Şimdi Ara

Mini İTX Sistem Toplama REHBERİ [Adım Adım Montaj+İncelemeler] (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
549
Cevap
54
Favori
37.874
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
36 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eline sağlık. İlgilenenler,merak edenler için imkan varsa güç tüketim testi, yoksa sadece undervolt / underclock testi de yapabilir misin? İlgilenen , düşük güç harcasın vs. diyenler için ilginç olabilir.
  • Türkiye'deki mini ITX kasa, anakart, işlemci soğutucularının çeşitlenmesi ucuzlaması dileğiyle,
    elinize emeğinize sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

Eline sağlık. İlgilenenler,merak edenler için imkan varsa güç tüketim testi, yoksa sadece undervolt / underclock testi de yapabilir misin? İlgilenen , düşük güç harcasın vs. diyenler için ilginç olabilir.

+1

Hocam apuya undervolting uygularken cpu ve gpu nun biosta voltaj ayarları ayrı ayrımı ? Mesela cpuzdan bakıldığında 1.3V yazıyor diyelim bu sadece cpu nun voltajımı ?

Bu arada inceleme çok iyi olmuş çift kanal bellek kullanılmayıncada apunun yetenekleri baya kısıtlanıyormuş öğrenmiş kanıtlamış olduk teşekkür ederim yaptığınız için. Birde a10 5700 nerden buldunuz hocam ben ilk çıktığından beri takip ediyordum onu bi türlü rastlıyamamıştım a10 5800-6800k lar vardı ama bu modelle a10 6700 pek görememiştim buralarda.

Not: Hocam Hexus ta incelemesine bakmıştım cpu 4 ghz gpusuda sanırsam 950 mhz civarına oclenebiliyormuş biraz gıdıklamak isterseniz gpuyu haberiniz olsun

http://hexus.net/tech/reviews/cpu/47257-amd-a10-5700/?page=9

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 2 Şubat 2015; 2:56:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MB-CLS

MİNİ İTX kasa aslında çok hoş. Ufak bir kutunun içerisine herşey sıgdırılıyor. Zaten olması gerekende bu. Masaüstü bileşenlerini olabildiginde ufaltmak böylelikte taşıma kolaylıgı saglamak. Eskiden bir kasayı kucagıma alınca bel fıtıgı olurdum kaç kg gelirdi kim bilir.

APU sistemde ramlerin dual olması çok önemli. Ve tabiki ram mhz hızlarıda çok önemli. Ben kendi ramlerimin hızını 1600 MHZ den, 1866MHZ ye alınca ekran kartı memory hızı 800 den 933 e cıktı. Buda kayda deger bir farklılık demek aslında. Ama apu sistemlerin asıl performansı 2400mhz belleklerde çıkıyor ortaya. Fakat 2400MHZ bellekler hiç ucuz değil. Bu sefer bütçe düşük maliyetli sistem toplamaktan çıkıp harici ekran kartı satın alacak kadar bütçenin genişlemesine kadar gidiyor. Bazı kasalarda ekran kartı takamadıgımız kasalar için APU resmen ilaç. AMD nin yaptıgı en iyi işlerden birtanesi. Bende APU AMD A8 6600K kullanıcısıyım bu arada.

Bugün FX4300 250 TL den satılıyor, ben A8 6600K işlemcimi 300TL ye satın aldım. 50 TL daha fazla vererek birde ekran kartı almış oldum diyorum kendi kendime. Zaten işlemci performansı bakımındanda FX4300 ile A8 6600K başbaş performans veriyorlar. A8 in içerisinde bir FX4300 var.

İkinci toplayacagım kasa böyle ufak bir kasa olacak.

İnceleme için teşekkürler.

2400MHZ o kadar da etkili olmayabilir. Jayztwocents bellek saat hızının APU'yu ne kadar etkilediği konusunda video çekmiş. 1866 oldukça yeterli bir bak istersen masraf yapmana gerek kalmaz belki.

• qaanx kullanıcısına yanıt
    GPU için NB 'ye bi miktar ayar vermek gerekiyor diye biliyorum. Ama TDP'yi ortak kullandıklarından olmasını beklediğin bi miktar daha farklı davranabilir (gerçi o şu kadar perf artmalı ama bu kadar arttı vs. gibisinden pek fazla uğraşan olmaz sanırm).

Edit : Farklı ramları test ederken ramların gecikmelerini de verseler aslında daha iyi olur. Hepsi aynı gecikmedeydi veya ayrı ayrı şuydu gibi. 2400mhz cl 12 ile 1600 cl8-9 kabaca aynı kapıya çıkabiliyor çünkü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 2 Şubat 2015; 2:21:48 >
  • Kendi kullandıgım ramleri 1600 den 1866 a alınca gerçekten fark etti hocam . 2400mhz amd nin görüşü tabi en yüksek frekans ramlerden olsun diyor. Biraz pazarlama stratejisi birazda yaptıgını daha iyi göstermek için bir yol
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rubisco

GPU için NB 'ye bi miktar ayar vermek gerekiyor diye biliyorum. Ama TDP'yi ortak kullandıklarından olmasını beklediğin bi miktar daha farklı davranabilir (gerçi o şu kadar perf artmalı ama bu kadar arttı vs. gibisinden pek fazla uğraşan olmaz sanırm).

Edit : Farklı ramları test ederken ramların gecikmelerini de verseler aslında daha iyi olur. Hepsi aynı gecikmedeydi veya ayrı ayrı şuydu gibi. 2400mhz cl 12 ile 1600 cl8-9 kabaca aynı kapıya çıkabiliyor çünkü.

O zaman cpu ve gpu voltajları ayrı değil hocam yani voltaj düşürürken ana voltajla (sanırsam cpu voltajı ile) uğraşıcaz o zaman anladığım kadarıyla apularda.

Bende basit bir htpc a6 6400k gibi bir apuyla işlemci fanını çalıştırmadan ( gerekirse yatay soğutucu alarak)bir sistem kurmak aklımda var undervolt yapmadan olmaz tam kafamdaki sanırsam ondan merak ediyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 2 Şubat 2015; 2:49:29 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu ana kadar gördüğüm en iyi kullanıcı incelemelerinden birisi.Çok büyük emek vermişsin,Gece gece zevkle okudum teşekkürler,ilgilenen arkadaşlar için epey faydalı konu.

• qaanx kullanıcısına yanıt
    Konuyu kirletmek gibi olmasında , çalıştıramadım derken fazla ısınıyordu o açıdan mı?

APU'ları oc yaparken, NB'yi AMD'nin önerdiği 1.275, core V'yi 1.4 üstüne fazla zorlamayın diyorlar(genelde tatminkar sonuç veriyor). uv için 5800k'yı 4 GHZ'de 1.275v ile çalıştırıyorlardı, 3.4 ghz için 1.2 veya altına inenler de vardı.

SilentPCreview'de faln güzel incelemeler de oluyor (http://www.silentpcreview.com/article1312-page3.html ).

http://www.silentpcreview.com/forums/viewtopic.php?f=28&t=65523

burda a6 5400k'yı nasıl uv ettiğini göstermiş. Gerçi NB ve GPU direk bağlı değil gibi, ama dediğim gibi TDP kullanımı paylaştırıldığından CPU voltajından da bi şekilde bi miktar etkileniyor olmalı (frekans alanları / freq. domainleri farklı da olsa TDP yüzünden dolaylı şekilde bağlılar demekki).

Aslında 2.8-3 ghz CPU ve 600mhz civarı GPU kabul edilebilir perf verir, güç tüketimi de daha makul oluyor. İşletim sistemi temiz olduktan sonra dert değil aslında.

Uğraşacaklar için Pscheck ile custom P-state faln ayarlayıp, kaç çekirdek turbo ile kaç frekansa çıksın(voltaj vermeden, hatta uv ile) diğer çekirdekler kaçda kalsın (3.0 2.8 1.4 1.4 gibi mesela), min frekans voltajı esnetmeye vs. kadar kendi kullanımımıza göre kurcalama imkanı var.

• Chris brown kalitesini konuşturmuş yine, parti kur oy verelim o derece yani

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 2 Şubat 2015; 12:53:04 >
  • Güç tüketim değerleri eklendi arkadaşlar (bir kaç W esneme payı ile)
  • Cok ugrasmissiniz ama degmis. Bu fiyata, hele dolar bu haldeyken, bundan iyi kompakt ve oyun oynatabilen sistem toplamak mumkun degil. 6 ay once, boyle bir sistemin fiyati daha ucuz olabilirdi.

• Ssd nin hızları normal soylenen hizlardan bayağı bir dusuk cikmis hocam galiba amd yuzunden acilis hizi icin bir video cekebilirmisiniz veya buraya yazabilirmisiniz mesajimi alintilayarak yazarsaniz sevinirim imla icin k.b. mobildeyim

• Rubisco kullanıcısına yanıt
    Yok hocam daha almadım sistemi alınca a6 6400k yı ufak bir kasaya koyucam işlemci fanınıda çalıştırmak istemiyorum sessiz bişey yapmak için ondan voltajı düşürmeye çalışıcam düşürebildiğim kadar( Isınır diye tahmin ettiğim için acaba nasıl undervolt yapılıyor diye merak ettim ısıları aşağıya çekmek amaçlı).Anladığım kadarıyla ortak kullanıyorlar ama ince ayarda yapmak lazım attığınız linkleri inceleyeceğim hocam saolun olmadı gpu ve cpu frekanslarınıda düşürüp voltajı dahada aşağı çekip dediğiniz gibi daha da az ısınmasını sağlayabilirim görünene göre performansın pek önemi yok hocam zaten multimedya amaçlı kullanırım büyük ihtimal

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qaanx -- 2 Şubat 2015; 12:19:35 >
  • Açılış hızı net olarak 18sn. SSD hızları noktasında haklısınız, üzerinde yazan değerlere göre okuma hızı ve yazma hızı düşük çımış ama 4K değerleri kötü değil. Muhtemelen anakart kaynaklı bir durumdur ama sistemde SSD olması gerçekten farkediyor.

@qaanx

A6 6400K yerine 6600K almanı tavsiye ederim. Hiç olmazsa oyun da oynarsın, 6400K da bu çok mümkün olmaz. Eğer sessiz bir sistem istiyorsan undervolt filan yapmana gerek yok boşu boşuna performans kaybı yaşarsın. Kullanacağın kasaya göre bir soğutucu alırsın sıfır ses diyorsan tüm fanları sökersin. Alacağın zaman yardımcı olunur zaten bu konu bunun için
  • Uyguna bulursam 2.elden alabilirim hocam zamanında vatan a8 5600k ları 190 tl den sattı almadık şimdi 2.eli o fiyatlarda
  • Fırsatları değerlendirmek lazım
  • Hocam eline sağlık, gayet doyurucu bir konu olmuş, bu segmentte pc toplamak isteyenler rahatlıkla faydalanabilir, güzel inceleme için teşekkür ederim
  • elinize sağlık . güzel bir sistem olmuş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Açılış hızı net olarak 18sn. SSD hızları noktasında haklısınız, üzerinde yazan değerlere göre okuma hızı ve yazma hızı düşük çımış ama 4K değerleri kötü değil. Muhtemelen anakart kaynaklı bir durumdur ama sistemde SSD olması gerçekten farkediyor.

@qaanx

A6 6400K yerine 6600K almanı tavsiye ederim. Hiç olmazsa oyun da oynarsın, 6400K da bu çok mümkün olmaz. Eğer sessiz bir sistem istiyorsan undervolt filan yapmana gerek yok boşu boşuna performans kaybı yaşarsın. Kullanacağın kasaya göre bir soğutucu alırsın sıfır ses diyorsan tüm fanları sökersin. Alacağın zaman yardımcı olunur zaten bu konu bunun için

Hocam haklisiniz ben soyle bir sey dusundum yardim ederseniz sevinirim benim elimde samsung hm320hj disk var 320 gb 7200 rpm netbooktan cikti ben sistem toplicam hdd almak yerine bu ssd yi alayim oyunlarida hddye kurayim diyorum ama netbook hddsi olmasi hiz konudunda sikinti yaratir mi 7200 rpm sonucta

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.