Şimdi Ara

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT (20. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.569
Cevap
101
Favori
468.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Öncelikle teşekkürler, bir indirim daha yakalarsam muhtemelen 5700xt cf de deneyeceğim(dx 9 ve 11 desteklemese de)
    Psu alma sebebim İndirimde denk geldiği için aldım, yetmez derseniz 10yıl garantisi için aldım, yetmez derseniz %50e yüke kadar zero rpm olduğu için aldım, yetmez derseniz full moduler olduğu için aldım, yetmez derseniz 8-9 yılı devirdi sistemde en eski parça o kaldığı için aldım vs yani indirim bahane oldu aslında, eski psu yetmediği için değil eğer oraya bağlayacaksanız.
    Diğer konu sistem 420w çekiyor demiştim , Yani 500/550w yeterli ve güvenli bir aralık sunuyor(350w demedim) benim için ,psu en verimli olduğu aralık 80+ gold üstü için %20-50 ve %80 dir. Bende suan %50, olur da ileride sli yada cf yaparsam da %80 aralığında kalmak için 850w tercih ettim(fiyat avantajından sonra).
    Hatırlarsanız konu kimin ne önerdiğinden çok sizin 600w psu için LİMİTLERİNDE diyip yeni psu aldırmaya yönlendirmeniz idi(1200w high power ?).
    Bahsi geçen arkadaş zaten psu önerisi istese %80 forum kullanıcıları 600w/650w f/p oranı yuksek bir psu onereceklerdi bu konuda hemfikiriz. Ben o sisteme 500/550w kaliteli psu yeteceğini söyluyorum, hatta 450w psu da(kaliteli en azından tek kanal 35A verebilen) yeterli ama aradaki ufak fiyat farkı için gereksiz bir seçim olurdu.

• O kadar damüptelası değilim ya 60 fpsteki akıcılık bnm için yeterli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Cok isinma olur mu?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • hocam anakart x570 almazsan o işlemciden tam verim alamazsın.bende neredeyse bunu aynısı bi sistem kurucam. tek farkımız x570 anakart ve Trident Z Ram ler olacak sanırım
  • Vatana indirimler geldi. 5700 xt pulse 2900 tl

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: justGlocia

Vatana indirimler geldi. 5700 xt pulse 2900 tl
    Referans Rx 5700 ikibin Türk lirasına satılırken hepsi anlamsız kalıyor.

• justGlocia J kullanıcısına yanıt
    Bitmiş galiba ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-84B7F5BB9

İmzanızda güzel bir Corsair RM850i 850w (80 Gold) kullanıyorsunuz ve Sapphire Rx 5700XT ekran kartınız hayırlı olsun. Sisteminiz için neden 350w kaliteli bir PSU kullanmıyorsunuz?
    https://outervision.com/power-supply-calculator

Yukardaki link bile forumdaşın RX5700 eklenmiş sistemine Evga 650w 80plus gold PSU öneriyor
    Hocam ben Sharkoon SS CZ 650w 80+ gold aldım. Ryzen 5 3600 ile Rx 5700 XT Nitro+ ile kullanacağım ne yapayım iade edeyim mi? Bak şimdi içime kurt düşürdün.

• Dr.Faustus kullanıcısına yanıt
    Sapphire sitesinde "Recommended 650 Watt Power Supply (Minimum 600 Watt Power Supply)" yani önerilen 650watt, minimum 600watt'dan aşağı olmamalı demiş. Birde ünlü power supply üreticilerinden Seasonic sitesinin wattage-calculator hesaplama sayfasından baktım işlemci R5 3600 ve RX 5700XT için sonuçlara diğer bileşenleri imzanızda yazmadığından tahmin ettim...

Seasonic wattage-calculator'den sizde alttaki linkten hesabınızı yapın:
    https://seasonic.com/wattage-calculator

Load Wattage: 528W
    Recommended PSU Wattage: 578W

vee.. öneri power olarak size 750 watt power Seasonic SSR-750TD Prime Titanium önermiş

AMD RX 5000 Serisi [ANA KONU] | 5500 XT, 5600 XT, 5700, 5700 XT

Rx 5700 XT Nitro+ için 650watt öneriyordu...demek ki sorun yok. Powerınız yeterli ama bu ayarda olan kartlarına Powercolor veya MSI 700/750watt power öneriyordu. Extra olarak power kaliteli ve gücü ne kadar yüksek olursa geç ısınır yani daha serin çalışır ve daha fazla güven verir...

https://www.sapphiretech.com/en/consumer/nitro-radeon-rx-5700-xt-8g-gddr6

• 144hz monitör deneyimleme şansınız var mı? Varsa mutlaka deneyin derim, ekran kartından önce monitörü değiştirirdiniz.
  • Psikobat P kullanıcısına yanıt
    Sınır değerlere yakın PSU daha fazla ısınacak ve yüksek fan devirlerinde gürültülü ve daha hassas çalışacaktır. Sistem orta halli de olsa iyi para tutuyor. Korumalarının tam olması önerilir malum ülkemizin elektriği avrupanınki gibi değil özelliklede en tehlikelisi voltaj dalgalanmaları illa düşük voltaj korumasıda olmalı. Her özellikte para demek. Biraz da yıpranma payı konmalı ki şöyle 5 yıl falan götürsün zira power sürekli değiştirilen bir parça değil.
  • Valla bakmayın pahalı kartlara baktıgıma bir sefer pc topladım bidahada bulaşmam bu işlere beni senelerce götürür 144 hz yi tam anlamıyla kullanmak için sağlam para dökmek lazım monitör en başta değişecek fln neyse vatansan 3000 e rx 5700 asus rog strix modelini görünce yapıştırdım hemen rtx 2060 super gibi umarım iade etcek problemleri olmaz

• Rx 5700 sapphire referans model satın alarak imzamdaki sistemi bugün kurdum.İzlenimlerim şöyle :

Öncelikle kartın son driveri olan 19.9.2 yükledim.Daha önce 75 hz ile sorun yaşayanlar olduğu söylenmişti ancak driver yüklenince otomatik olarak monitör 75 hz olarak ayarlandı ve sıkıntı görmedim.Chrome'da donanım hızlandırmayı falan kapatmadım.10 saattir falan açık pc ve herhangi bir mavi ekran bsod vs vermedi.

Kartı ilk denememde stock haliyle denedim, csgo pubg ve fifa19 oynadım.Kartın sıcaklığı oyunlarda 74-75 dereceye kadar çıktı.Kasam yerde ve kafamda kulaklık varken sesini duymadım.Daha sonra wattman ayarlarıyla biraz oynadım.

Kartı biraz undervolt ederek 950mV a ayarladım.Fan curve ayarını da kendi kafama göre şu şekilde yaptım;

50'C de %12
    65'C de %35
    75'C de %54
    84'C de %80 olacak şekilde fan ayarı yaptım.Nvidia'dan geçen biri olarak dikkatimi şu çekti ; örn 50 dereceye kadar %12 ayarladık diyelim.65 dereceye gelene kadar %12 çalışmıyor.%35 e tırmanacak şekilde %13 , %15 .... vs şeklinde kendi kendine aralığı dolduruyor.Nvidia'da bunu afterburner ile yapıyordum ancak şöyle bir durum oluyordu 64 dereceye kadar %12 çalışıyordu.Bu konuda wattman'ın ayarı güzel.Ses sıkıntısı yaşamadım , fan 1900 rpm e kadar çıktı bir rahatsızlık duymadım.

Oyunlarda ufak tefek 1 2 sorun yaşadım.Fifa'da 2 maç yaptım, oyunu kapatınca ekranı ortadan 2ye bölüp yarısı koyu renk yarısı açık renk oldu.Reset attım düzeldi.Pubg oynarken arada sırada flicker denilen ufak çizgilenmeler oldu ama rahatsız etmedi.

Sıcaklık olarak undervolt ve bu fan ayarlarını yaptıktan sonra akşam 3-4 saat kadar csgo ve pubg oynadım.Gpu 66 derece üzerine çıkmadı.Junction kısmı ise 75 dereceyi geçmedi.(Foto max değerleri gösteriyor)

Ben ilk izlenim olarak memnun kaldım karttan.Sorusu olan varsa yardımcı olabilirim.Bence hb'de uyguna bulursanız geçenki gibi 2000 civarına düşerse kesinlikle alınabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 58zara -- 20 Eylül 2019; 2:27:46 >

• Dolar kurunun yüksekliği işin keyfini epey kaçırıyor. Kartınız hayırlı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: justGlocia

Vatana indirimler geldi. 5700 xt pulse 2900 tl
    teşekkürler kardeş MSI RADEON RX 5700 XT MECH 2760 tl aldım
    bildiğim kadarı ile hiç bir custom kart o kadar fiyat düşmemişdi. 5700 referans 2000 tl xt de 2500 tl idi bilmediğim bir indirim olmadıysa güzel oldu diye düşünüyorum
    herkese soruyorum 2060 tl referans 5700 almak varken 700 tl fazlaya custom 5700xt almak nasıl sizce?
  • kobra90 kullanıcısına yanıt
    Mantıklı ama o modeller sıkıntılı diye geciyodu burda evoke ve mech modelleri bende ondan almadım

• Sağolun 3000e rtx 2060 super almıştım bnce iade etmem daha iyi oldu

• 5:23 açarsanız butun sistemin 275w harcadığını söylüyor, monitor haric tabi.Kendim denedim, yabancı kaynak denedim, en son yerli ve milli kaynak gosterdim.Ayrıca psu yıpranınca verimliliği düşer sağladığı güç miktarı değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mvnmt35

Mantıklı ama o modeller sıkıntılı diye geciyodu burda evoke ve mech modelleri bende ondan almadım
    evet farkındayım termal pedleri sıkıntılı ve pulse modele göre daha çok ısınıyor ama sıkıntı değil. bu fiyata pulse bulabilsek de alsak. zaten rx5700 serisi kartlar oc olmuyor bu kadarı yeterli ilerde termal pedleri değişebilirim duruma göre.
  • 
Sayfa: önceki 1819202122
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.