Şimdi Ara

Yurtdışından getirilen cihazların kayıt işlemi geçici olarak durduruldu (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
305
Cevap
1
Favori
17.736
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: blk

quote:

Orijinalden alıntı: acbold

Alla alla neden böyle birşey olduki gemicik mi eskidi,yeni modellerimi çıktı.Sıkıntı nedir ? Çok üzüldüm şimdi ben iktidara.Saçma sapan yorum yapan arkadaşlar.Şuan bir teknoloji forumundayız,herkes bu işi bilen insanlar.Örneğin 750 TL gelişi var bilgisayarın,135 TL devlet vergisi ekleyelim 885 TL eder.Şimdi bunu satsak 1000 TL zor satarız.Karımız 115 TL.Bu durumda dahi kazandığınız paranın %50 sinden fazlası devlete gidiyor.Böyle bir vergi politikası olabilirmi ? Çoğu elektronik üründe bu şekildir.Büyük alışveriş merkezlerinden bahsediyorsunuz.Sürüm uğruna başka ürünler sattırmak uğruna aşırı derecede kampanyalar yaptıkları oluyor.Kampanyalı ürünlerden öyle bahsettiğiniz gibi %25 kar vs etmeleri imkansız. Sadece bir örnekti, araba vergilerini de düşünün arkadaş mercedes örneğini anlatmış ne güzel...Şimdi okuyun bunları sonra koşarak tekrar oy vermeye gidin :) Oy veren arkadaşlar benim vergilerimide öderse sevinirim,çok mutlular bu durumdan.Verdikçe hoşlarına gidiyor sanırım :)

evet haklısın.burası teknoloji forumu.buradaki birçok insan teknolojiyi takip etmekten memleketini,ekonomiyi,siyaseti,dünyayı takip edemez oldu.bu konulardada kulaktan dolma bir iki bilgi vede kanaat önderlerinin kanaati ile fikir sahibi oluyorlar.ondan sonrada burada ahkam kesiyorlar.

biz çok iyi biliyoruz o teknoloji marketlerinin kar oranını.sen rahat ol.

Nerenle okuduğunu bilmiyorum ama,sadece teknoloji forumundayız ve bu yüzden bilgisayar dan örnek vereceğim demek istedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kadirhan96

Hükümetimizi seviyorum ama bu elektronik cihazlardaki vergilerden dolayı Türkiyeden kaçmak istiyorum :(

güle güle

• quote:

Orijinalden alıntı: YasinCC

Evet gerçekten bilenleride görüyoruz TVnin karşısında otura otura koyun olmuş 36 milyon insan

memleketimin siz değerli aydın insanları kitap okumaklamı meşguller acaba.

• Oyları akepeye verenlerin suçudur bu vergiler.. hey gidi Aziz Nesin nede güzel söylemiş Türklerin %60'ı aptaldır diye. Adamlar artık ota b.ka vergi koyuyorlar ulan zaten kontore okadar para veriyoruz bide telsiz vergisi çıkarıyorlar vergiler sayesinde dünyanın en pahalı ürünlerini kullanır olduk ahhhh ahhhh...

• quote:

Orijinalden alıntı: Lepanto

Fiyatlar iyidir noolacah, iyi başbahanlıh yapiyi adam nolsun.

adamın feleği şaşmış galiba . garibim ne dediğini bilmiyo

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ykanat -- 17 Haziran 2012; 18:04:23 >

• quote:

Orijinalden alıntı: acbold

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: acbold Alla alla neden böyle birşey olduki gemicik mi eskidi,yeni modellerimi çıktı.Sıkıntı nedir ? Çok üzüldüm şimdi ben iktidara.Saçma sapan yorum yapan arkadaşlar.Şuan bir teknoloji forumundayız,herkes bu işi bilen insanlar.Örneğin 750 TL gelişi var bilgisayarın,135 TL devlet vergisi ekleyelim 885 TL eder.Şimdi bunu satsak 1000 TL zor satarız.Karımız 115 TL.Bu durumda dahi kazandığınız paranın %50 sinden fazlası devlete gidiyor.Böyle bir vergi politikası olabilirmi ? Çoğu elektronik üründe bu şekildir.Büyük alışveriş merkezlerinden bahsediyorsunuz.Sürüm uğruna başka ürünler sattırmak uğruna aşırı derecede kampanyalar yaptıkları oluyor.Kampanyalı ürünlerden öyle bahsettiğiniz gibi %25 kar vs etmeleri imkansız. Sadece bir örnekti, araba vergilerini de düşünün arkadaş mercedes örneğini anlatmış ne güzel...Şimdi okuyun bunları sonra koşarak tekrar oy vermeye gidin :) Oy veren arkadaşlar benim vergilerimide öderse sevinirim,çok mutlular bu durumdan.Verdikçe hoşlarına gidiyor sanırım :)
    evet haklısın.burası teknoloji forumu.buradaki birçok insan teknolojiyi takip etmekten memleketini,ekonomiyi,siyaseti,dünyayı takip edemez oldu.bu konulardada kulaktan dolma bir iki bilgi vede kanaat önderlerinin kanaati ile fikir sahibi oluyorlar.ondan sonrada burada ahkam kesiyorlar. biz çok iyi biliyoruz o teknoloji marketlerinin kar oranını.sen rahat ol.
    Nerenle okuduğunu bilmiyorum ama,sadece teknoloji forumundayız ve bu yüzden bilgisayar dan örnek vereceğim demek istedim.

sen nerenle okuduysan bende oramla okudum.

ben verdiğin örneğe değil yaptığım yorumun geneline yorum yaptım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mazzini

Oyları akepeye verenlerin suçudur bu vergiler.. hey gidi Aziz Nesin nede güzel söylemiş Türklerin %60ı aptaldır diye. Adamlar artık ota b.ka vergi koyuyorlar ulan zaten kontore okadar para veriyoruz bide telsiz vergisi çıkarıyorlar vergiler sayesinde dünyanın en pahalı ürünlerini kullanır olduk ahhhh ahhhh...

dostum sen rahat ol.o ranı %40 a düşürdük.2023 hedefimiz %20.

• Madem komple durdurup milleti niye sıkıntıya sokuyorsun geçici olarak eskisi gibi devam etsin falan deseler neyse en azından kimse mağdur olmaz!

• Simdi piyasada hurda telefon kalmaz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rtsbora

quote:

Orijinalden alıntı: blkHer fırsatta hükümeti eleştirenlere soruyorum.Bilmemne bilgisyar sıksık bütün ürünlerde %25 indirim yapıyor.Ve bu indirimli halinde bile %20 kar yaptığını biliyorlarmı acaba.Şimdi soruyorum size suç hükümettemi yoksa 600 tl maliyeti olan bir malı 1000 tl ye kakmaya çalışan satıcıdamı.
    bu durumda hükümetin de yaptığı soyguncular ile ortaklaşa çalışmak olmuyor mu?bir tarafta malı yurt dışındaki fiyatının 3 katına satanlar, diğer tarafta da bu vurgundan kaçmak için yurt dışından ürün getirmeye çalışan vatandaş üzerinden para koparmaya çalışan devlet...

burada devlet işi ticarete dökmüş kaçakçılardan para koparma derdindedir.

türkiye ekonomisinde devletin ekonomiye müdahalesi olamaz.vede piyasada serbest rekabet var.haliyle fiyatı soygun satıcılar belirler.ayrıca bu işler arz talep meselesi.bizim insanımız o telefonlara o kadar para bayılmasa bak o zaman aralarında anlaşmış soyguncular nasılda rekabete tutuşuyorlar.fiyatlar nasılda normal seviyelere iniyor.ha bu mümkünmü.asgari ücretle çalışan insanlar 1500-2000 tl lik telefonlar aldığı sürece mümkün değil.

burda sadece işi ticarete dökenler değil, herkes mağdur oluyor. ayrıca mesele pahalı telefon meselesi değil. bu devlet 100 liralık telefondan bile 100 lira vergi kesiyor.

• Bedava yaşıyoruz dostlar bedava
    Hava bedava bulut bedava
    Dere tepe bedava yağmur çamur bedava
    Bedava yaşıyoruz dostlar bedava
    Otomobillerin dışı
    Sinemaların kapısı
    Camekanlar onlar bedava
    Peynir ekmek değil ama
    Acı su bedava
    Kelle fiyatına hürriyet
    Esirlik bedava
    Bedava yaşıyoruz dostlar bedava

• quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: blkHer fırsatta hükümeti eleştirenlere soruyorum.Bilmemne bilgisyar sıksık bütün ürünlerde %25 indirim yapıyor.Ve bu indirimli halinde bile %20 kar yaptığını biliyorlarmı acaba.Şimdi soruyorum size suç hükümettemi yoksa 600 tl maliyeti olan bir malı 1000 tl ye kakmaya çalışan satıcıdamı.
    bu durumda hükümetin de yaptığı soyguncular ile ortaklaşa çalışmak olmuyor mu?bir tarafta malı yurt dışındaki fiyatının 3 katına satanlar, diğer tarafta da bu vurgundan kaçmak için yurt dışından ürün getirmeye çalışan vatandaş üzerinden para koparmaya çalışan devlet...
    burada devlet işi ticarete dökmüş kaçakçılardan para koparma derdindedir. türkiye ekonomisinde devletin ekonomiye müdahalesi olamaz.vede piyasada serbest rekabet var.haliyle fiyatı soygun satıcılar belirler.ayrıca bu işler arz talep meselesi.bizim insanımız o telefonlara o kadar para bayılmasa bak o zaman aralarında anlaşmış soyguncular nasılda rekabete tutuşuyorlar.fiyatlar nasılda normal seviyelere iniyor.ha bu mümkünmü.asgari ücretle çalışan insanlar 1500-2000 tl lik telefonlar aldığı sürece mümkün değil.
    burda sadece işi ticarete dökenler değil, herkes mağdur oluyor. ayrıca mesele pahalı telefon meselesi değil. bu devlet 100 liralık telefondan bile 100 lira vergi kesiyor.

haliyle normal vatandaşta mağdur olacak.bu kaçınılmaz.ama yapılan bir şeyi eleştiriken alternatif çözümünüde belirtmek gerekir.
    100 tl lik telefona nerde 100 tl vergi alıyorlar.ötv vergisi %100 mü oldu da bizim haberimiz yok.

• Nekadar vergi vermeyi sevmeyen insan varmis devlet vergi almasin devlet kesinti yapmasin devlet sunu yapmasin bunu yapmasin iste sizlerin o dediginiz seyleri yunanistan yillarca bu dediginizi yapti vergi almadi insanlara 2000 euro emekli maasi ücer ikramiye sunu bunu verdi eee ne oldu sonunda biryerden patlak verdi. ve suanda vergi almak icin uydudan kimin villasi var kim zengin diye takib ediyorlar adamlar. ama yok yok bize hergün bayram olmasini cok istiyoruz sirtaki yapmak lagzim yunanlilar gibi ekmek elden su gölden. Burada vatandas perisan diye hayiflananlar eminim almak istedikleri yeni versiyon telefonlari ucuza kapatamayacaklarina o vatandaslarin halinden daha cok yaniyorlardir.

• Saygıyla anıyoruz tayip baba

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: joven

quote:

Orijinalden alıntı: 4Crumby Bi de bu vergilerle bol bol camiler yaparlar oh ne guzel. Halki osmanli zamanindaki turbe kapilarinda yatan tiplere geri dondurduler keske bi Ataturk 1gun de olsa geri gelse.
    Diyelimki Atatürk geldi ilk önce neyapmasını istersin?

kardeş ne isteyeceğini anlamış olman lazım.cami yapımından dert yanan birinin isteyeceği şey camileri yıkması onların yerine bale salonu yapması olacaktır.

cami ve bale her ne kadar uzak kelimeler olsada bana rahmetsizi hatırlattı.mekanı cehennem olsun.amen.amen.amen.

Sen ne kadar aşağı bir adamsın Türk'ün Atasına dil uzatmak senin ne haddine. Sana bir şey derim bunca yıl ceza almadım bundan sonra almakta istemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: zftt

quote:

Orijinalden alıntı: Xtype34

quote:

Orijinalden alıntı: Hirotaro

quote:

bunca yorumu yazanların arasında mutlaka bir memur arkadasımız vardır diye düsünüyorum. ve diyorumki bunca sacma sapan vergi sizi doyurmak icin cıkıyor iste.

o kadar cahilsin ki ,

Kuyumcular bile Memurdan daha az vergi veriyor. Kapa Çeneni SUS ,bilmiyorsun cahilliğini belli etme

Bir Memur Net Maaşının %70i kadar vergi veriyor . KÖR CAHİL seni

arkadasım uslubuna dikkat et. sanırım kuyruguna bastık.. 10 yıl önce memur dedigin zaman kasabın manavın önünden gecemeyen kız bile isteyemeyen biri olarak görülürdü. simdi altında arabası evi olan ilk kisiler memurlar oluyor. 2.500 lira maas alıp yan gelip yatıp hic bi vasıfı olmadan bu ulkede senin o kuyumcu dedigin vergisini begenmedigin adamlarla ödeniyor onların maası. devlet paramı basıyor. zır cahil olan sensin iste. memurun vergisinden bahsediosun. adam 2.500 lira en az aldıktan sonra vergisini naapsın. ama sende yan gelip yatan ve bide parasını begenmeyen memurlardansın sanirim..

ginede uslubuna dikkat et..

Anladığım kadarıyla yalnızca kendisini düşünen ve emeğin hakkı konusunda zerre bilgi sahibi olmayıpta en çok konuşan insanlardan biri sensin.

Memur denildiği zaman sanki tek tip bir memurluk varmış ve ona göre hepsi ellerinde viski kadehleri ayaklarını uzatıp sadece maaş almaya evden çıkıyormuş gibi saçma sapan hayallerin içerisinde boğulup, insanlara kendinizi güldürüyorsunuz. Memur var, memur var. Kimi sağlık memuru geceler boyunca hastanelerde nöbet tutup insanların hayatlarını kurtarıyor ve karşılığında aldıkları ödüllerden birisi de hasta terörü ama kimi hükümete yakın memurlar dediğin gibi harcadıkları tek emek bankamatiğe gidip maaşlarının yatırılıp yatırılmadığını görmek. Devletin kurumlarını satarak, milletin parasıyla kendi yandaşlarına peşkeş çekerek yürüyor bu işler birde sizin gibi adamlar çıkıp "eskiden kız vermezlerdi şimdi ne oldu" gibi konuşup insanları zıvanasından çıkartıyor.

Saygı görmek istiyorsanız insanlara ve emeğe saygı göstereceksiniz zaten yazdıklarınızı okuyupta, fikirlerinizde o saygıyı hisseden insanlar emin olun olumlu yaklaşırlar. Saçma sapan konuştuğunuzda da tepki görürsünüz sonra niye tepki gösteriyorsunuz bana diye ortada gezersiniz.

Bu arada eğer paranın hesabını sormak istiyorsan bunu memurlardan değil her 3 ayda bir kaldırım değiştiren belediyelerden, devletin fabrikalarını satıp onunla özel sermayeye destek adı altında rant veren, vergileri adil bir düzene oturtmaya hükümetten sorun.

Siz hayati 2010 dan sonra taniyanlardansiniz. Gecmis hakkinda hic bi bilginiz yok. Istanbukun mega koy ve cöp daglarindan ibaret oldugu gunlerde yasamamissiniz belki. Zaten sadece sen degil. Yeni yetnelerin hepsi haftalik yorumlarla ulke hakkinda konusuyor. Ataturk dahil cumhuriyet kuruldugundan beri bu ulkede tek olumlu seyler yapan bu hukumettir. Siz istediginiz kadar ideolojik davranip emekten haktan hukuktan bahsedin. Memuruda tuccarida biliyoruz. 80 leri 90 lari hepsi aklimizda. Memurda bu hukumetle insan gibi yasamaya basladi. Petrol pahali otoyollar pahali ozel iletisim pahali hersey pahali evet. Cunku turk insani calmak ve goturmekle mesgul. Hem karnim doysun hem pastam dursun mantigi bitti. Aziz nesinler marksistler ve bilimum zavalli dusunceli insanlarin donemi bitti artik. 80 yildir sirtimizda tasidik bi kesim milleti.ama artik iktidar milletin. En ufak biseyde hukumte sovenler 90 ve oncesinden haberleri yok

• Ben bu konuda şöyle düşünüyorum. Elektronik ürünler özellikle de telefonlar Türkiye de dünyanın diğer ülkelerinden daha pahalıya satıldığı için vatandaş yurt dışında ki ile aynı fiyat olan kaçak telefon peşine düşüyor ve yurt dışına çıkan insanlar bu fırsatı değerlendirip 5-10 telefon birden getiriyor böylece kaçak telefon piyasası oluşmuş oluyor.

Demek istediğim suç devletin niye derseniz

Bizden daha kıytırık ülkeler olan Bulgaristan ve Romanya da bile elektronik ürünlerin fiyatı diğer Avrupa ülkelerinden daha ucuz. Bu uygun fiyat istikrarını sağlayan o ülkelerin devleti, ee bu ülkelerin devleti yapabiliyorsa bizim devletimiz neden yapmıyor. Tek sebebi var yapmak istemiyor. Vatandaşın elektronik ürünler konusunda eziyet çekmesi, diğer ülkelerin vatandaşları karşısında boynu bükük kalması belli ki hoşlarına gidiyor.

Sen devlet olarak;

1-) Serbest piyasaya da ki fiyatları denetlemelisin. Gerek distribütörlere gerek bayilere gerek tekno marketlere durun kardeşim siz ne yapıyorsunuz yıllardır bu vatandaştan öküz gibi kar elde ettiğiniz yeter. Biraz da diğer milletlerle aynı fiyata alsın benim vatandaşım demeli

2-) Sadece piyasada ki satıcılara değil kendine de bakmalı ben ne kadar vergi alıyorum da bu ürünler bu kadar pahalanıyor diye bir düşünmeli ve vergiyi ürün fiyatları diğer ülkelerle aynı seviyeye gelene kadar düşürmeli

Eee devlet olarak sen bunları yaparsan zaten elektronik ürünlerin özellikle de telefonların fiyatı diğer ülkelerle aynı fiyatta satılmaya başlar. Böylece kaçak ürünlerle aynı fiyat olacağı için kimse garantisiz kaçak telefona yönelmez. Telefon kaçakçılık resmen biter.

Bir ülkede elektronik ürün kaçakçılığı varsa bilin ki o ülkede ya bu ürünler den yoktur yada fiyatları dünya piyasasına göre yüksektir. Fiyatın yüksek olmasının tek sebebi de devletin serbest piyasayı denetleyememesi ve uyguladığı yüksek vergilerdir.

Abi ben onu bunu bilmem. Bir zamanlar bize bağlı olan Bulgaristan ve Romanya da bile elektronik ürün fiyatları bu denli düşükse ve özellikle internet hızları yüksek hemde ucuz ise ben Türkiyeyi yönetenlerde art niyet mi var acaba diye bir düşünürüm.

Kısaca, telefon kaçakçılığını biterimenin kesin yolu ülkede ki yasal telefonların diğer ülkelerle aynı fiyata satılması, bu ülkenin vatandaşının boynu bükük olmamalıdır.

• eğer böyle giderse millet yurt disindan cihaz getirmez.....bu istende kvk-basari-genpa gibi distributorler kârli cikacak....gene kazikcilara gun dogacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musti198080 -- 17 Haziran 2012; 18:51:05 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: zftt

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Hirotaro

quote:

bunca yorumu yazanların arasında mutlaka bir memur arkadasımız vardır diye düsünüyorum. ve diyorumki bunca sacma sapan vergi sizi doyurmak icin cıkıyor iste.

o kadar cahilsin ki ,

Kuyumcular bile Memurdan daha az vergi veriyor. Kapa Çeneni SUS ,bilmiyorsun cahilliğini belli etme

Bir Memur Net Maaşının %70i kadar vergi veriyor . KÖR CAHİL seni

arkadasım uslubuna dikkat et. sanırım kuyruguna bastık.. 10 yıl önce memur dedigin zaman kasabın manavın önünden gecemeyen kız bile isteyemeyen biri olarak görülürdü. simdi altında arabası evi olan ilk kisiler memurlar oluyor. 2.500 lira maas alıp yan gelip yatıp hic bi vasıfı olmadan bu ulkede senin o kuyumcu dedigin vergisini begenmedigin adamlarla ödeniyor onların maası. devlet paramı basıyor. zır cahil olan sensin iste. memurun vergisinden bahsediosun. adam 2.500 lira en az aldıktan sonra vergisini naapsın. ama sende yan gelip yatan ve bide parasını begenmeyen memurlardansın sanirim..

ginede uslubuna dikkat et..

Anladığım kadarıyla yalnızca kendisini düşünen ve emeğin hakkı konusunda zerre bilgi sahibi olmayıpta en çok konuşan insanlardan biri sensin.

Memur denildiği zaman sanki tek tip bir memurluk varmış ve ona göre hepsi ellerinde viski kadehleri ayaklarını uzatıp sadece maaş almaya evden çıkıyormuş gibi saçma sapan hayallerin içerisinde boğulup, insanlara kendinizi güldürüyorsunuz. Memur var, memur var. Kimi sağlık memuru geceler boyunca hastanelerde nöbet tutup insanların hayatlarını kurtarıyor ve karşılığında aldıkları ödüllerden birisi de hasta terörü ama kimi hükümete yakın memurlar dediğin gibi harcadıkları tek emek bankamatiğe gidip maaşlarının yatırılıp yatırılmadığını görmek. Devletin kurumlarını satarak, milletin parasıyla kendi yandaşlarına peşkeş çekerek yürüyor bu işler birde sizin gibi adamlar çıkıp "eskiden kız vermezlerdi şimdi ne oldu" gibi konuşup insanları zıvanasından çıkartıyor.

Saygı görmek istiyorsanız insanlara ve emeğe saygı göstereceksiniz zaten yazdıklarınızı okuyupta, fikirlerinizde o saygıyı hisseden insanlar emin olun olumlu yaklaşırlar. Saçma sapan konuştuğunuzda da tepki görürsünüz sonra niye tepki gösteriyorsunuz bana diye ortada gezersiniz.

Bu arada eğer paranın hesabını sormak istiyorsan bunu memurlardan değil her 3 ayda bir kaldırım değiştiren belediyelerden, devletin fabrikalarını satıp onunla özel sermayeye destek adı altında rant veren, vergileri adil bir düzene oturtmaya hükümetten sorun.

Siz hayati 2010 dan sonra taniyanlardansiniz. Gecmis hakkinda hic bi bilginiz yok. Istanbukun mega koy ve cöp daglarindan ibaret oldugu gunlerde yasamamissiniz belki. Zaten sadece sen degil. Yeni yetnelerin hepsi haftalik yorumlarla ulke hakkinda konusuyor. Ataturk dahil cumhuriyet kuruldugundan beri bu ulkede tek olumlu seyler yapan bu hukumettir. Siz istediginiz kadar ideolojik davranip emekten haktan hukuktan bahsedin. Memuruda tuccarida biliyoruz. 80 leri 90 lari hepsi aklimizda. Memurda bu hukumetle insan gibi yasamaya basladi. Petrol pahali otoyollar pahali ozel iletisim pahali hersey pahali evet. Cunku turk insani calmak ve goturmekle mesgul. Hem karnim doysun hem pastam dursun mantigi bitti. Aziz nesinler marksistler ve bilimum zavalli dusunceli insanlarin donemi bitti artik. 80 yildir sirtimizda tasidik bi kesim milleti.ama artik iktidar milletin. En ufak biseyde hukumte sovenler 90 ve oncesinden haberleri yok

ben diyorum Ankara sen diyorsun ardım kara.

memur dediğin insan emek gösteriyor ama emeğin değerini bilmediğin için tüccar mantalitesiyle alıp satmayan adamsa kesin yatıyordur mantalitesi var. o adamlar okul okuyor, sınavlara giriyor ve bu emeklerin sonucu memur olmaya hak kazanıyor eğer torpil dönmüyorsa.

tüccar olanlar ülkeyi satıyor gün onların günü daha fazla bir şey yazmayacağım siyaset konuşmayı sevmem hadi eyvallah.

• diyecek birsey bulamiyorum , yorum yazsam ban yerim adamlar napacagini sasirdi gercekten

100 TL aliyorusunuz bari islemleri niye durduyorsunuz? ne olacak simdi , en yakin zamanda birseyler yaplamalari lazim
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.