Şimdi Ara

WİN XP silip WIN 98 yüklemek çıkarılacak dersler ve sorular

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
329
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • eğer makinanız xp yüklü ise xp cdsiyle format atıp baştaki biçimlendirmeyi NTFS DEĞİL XP yapmanız gerekiyor, FAT 32 yaptıktan sonra win98 başlangıç disketi ile format atıp 98 yükleniyor(muş) bukadar basit....
    gelelim derslere...
    eğer makinanız PII 300 Mhz ve 128 mb ram ise ve siz "fat ntfs" olayını bilmiyorsanız bu işlem saatlerinizi alır...

herşeyi öğrendikten sonra xp kurmaya başladığınızda önce xp daha mavi ekranda taramalaranı yaparken yüklemeyi kesiyor (tıkanıp kalıyor) "sebepsiz yere" cd bozuk diyip değiştiriyoruz...
    daha sonra diğer cd de "hata kodu 4" veriyor bu kodun ramlerden kanyaklandığını düşünüp ramlarin yerini değiştiriyoruz...
    bu seferde bilgisayar açılışta uzun bir "biiippp" sesi veriyor... tekrar ramları aynı yerine taktım allahın işi işte bilgisayar açıldı...
    sonra gene aynı xp cdsiyle (buraya gelene kadar 5 saat geçti) kurulumu yaptım gene allahın hikmeti hiçbiryerde takılmadı... fat32 yi seçtim ve kurulum tam 2 saat sürdü... sonunda bilgisayarı açmayı başardım...

daha 98 yüklemedim ama sanırım yani forumda bulduğum kadarıyla 98 disketini takıp msdosta format atıp 98 kuracakmışım...

• bir ara bende yapmaya çalışmıştım olmamıştı.
    Sonra dayanamadım tekrar me xp ikilisine döndüm.
    Aradan bir süre geçmişti bir arkadaş 98 ile xp yi beraber kullanmak istiyorsan harddiskinde ntfs namına bir şey olmamalı gibisinden bir şeyler söylemişti. Tabii bende c fat32 iken d ntfs idi. Neyse bu ara zaten tamamen me u kaldırdım. tek işletim sistemi olarak xp var. Eğer çok kaşınırsam linux kurmayı düşünüyorum
  • unutmuşum bide bilgisayarda 2 Hdd var dı ve BIOS tan HDD ditectid user daymış AUTO olmadığından komut satırında sekmeler birbirine giriyordu A: başkabirşey D: başka birşey C: başka birşey bunuda fark etmem uzun zamanımı aldı...:D
  • Önce Partition Magic tarzı programlarla ntfs olan dosya sistemi fat32 ye çevrilir. Daha sonra herhangi bir win98 cd si veya başlangıç disketi ile format atılır. Eğer ki bunu yapmaya imkan yoksa standart winxp kurulumunda fat dosya sistemi kullanılarak biçimlendilir sonra bi restart çekilir aynı işlem devam eder.
    PII dersi için PII266 ile kurulum 256mb ram le tüm programlar dahil 2,5 saatimi alıyor(du).
  • tek bi işletim sitemi xp pro var

üzerine yani içine VMware Workstation programı ile
    hem win 98 hemde normal xp kurdum gerisi fıs

eger hem xp hem w98 isterseniz
    VMware Workstation
    tek care

zibrax@hotmail.com problem yasar iseniz yardımcı olurum...
  • Eğer hem 98 hem de xp kullanacaksanız
    C: NTFS olmalı ve XP C'ye kurulmalı.
    D: FAT32 olmalı ve 98 D'ye kurulmalı.
    Acemilik zamanımızda (P3-800, 128MB ram'li
    milenyum sisteme sahip makineye)
    XP kurmuştum baktım yavaşladı tekrar milenyuma döneyim dedim.
    Bu arada C:NTFS ile formatlanmıştı. D'ye el sürülmemişti.
    Yedekler ve mp3'ler D'de idi ve D->FAT32 idi.
    Makineyi 98'in disketiyle açtık. Güzelcene format c: /s/u yazdık.
    Güzelcene formatladı, restartın ardından 98'in cdsini taktım
    daha en başta kurulurken hata verdi. Makine cdsiz açılınca
    karşımda xp'yi gördüm. Nasıl olur bu diye düşünürken
    D uçmuştu :) DOS NTFS'i desteklemiyor. FAT32'yi destekliyor.
    Aman buna dikkat edin.
  • evet aynı sebebe benzer bir sebepten ötürü benim D de gitti 40gb arşiv yalan oldu
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.