Şimdi Ara

Wifi Parazit ve Hız Kaybı Yardım bekliyorum

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
1.463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar, Evimde türknet 35mbit vdsl internet bağlı, tplink antensiz modemimin düşük çekim gücünden dolayı tenda v1200 modem aldım. Modemin 2.4 ghz wifi bağlantısından aşırı hız kaybım var mesela gece 1 de 32 mbit kablosuz aldığımda oluyor, bazen gündüz bazen akşam 10mbit bağlantı ancak alabiliyorum bazen 2-3 mbit e düştüğü de oluyor diyeceğim sorun türknette ama modemin arayüzüne girdiğimde maks internet hızım 55-60 mbit modeme verilen 35mbit 5ghz bağlantıda hızım 33-32 mbit çıkıyor ama 2.4 ghz ile günün çoğu vaktinde düşük oluyore bu hız. 5ghz bağlan o zaman diyeceksiniz 5ghz sadece 1 oda yanına kadar etkili daha uzak mesafelerde sorun yaratıyor bina yapısından kaynaklı ve ayrıca evdeki televizyon ve birkaç cihazım 5ghz bandını desteklemiyor. Yaptıklarım;
    Önce Modem değiştirdim Tp-linkten Tenda V1200 e geçtim
    Sonra modem kablosuz ayarlarını N only modunu seçip bütün kanalları tek tek 20/40 mhz denedim. Bugün kanal 11 den maksimum verim alıyorsam ertesi gün başka bir komşunun modemi 11. kanala veya yakın kanala denk geldiği için parazit yapıyor. Kanalları değiştirerek kullandım ama bazen en uygununu seçsemde modem otomatik kanaldayken seçtiği daha iyi hızlar sağladığını gördüm. mesela en yakınımda bana parazit oluşturacak 4 tane komşu var ve kanalları 1-3-6 olsun ben 11. kanalı seçsemde verim alamıyorum.
    Modem içini bırakıp bilgisayardan bağdaştırıcı ayarlarını kurcaladım, bir değişiklik olmadı.
    Bilgisayara format attım. Sonuç yine aynı.
    türk telekomun altyapısında sorun olduğu için türknet destek kaydı oluşturdum portumu değiştirdiler internetimi 26mbit e sınırladılar. birkaç gün 24 mbit kullandım 2.4 ghz de sonra 1-2 mbit e düştü hızın sabitlenmesi de işime yaramıyormuş.
    Yani modem ayarları bağdaştırıcı ayarları hepsini denedim en güncel driverlar hepsini denedim. 5ghz bandında günün her saatinde 33mbit hız alıyorken 2.4 ghz bandında 1-30 arası kafasına göre hız alıyorum bunun çözümünü bilen var mıdır? Alta modem değerlerini paylaşıyorum bilgisi olan varsa yardımlarınızı bekliyorum
    Downstream Upstream
    Line Coding(Trellis): On On
    SNR Margin (dB): 14.5 23.3
    Attenuation (dB): 17.2 0.0
    Output Power (0.1 dBm): 145 68
    Attainable Rate (Kbps): 58723 21804

Path 0 Path 1
    Downstream Upstream Downstream Upstream
    Rate (Kbps): 35833 3068 0 0

B (# of bytes in Mux Data Frame): 239 95 0 0
    M (# of Mux Data Frames in an RS codeword): 1 1 0 0
    T (# of Mux Data Frames in an OH sub-frame): 64 44 0 0
    R (# of redundancy bytes in the RS codeword): 0 0 0 0
    S (# of data symbols over which the RS code word spans): 0.2131 0.9897 0.0000 0.0000
    L (# of bits transmitted in each data symbol): 9008 776 0 0
    D (interleaver depth): 1 1 0 0
    I (interleaver block size in bytes): 240 48 0 0
    N (RS codeword size): 240 96 0 0
    Delay (msec): 0 0 0 0
    INP (DMT symbol): 0.00 0.00 0.00 0.00

• Kablosuzu sadece n modunda 40 mhz ve kanalı varsa 13 yoksa 12 yada 11 olarak seç. Aynı modemi bir süre bende kullanmıştım çok iyi bir wifi performansı vardı. bu şekilde sorun düzelmezse sizin hızı test ettiğiniz cihazda sorun olabilir belki.
  • Evde kullandigin BT aygitlari once bir devre disi birakip tekrar deneyebilir misin ? Hatta oncelikle kendi bilgisayarindan basla. Eger kullanmiyor isen dogrudan aygit yoneticisinden devre disi birakip durumu bir de oyle test et. Bircok farkli nedeni olabilir 2.4 bandinin sorunlu olmasininin, ancak en yuksek ihtimal ayni frekansi kullanan BT cihazlarinin parazit olusturuyor olmasi ihtimali.

Oncelikle bunu bir test et. eger herhangibir BT aygit yoksa veya tumunu kapatmana ragmen degismiyor ise ustte arkadasin belirttigi gibi, 2.4 Ghz icin olan diger bantlari teker teker dene.

Bunda da cozum bulamaz isen elektromanyetik kirlilik olusturabilecek her turlu aygiti (elektrikle calisan tum cihazlar, buzdolabi, kombi de dahil olmak uzere) kapatip sadece modem + bilgisayarin calisacak sekilde bir deneme yapmak.

Bir diger nokta da, hava alani sana tahsis edilmis bir sey degil, sorun cikartan sey senin evinin disinda ise yapabilecegin tek sey 5 Ghz yi kullanmak veya kablo ile baglanmak.

• Hocam 11. kanala alıyorum hız 32mbit veriyor, akşamına 5mbit 11. kanalı değiştir 1. kanala hız 15mbit sürekli kanal değişmekten de bezdim film izlerken donmasından. kendi evimdeki cihazlardan olsa hiç 30 görememem gerekir yine de Bt ları telsiz telefonu mikrodalgayı filan kapattım 1mbit belki oynuyor. Evin dışından parazit yapan bişe var çözemedim. Sanırım stabil 2.4 ghz kullanmak çok zor boşluğumda bilgisayarın wireless kartını yenilicem en azından laptopa çözüm olur, başka aklıma fikir gelmiyor. Teşekkür ederim cevaplarınız için.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.