Şimdi Ara

Z580 i7-3632QM MAVERICKS 10.9.1 ve 10.9.2 Combo Update

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • gultekin05 nickli arkadaşa yazdığım mesaj fazla uzayınca buraya almaya karar verdim. Umarım birileri faydalanır. Kendi sistemim dışındaki sistemlerden pek anlamıyorum. Ama yardımcı olabileceğim sorular falan olursa illa ki geç olsa da cevaplarım. Unuttuğum bi yer olursa ekleyeceğim. Anlatım bozuklukları falan varsa kusuruma bakmayın, gece gece alel acele yazılmış bi mesaj.

"Hocam ben sana karşılaştığım bazı sorunları ve sorunu nasıl çözdüğümü anlatayım... biraz uzun olacak ama, bende 10.8.5 full sorunsuz sistemimi bozarak yeniden kurdum, hani elimde 10.8.5 in yedeği olduğu için neredeyse pes edecekken, şu an GT630M ve Kart okuyucu dışında %100 çalışan bir sisteme sahibim. Herşey brightness key, volume key, sleep, restart vs.vs. herşey çalışıyor. Kurulumda en çok tonymacx86 sitesinden ve Rehabman isimli kullanıcıdan patch, uygulama, soru/cevap/danışma şeklinde faydalandım.

1- Sistemi Unibeast usb ile 10.9.1 olarak kurdum. Biostan Optimus seçeneğini UMA ONLY yaptım, görüntü almak için "npci=0x2000 -v GraphicsEnabler=No" seçeneklerini kullandım. Ekran alamazsanda -x parametresini eklersen sorun kalmaz, ulaşırsın ekrana. Bendeki işlemci i7 3632QM bu sebeple benim HD4000 ekran kartım ile seninki aynı mı bilemiyorum. Yalnız bildiğim bişey var, bendeki ekran kartı diğerlerinin sadece 0x01660003 yazmasıyla çalıştığı gibi çalışmıyor. "org.chameleon.boot.plist" dosyasına parametre eklemen gerekiyor. Parametre aynen şöyle;

#<key>device-properties</key>
    <string>7f0000000100000001000000730000000200000002010c00d041030a000000000101060000027fff04002c0000004100410050004c002c00690067002d0070006c006100740066006f0072006d002d006900640000000800000003006601140000006800640061002d0067006600780000000d0000006f6e626f6172642d31</string>#

# işaretleri olmayacak. Listenin en sonunda bulunan

</dict>
    </plist>

ikilisinin hemen üzerine yapıştırdım.

2- Kurulum bitince ilk iş Multibeast çalıştırarak Trim Enabler (SSD Diskler için gerekli), FakeSMC ve Network içinden Realtek 2.0.6 kextlerini kurmak oldu. Neden diye soracak olursan, olur ya ilerde Facetime, iChat/iMessage gibi uygulamaları kullanmak istersem ethernet in “en0” sistem id sini alması gerektiği için. Ayrıca öncelik olarak 10.9.1 patched AppleIntelCpuPowerManagement kullanmak gerekli.

3-HDD den boot edebilmek için Chameleon boot loader i kurdum. Çift tıklayıp ileri ileri diyosun başka bişey yok.

4- SMBIOS, sistemin tam olarak tanımlanması, sleep, power, appleintelcpupowermanagement in doğru olarak tanımlanması gibi işlemler için önemli bildiğim kadarıyla. Chameleon Wizard kullanarak Macbook Pro 9,1 (sistemim ivy bridge i7 sonu QM ile biten quad core olduğu için) seçtim ve /Extra klasörüne kopyaladım. Bu durumda seninki Macbook Pro 9,2 (i5/i7 sonu M ile biten dual core işlemci) olacak. "org.chameleon.boot.plist" dosyasına da yukarıdaki parametreyi girdikten sonra sistemi yeniden başlatabilirsin, ki ekranı tanısın. Clover için de farklı bi kod girmek gerekiyor, clover configurator ile yapılıyor ille de clover diyorsan kodu arayıp bulurum, kuruldaki boot sorununu Options kısmındaki FakeID değerini 0x01660003 olarak ayarlayarak çözüyordum. (clover i kesinlikle tavsiye etmiyorum, windows u boot edemiyor! mavericksi boot ederken tıkanma, geç boot etme gibi sorunları oluyor)

5- Bu aşamaya kadar olan kısımda ekran kartını 1024 MB Full QE/CI şeklinde kullanabilecek duruma getirmiş oldum. Sonrasında ilk iş AtherosWifiInjector kextini yüklemek oldu. Bu da basit bi işlem kext wizard, kext utility, kext helper 7b, DPCI manager gibi ek uygulamalar kullanarak kext yükleyebilirsiniz.

6- SSDT.aml ! Sistemi doğru SMBIOS ile boot etmenin önemi burada ortaya çıkıyor. Dedik ya, işlemciye göre smbios seçiyorsun. İşte o SSDT türetmek için önemli. SMBIOS Macbook Pro 9,2 (benim için 9,1) ile sistemi boot ettikten sonra tıpkı multibeast e benzeyen Probook Installer isimli yan uygulamayı çalıştırıp SADECE! generate SSDT seçeneğini seçerek kurulumu tamamlıyorsunuz. /Extra klasörünün içine SSDT.aml diye bir dosya geliyor. Sonra Chameleon Wizard ı çalıştırarak Drop SSDT ye tik atıyorsun o kadar. (save yapmayı unutmayalım)

7- DSDT! batarya/şarj durumu çalışması için gereken patch ve kext i
    8- DSDT! Sleep problem ini çözmek için 7 Series USB Patch
    9- DSDT! AppleHDA kullanabilmek için Audio Layout Fix (bu fix i uygularken 0x0C olan kısmı 0x1C olarak değiştirdim) yine ses için IRQ Fix patch
    10- Benim işlemcim i7 ve QM ile biten quad core olduğu için bunları tek tek yapmam gerekti fakat, senin işlemcine uygun ve patchlenmiş bi DSDT bulabilirsen direkt onu kullanabilirsin. /Extra klasörüne atıp org.chameleon.boot.plist dosyasının tepesine

<key>DSDT</key>
    <string>/Extra/DSDT.aml</string>

satırlarıı ekliyorsun..

11- Kextler Sisteme uygun kextleri bulup yüklemen gerekiyor. Bazen kext elinde olabiliyor fakat kendi sistemin için patchlemen gerekebiliyor bunlara da dikkat etmek lazım .

12- Kamera ve USB 3.0 SUPER SPEED! Kameranın çalışması için IOUSBFamily.kext içinde bulunan AppleUSBXHCI.kext i sildim ve sistemi -v -f ile reboot ettim. Fakat bu sildiğimiz kext USB 3.0 ın çalışması için gereken kext. USB 3.0 Super Speed ve kamerayı aynı anda kullanabilmek için GenericUSBXHCI.kext i, bu kextin ek bir dosyası var onu da /usr/local/bin içine atıyorsun ve yine org.chameleon.boot.plist içine

<key>Kernel Flags</key>
    <string>-gux_defer_usb2</string>

satırlarını ekliyorsun. Zaten varsa satır oraya eklemeler de yapabilirsin, mesela,

<key>Kernel Flags</key>
    <string>—v ncpi=0x2000 PCIRootUID=1 -gux_defer_usb2</string>

gibii… Oradaki parametreleri kullanmıyorum, sadece örnek olsun diye yazdım.

13- AppleIntelCpuPowerManagement! İşlemci hızını,Turbo boost, Speed step gibi özellikleri, uykuya geçme durumunu falan kontrol ettiği için bu işlem çok önemli. 10.9.1 için Patched olanını bulabilirsin muhtemelen, internette (osx86.net fln) yığınla var. Tabi işlemcinle uyumlu olması gerekmekte. Hatta bilgisayarınla uyumlu olması daha iyi olur sanırım.

14- 10.9.2 Combo Update!! Ben combo update indirdim ve offline update yaptım. Kurulumdan sonra sistem AppleIntelCpuPowerManagement.kext i KP verdiği için açılmayacaktır. Çünkü Update bu kext i değiştiriyor. Haswell işlemciler için destek içerdiği için. Yapman gereken AICPMPatch uygulamak. Ben öyle yaptım. 10.9.2 için de hazır patchlisini bulabilirsen, patchlemeye uğraşmazsın direkt S/L/E ye yükleyip kullanmaya başlayabilirsin.

EK: Update sonrası sistem AppleIntelCpuPowerManagement.kext yüzünden KP verip açılmayacağından, sistemi Unibeast USB den "-f" parametresi ile boot etmeniz gerekmekte. AppleHDA kullanıyorsanız, Update sonrası bu kext i de tekrar yüklemeniz gerekmektedir. "

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi psychic2 -- 12 Mayıs 2014; 0:57:36 >

• Mükemmelsin. Zaten özelden de yardımlarla her türlü destek veriyorsun bir şekilde ve yardımcı oluyorsun. Böylece çok geniş olmuş ve standart olarak herkesin anlayacağı şekilde anlatılmış. Emeğine yüreğine sağlık kardeşim. Çok teşekkürler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kurulumda kullandığım tüm yararlı programlar, kextler, extra klasörüm vs. hepsi aşağıdaki linkte bulunmakta.

LINK
  • Bende hackintosh kullaniyorum 4530s

• quote:

Hocam hayırlı günler yeniden. Tam her şey mükemmel ve harici ralink 3070 chipset'li usb wifi kartıyla stabil oldu derken! Nete bağlanmamla güncelleme var uyarısını almam bir oldu, işin özeti güncelledik, sonra sistem AppleIntelPowerManagement.kext ile kernel panic hatası verdi, kurulum usb si ile fix kernel panic seçeneğini seçerek boot ettim ve masaüstüme ulaştım. Sistem güncellemişti ancak ekran kartım yine 4mb göründü, batarya simgesi X gösteriyordu yani onun sürücüsü de bozulmuştu sanırım, ha bir de Hatası olan kext i sildim ve yeniden tüm sürücüleri ve bootloader ı kurdum yine hata verdi, kernel panic hatası tabii. Ama bu sefer usbfamily kext i verdi. Zaten usb3.0 bağladığımda masaüstü kilitleniyordu. Ne yapmalıyım?
    Bir de ben aslında kendi sistemim için editlenmiş, içerisinden gereksiz kextlerin silindiği, kendi z580'im için sürücülerin bulunduğu dosyaların olduğu usb'mi hazırlasam? Sonra da sistemi Kurduktan sonra onu bir dvd ye yedekleme yapsam bir şey olduğunda geri yükleme yapsam.. :/ Çok mu şey istiyor olurum?? Mümkün değil mi bunlar?..

10.9.2 ye güncellersen Appleintelcpupowermanagement kext değiştiği için kp alman normal.
    Usb den -v ile sistemi açıp Appleintelcpupowermanagement patch yapman gerekli. Kext i silmen kötü olmuş, internetten 10.9.2 patchli Appleintelcpupowermanagement kext bulman gerek, kendi sistemine uygun. ya da benim konuya attığım 2. mesajda bi dosya var. onun içinde patchlenmiş Appleintelcpupowermanagement kext mevcut. Güncellemeyi yaptıktan sonra o kexti yükleyerek de deneyebilirsin, ama senin sistemine uyar mı bilmiyorum.

"Sistem güncellemişti ancak ekran kartım yine 4mb göründü"

ekran kartının 4mb görünmesinin sebebi, sistemi Hard diskten değil, usb den boot etmen. Çünkü sistemin ekran kartını tanımasını sağlayan girdiler hard diskindeki bootloaderin /Extra klasöründe kayıtlı.

"batarya simgesi X gösteriyordu yani onun sürücüsü de bozulmuştu sanırım"

Aynı şekilde, usb den boot ettiğin zaman, usb içindeki /Extra/Extensions klasöründe bulunan kextler yüklenir. Orada bulunan kextler senin sistemine özgü değil, tüm sistemleri kapsayacak olan tam destek sağlamayan kextlerdir. Ayrıca z580 de bataryanın çalışmasını sağlayan patchlenmiş DSDT.aml dosyasıdır ve bu dosya muhtemelen senin USB'nin içinde bulunan /Extra klasöründe bulunmadığı için batarya bulunamaması çok normal.

"ha bir de Hatası olan kext i sildim ve yeniden tüm sürücüleri ve bootloader ı kurdum yine hata verdi"

hangi kexti sildin anlamadım, Appleintelcpupowermanagement i sildiysen, sistem bu kext olmadan çalışmaz. Bunun yerine NullCpuPowerManagement kext, Disabler.kext gibi kextler yükleyerek bu hatayı almadan boot edebilirsin fakat işlemcinin turbo boost, speed step, sleep, güç tüketimi gibi özelliklerini devre dışı bırakmış olursun. Yani en mantıklısı en üstte yazdığım gibi Appleintelcpupowermanagement i patchlemektir.

Bootloaderi yeniden hard disk e kurman demek, daha önce ayarladığım bütün ayarları sil ve yeniden yapılandırma yap demekle aynı şey. SMBios, org.chameleon.boot.plist bunların hepsini kaybetmiş oluyorsun ve sisteminin stabilitesi bozulmuş oluyor. Bundan sonra Appleintelcpupowermanagement i patchleyip yüklesende farklı sebeplerden kp alabilirsin.

"Bir de ben aslında kendi sistemim için editlenmiş, içerisinden gereksiz kextlerin silindiği, kendi z580'im için sürücülerin bulunduğu dosyaların olduğu usb'mi hazırlasam? Sonra da sistemi Kurduktan sonra onu bir dvd ye yedekleme yapsam bir şey olduğunda geri yükleme yapsam.. :/ Çok mu şey istiyor olurum?? Mümkün değil mi bunlar?"

Tabi ki mümkün. Hard diskinde bulunan /Extra klasörüne yüklediğin smbios, boot.plist, DSDT.aml, SSDT.aml gibi dosyalarını usbnin içinde bulunan /Extra klasörüne yükleyebilirsin, eğer anlatmak istediğin buysa. Aynı şekilde, /Extra/Extensions konumuna da kextlerini yükleyebilirsin. Fakat benim önerimi soracak olursan, bir harici hard disk kullanarak ya da hard diskinde oluşturduğun bir partition üzerine Time Machine yedeği alman, ki ben bu yöntemi kullanıyorum. Sistemin en stabil halinin yedeğini bir sefer aldığında, sistemi içinden çıkılamayacak derecede bozmuş olsan bile, usb den boot edip Disk utility ile MAC HDD partitionunu formatladıktan sonra üst menüden izlenceler / sistemi geri yükle dedikten sonra, time machine yedeklemesinden yükle diyerek, eski stabil sistemini tekrar elde edebilirsin. İşlem bittikten sonra tek yapman gereken sistemi usb ile yeniden başlatıp bootloaderi kurmak, sonra sistemi usb olmadan boot edip eski stabil sistemine kavuşmak.

• Benim Hackintosh'a bağlanacak birisi var mı acaba bir kaç soruna bakabilecek?.. Bugün müsaitse eğer, bekliyor olucam.. :/

• Usta benim boot ekranın da sıkıntı var neden bilmiyorum bir anda oldu. Hani şu PC'yi açarken ki ilk ekran yok mu hangi işletim sistemini seçmemiz gerektiği ekran ve hatta bir kaç saniye sonra da kendisi mac hdd den başlatıyordu, şimdi direk siyah bir ekran ve öylece kalıyor ben seçip Enter a basmak zorunda kalıyorum.
    Extra klasörünü sildim yenide bootloader kurdum (Chameleon) yine aynı siyah ekran kalıyor..? NE yapmalıyım?
  • Extra klasörünün yedeğini aldın mı ? Extraya dokunmasaydın keşke. Chameleon un farklı bi sürümünü deneyebilirsin. Önyükleme kısmını bozmuş olabilirsin. Chameleon un farklı sürümü aynını yaparsa bi de chimera dene istersen.
  • Merhabalaar, :) 10.9.4 Combo Update yapıldı mı?? Ben henüz yapmadım açıkcası, yüksek ihtimal kernel panic hatası alacağım..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.