Şimdi Ara

***BOSCH CONDENS 2500W***Kullanıcıları (86. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
3.102
Cevap
55
Favori
239.714
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Eoudoxias

termostatik vana yok hocam.

23.5 dereceye ayarladım ve kombiden 55 yaptım. hala sorun devam etmekte.

kablo bağlantısında bir sorun var diye düşünmekteyim. nedense oda termostatı hep 22.5 derecede sabit.
    çakmak tuttum. derece 30 a kadar çıktı.

az önce şunu fark ettim. kombi hala suyun sıcaklığına göre çalışmakta.

Bağlantıyı servis yaptıysa yanlış yapmamışlardır diye düşünüyorum. Ama hala kombi suya göre modülasyon yapıyorsa servisi arayıp bildirim hocam.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • UglyOwl U kullanıcısına yanıt
    Kablonun yönlerini değiştirdim. Bugünde böyle test edeyim bakalım. Olmadı ararım servisi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Kablonun yönlerini değiştirdim. Bugünde böyle test edeyim bakalım. Olmadı ararım servisi.

Bus kablolarlda yön sorunu olmaz hocam. Sadece kombinin içinde doğru yere bağlandıklarına emin olmak lazım. Çünkü oda termostatı bağlantısı yanında dış sıcaklık sensörü bağlantısı da var. Bağlantılardan eminseniz. En garanti yol servis hocam.

• quote:

Eskişehir kışında şu ana kadar gelen en yüksek fatura 164 TL.

Dün cr10 u da taktırdık, hol ve banyo dışında termostatik vanalar da var. Bakalım önümüzdeki ay ne gelecek.

Birde cahilliğimi mazur görün ama. Bu cr10 un çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız? Ben odanın sıcaklığını 23.5 dereceye ayarladım. Ama termostatta hep 22.5 derece gözüküyor.

Kombi aleve geçince termostatta alev simgesi çıkıyor ama

1 aylık fatura için çok güZel değerler. Nasıl bu kadar az geldi acaba? Evinizde kaç tane petek açılı? Termo vanaları kaça ayarlı? Genel ısınız kaça ayarlı? Kombi kazan ısınız kaça ayarlı?

Evimde genelde 20-21 C kullanıyorum 25 günde 210 TL lik yakmışım.

• quote:

Orijinalden alıntı: emin616

quote:

Eskişehir kışında şu ana kadar gelen en yüksek fatura 164 TL.

Dün cr10 u da taktırdık, hol ve banyo dışında termostatik vanalar da var. Bakalım önümüzdeki ay ne gelecek.

Birde cahilliğimi mazur görün ama. Bu cr10 un çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız? Ben odanın sıcaklığını 23.5 dereceye ayarladım. Ama termostatta hep 22.5 derece gözüküyor.

Kombi aleve geçince termostatta alev simgesi çıkıyor ama

1 aylık fatura için çok güZel değerler. Nasıl bu kadar az geldi acaba? Evinizde kaç tane petek açılı? Termo vanaları kaça ayarlı? Genel ısınız kaça ayarlı? Kombi kazan ısınız kaça ayarlı?

Evimde genelde 20-21 C kullanıyorum 25 günde 210 TL lik yakmışım.

Termostatik vanalar, mutfak, oturma odası, salon, yatak odası ve çocuk odasında takili

Mutfak 2.5 da, salon 2 de, diğer odalar 3.3 de ayarlı.

Hol ve banyo full açık.

Kombi oda termostati takmadan önce 48 de idi.

Oda termostati 22.5 dereceye ayarlı ve kombiyi 55 ayarladım.

Turuncu yere taktım hocam da sanki sorunu buldum. Termostati koyduğum yer yerden yüksekte kalıyor bu yüzden termostat sıcaklığı 23 u algılamıyor.

Biraz daha aşağıya indirdim bakalim

• Oda termostatında sorun mu var acaba? Devamlı alev işateri var. Saatlerce oda termostatını izledim hiç sönmedi. Sonra pilini çıkardım acaba dondumu diye. İlk başta alev söndü 1-2 dk sonra yeniden çıktı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emin616 -- 17 Ocak 2018; 22:28:25 >
  • Arkadaşlar rica etsem birisi oda termostatını nasıl ayarladığını video ike çekebilir mi? Bu akşam kullanma klavuzunu okudum. Meğer ben MANUEL ayarda kullanıyormuşum. Şimdi otomatiğe aldım ama bu sefer kombi durdu. İstediğim sıcaklık evin içi için 20-21C.

• quote:

Orijinalden alıntı: emin616

Arkadaşlar rica etsem birisi oda termostatını nasıl ayarladığını video ike çekebilir mi? Bu akşam kullanma klavuzunu okudum. Meğer ben MANUEL ayarda kullanıyormuşum. Şimdi otomatiğe aldım ama bu sefer kombi durdu. İstediğim sıcaklık evin içi için 20-21C.

Hocam kullandığınız termostat hakkında bilgi sahibi değilim. Kombiden gidiş suyu sıcaklığını 55 yapın. Oda termostatını zemine çok yakın yerde tutmayın. Malum soğuyan hava çöker. Hatalı ölçüm olur. 1-1.20m yükseklik ideal olur. Oda termostatı istenen sıcaklığa vardıysa gazı keser. 3dakika snra da sirkülasyon pompası da durur. Bu normaldir.

• quote:

Orijinalden alıntı: karaelmaslim

quote:

Orijinalden alıntı: UglyOwl

quote:

quote:

disintegration hocam selamlar.
    Ben de bosch condens 2500w kombi ile yaşadığım tecrübelerimi anlatmak ve sizden bilgilerinizi almak istiyorum.
    Evim 85 metrekare, bu sene her yeri dağıtım mobil sistem döşettim. 8.6m petek var.
    Ev capatech dalmaçyalı ile dış cepheden izolasyonlu, camların tamamı ısıcam.
    Bulunduğumuz ilçeye ilk kez doğalgaz geldiğinden kullanımda biraz acemiyiz tavsiyelerinizi istiyorum.
    Kombiyi ilk kullanmaya başladığımızda günlük ortalama 8 metreküp gibi bir gaz tüketimimiz oldu. Ev ilk kez ısındığından, ısınma işi tamamlanınca günlük 7 metreküp civarına düştü.
    Sonrasında elimde olan CR50 oda termostatını kendim bağlayıp kullanmaya başladım. oda sıcaklığını gündüz 23 derece, gece 2:30 dan sabah 10:00a kadar da 22 dereceye ayarladım.
    Kombi üzerinden dereceyi 55 e çekip işi oda termostatına devrettim.
    Fakat karşı dairem kardeşimin, orası normalde 40 derece sabit ısı ile ısınırken(ki oda termostatından önce bende 40 derece de yakıyordum.) oda termostatı ısıtma süresince dereceyi 50lere kadar çıkarıyor. ve günlük tüketimimi tekrar 8metreküpe yaklaştırdı. Bu arada havalar hep aynı sıcaklıklarda gitti. Bende kombi üzerinden maksimum sıcaklığı 40 a çektim tekrar.

Sormak istediklerim:
    Oda termostatı bazen istenilen derece ulaşamasa da alevi söndürüyor,bunun sebebi 40 derece ayarlamış olmam ve su ısısı minimum modülasyonla bile 40'ı geçeceği için mi kapıyor kombiyi?
    Ek olarak CR50 yi kendim bağladığımdan kombinin servis menüsünde değiştirmem gereken bir ayar var mı?
    CR50 nin servis menüsünden PID KARAKTER ayarını hızlı olarak kaydettim ve hassasiyet 0.2+- derece oldu. tasarruf için 0.2 derece olması mı iyi yoksa 0.5 derece olması mı?
    Son olarak 85 metrekare ev ve mobil sistem için, kombinin pompa ayarını 2. kademeye düşürdüm, bu benim evim için yeterli mi?

Çok uzun oldu, geniş bir zamanınızda okur ve cevaplarsanız çok sevinirim.
    Saygılarımla.

Hocam burda bahsedilen PID ayarı ve hassasiyet ayarı nedir,yapılıyorsa nasıl yapılır? Biraz detay verir misiniz? Ben de tavsiyeniz üzerine Condens 2500 W kombim için CR50 OT aldım. 15 gündür kullanıyorum ve memnunum. CR50 0,5C hassasiyet ile çalışıyor. İlk kez hassasiyet ayarı yapıldığını okudum bu forumda. Böyle bir ayar mümkün mü, mümkünde açıklar mısınız? Teşekkür ederim.

Hocan selamlar,

Oda termostatının menü tuşuna uzunca basılı tutun.

Açılan menüden sanırım ısıtma kısmında pid karakter bölümü var. O referans olarak “orta” olarak ayarlı.

Onu “hızlı” olarak değiştirdiğimde hassasiyeti 0.2 oldu. Tabi tasarrufa katkısını tecrübe edemedim.

Pid karakterim yerini tam hatırlamıyorum o menü içerisinde ama bulamazsanız eve gidince yazarım tekrar.

Anladım hocam. Teşekkürler bilgilendirme için. Peki hassasiyet 0,2 C olunca derece ayarı 0,2 C olarak mı artıp azalıyor? Bir de günlük tüketiminize bir etkisi oldu mu, gözlemlediniz mi?

Konu ettiğiniz ayarda bir de hatırladığım kadarıyla "duraklamalı' ya da 'aralıklı' seçimi de var "orta" ve "hızlı" seçenekleriyle birlikte bu 3 seçeneğin kombinin ayarlarına nasıl etki ettiği bilgisini detaylı olarak açıklama getirebilecek arkadaşlardan yardım talep ediyorum... ben duraklamalı seçeneği seçtim ama termostatın çalışmasında ne tür bir sonuç vereceğini bilemiyorum...

• condense 2500 kombiye akıllı cosa kiti almak istiyorum. servis kılavuzunda on/off termostatlar kullanılabilir yazıyor fakat cosa nın sitesinde uyumsuz yazıyor. ayrıca çeşitli sitelerde kombiye d3 hatası verdirdiği bilgisi var. versiyon yükseltilerek sorunsuz kullanılabileceği bilgisi aktarılmış. nedir bu versiyon mevzusu. hangi versiyondan sonra cosa gibi on/off kitler kullanılabilir.

evim yerden ısıtma. cosa ile randıman alabilirmiyim?

ayrıca benim kombinin %40 modülasyonun altına indiğini hiç görmedim. bizim kombiler %30-%100 arası modülasyonlu değilmiydi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.Smithh -- 21 Ocak 2018; 21:38:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Smithh

condense 2500 kombiye akıllı cosa kiti almak istiyorum. servis kılavuzunda on/off termostatlar kullanılabilir yazıyor fakat cosa nın sitesinde uyumsuz yazıyor. ayrıca çeşitli sitelerde kombiye d3 hatası verdirdiği bilgisi var. versiyon yükseltilerek sorunsuz kullanılabileceği bilgisi aktarılmış. nedir bu versiyon mevzusu. hangi versiyondan sonra cosa gibi on/off kitler kullanılabilir.

evim yerden ısıtma. cosa ile randıman alabilirmiyim?

ayrıca benim kombinin %40 modülasyonun altına indiğini hiç görmedim. bizim kombiler %30-%100 arası modülasyonlu değilmiydi?

Hocam tam ben de konu ile ilgili yazacaktım. Mesajınızı gördüm. Ben de cr 50 oda termostatı var. Fakat modülasyona baktığımda sürekli %40 olarak görüyorum ben. Ne aşağı indiğini gördüm, ne de yukarı çıktğını. Kombi ilk yandığında da %40 başlıyor, bazen 35 dereceden 45 dereceye %40 alevle çıkarıyor. Sebebini çözemedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ALPARSA

quote:

quote:

quote:

quote:

disintegration hocam selamlar.
    Ben de bosch condens 2500w kombi ile yaşadığım tecrübelerimi anlatmak ve sizden bilgilerinizi almak istiyorum.
    Evim 85 metrekare, bu sene her yeri dağıtım mobil sistem döşettim. 8.6m petek var.
    Ev capatech dalmaçyalı ile dış cepheden izolasyonlu, camların tamamı ısıcam.
    Bulunduğumuz ilçeye ilk kez doğalgaz geldiğinden kullanımda biraz acemiyiz tavsiyelerinizi istiyorum.
    Kombiyi ilk kullanmaya başladığımızda günlük ortalama 8 metreküp gibi bir gaz tüketimimiz oldu. Ev ilk kez ısındığından, ısınma işi tamamlanınca günlük 7 metreküp civarına düştü.
    Sonrasında elimde olan CR50 oda termostatını kendim bağlayıp kullanmaya başladım. oda sıcaklığını gündüz 23 derece, gece 2:30 dan sabah 10:00a kadar da 22 dereceye ayarladım.
    Kombi üzerinden dereceyi 55 e çekip işi oda termostatına devrettim.
    Fakat karşı dairem kardeşimin, orası normalde 40 derece sabit ısı ile ısınırken(ki oda termostatından önce bende 40 derece de yakıyordum.) oda termostatı ısıtma süresince dereceyi 50lere kadar çıkarıyor. ve günlük tüketimimi tekrar 8metreküpe yaklaştırdı. Bu arada havalar hep aynı sıcaklıklarda gitti. Bende kombi üzerinden maksimum sıcaklığı 40 a çektim tekrar.

Sormak istediklerim:
    Oda termostatı bazen istenilen derece ulaşamasa da alevi söndürüyor,bunun sebebi 40 derece ayarlamış olmam ve su ısısı minimum modülasyonla bile 40'ı geçeceği için mi kapıyor kombiyi?
    Ek olarak CR50 yi kendim bağladığımdan kombinin servis menüsünde değiştirmem gereken bir ayar var mı?
    CR50 nin servis menüsünden PID KARAKTER ayarını hızlı olarak kaydettim ve hassasiyet 0.2+- derece oldu. tasarruf için 0.2 derece olması mı iyi yoksa 0.5 derece olması mı?
    Son olarak 85 metrekare ev ve mobil sistem için, kombinin pompa ayarını 2. kademeye düşürdüm, bu benim evim için yeterli mi?

Çok uzun oldu, geniş bir zamanınızda okur ve cevaplarsanız çok sevinirim.
    Saygılarımla.

Hocam burda bahsedilen PID ayarı ve hassasiyet ayarı nedir,yapılıyorsa nasıl yapılır? Biraz detay verir misiniz? Ben de tavsiyeniz üzerine Condens 2500 W kombim için CR50 OT aldım. 15 gündür kullanıyorum ve memnunum. CR50 0,5C hassasiyet ile çalışıyor. İlk kez hassasiyet ayarı yapıldığını okudum bu forumda. Böyle bir ayar mümkün mü, mümkünde açıklar mısınız? Teşekkür ederim.

Hocan selamlar,

Oda termostatının menü tuşuna uzunca basılı tutun.

Açılan menüden sanırım ısıtma kısmında pid karakter bölümü var. O referans olarak “orta” olarak ayarlı.

Onu “hızlı” olarak değiştirdiğimde hassasiyeti 0.2 oldu. Tabi tasarrufa katkısını tecrübe edemedim.

Pid karakterim yerini tam hatırlamıyorum o menü içerisinde ama bulamazsanız eve gidince yazarım tekrar.

Anladım hocam. Teşekkürler bilgilendirme için. Peki hassasiyet 0,2 C olunca derece ayarı 0,2 C olarak mı artıp azalıyor? Bir de günlük tüketiminize bir etkisi oldu mu, gözlemlediniz mi?

Konu ettiğiniz ayarda bir de hatırladığım kadarıyla "duraklamalı' ya da 'aralıklı' seçimi de var "orta" ve "hızlı" seçenekleriyle birlikte bu 3 seçeneğin kombinin ayarlarına nasıl etki ettiği bilgisini detaylı olarak açıklama getirebilecek arkadaşlardan yardım talep ediyorum... ben duraklamalı seçeneği seçtim ama termostatın çalışmasında ne tür bir sonuç vereceğini bilemiyorum...

Hocam sözünü ettiğiniz ayarı bulamadım ben. Cr 50 de mi bu ayarlar? Ve hangi menüde belirtirseniz ben de bir göz atabilirm

• Merhaba arkadaşlar bende evime bosch condens 2500 aldım evimin projesini sizinle paylaşıyorum ve desteklerinizi bekliyorum.
    öncelikle alt ve üstüm boş kimse oturmuyor binada bir tek ben varım.
    resimde de belirttiğim gibi
    yatak odasında 160cm petek
    oturma odasında 140cm petek
    mutfak 100cm petek
    çocuk odası 100cm petek
    yemek odası 100cm petek
    banyoda 50x110cm havlupan var. petekler demir döküm plus.çapraz olarak bağlı(sıcak üstten soğuk alttan çıkıyor)
    yemek odası ve çocuk odası dediğim yerlerde eşya yok o yüzden çalıştırmıyoruz petekler kapalı kapılar da kapalı.
    kullandığımız petekler mutfak-oturma odası ve yatak odası.
    resimde belirttiğim gibi oturma odasının kapısının yanında cr10 oda termostatı monte ettim.
    evde dış cephe izolasyonu yok fakat bütün duvarlar 2 tane 8'lik tuğla arasına köpük koyularak örülmüş.

sorun 1: kazan suyu 55 derecede iken bile cr10 'u 20,5 - 21 dereceye ayarlasam bile 19,5 da duruyor sürekli 22:00 gibi 20 veya 20,5 anca oluyor. ısınmak bilmiyor. (petekler ısınıyor ama içeride derece artmıyor)
    kullanılan peteklere reglaj ayarı yaptım ve suyu oturma odasına yönlendiriyorum ama yinede yok ısınmıyor.

sorun 2: koridor epey uzun tesisat yapılırken "odaların kapısı zaten açık olacak ya ısınır burası" demiştik ama zaten bi ben varım bi eşim ve akşam 19.00 a kadar işteyiz boşuna yakmayalım dedik yemek odası ve çocuk odasını hal böyle olunca koridor eksik kalıyor gibi hissettim. Mutfaktaki kombiden kapıları da göz önünde bulundurarak koridora petek çekmem mümkün olur mu? evim mobil sistem borular alttan gidiyor.

sorun 3: banyodaki havlupana giden iç borulardan biri delik diye düşünüyorum kollektörden açınca kombinin basıncı bir anda düşüyor. banyo fayans kaplı. petek çıkış ayakları fayansların içinde ve kelepçeli. bu boruyu fayansları kırmadan değiştirmem mümkün olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rapstar_bg -- 23 Ocak 2018; 21:1:51 >

• Eoudoxias kullanıcısına yanıt
    pm den mesaj attım kısa sürede dönerseniz memnun olurum
  • segu71 S kullanıcısına yanıt
    PM yok hocam. Gelen giden birşey de yok😊

• izmiirdeyim, bizimde kombi bosch2500, 3+1 93 m2, hol~banyo haric 7 petk trv var. o.t yok. 2 si 2,5 ta %90devre disi 5 i 3~3.5 devrede.ev ici ort. 22~23C. kombi 46C. ilk fatura 2 gun once geldi 34 gun 233 m3 294 tl. ( gunlk 7m3) eskshrde 164tl gorunce sasirdim ev kac m2~ kac m petek, duvar yalitim cok iyi galiba. trv + o.t. icin bosch servs trv yeterli gerek yok demisti galiba trv + o.t. takmak tasarruf icin sart. size gore bizim gunluk 5 m3 olmali degil mi ?

• eoudoxias pm den mesjm gitmemi yukaridaki mesaj size

Rc 50 de menü tuşuna uzun süre basıp menü ikonları (i-bilgi ayarlar servis kullanım suyu ve ısınma) seçenekleri, göründüğünde en sağdaki servis menüsüne girilip PİD değerleri devir daim hızı seçeneklerinden duraklamalı-orta-hızlı seçeneklerinde <orta> seçilmiş olarak çıkıyor... işte buradaki seçeneklerin kombinin çalışması ve devirdaim suyuna nasıl etkilediği ve sonuçlarını açıklayabilecek arkadaşlardan bilgilendirme rica ediyorum...

konu dışı olacak ama biraz önce şöyle bir yazı okudum https://eksisozluk.com/entry/30489889 " ** reglaj ayarı yapmanız lazım. şöyle ki kombiye en yakın olan peteğin gidiş ve de dönüş vanası sadece %10-%20 oranında açılmalı. daha doğrusu kısılmalı. ondan bir sonraki petek ise %30, ondan da sonraki %40 vs. diye en son petekler en çok açılacak şekilde bir ayarlama yapılmalı. dediğim gibi bu ayarlama hem gidiş, hem de dönüş vanalarına yapılmalı."

Reglajın hem üst hem de alt vanadan yapılması gerekir şeklindeki bilginin doğruluğu ve geçerliliği nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ALPARSA -- 27 Ocak 2018; 2:43:47 >

• rapstar_bg kullanıcısına yanıt
    mutfaktaki kombinin altındaki ana bağlantı borularından 20mm pprc borularla koridora ek hat çekilebilir. ek tasarruf için yatak odası ve mutfaktaki peteklere termostatik vanalar bağlayabilirsiniz.böylece sıcaklık daha çok koridordaki yeni peteğe ve oturma odasına gidecek.kombiden kazan sıcaklığını 60c ayarlayın kazan sıcaklığı yetmiyor.
    fayans kırmadan pex boru kılıflıdır iyi bir usta ile bu boru değiştirilebilir ama her usta beceremez.
  • 
Sayfa: önceki 8485868788
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.