Şimdi Ara

Windows 7 Görüntü Kalitesi & Işık Geçişleri Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.300
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Windows 7 Ultimate kullanıcısıyım ancak Windows 7'nin görüntü kalitesi ve ses gibi konularda sorun yaşamaktan sıkıldım. Forumları araştırıyorum, benzer sorunlar var ama aynı sorunlar değil. Lafı uzatmadan konuma geçeyim.

Windows 7'de Video oynatıcılarının tümünde : Windows Media Player, Power DVD, BS Player vs., Web'de Adobe Flash Player uygulamaları'nda, Oyunların tümünde ekrandaki ışık geçişi ve ışık efektleri bozuk gözüküyor. Yani ışık efektleri ekrana pixelleşme gibi yansıyor. Ki renk bilgisinin ve dokuların ekranda kaliteli şekilde görünmesini sağlayan en önemli etkenlerden biri ekrandaki ışık yansımasının doğru işliyor olmasıdır. Sorunumu tam olarak anlamanız için aşağıda Dead Space adlı oyundan aldığım Screenshot'a bakabilirsiniz.

Windows 7 Görüntü Kalitesi & Işık Geçişleri Sorunu

Resimde ışık yansımalarına dikkatli bakınız. Işık kaynağının ışığı yansıtması dalga dalga gibi gözüküyor, yukardan aşağıya doğru ışık yansıması dalgalar halinde gözüküyor ki bu dokuların üzerinde çöp görüntüsü veriyor. Sağda kapının üzerindeki ışık kaynağından yansıyan ışık efektinden de durumu anlamak mümkün. Eğer bu görselden birşey belli olmuyor derseniz size farklı oyun ve videolardan ekran görüntüleri alıp buraya eklerim. Sorunumu anlayan, aynı sorunu yaşayan ve çözüm bulabilmiş arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Sistemim :

Intel Core 2 Quad 2.4 Ghz Cpu
    Nvidia GeForce 9600 GT (1GB) Gfx (En son update'leri Windows 7 64Bit'e uygun şekilde yapılmıştır)
    Samsung 19'' LCD Monitor
    4GB - DDR2 Kingston Ram
    Windows 7 Ultimate 64Bit İşletim Sistemi

Yardım ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler, saygılarımla...

• Aynı sorun bendede var bende windows 7 kullanıyorum özellikle lcdde çok rahatsız edici oluyor. Yokmudur çözümü?
  • aynı sorun bende de var. Merak ettiğim bu sorun herkeste varda diğerlerimi dikkat etmiyor yoksa bazılarındamı var.

yorumlar arkadaşlar
  • Bu sorun genelde monitorlerin 16.2 m renk gösterebilmesiyle alakalı, gerçek 16.7 ya da CRT bir monitörde deneyip sonucu yazabilirsiniz.

Bunun oyun ya da video ile de bir alakası yok, PS ile bir boş dokuman açın griden siyaha garident yapın aynı dalgalanmayı yine görürsünüz. Tamamen monitörün kalitesiyle ilgili. 300-500 liralık LCD ler böyle malesef. Genelde hepsi TN panel sebebi bu.
  • Sorunun monitör ile alakası olduğunu sanmıyorum, yada monitör ile alakalı ise sizin dediğiniz gibi 300-500 TL'lik monitörlerde veren bir hata olduğunu da sanmıyorum. Herkes 1500-2000 €'luk monitör mü alıyor da hatasız görüntü elde ediyor? Burda sorunumuz KALİTE değil. Sorunumuz görüntünün HATALI olması. Evde 2 tane PC var. Birinde CRT Monitör bağlı. Onda da denedim aynı sorunu CRT Monitör'de de veriyor.

Görüntüyü hatalı veren sistemim :

Intel Core 2 Quad Q8200 2400 Mhz
    NVIDIA Geforce 9600 GT Ekran Kartı (1GB)
    4 GB Kingston DDR-2 Ram
    ve 21" Samsung LCD Monitor.

CRT Monitör ile hatasız çalışan sistemim:

Intel Pentium 4 2600 Mhz - Tek Çekirdekli İşlemci
    3 GB Kingston DDR-1 Ram
    NVIDIA Geforce FX 5700 Ekran Kartı (256 MB)
    ve 17" Philips CRT Monitör

İki sistem arasındaki uçuruma bir bakınız. Hangisinin hatasız olduğunu da. Hatasız çalışan sistemimi şuan 300-400 TL'ye monitörü ile birlikte komple alabilirsiniz. Hatayı veren sistemi daha alalı 1 yıl olmadı. Süper bir sistem olmasa da yeni nesil sayılır. Yukarıdaki sistemlerden aşağıdaki olan sistemdeki CRT Monitörü yeni sisteme bağladığımda LCD Monitör'de aldığım hatalı görüntünün aynısını alıyorum. Oysa eski sistemde CRT Monitör'ü çalıştırdığımda herhangi bir görüntü hatası olmuyor.

Hatayı daha net anlamanız için şöyle anlatayım;

Ekranın üstünden aşağısına doğru açık bir gri renkten siyaha doğru bir geçişli renk düşünün. İşte benim ekranda bu siyahtan gri'ye olan geçişler alt alta dizili kalın kalın çizgiler şeklinde görünüyor. Yani gri renk... aşağı doğru + daha koyu gri dalga + daha koyu gri dalga + daha koyu gri dalga.... şeklinde 20 stepte en altta siyah renk ile sona eriyor.

Bu problem oyunlar vs. için önemli olmasından daha çok mesleğim için büyük önem taşıyor. Grafik & Web tasarımcısıyım ve PC'mde malesef bu problemden dolayı tasarım yapamıyorum..

Sorunun kaynağını bulabilen bir arkadaşımız olursa yardımlarını acilen bekliyorum. Konu eski olabilir ama sorun hâlâ taze...

Teşekkürler, saygılar...

• Merhaba,
    işyerindeki dizüstü bilgisayarıma windows7 yüklendikten sonra ben de renk-ışık problemi yaşadım.Aşağıdaki gibi bir bilgiye ulaştım.Belki sizin de işinize yarayabilir.
    Selamlar,

..........

Windows 7; kullanıcıların doğru ışık, parlaklık ve renk ayarlarını yaparak en iyi görüntü kalitesine ulaşmaları için yeni bir araç içeriyor.
    Kaynak: Wardomhttp://www.wardom.org/showthread.php?t=352409

Sadece "Start" butonuna basarak açılacak sihirbaza

dccw

yazın ve enter'ı tuşlayın:

Karşınıza çıkan ekran yönlendirmelerini dikkate alarak, örnek resim en iyi kaliteye ulaşana kadar dilediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

• Arkadaş win7 kadar rezil bir işletim sistemi ben hayatımda görmedim ya
  • quote:

Orijinalden alıntı: esentepe

Merhaba,
    işyerindeki dizüstü bilgisayarıma windows7 yüklendikten sonra ben de renk-ışık problemi yaşadım.Aşağıdaki gibi bir bilgiye ulaştım.Belki sizin de işinize yarayabilir.
    Selamlar,

..........

Windows 7; kullanıcıların doğru ışık, parlaklık ve renk ayarlarını yaparak en iyi görüntü kalitesine ulaşmaları için yeni bir araç içeriyor.
    Kaynak: Wardomhttp://www.wardom.org/showthread.php?t=352409

Sadece "Start" butonuna basarak açılacak sihirbaza

dccw

yazın ve enter'ı tuşlayın:

Karşınıza çıkan ekran yönlendirmelerini dikkate alarak, örnek resim en iyi kaliteye ulaşana kadar dilediğiniz ayarlamaları yapabilirsiniz.

Valla Windows 7 yi seviyorum ama bu yöntemin aslı varsa, "yeni evinin tavanından yağmur suyu damlayan ve altına leğen koyup ıslanmasını engelleyen adam gibi hissettim kendimi.
    Bu gibi şeylerin artık Windows 7 içinde hallolması lazım ama sayın Bill Gates

• ya millet konu hortlayacak ama bu sorunu çözebilen var mı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.