Şimdi Ara

Z370'den Z390'a geçmek performans farkı yaratır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
653
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

donanımı aşağıya yazdım ve neredeyse aldığım günden beri 5ghz de kullanıyorum işlemciyi (2 yıl civarı), henüz herhangi bir mavi ekran veya çökme yaşamadım, saatler oyun oynadığımda dahi stabilite sorunu olmadı

fakat bell bir süre sistem yük altında kaldıktan sonra işlemci hızı 4.8 lere hatta daha aşağıya kadar düşüyor, pek bir bilgim yok açıkçası ama vrmlerin yetersizliğinden ve ısınmasından kaynaklı olduğundan şüphe ediyorum, oyunlarda ciddi miktarda fps düşüşleri yaşadığım oluyor

şuan z390 anakart bulmak oldukça zor, özellikle sıfır kapalı kutu şeklinde, asus prime z390-a geçiş yapsam sizce bu yaşadığım sorun ortadan kalkar mı? performansa etkisi olur mu?

anakart: msi z370 gaming plus

işlemci: 9900k @ 5Ghz

işlemci soğutucusu: corsair h150i pro

ekran kartı: rog strix 3090 oc

ram: corsair vengeance 32gb 3600mhz

psu: rog strix 850w gold

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zaym1n -- 21 Mart 2022; 8:19:5 >

• İşlemci ısısı yükselirse performansı düşer öncelikle işlemci sıcaklığını kontrol edin. Sıcaklık değerleri yüksek ise termal macun yenilemesi yapabilirsiniz. Bu arada sıvı soğutucu radyatör ve fanlarında toz varsa temizleyip tekrar kontrol edin.

Değiştirmek istediğiniz anakart prime z390-a performans getirisi yok denecek kadar az olur hatta hiç bir getirisi bile olmayabilir o sebeple değiştirmeye gerek yok şu anda kullandığınız anakartta sorun yoksa kullanmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi -Gardiyan- -- 22 Mart 2022; 4:58:47 >
  • -Gardiyan- kullanıcısına yanıt

hocam işlemci sıcaklığı yük altında 65-70 derece civarında aynı zamanda %70 civarında bir kullanım söz konusu bu sıcaklık düzeyinde

anakart değiştirmeyi düşünme sebebim, şuanki anakarttaki vrm sayısı prime z390-a dan daha az ve üzerlerinde bir soğutma bloğu yok, dolayısıyla eğer ısı veya besleme problemi varsa ona çözüm olur diye umuyordum, o anakartı seçme sebebim ise tek bulabildiğim z390 chipsetli anakart o şuan

ancak birkaç gündür internette okuduğum yorumlara bakarak sistemi güncellemeye karar verdim, 12900k ya geçeceğim

çünkü yorumlarda gördüğüm kadarı ile ısı veya besleme temelli bir sorun olsa ya çok daha düşük performans verirmiş ya da sürekli çökme yaşarmışım en azından redditte yazılanlar bu yönde, bende artık sıkıldım bunlarla uğraşmaktan ve onca para verip dizdiğim sistemin muadilleri ile aynı performansı verememesinden, hem pci4.0 a geçiş hem ddr5 ramlere geçiş hem 3 nesil sonraki işlemciye geçişi göz önünde bulundurarak sistemi upgrade edeceğim

teşekkürler cevap için

• hemde ne biçim

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.