Şimdi Ara

Yükseltme mi Yoksa Yeni Sistem mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba, artık sistemim performans olarak tatmin etmiyor. Yeni bir sistem mi almalıyım yoksa bu sistemde iyileştirme yapabilir miyim? Bir de eğer iyileştirme yaparsam ömrü ne kadar olur? şimdiden teşekkürler yanıtlarınız için.

MSI B450-A PRO 3466MHz(OC) DDR4 Soket AM4 M.2 HDMI DVI VGA ATX Anakart

AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci

MSI GeForce GTX 1660 TI ARMOR 6G OC 6GB GDDR6 192 Bit Ekran Kartı

CORSAIR 8GB Vengeance LPX Siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single Kit Ram  2 Adet

TOSHIBA OCZ 480GB TR200 SATA 3.0 2.5 SSD (555MB Okuma / 540MB Yazma)

Thermaltake V200 600W 80Plus 3X Pure Plus

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Keisaku -- 16 Ocak 2023; 18:48:30 >

• Sistemin aynısını ben kullanıyorum.Yeterli geliyor ama şeytan dürtüyor ekran kartını değiştir diye.S7 sistemi ucuza satmak yerine ekran kartını satıp darboğaz yapmayacak bir iki üst seviye kart alinabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hiç boşuna para harcamayın. İşlemciyi Ryzen 5600 veya 5600x yapın. E.kartını RTX 3070Ti ye kadar yükseltebilirsiniz. Rtx 3070 tadından yenmez mesela.

• Hocam aslında üçü de ucu açık sorular. Kesin bir cevabı yok. İhtiyaçlarınızı ve bütçenizi en iyi siz biliyorsunuz. ve hedefi doğru belirlemeniz burada önemli.

Sadece oyun mu, oyunlarda nasıl bir kalite beklentiniz var ve hangi çözünürlükte oynayacaksınız..vsvs gibi detaylar çok kritik. Monitörünüz nasıl ve değiştirecek misiniz, hangi çözünürlük hedefiniz var. bu da diğer konular kadar önemli.

Kendimden örnek vermem gerekirse, çok eski bir sistemle phenom II i 750ti vs, uzun yıllar idare ettim. ana platfomum hep konsollardı, pcde 1-2 modlu oyun haricinde gündelik işler için kullandım sadece. fazlasına da gücü yetmezdi. ilk olarak tn panel 1080p bir ekrandan 1440p hdr 1ms ips panele geçtim. akabinde 1 yıl önce 5600x + rtx 3060 lı sisteme geçerek büyük bir terfi yaşadım. Aradaki farkı anlatmaya gerek yoktur herhalde . İşte size de böyle bir terfi lazım diye düşünüyorum.

En azından şurası kesin, temeli eskimiş. ryzen 5 2600 olan bir sisteme takviye yapmak pek sağlıklı değil. Güçlü grafik kartı kullanmak istediğinizde cpu limitli olacaksınız, tam verim alamayacaksınız. Darboğaz dediğimiz olaylar olacak. Güçlü kart demişken en az 750W iyi bir güç kaynağına da ihtiyacınız olacak. İyileştirme yapılırsa ömrü de bir miktar uzar ama seçenekleriniz kısıtlı olduğundan, muhtemelen sizi memnun etmeyecektir.

Üstte belirtildiği gibi en azından 5600 veya 5600x gibi bir cpu almanız iyi olur . hem f/p hem de uzun vadeli olması açısından. Hatta bütçe el verirse 5800x 3d de olabilir. Şöyle büyük bir terfi olsun istiyorsanız yine rtx 3070-3080den aşağısına bakmayın.

cpu gpu psu temelinde masraftan kısmamak lazım. Depolama, ek soğutma, ram gibi takviyeler sonradan da yapılabilir. Temeli sağlam kurmak önemli. ama hepsini tekte halledecek durumunuz varsa o da olur elbette. Soğutması iyi bir kasa kaliteli psu, güzel bir m2 ssd takviyesi gibi.

Özetle, bu sistemle artık vedalaşmanın ve yeni bir sistem kurmanın vakti gelmiş bence.

• bulkane kullanıcısına yanıt

Çok haklısınız biraz daha açıklayıcı olmalıymışım ama yazınızdan ulaştığım çıkarımla beni tatmin edecek şey yeni bir sistem olacak, 144hz monitörüm var ve en az 100 fpsle EFT oynamak istiyorum, onun dışında wow oynuyorum ama onda da raidlerde canımı sıktığı zamanlar oluyordu. Özetle yeni bir sistem isteklerime karşılık verecek gibi duruyor ve sanırım yükseltme yapsam dahi bu beni 1-2 sene anca götürür. En iyisi bütçe ayarlayıp yaza doğru bir sistem almak. Tekrar başta siz olmak üzere yanıt veren arkadaşlara teşekkür ederim.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.