Şimdi Ara

Yüksek Lisans ve Askerlik Tecil (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
470
Cevap
10
Favori
92.167
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhabalar, bir soruda ben sormak istiyorum;

belgemde yazılana göre
    son yoklama tarihim 15.11.2012
    tecil tarihi: 30.11.2014
    celp dönemi: aralık 2014 yazıyor.

1) ancak an itibariyle aralık celbi kasıma çekildi bu zamanda tecilli olduğum için askere gidişim 2015 e kalıyor.
    bu durumda;
    2015 in ilk celp in de mi askere gideceğim_?
    yoksa
    kütüğüm ordu/kabadüz de, 2015 e göre celp tarihim kasım gözüküyor. bu tarihtemi askere gideceğim.?

2) tecil bitim tarihinden sonra herhangi bir yüksek lisans proğramına katılabilirmiyim. katılırsam yeniden tecil ettirebilirmiyim? aradaki asker kaçağı gözüken durum için okuldan yada askerlik şubesinden herhangi bir yaptırım olur mu (yüksek lisansa kabul edilmeme veya tecil ret ti vs.) ?
    örnek; 1 eylül 2015 te yüksek lisansa başvurdum diyelim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arcalper0658 -- 18 Eylül 2014; 0:42:53 >
  • arkadaslar benim de bir sorum var.
    ben 2014 subatta yl kaydimi yaptim ancak is dolayisiyla baska sehire gitmek zorunda kaldim. sene sonuna dogru tekrar kendi sehrime donus yapicam insallah. o yuzden eylulde kayit yenileme icin ders secimi yaptim ancak danisman onaylamamis. bu durumda kayit yapilmadigi icin ogrencilik hakkim duser mi ve askerlik teciline bir etkisi olur mu. arkadasimin dedigine gore artik y.lisanstan atilma kalkmis. tecil edildigi tarihe kadar ne yaptiginin onemi yok ama tecil bitince hemen askere alirlar dedi. ama bana bu cok mantiksiz geldi hic derlere devam etmeyen adam bile askerligi tecil ettirmis oluyor. bir de buraya sorayim dedim. ben y.lisansa devam etmek istiyorum hatta yil sonuna kadar sadece sinvlara da olsa bulundugum sehirden gitgel yapacaktim ama boyle bi durum oldu. bir surprizle karsilasmak istemiyorum. bilgilendirirseniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhabalar,

1986 doğumluyum ve 31 aralık 2015 te 29 yaş sınırını dolduruyorum. 2015 yaz döneminde stajlarım olduğu için lisans diplomasını alamayacağım ve yüksek lisansa başvuramayacağım. 2016 yılının ocak ayında yüksek lisansa başvurma ihtimalim var mıdır? kilo problemim var 6 ay erteleme alsam o sırada (ocak 2016) yüksek lisans başvurma hakkım oluyor mu? yüksek lisans başvuru şartlarında "askerlikle ilişiği olmadığına dair belge" istiyor
  • merhabalar bir sorum olcaktı.
    ---- 27 yaşındym kamu kurumunda çalışıorm, adaylık sebebiyle askerliğim tehir edilmişti.
    -- erteleme bitim tarihi ocak 2014
    -- sevk tarihi mayıs 2014
    bu tarihler 2013 aralık gibi verilmişti. Sorularım şunlar
    1- celp dönemi değişmişmidir.
    2- Uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programına başvurmak istiyorum ancak tarih olarak sorun yaşarmıyım, ocakta oluyor başvurular sanırım.
    Yani erteleme bitim tariihinden snra herhangibir yüksek lisans programına kabul edilmem tehir için sorun yaratırmı.
    3- yüksek lisansa kabul edilirsem, tehir işlemide yapılırsa, ücretini yatırıp ders kaydı yaptırmam yeterlimi yani hiç bir dersi veremesemde tehir devam edermi ?

teşekkürler.
  • Arkadaşlar Merhabalar sizlere bir sorum olacak.Benim 1988 doğumlu arkadaş 2010 yılında iki yıllık bir önlisans bölümünden mezun olup dgs ile açıköğretim işletme bölümüne dikey geçiş yaptı. Önümüzdeki haziranda (2015 haziran) açıköğretim işletme bölümünden lisans mezunu olacak.Yüksek lisans yapsa da yapmasa da iki yıl tecil hakkı var mı lisans mezunu olduğu için ?Eğer varsa Dikey geçiş sınavı ile 2 yıl içinde bitirebileceği (3.sınıftan başlatan) bir lisans bölümü daha okumak istiyor bu 2 yıl tecili ile okuyabilir mi? Lisans mezunu olduğu için alacağı 2 yıl tecil hakkını bu şekilde kullanabilir mi? Bilenlerin cevaplamasını rica ederiz teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cenk_99 -- 26 Ekim 2014; 22:29:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cenk_99

Arkadaşlar Merhabalar sizlere bir sorum olacak.Benim 1988 doğumlu arkadaş 2010 yılında iki yıllık bir önlisans bölümünden mezun olup dgs ile açıköğretim işletme bölümüne dikey geçiş yaptı. Önümüzdeki haziranda (2015 haziran) açıköğretim işletme bölümünden lisans mezunu olacak.Yüksek lisans yapsa da yapmasa da iki yıl tecil hakkı var mı lisans mezunu olduğu için ?Eğer varsa Dikey geçiş sınavı ile 2 yıl içinde bitirebileceği (3.sınıftan başlatan) bir lisans bölümü daha okumak istiyor bu 2 yıl tecili ile okuyabilir mi? Lisans mezunu olduğu için alacağı 2 yıl tecil hakkını bu şekilde kullanabilir mi? Bilenlerin cevaplamasını rica ederiz teşekkürler

Evet Lisans mezunu olup diplomasını alır almaz en yakın askerlik şubesine gidip 2 yıl tecil ettirebilir. Bu tecil ile 2 yıl daha Lisans seviyesinde eğitim alabilir ancak 2 yıl sonunda mezun olamazsa eğer Yüksek Lisansa kayıt yaptırmadığı sürece askerliği ertelenmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetarda34

Merhaba Arkadaşlar,
    Tezsiz Yüksek Lisans Sonrası Tecil Hakkı Var Mı?
    Varsa Tecil Süresi Nedir?

ankara üni. için konuşursam; hayır tecil hakkı yok.. tecil süren bittiği zaman, yüksek lisansta yeni ders almak istediğinde askerliği yap gel diyorlar :) en azından bana öyle dediler :)
    diğer üni.ler içinde böyle olacağını düşünüyorum çünkü tezsiz yüksek lisansta okulun öğrencii gözükmüyorun, dolayısıyla okul erteleme yapmıyor.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: arcalper0658

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

ankara üni. için konuşursam; hayır tecil hakkı yok.. tecil süren bittiği zaman, yüksek lisansta yeni ders almak istediğinde askerliği yap gel diyorlar :) en azından bana öyle dediler :)
    diğer üni.ler içinde böyle olacağını düşünüyorum çünkü tezsiz yüksek lisansta okulun öğrencii gözükmüyorun, dolayısıyla okul erteleme yapmıyor.

hocam yanlış anladığınız. Tezsiz yüksek lisansı bitirdim. bitirdikten sonra tecil hakkı var mı?

pardon.. o zaman bilmiyorum :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: qwerty0909

quote:

Orijinalden alıntı: masumbad

Merhabalar;

Benimde benzer bir sorunum var ve herkes bir şeyler söylüyor. Şimdi ben 2010 Eylül ayında yüksek lisansa başladım ve askerliğim yüksek öğrenim nedeniyle 31 Mart 2014'e kadar tecilli. Şuanda yüksek lisansın devam ediyor ama bu tarihten önce bitmiş olacak.

Şimdi 31 Mart'dan sonra benim askerlik durumum ne olacak. Öğrenim durumum değişeceği için 1 yıl daha erteleme hakkım var mı yoksa beni mayıs celbinde askere alırlar mı? Ben askerliği ne kadar daha ileri atabilirim?

yüksek lisans biter bitmez okul 2 ay içinde şubeye bildirmek zorundadır zaten şimdi bitse bile yazışma çıkış vs derken mart 2014 ü bulur zaten 1 ay kaldı marta.
    tecil kalkınca ilk celbe tabi olursununz ama 1 sene erteleme hakkınız var dilekçe ile başvurup. yaş limiti yok. önceki tecilleriniz ile alakası yok. yüksek bitiren (mezun olarak) herkes 1 sene tecil alabilir.

merhabalar,

sırf soruma cevap alabilmek için buraya üye oldum burdan açıklama yapıyorum kusura bakmayın lütfen,

1990 doğumluyum 2008 üniversite 2 yıllık girişliyim hala bitmedi ailevi sorunlardan dolayı harç yatırıp ders kaydı yapıp 2 yıl gitmedim.geçen eylül ayında polise yakalandım otelde yoklama kaçağı çıkmışım askerlik şubesine c2 belgesi getirdim adam baktı 2008 2 yıllık bölüm hala bitmemiş bu son tecil hakkın dedi 1 yıl tecil yaptı şuan ev kredisi taksidi ödemekteyim bu sene yeniden öğrenci seçme sınavına girip puan alıp açıköğretim yada yeni bir üniversiteye mevcut kaydı sildirip yeniden kayıt yaptırabilrmiyim ? bu yol ile tecil kazanırmıyım ? lütfen cevap verirseniz sevinirim.Saygılarımla.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: arcalper0658

quote:

Merhaba Arkadaşlar,

hocam yanlış anladığınız. Tezsiz yüksek lisansı bitirdim. bitirdikten sonra tecil hakkı var mı?

evet var. tezsiz yüksek lisansın tecil açısından tezliden farkı yok. hatta uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisanstan sonra bile 1 sene tecil var. burda şart dersleri projeyi başarıyla bitirip mezun olacaksınız. atılırsanız veya kayıt silerseniz ve başka bir yere yeni kayıt yapmazsanız başka tecil yok.

• Merhaba,
    87 Doğumluyum,
    Şubat 2012'de Kocaeli Ün. Tezli Yüksek Lisans'a Başladım. Bölüm dışı YL yaptığım için 1 Yıl bilimsel hazırlık okudum.
    30 Haziran 2015'te tecilim bitiyor. (3 Yıl 4 Ay)

Birkaç sorum var,

1 - Yukarıdaki bazı mesajlarda okuduğum kadarı ile bilimsel hazırlık sebebi ile 1 yıl daha tecil uzatma hakkım var. Bu kesin bilgi midir? Yararlanan var mıdır?
    2 - Okul dondurma, tecil uzatmaya yarar mı?
    3 - 1. maddeyi kullanamazsam tecilimi daha da uzatmak için neler yapabilirim?

Teşekkürler,
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sarayburnu

Merhaba,
    87 Doğumluyum,
    Şubat 2012'de Kocaeli Ün. Tezli Yüksek Lisans'a Başladım. Bölüm dışı YL yaptığım için 1 Yıl bilimsel hazırlık okudum.
    30 Haziran 2015'te tecilim bitiyor. (3 Yıl 4 Ay)

Birkaç sorum var,

1 - Yukarıdaki bazı mesajlarda okuduğum kadarı ile bilimsel hazırlık sebebi ile 1 yıl daha tecil uzatma hakkım var. Bu kesin bilgi midir? Yararlanan var mıdır?
    2 - Okul dondurma, tecil uzatmaya yarar mı?
    3 - 1. maddeyi kullanamazsam tecilimi daha da uzatmak için neler yapabilirim?

Teşekkürler,

Bedellinin çıkması ile sorumu geri alıyorum. Hayırlı olsun :)
  • Selamlar,

31 Aralık tecilimin son günü. Yeni bedelliden yararlanmak için ne yapmam gerekir? Henüz sevk işlemine başlamadım.

Teşekkürler
  • Uzun süredir takip ettiğim bir konuydu, destekleri için "qwerty0909"e özellikle teşekkür etmek lazım. Tam ikinci yüksek lisans için belge toplarken bedelli haberi geldi, işlemleri iptal ettim.
  • Malesef 88 doğumlu olduğum için bedelli vurmadı . Tecil konusunda bir sorum olacaktı forumda yazılanları detaylı okudum ancak benim sorum biraz teknik.

Şimdi ben yüksek lisans dolayısı ile 3 yıl 4 ay tecil hakkımı kullandım tecilim 5 aralıkta bitiyor askerlik celbim mayıs 2015. İnşallah ocakta 2. yüksek lisans kaydoluyorum.

1. Sorum şu an okuduğum yüksek lisansta başarılı olduğum için kayıdı mı sildirmek istemiyorum dondurma vs. yapsam yine de ikinci yüksek lisans için tecil hakkından yararlanabilir miyim?

Asıl sorum şu; şimdi hep forumda kayıt sildirme ve tecil iptalinden bahsedilmiş; benim tecilim 5 aralıkta bittiği için okuldan kaydımı sildirsem de iptal gibi bir durum yok kendiliğinden tecilim bitecek çünkü 2 gün kaldı, ikinci yüksek lisans yapacağım yer tecil için başvursa asal acaba 3 yıl 4 ay hakkını doldurmuşun sen, iptal edilmeden der mi?

soru anlaşılmadıysa daha net yazabilirim ancak bu şekilde özetleyebildim.

• quote:

Orijinalden alıntı: ots038

Malesef 88 doğumlu olduğum için bedelli vurmadı . Tecil konusunda bir sorum olacaktı forumda yazılanları detaylı okudum ancak benim sorum biraz teknik.

Şimdi ben yüksek lisans dolayısı ile 3 yıl 4 ay tecil hakkımı kullandım tecilim 5 aralıkta bitiyor askerlik celbim mayıs 2015. İnşallah ocakta 2. yüksek lisans kaydoluyorum.

1. Sorum şu an okuduğum yüksek lisansta başarılı olduğum için kayıdı mı sildirmek istemiyorum dondurma vs. yapsam yine de ikinci yüksek lisans için tecil hakkından yararlanabilir miyim?

Asıl sorum şu; şimdi hep forumda kayıt sildirme ve tecil iptalinden bahsedilmiş; benim tecilim 5 aralıkta bittiği için okuldan kaydımı sildirsem de iptal gibi bir durum yok kendiliğinden tecilim bitecek çünkü 2 gün kaldı, ikinci yüksek lisans yapacağım yer tecil için başvursa asal acaba 3 yıl 4 ay hakkını doldurmuşun sen, iptal edilmeden der mi?

bir konuda yüksek lisans verilirse tek bir kaynaktan verilebilir. yani yüksek sebebiyle tecil alacaksanız, sadece bir yerin tecili geçerli olur. dondurma yapsanız bile tecil devam edecek, bu durumda ikinci yerden tecilin yapılamaz çünki zaten ilkinden tecil devam ediyor, o kalkmadan ikinciye tecil verilmez. ilkinin kalkması için iki yol var ka kayıt silinecek ya mezun olunacak. ilk tecil kalkmadan diğerinin devreye girmesinin başka yolu yok. eğer ilkinden mezun olursanız ikinciye tecil verilmez çünki dereceler aynı. doktoraya kayıt yapmanız lazım.

ikinci sorun için, mezun olduğunuza dair bilgi şubeye illa ki ulaşacak. mezun bilgisi ulaştığı zaman, ikinci yüksek lisans yapacağınız tecil için başvurunca direk red edilecek.

sizin 2 yolunuz var, mezun olmadan kayıt silmek, veya mezun oluyorsanız 1 sene ek tecil kullanıp bir doktoraya başvurmak. onun dışında tecil yolu için mali müşavirlik kalıyor onun detayını bilmiyorum ama bu şekilde de ek tecil alınabiliyor 2 sene.

• quote:

quote:

Malesef 88 doğumlu olduğum için bedelli vurmadı . Tecil konusunda bir sorum olacaktı forumda yazılanları detaylı okudum ancak benim sorum biraz teknik.

bir konuda yüksek lisans verilirse tek bir kaynaktan verilebilir. yani yüksek sebebiyle tecil alacaksanız, sadece bir yerin tecili geçerli olur. dondurma yapsanız bile tecil devam edecek, bu durumda ikinci yerden tecilin yapılamaz çünki zaten ilkinden tecil devam ediyor, o kalkmadan ikinciye tecil verilmez. ilkinin kalkması için iki yol var ka kayıt silinecek ya mezun olunacak. ilk tecil kalkmadan diğerinin devreye girmesinin başka yolu yok. eğer ilkinden mezun olursanız ikinciye tecil verilmez çünki dereceler aynı. doktoraya kayıt yapmanız lazım.

ikinci sorun için, mezun olduğunuza dair bilgi şubeye illa ki ulaşacak. mezun bilgisi ulaştığı zaman, ikinci yüksek lisans yapacağınız tecil için başvurunca direk red edilecek.

sizin 2 yolunuz var, mezun olmadan kayıt silmek, veya mezun oluyorsanız 1 sene ek tecil kullanıp bir doktoraya başvurmak. onun dışında tecil yolu için mali müşavirlik kalıyor onun detayını bilmiyorum ama bu şekilde de ek tecil alınabiliyor 2 sene.

Üstat cevap için teşekkürler 2. sorumu tam anlatamadım. Şimdi hali hazırda yüksek lisansım devam ediyor ve kesinlikle bitmeyecek mezun olmayacağım ancak 3 yıl 4 ay tecil sürem de bu hafta bitiyor. Şimdi kaydımı sildirsem dahi tecilin iptal edilmesine gerek kalmayacak çünkü zaten süresi bittiğinden kendiliğinden bitmiş olacak. Kaydımı sildirdiğim üniversite ASALa bildirse zaten iptal edilecek bir tecil kalmayacak çünkü kendiliğinden kalktı zaten buna rağmen yani iptal değil sürenin 3 yıl 4 ayın bitmesine rağmen yeni bir yüksek lisansa kaydolsam ( celp mayısta olduğu için kaydolabiliyorum) onlar tecil edin diye ASALa bildirse ASAL bu kişi zaten 3 yıl 4 ay süre hakkını kullandı tecil edemeyiz mi der?

• quote:

quote:

quote:

Üstat cevap için teşekkürler 2. sorumu tam anlatamadım. Şimdi hali hazırda yüksek lisansım devam ediyor ve kesinlikle bitmeyecek mezun olmayacağım ancak 3 yıl 4 ay tecil sürem de bu hafta bitiyor. Şimdi kaydımı sildirsem dahi tecilin iptal edilmesine gerek kalmayacak çünkü zaten süresi bittiğinden kendiliğinden bitmiş olacak. Kaydımı sildirdiğim üniversite ASALa bildirse zaten iptal edilecek bir tecil kalmayacak çünkü kendiliğinden kalktı zaten buna rağmen yani iptal değil sürenin 3 yıl 4 ayın bitmesine rağmen yeni bir yüksek lisansa kaydolsam ( celp mayısta olduğu için kaydolabiliyorum) onlar tecil edin diye ASALa bildirse ASAL bu kişi zaten 3 yıl 4 ay süre hakkını kullandı tecil edemeyiz mi der?

hayır demez.

yüksek lisans tecil için şu şartlara bakar:

yaşınız 34 den küçük olacak, ki böyle bir sorun yok.
    en son mezun olarak aldığınız derece aynı veya yüksek olmayacak (mezun olamazsanız lisans olarak kayıtlı olacak bu da sorun yaratmıyor)
    aynı zamanda başka bir yerden tecil olmayacak (tecil zaten kendiliğinden bitmiş olacak)
    o esnada bakaya olmayacaksınız (şu an bakaya değilsiniz zaten)

bunların dışında baktıkları bir şart yok yani 3 yıl 4 ay kullanmış olun veya daha önce lisans öncesi 2 sene tecil kullanmış olun vs vs bunlara bakılmaz.

isterseniz yeni bir yere kayıt olun tüm tecili 3 sene kullanın sonra mezun olmadan kayıt silip 34 yaşına gelmeden ve arada bakaya kalmadan tekrar başka bir yere geçin 3 yıl daha alın. mevcut yönetmelikler buna engel koymuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi qwerty0909 -- 3 Aralık 2014; 17:15:07 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

hayır demez.

yüksek lisans tecil için şu şartlara bakar:

yaşınız 34 den küçük olacak, ki böyle bir sorun yok.
    en son mezun olarak aldığınız derece aynı veya yüksek olmayacak (mezun olamazsanız lisans olarak kayıtlı olacak bu da sorun yaratmıyor)
    aynı zamanda başka bir yerden tecil olmayacak (tecil zaten kendiliğinden bitmiş olacak)
    o esnada bakaya olmayacaksınız (şu an bakaya değilsiniz zaten)

bunların dışında baktıkları bir şart yok yani 3 yıl 4 ay kullanmış olun veya daha önce lisans öncesi 2 sene tecil kullanmış olun vs vs bunlara bakılmaz.

isterseniz yeni bir yere kayıt olun tüm tecili 3 sene kullanın sonra mezun olmadan kayıt silip 34 yaşına gelmeden ve arada bakaya kalmadan tekrar başka bir yere geçin 3 yıl daha alın. mevcut yönetmelikler buna engel koymuyor.

Çok teşekkürler sizin yazınızı okumadan önce ASAL ile de görüştüm aynı cevabı verdiler,

• merhaba.ben 1988 temmuz doğumluyum.şuanda uzaktan eğitimle tezsiz yüksek lisans programındayım.tecilim 2016 eylülde bitiyor.programa başlayalı 1 buçuk yıl oldu.bildiğiniz gibi bedelliyi kaçırdık.birdaha çıkacağınıda zannetmiyorum.sorum şu:şuanki yüksek lisans programında 1 sene sonra kaydımı sildirip başka bi bölüme kayıt yaptırsam askerliği 3 yıl daha erteleme şansımız varmıdır.bulunduğum ilçedeki askerlik şubesi 1 defaya mahsus yüksek lisans hakkınız var dedi.başka bi bölüme kayıtla uzatamazsınız.sadece bu programı bitirip diplomayı getirirsen artı 1 yıl daha tecil hakkın olur dediler.üniversiteylede konuştum orasıda kayıt silip başka bölüme kayıt yaparsan 3 yıl daha uzatabilirsin 35 yaşına kadar hakkın var dediler.bu konu hakkında kesin bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.cevap bekliyorum teşekkürler..
  • 
Sayfa: önceki 1011121314
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.