durma sure 3 er dk. ( o.t yok trv li sistem) kilavzda servis menuden 15dk ya ayarlndgi tarif edilyr dogru mu ? Tuktm tasrrf icin kombiyi 46 dan 50 ye alarak bu ayar yapilsa ise yarar mi?

soruma cevp
    vermediniz ? bilen tecrubeli forumdaslar !

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: rapstar_bg

Petek metrajınız nedir? evin yalıtım durumu,cephesi, alt üst komşuların ısınması bile çok etkiliyor.
    tesisat mobil sistem mi? kombi balkonda mı içeride mi?

birçok etken var. bütün odalar açık olmasına rağmen 19-20 den yukarı çıkamıyorsanız o tüketime rağmen ısı kaybınız çok olmalı. aynı zamanda petek metrajınız da yetersiz olabilir.
    oraların kabaca projesini cizip peteklerin boylarını yazarsanız uzman arkadaşlar daha etkili yorum yapabilirler.

Mutfak T.Vana 3.5 ayarlı, Oda 17m2, Petek 160x60

Yatak odası T.Vana 3.5 ayarlı, Oda 16m2, Petek 160x60

Kiler T. Vana 3.5 ayarlı, Oda 14.5m2, Petek 160x60

Oturma odası vanası sonuna kadar acık. Oda 22m2, Petek 200x60

Antre vana yarıya kadar açık. 9.5 m2, 60x60

Havlupan yarıya kadar açık.

Petek metrajınız ? 740 cm + havlupan
    evin yalıtım durumu: camlar ısıcam onun haricinde duvarlarda izolasyon yok.
    cephesi güney-doğu, sağımda ve solumda binalar ekli müstakil ev olduğu için.
    alt üst komşuların ısınması Altta klima ile ısınıyorlar. Akşamdan akşama klima tek odada açılıyor. Üst kat boş. onun üstü beton yani çatı yok.
    tesisat mobil sistem mi malesef mobil sistem değil. Standart sistem. Borular zeminden geçiyor üzeri parke.
    kombi balkonda mı içeride mi kombim balkonda koruyucu kutu içinde. tamamen dışarıda yani. Bu akşam bütün boruları izole etmeyi düşünüyorum. Kutunun içini de yalıtım malzemesiyle kaplayacağım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emin616 -- 31 Ocak 2018; 14:8:41 >

petek metrajınız yeterli gibi ama benim gördüğüm negatif etkileyen faktörler;
    - kombi balkonda olması
    - alt katta stabil sıcaklık olmaması gün içerisinde soğuk olması
    - üst katın tamamen boş olması
    - dış cephe olmaması

benim de alt üst boş ve üstelik alt katta pencere de takılı değil sadece plastik plakalarla tıkalı durumda.üst pencere var ama evde duran yok boş.
    kombiyi 60 dereceye ayarlıyorum bütün odalar açık vaziyette(banyo hariç) 21 dereceyi görüyorum ve 21 dereceyi görünce oda termostatı zaten kombiyi kapatıyor.(cr10)

siz kombiyi kaça ayarlıyorsunuz? sizin de ısı kaybınız benim gibi çok görünüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rapstar_bg

petek metrajınız yeterli gibi ama benim gördüğüm negatif etkileyen faktörler;
    - kombi balkonda olması
    - alt katta stabil sıcaklık olmaması gün içerisinde soğuk olması
    - üst katın tamamen boş olması
    - dış cephe olmaması

benim de alt üst boş ve üstelik alt katta pencere de takılı değil sadece plastik plakalarla tıkalı durumda.üst pencere var ama evde duran yok boş.
    kombiyi 60 dereceye ayarlıyorum bütün odalar açık vaziyette(banyo hariç) 21 dereceyi görüyorum ve 21 dereceyi görünce oda termostatı zaten kombiyi kapatıyor.(cr10)

siz kombiyi kaça ayarlıyorsunuz? sizin de ısı kaybınız benim gibi çok görünüyor.

kombi ilk başlarda 50C, sonra soğuklar gelince 55C aldım. Geçen hafta 60C ayarladım. Salonda Kablosuz oda termostatım var. Gün içinde 19C ayarlı eve geldiğimizde 21 e alıyoruz. Gece yatarken 19C geri alıyorum. Ona rağmen tüketimim 8M3 en düşük. Hafta sonu devamlı 21C kullanıyorum o zaman 10m3 oluyor tüketim.

negatif görünenler malesef çözümü yok. Tel kombiyi izolasyonla kapatabilirim.

bende sizin gibi evde yokken ve gece yatarken 21 den 19 a falan alıyordum dereceyi fakat baktım ki 19 dan 21 e çıkması nerdeyse saatler alıyor. bende hiç ellemeden 21 de kullanıyorum şimdilik sürekli gözlemlerime devam ediyorum. benim koridorda 1 petek eksiğim olduğunu düşünüyorum oraya petek koyabilirsem (tesisata ek yaparak) 2 tane kullanmadıüım odanın kapılarını ve peteklerini kapatarak biraz daha tasarruf edebileceğimi düşünüyorum.
  • disintegration kullanıcısına yanıt
    Merhaba hocam

Benim kombi her kaloriferi açtığımda sifon doldurma yapıyor buda biran önce ısınmaya geçmiyor anlamında onu bekliyor 10 dk filan bunu kapıyabilirmiyiz ne bu her petek açmamda öyle yapıyor hocam.
  • Arkadaslar simdi bizim kombiyi kazan sicakligi kacta calistirmamiz gerekli kimi 45 kimi 50 kimi 60 diyor nedir en dogru ayar

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kronikyorgun kullanıcısına yanıt
    Selamünaleyküm ustam 50 yap bak yetmezse arttırırsın

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • kronikyorgun kullanıcısına yanıt
    her eve, her tesisata göre değiştiği için kimi 45 kimi 50 diyor.
    net olması gereken cevap ise şu "evini istediğin sıcaklığa getirecek en düşük kazan kıcaklığı"dır.
    evinizin yalıtımı-muhafazası çok iyidir alt üst yanıyordur, tesisat sağlamdır, güney cephedir sabahtan akşama kadar güneş alıyordur, iklim olarak da çok soğuk olmayan bir ilde yaşıyorsunuzdur örneğin siz 40 a ayarlarsınız kombiyi ev 23 derece olabiliyordur size 40 bile fazla geliyordur :)

ama ben kocaelinde yaşıyorum, alt üst boş,yalıtım yok, 60 ayarlıyorum kombiyi 21 anca oluyor gibi.

yoğuşmalı kombi ne kadar düşük kazan suyu olursa o kadar iyidir. ama kazan suyu düşük olacak diye de evi ısıtamamak demek değildir bu.

bu yazdıklarıma göre optimum sıcaklığı siz bulabilirsiz.
  • quote:

bosch 2500 atesle ~durma sure 3 er dk. ( o.t yok trv li sistem) kilavzda servis menuden 15dk ya ayarlndgi tarif edilyr dogru mu ? Tuktm tasrrf icin kombiyi 46 dan 50 ye alarak bu ayar yapilsa ise yarar mi?

soruma cevap vermdnz ? ozellikle disintegration bey

• segu71 S kullanıcısına yanıt
    Bu olayı bende merak ediyorum. fabrika ayarlarında 15dk ayarlı olarak geliyor. ben bunu servis menüsünden su sıcaklığı Ayarlanan dereceye gelince 3 dk daha pompa yapsın diye değiştirdim ama modülasyonu en verimli şekilde kullanmak için hangi ayar daha etkili?
  • Doğalgaz faturası 325 tl gelince ilk iş boruları izole etmek oldu. Sırada kombinin etrafını izole etmekte. Dün birkaç malzemeciyi geZdim 2-3 tane izopan ısı yalıtımı satmak istemiyor. Parça olarak bulduğumda hemen kombiyi de izole edicem.

***BOSCH CONDENS 2500W***Kullanıcıları

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • rapstar_bg kullanıcısına yanıt
    siz servs menuye girip mi gordnz 15 dk. yi , takip ederek mi anldnz. o.t varsa zaten min. 15 dk. bekler ( yalitm kotu ve soguk havalarda ) benimki 3dk. ateslyr 3 dk. ates kesiyir.pomba devam durmyr.o.t. yok trv sistm.Kilavz tabloda fabrk ateslme ayar 3 dk gornyr.Siz servis menuden bu ateslme sure ayri yaptnz mi?

• quote:

siz servs menuye girip mi gordnz 15 dk. yi , takip ederek mi anldnz. o.t varsa zaten min. 15 dk. bekler ( yalitm kotu ve soguk havalarda ) benimki 3dk. ateslyr 3 dk. ates kesiyir.pomba devam durmyr.o.t. yok trv sistm.Kilavz tabloda fabrk ateslme ayar 3 dk gornyr.Siz servis menuden bu ateslme sure ayri yaptnz mi?

Benim bahsettiğim ayar L1 3A = 0 - devamlı pompa 1- alev kesilince ayarlanan süre kadar pompa bu ayar fabrika ayarı olarak devamlı pompada(0) olarak geliyor.
    L1 3B= süre belirtiyorsunuz o kadar süre pompa yapıyor varsayılan olarak 3 bu da.

ama sizin bahsettiğiniz alev ise öyle bir ayar olduğunu görmedim hiç. yani su sıcaklığı ayarladığınız sıcaklığa 3 dk dan sonra da gelebilir öncede gelebilir. bir yanlışınız olmasın. ateşleme süre ayarı yok diye biliyorum.

rapstar_bg kullanıcısına yanıt
    kilavuzda dedignz pompa ayari L2~9F de
    , L1~3A~3B ye bakin brulor kapatmak-tekrar acma ayari var.

şuan yanımda kılavuz yok ama akşam eve gidince ilk işim onu kontrol etmek olacak. oda termostatı olan bir evde brulörü kapatmak mantıksız bence ama trv nasıl etkilenir bilemiyorum.
  • rapstar_bg kullanıcısına yanıt
    selam, kilavuza bakamadinz mi? evet o.t. vsrsa o isi yapiyr. trv.li sistm icin soryrm.

baktım sizin dediğiniz gibiymiş.
    ama trv nasıl etkilenir bu durumda emin değilim ben trv kullanmadığım için.
  • 
Sayfa: önceki 8687888990
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.