Şimdi Ara

xorg ve iğrenç ekran kartı ati

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.049
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Uzun uğraşlar sonucu Debianıma xfree86 ve kde`mi kaldırıp, xorg+gnome kurabildim. Evet çok uzun sürdü çünkü Allah`ın Ati`sinin beyin yoksunu driverlarının kurbanı oldum, hatta bi ara tekrar xfree86 kurdum, ortalığı toparladım ve xorg` u kurdum. Her neyse türlü saçmalıklardan sonra (yok mouse yokmuş bilmemne..) kurabildiğim X.org (ve bu saçmalıkların başkahramanı radeon 9200se) şu anda kullanımda ama tabi ki nasıl? ekran kartı sürücülerim yüklenmeden. Her ne kadar ekranın %3lik kısmı siyah olsa ve 60Hz. de gözlerime zarar versem de çalışıyor. Her neyse sorunuma geçeyim:

** Olay 1: Linux özürlü Ati`nin 8.29.6 driver`ını kurduğumda nasıl yapıyor bilmiyorum ama kartımı görmüyor ya da yanlış görüyor. X başladığında frequency not in range hatasıyla beraber monitörümü kitliyor. Eski driver`ı kurarak bu sorundan kurtulmuştum (8.24.8)

** Olay 2: Xorg` u apt-get install yöntemiyle debian unstable`dan kurdum. Gelen versiyon 7.1.0-3. Fakat bu linux özürlü Ati`nin xorg`u desteklediği son versiyon 7.0.99. Customer Care`ine mesaj attım beni linux.org a falan yönlendirdi beyin fakirleri. Kurmaya çalıştığımda

dpkg: dependency problems prevent configuration of fglrx-driver:
    fglrx-driver depends on xserver-xorg (<< 1:7.0.99); however:
    Version of xserver-xorg on system is 1:7.1.0-3.

hatasını veriyor. Şimdi ne yapmalı? Ati`yi yeni driver çıkaracaklar mı diye mi beklemeli, yoksa X-org u downgrade yöntemine mi gitmeli. Ya da külliyen debian`ı satıp yerine Ubuntu`mu kurmalı? Yoksa bildiğiniz bir yol var mı beni aydınlatacak?

Görüşlerinizi bekliyorum

(Ubuntu kurmak son seçenek olmalı, O kadar debianla uğraş kaç gün kuracağım diye, sonra distro değişikliğine git, olmaz bozar delikanlıyı :p )

• Allahtan kolaylık ve sabır diliyorum
  • tam anlayamadim ama ati drivrini sitesinden mi intirdiniz cunku debian depolarinda zaten ati driverlari mevcut.
    apt-get install fglrx-driver

ayrica dahada kolayi module assistant ile yapabilirsiniz.
    apt-get install module-assistant
    m-a prepare
    m-a a-i ati

Daha onceden yuklediginizi soyluyorsunuz. Ekranizin cozunurluk ayarlarini yapmadiginiz icin olabilir bunun icin
    pico /etc/X11/xorg.conf dosyasini duzenleyin

Bide ubuntuya gecmek sizi nasil kurtaricak anlamadim oda debian base bir sistem
  • Markandeya cevabın için teşekkürler.

Bende daha dallandırıp budaklandırayım o zaman işi :). Driver`ı ati`nin sitesinden indirmiştim. --buildpkg Debian/sarge şeklinde yapılandırmıştım ve oradan kurmaya çalışmıştım. O hatayı o şekilde veriyordu.

Daha sonra contrib non-free kısımlarında fglrx-driver olduğunu gördüm. Hatta az önce öğrendiğim kadarıyla Xorg 7.1`i desteklediğini söylediler irc.debian.org`da. Ama o baştan sorunlu :)

m-a a-i fglrx dediğimde şu hatayı almaktayım:

make[1]: Entering directory `/usr/src/kernel-headers-2.6.8-3-386' 
    CC [M] /usr/src/modules/fglrx/firegl_public.o
    In file included from include/asm/thread_info.h:16,
    from include/linux/thread_info.h:21,
    from include/linux/spinlock.h:12,
    from include/linux/capability.h:45,
    from include/linux/sched.h:7,
    from include/linux/module.h:10,
    from /usr/src/modules/fglrx/firegl_public.c:90:
    include/asm/processor.h:87: error: array type has incomplete element type
    /usr/src/modules/fglrx/firegl_public.c:454: warning: initialization from incompatible pointer type
    make[2]: *** [/usr/src/modules/fglrx/firegl_public.o] Error 1
    make[1]: *** [_module_/usr/src/modules/fglrx] Error 2
    make[1]: Leaving directory `/usr/src/kernel-headers-2.6.8-3-386'

daha önce kurduğumda xfree86`ya kurmuştum. xf86yı kaldırınca onlar da kalktılar.

m-a a-i ati yi denediğimde, what is ati? diyor bana.

ubuntu`ya geçmemin nedeni elimde hazır cdsi olması ve büyük ihtimalle x.org 6.x ya da 7.0 kullanıyor olmasıdır.

• burakerenn, ATI sürücülerinin daha önceki sürümlerini indirmeyi dene. Ben şu anda Debian ile ATI kullanıyorum. Bir sorun yok.
  • ati daha once hic kullanmadim nvidia tercihim. Dikkat ettimde kernel surumun 2.6.8 biraz eski kalmis. Su anda 2.6.18 stable durumda. Sanirim sen stable debian kullaniyorsun. Stable debian daha cok server lar icin tavsiye ediliyor ev kullanicilari icin testin/etch daha uygun. Ben unstable kullaniyorum(sorunlari olmasi disinda en son unstable surumlere ulasabiliyorsun). Xf86 ne ayak dicektim bende. Debian surumunu etch yap.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Markandeya -- 11 Ekim 2006; 16:22:09 >
  • quote:

ati daha once hic kullanmadim nvidia tercihim. Dikkat ettimde kernel surumun 2.6.8 biraz eski kalmis. Su anda 2.6.18 stable durumda. Sanirim sen stable debian kullaniyorsun. Stable debian daha cok server lar icin tavsiye ediliyor ev kullanicilari icin testin/etch daha uygun. Ben unstable kullaniyorum(sorunlari olmasi disinda en son unstable surumlere ulasabiliyorsun). Xf86 ne ayak dicektim bende. Debian surumunu etch yap.

Bence de sen ilk once kernel update yap. bazi kutuphaneler farkli oluyor, ve yeni driverlar da buyuk olasilikla yeni kernel icin yazilmistir..

bu fglrx suruculeri kernel kutuphanelerini kullanarak derlendigi icin, kernel versiyonu cok onemli..
  • aynı model lanet ati karttan bendede var suse 10.0 için çok uğraşmıştım , neyseki 10.1 kurunca sorunlar halloldu. senin durumun daha karışık tabi Markandeya nın dediği gibi kararsız bir sürüm kursan daha iyi olabilir inşallah sorunun kısa zamanda hallolur.
  • kart lanet değil Xorgdada bir sorun yok.bende x1800gto +ati sitesindeki güncel driver + Xorg ile sorun yaşadım dağıtım deposundaki drivere döndüm sorun ortadan kalktı.(zaten yanlış hatırlamıyorsam indirdiğin driver ati 9* serisi için desteğide içermiyor hepten yanlış yol :))Xorg kurulu zaten,depolardaki drivera dönmen en mantıklı olanı.
  • Herkesin cevabı için teşekkürler fakat, yapacağım işi başka bir partition`a ubuntu kurarak gerçekleştirdim. Çok da fazla değmezmiş. Amacım xgl-compiz kurmaktı fakat kurduktan sonra gördüğüm xgl`in benim için çok da "değer" birşey olmadığıymış :). Ki radeon 9200se`den midir nedir kastı biraz. Ubuntuya veda edip debian`ımla işleme devam ediyorum hayırlı olsun :D. Tekrar teşekkürler.
  • Arkadaşlar merhaba…
    Ben yeni bir Linux kulanıcısıyım. Dizüstü bilgisayarımda bir çok Linux çeşidi denemeye kalkıştım ama birçoğunda başarılı olamadım. Ekran kartımın yüzünden olsa gerek.
    DENEDİKLERİM ŞUNLAR.
    Bilgisayarımda çalışmayanlar : suse 10.1 live cd, knoppix 5.1 live cd, ubuntu 6.06 pardus 1.1a3 kurulan. Parduscebit

Bilgisayarımda çalışanlar: pardus1.1 cdden çalışan, turkix3.0, ubuntu live(chip dergisi vermişti). Knoppix 3.3, slax 5, damm small Linux.

Çalıştıramadığım Linux sürümlerinde genelde Cdyi taktığımda biraz ilerliyor grafik ekrana geçecekken ekran simsiyah oluyor. Konsulda starx gibi komular veriyorum ama bi fayda vermiyor. Aşağıya pardus hardiske kurulan cdyi taktığımda verdiği hataları yazdım. Cd den çalışan sürümde bi sorun çıkmıyor ama bunda sorun çıkıyor.
    Cdler bozuk değil. Çünkü başka bilgisayarlarda denedim hepsi çalışıyr. Ama benim bilgisayarımda maalesef çalışmıyor ben özellikle PARDUSu yüklemek istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Bilgisayarım:
    Acer aspire 5024 amd torion 64 ml-34
    15.4”
    ATI MOBİLİTY RADEON X700 128 MB EKRAN KARTI
    512 MB ram

Uncompressin Linux.. Ok, booting the kernel
    ..MP-BIOS bug: 8254 timer not connected to IO-APIC
    PCI: BIOS Bug: MCFG area is not E820-reserved
    PCI: Not using MMCONFIG.
    PCI: Cannot allocate resource region 7 of bridge 0000:00.06.0
    PCI: Cannot allocate resource region 8 of bridge 0000:00.06.0
    PCI: Cannot allocate resource region 7 of bridge 0000:00.07.0
    PCI: Cannot allocate resource region 8 of bridge 0000:00.07.0
    Psmouse.c: Touchpad at isa0060/serio4/input0 last sync at byte 1
    ACPI (acpi_bus-0199): Device is not power manageable [20060127]

Konsulda startx dediğimde ise karşıma şu yazılar geliyor.

Xauth: creating new authority file /root/.serverauth.3233
    /usr/bin/xauth: creating new authority file /root/.Xauthority

Fatal server error:
    Server is already active for display 0
    İf this server is no longer running, remove /temp/.X0-lock
    And start again.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.