Şimdi Ara

Yurtdışında üniversite okumak [Yardım]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar arkadaşlar. Seneye üniversite sınavına gireceğim ve Türkiye'de okumak istemiyorum. Araştırmalarıma göre ÖSS'de 185 barajını geçip, 4 yıllık bir üniversite kazandıktan sonra TOEFL ve SAT sınavlarına girip yabancı bir ülkedeki üniversiteye başvuru yapıyormuşuz. İngilizcem gayet iyi, zaten bölümüm de dil. 1-2 sene içinde daha da iyi olacağını biliyorum ve yapacağıma da inanıyorum. Fakat oralarda ne yapacağım hakkında hiç bir fikrim yok. Yine araştırmalarıma göre Amerika'da 5-6 yıl geçirdikten sonra Green Card almaya hak kazanıyormuşuz. (Bundan emin değilim, bilginiz varsa bilgilendirin.)

Şimdi açık konuşayım, şuan birikmiş paramız 35 bin lira. Ben gidene kadar o 40 bin liraya kadar artacak. Bu para orada okumama, barınmama yeter mi? Eğer orada iş bulabilirsem tabii ki çalışacağım ve ek gelir olacak. Orada ne gibi bir iş bulabilirim onu da bilmiyorum ama tek bildiğim bir şey var o da Türkiye'de okumak istemediğim.

Umarım gereksiz mesajlar atmazsınız çünkü konu gerçekten ciddi.

Teşekkürler.

• Bazı ülkeler 4 yıllık okula kayıt isterler bazılarında ise sadece yerleştirme yeterlidir.

Ben Almanya ya başvuru yaptım sadece yerleştirmem ile yeterli geldi.

Ayrıca dil zorunluluğu olmayabiliyor.Şartlı kabul var mesela Almanyada.1.5 yıl hak veriyor devlet sana o süre zarfında bölümü okuyabilecek dil seviyesine ulaşman gerekiyor.Bitiremezsen sınır dışı ediliyorsun.

Çarşamba günü vize randevum var bol şans dile :)
  • Hiçbir bilgim yok ancak ben de merak ediyorum bu konuyu up çekeyim bir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: haydarpaşa62

Bazı ülkeler 4 yıllık okula kayıt isterler bazılarında ise sadece yerleştirme yeterlidir.

Ayrıca dil zorunluluğu olmayabiliyor.Şartlı kabul var mesela Almanyada.1.5 yıl hak veriyor devlet sana o süre zarfında bölümü okuyabilecek dil seviyesine ulaşman gerekiyor.Bitiremezsen sınır dışı ediliyorsun.

Bol şans kardeşim umarım istediğin hedefe ulaşırsın.
    Konu yukarı bu arada, biraz daha detaya ihtiyacım var.
  • Bende uplıyorum bari merak ettim
  • 40k ya yurtdisinda okuyamazsin bu bir ikinci olarakta greencard cekilisle oluyor piyango gibi yani 5 yil kalanlara vermiyolar. Seneye gecer hevesin. Kolay degil bu isler cok pahali

• Yurtdışı dediğin Arnavutluk, Bulgaristan falansa hiç bulaşma bence. Amerika, İngiltere gibi ülkelerse o zaman düşünebilirsin.

Yurtdışında tüketim ürünleri kur farkından dolayı daha pahalı olabilir. Bu da maddi sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Yurtdışında sağlık sigortanız olmayabilir. Hastalandığınızda okuduğunuz üniversitenin pratisyen hekiminden başka doktora gidemeyebilirsiniz.

Yurtdışında yemek beğenmeyip fast food'a yönelebilirsiniz, bu da mide sorunları yaşamanıza neden olabilir.

Yurtdışından Türkiye'yi aramak zor olabilir.

vs. vs.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haydarpaşa62

Bazı ülkeler 4 yıllık okula kayıt isterler bazılarında ise sadece yerleştirme yeterlidir.

Ben de burada Reklamcılık kazanabilirsem Almanya'da okumayı düşünüyorum. Ama dil konusu sıkıntılı.

• Hocam Benimde 2 Senem Var 10 Senelik Amerika Vizem var bu yazda amerikadayim 2 ayligina Ablam orda yasiyor ayrintili bilgi veririm sana ama 2 gun sonraya cevap alabilirsin sinav haftasindayim.

Yurt disinda okumak ilk sene hadi zorlarsan 2 senen icin 40bin lira orda calisip 5 bin dolar daha kazanirsan yeter gibi ama sonrasi cidden paraya ihtiyacin olacak okul fiyatlari minimum 14 bin dolardan basliyorki o dedigimde etten puften 2 yillik collegelar.Ingilizcem iyi diyorsun YD bolumunde okuyorum diyorsun ozaman tofel sat i birak IELTS 7 ve uzeri almaya bak %25 ve uzeri alirsin sporla veya muzikle ilgileniyorsan ordan burs almaya calis barinma felan derken sana iyi bir universite ile harciyacan parayi ozetliyim

Universite + Yurt = 20bin dolar ile 25 bin dolar arasi (Cok Cok iyi hal ile :D )
    Yemendir zartindir zurtundur 5 bin dolar banko gider anlamassin bile nasil gittini.
    ucak bileti ilk sene vize parasidir felan derken ilk sene zaten 30 bin dolari cikar gozden tatilerde gelmeyi dusunuyorsan + 1.5bin dolar (Hala Bozmadim Iyi Konusuyorum)

Hee dersen ben YD okuyorum Cok Iyi ingilizcem var 2.yabanci dilimde cok iyi (Almanca,fransizca) bide Türkçem var guzelde cevirmenlik yaparim freelancer olarak yilda 3-4 bin dolar kazansan (Hala Iyi Niyetliyim :D Hayallerini Yikmak istemiyorum.)Birde ek iste calisirm ben ozguvenim var yilda 5 bin dolarda ordan alsan ailenin destegi ile ZAR ZOR okursun. 40 bin lira sana ilk sene yeticek bir para burs almaya bak okullari ara supervisor ile gorus yetkilerle gorus SAT iye girceksin zaten mecburi ona calis YD ogrencisisin Critical Reading var Ben 10.sinifim eger hala aklinda soru isaretleri varsa bana ulas ama cabuk olsun cumartesi taksimde bir etkinlik var oraya gidiyorum 4-5 kisi daha olucak dh den 1 kisi daha gelicek senide aliriz aramiza hem tanismis oluruz hemde asil olarak yuzunu gorursun bu olayin

• @daco123: Öncelikle cevap için teşekkürler kardeşim. İstanbul'da yaşamıyorum buluşmaya vs. gelemem yani. Okudum yazdıklarını fakat bu sadece 40 bin lira ile sınırlı kalmayacak arkadaşlar. Yani 500-600 dolar da ek gelir gelecek sürekli aylık olarak. Eğer durum gerçekten bu kadar zorluysa ben bu fikri silip Türkiye'de okumayı düşünebilirim. Çünkü yıllık 50 bin lirayı bulacaksa orada zaten okuyamam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bcak1r

@daco123: Öncelikle cevap için teşekkürler kardeşim. İstanbul'da yaşamıyorum buluşmaya vs. gelemem yani. Okudum yazdıklarını fakat bu sadece 40 bin lira ile sınırlı kalmayacak arkadaşlar. Yani 500-600 dolar da ek gelir gelecek sürekli aylık olarak. Eğer durum gerçekten bu kadar zorluysa ben bu fikri silip Türkiye'de okumayı düşünebilirim. Çünkü yıllık 50 bin lirayı bulacaksa orada zaten okuyamam.

Önemli değil kardeşim ayni yaşta olsakta bunularla ilgili baya bir araştirma yaptim ordan biliyorum 50 bin lirayo bulmasi bulmamasi sana bagli alacagin bursa bagli yuksek basari gosterirsen universite sana para bile teklif eder

• 1.si ÖSS diye bir sınav kalmadı.
    2.si 40binle çok zor.
  • keşke dediğin kadar kolay olsa. çok zorluk çekiyorum ve hala eksikliklerim var Türkçe'de ve 40,000tl para seni en fazla 2 sene idare edebilir. TOEFL'da basit bir sınav değil. +100/120 puan almam gerekiyor ve 4 kez denememe rağmen 91'i geçemedim, ETS'yi zengin ettim resmen. Ingilizce'ye mi zaman harcayayım, Türkçe'ye mi yoksa okulda ki 2. yabancı dile mi ? ki diğer dersleri hiç söylemiyorum bile. bence çalış ygs-lys'ye Türkiye'de ailenin yanında kal.

düzenleme: imlâ.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LGR9 -- 25 Şubat 2013; 23:14:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Miguél

keşke dediğin kadar kolay olsa. çok zorluk çekiyorum ve hala eksikliklerim var Türkçe'de ve 40,000tl para seni en fazla 2 sene idare edebilir. TOEFL'da basit bir sınav değil. +100/120 puan almam gerekiyor ve 4 kez denememe rağmen 91'i geçemedim, ETS'yi zengin ettim resmen. Ingilizce'ye mi zaman harcayayım, Türkçe'ye mi yoksa okulda ki 2. yabancı dile mi ? ki diğer dersleri hiç söylemiyorum bile. bence çalış ygs-lys'ye Türkiye'de ailenin yanında kal.

düzenleme: imlâ.

+9999999
    Kendini hazirlaman lazim yoksa ayni arkadasin dedigi gibj oluyorsun

• Konu yukarı.

• Zamanında bende istemiştim. Ailemde onay verince bu işleri yürüten birkaç şirkete başvurdum.Okucağın bölüme göre değiştiğini ing. sınav konusu da bazı ülkeler istemiyor.Direk diplomanla kayıt oluyorsun.Para konusuna gelirsek örneğin 4 yıllık okul yıl başı 30 bin tl isteseler (bölüme göre değişiyor.) bankada ailenin yaklaşık 150 bin tl göstermesi gerekiyor.Amerikan düşünüyorsan biraz fazla para göstermen lazım.Bence sende şirketlere danış bi.Baya bi bilgilendiriyorlar.Ayrıyetten kalma (alttan ders bıraktıgında yıl uzaması) gibi durumlar olabilir (onda yıllık 30-40 bin tl tekrar vericen.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kenanus08 -- 26 Şubat 2013; 12:49:11 >
  • Şu durumda bu mümkün gözükmüyor o zaman. Peki ileride üniversite bitince oralarda iş ve barınma imkanları nasıl olur? Türkiye'de yaşamak istemiyorum.

• Konu yukarı.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.