Şimdi Ara

WD RAPTOR vs SEAGATE 7200.10

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda bu diskler hakkında çok şey yazılmış... Yeni bir sistem topluyorum ve HDD2lerimi RAID 0 olarak kullanacağım. Fakat bu iki Disk arasında çok kararsız kaldım. WD Raptor 150 GB ve Seagate 250 GB 410AS 7200.10.

ilk başta 2 adet raptor almaya karar vermiştim fakat dikey kayıt teknolojili yeni Seagate diskin performansını görünce çok etkilendim. Fiyatı da raptora göre oldukça uygun.

Fakat 2xraptor 150 gb ve 2xseagate 250 gb (410AS 7200.10) Raid 0 karşılaştırmasını hiçbiryerde bulamadım.
    Asıl kafamı kurcalayan konu raptorun sata 1 olması (150 gb/s) seagate nin ise sata 2 olması (300gb/s) Bu fark iki raid serisinin performansını dengeler mi?

Anakart intel P35 çipsetli (intel raid kontroller) almayı düşünüyorum.

• Şu kadarını söyliyim Seagate 410AS kulanıyorum

Mükemmel bir disk ne ses ne de başka birşey Hdtach Avarage 80-90 mb civarı alıyorum sen düşün artık

Hem raptor a o para yazık günah al 2 adet 410As bak keyfine derim

Bak bu verdiğim linkte hem tek 410as hem de raid olarak alınmış hdtach değerleri mevcut

http://forum.darkhardware.com/viewtopic.php?f=21&t=151531&start=90&st=0&sk=t&sd=a

tek hdd 86mb/s ortalama
    raid 125/mbs ortalama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 3 Aralık 2007; 0:38:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: _Dominic_Toretto_

Şu kadarını söyliyim Seagate 410AS kulanıyorum

Mükemmel bir disk ne ses ne de başka birşey Hdtach Avarage 80-90 mb civarı alıyorum sen düşün artık

Hem raptor a o para yazık günah al 2 adet 410As bak keyfine derim

Bak bu verdiğim linkte hem tek 410as hem de raid olarak alınmış hdtach değerleri mevcut

http://forum.darkhardware.com/viewtopic.php?f=21&t=151531&start=90&st=0&sk=t&sd=a

tek hdd 86mb/s ortalama
    raid 125/mbs ortalama
    forious, yourm için teşekkürler fakat benim için önemli olan performans. Eğer arada çok düşük bir performans farkı varsa tabii ki seagate düşüneceğim.

Bu arada aklıma birşey daha geldi. :) bu seagatelerden 4 adet alıp raid 0 yaparsam performansı çok iyileştirir mi? Neticede seagate nin fiyatı 80 $ raptor ise 250 $

• quote:

Orijinalden alıntı: wincent

forious, yourm için teşekkürler fakat benim için önemli olan performans. Eğer arada çok düşük bir performans farkı varsa tabii ki seagate düşüneceğim.

Bu arada aklıma birşey daha geldi. :) bu seagatelerden 4 adet alıp raid 0 yaparsam performansı çok iyileştirir mi? Neticede seagate nin fiyatı 80 $ raptor ise 250 $

Alıntıları Göster
    Harddiskin vereceği performans nedir ki?
    Ben bunu anlamıyorum açıkçası.

Olsa olsa raptor ile göreceğin fark oyun 40 saniyede değil de, 36 saniyede yüklenir. Oyun sırasında alacağın fps kesinlikle ve kesinlikle değişmeyecektir. İşletim sistemi açılırken 3 saniye kazancın olacak, benim pc 2 haftadır açık duruyor, restart atmıyorum ki böyle bir şeye ihtiyaç duyacağım.

Film izlerken alacağın performans tamamen harddiskten bağımsızdır.

İşlemcin ile simülasyon yapacakken "world community grid" ile kanser araştırması yapacakken alacağın performans tamamen harddiskten bağımsızdır.

Raid yaptım bilgisayar uçuyor diyen arkadaşlara pek inanasım gelmiyor bu yüzden.
    Windows explorerda klasörler mi daha hızlı açılıyor? Harddisk okuması dar boğaz oluşturmuyor ki raide ihtiyaç duyasınız.

Hepsini geçtim tüm bunlar için birim GB'ye 4 katı para vermenin manası var mı? Düşün taşın kararını ona göre ver. Saygılar

• quote:

Orijinalden alıntı: sendorm

Harddiskin vereceği performans nedir ki?
    Ben bunu anlamıyorum açıkçası.

Olsa olsa raptor ile göreceğin fark oyun 40 saniyede değil de, 36 saniyede yüklenir. Oyun sırasında alacağın fps kesinlikle ve kesinlikle değişmeyecektir. İşletim sistemi açılırken 3 saniye kazancın olacak, benim pc 2 haftadır açık duruyor, restart atmıyorum ki böyle bir şeye ihtiyaç duyacağım.

Film izlerken alacağın performans tamamen harddiskten bağımsızdır.

İşlemcin ile simülasyon yapacakken "world community grid" ile kanser araştırması yapacakken alacağın performans tamamen harddiskten bağımsızdır.

Raid yaptım bilgisayar uçuyor diyen arkadaşlara pek inanasım gelmiyor bu yüzden.
    Windows explorerda klasörler mi daha hızlı açılıyor? Harddisk okuması dar boğaz oluşturmuyor ki raide ihtiyaç duyasınız.

Hepsini geçtim tüm bunlar için birim GB'ye 4 katı para vermenin manası var mı? Düşün taşın kararını ona göre ver. Saygılar

Alıntıları Göster
    5 gün önce raptor aldık , iyi ki de aldık

• quote:

Orijinalden alıntı: coverdale

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: coverdale

Senden bir Hdtach skoru alabilir miyiz ?

Hem arkadaş için yardımcı olur

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: coverdale

Senden bir Hdtach skoru alabilir miyiz ?

Hem arkadaş için yardımcı olur

Alıntıları Göster
    @sendrom, yorumların için teşekkürler.

Yaptığım işte en malesef tüm donanım kaynaklarımı kullanıyorum. Çalıştığım dosyalar 3-4 gb lık psd ve ps dosyaları. En çok da harddiskte darboğaz yaşıyorum ve bunu aşmam için en iyi harddisk performansını istiyorum.
    2 GB lık bir psd dosyasıyla çalışmak gerçekten eziet oluyor ki şu anda raid 0 kullanıyorum.

@coverdale, 2xraptor raid 0 hdtach skoru görebilirsem çok sevinirim. En azından şu 7200.10 disklerin raid performansıyla kıyaslamış olurum.

• quote:

@sendrom, yorumların için teşekkürler.

Yaptığım işte en malesef tüm donanım kaynaklarımı kullanıyorum. Çalıştığım dosyalar 3-4 gb lık psd ve ps dosyaları. En çok da harddiskte darboğaz yaşıyorum ve bunu aşmam için en iyi harddisk performansını istiyorum.
    2 GB lık bir psd dosyasıyla çalışmak gerçekten eziet oluyor ki şu anda raid 0 kullanıyorum.

@coverdale, 2xraptor raid 0 hdtach skoru görebilirsem çok sevinirim. En azından şu 7200.10 disklerin raid performansıyla kıyaslamış olurum.

Alıntıları Göster
    Sıkıntın anladığım kadarı ile "scratch" dosyası ile ilintili. Sistemini bilmiyorum ama eğer değilse öncelikle ram miktarını 4gb yapmalısın. Hatta 6-8gb yapıldığında 4Gb'a nazaran performans artışı yaşadıklarını söyleyenler var.

Raid scratch dosyası için güzel bir çözüm olabilir (hatta öneriliyor). Fakat dikkat etmen husus işletim sisteminin başka bir diskte yer alması. Bu şekilde sistem takılması da yaşamazsın.
    Yani A diskine işletim sistemin programların yüklü olacak. B+C (raid 0) olacak ve bunda da PS scratch dosyası duracak.

Kolay gelsin. Yine de raptora para verme derim.

• quote:

Sıkıntın anladığım kadarı ile "scratch" dosyası ile ilintili. Sistemini bilmiyorum ama eğer değilse öncelikle ram miktarını 4gb yapmalısın. Hatta 6-8gb yapıldığında 4Gb'a nazaran performans artışı yaşadıklarını söyleyenler var.

Raid scratch dosyası için güzel bir çözüm olabilir (hatta öneriliyor). Fakat dikkat etmen husus işletim sisteminin başka bir diskte yer alması. Bu şekilde sistem takılması da yaşamazsın.
    Yani A diskine işletim sistemin programların yüklü olacak. B+C (raid 0) olacak ve bunda da PS scratch dosyası duracak.

Alıntıları Göster
    2 tane 250 gb hdd yi raid yapınca toplam disk boyutumuz 250 gb mı oluyor yoksa 500 gb mı.

• quote:

Orijinalden alıntı: sammykunny

2 tane 250 gb hdd yi raid yapınca toplam disk boyutumuz 250 gb mı oluyor yoksa 500 gb mı.

Alıntıları Göster
    Yapılan raid in çeşidine göre değişiyor 0,1 bir iki tane daha vardı
  • quote:

Orijinalden alıntı: sammykunny

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: sendorm

Bu da güzel bir öneri :) kafam iyice karıştı :). Şimdi bunu söyleyince aklıma birde şöyle birşey geldi. 4 harddisk alıp 2 - 2 ayrı raid mi yapsam diskleri. Yani işletim sisteminin bulunduğu dikleri de raid olarak kullanmak performansımı artıracaktır. değil mi?

Raptordan vazgeçtim zaten.

quote:

Orjinalden alıntı: sammykunny

Raid 0 yaparsan 500 gb olur, raid 1 yaparsan 250 gb olur.

• quote:

quote:

Bu da güzel bir öneri :) kafam iyice karıştı :). Şimdi bunu söyleyince aklıma birde şöyle birşey geldi. 4 harddisk alıp 2 - 2 ayrı raid mi yapsam diskleri. Yani işletim sisteminin bulunduğu dikleri de raid olarak kullanmak performansımı artıracaktır. değil mi?

Raptordan vazgeçtim zaten.

quote:

Orjinalden alıntı: sammykunny

Raid 0 yaparsan 500 gb olur, raid 1 yaparsan 250 gb olur.

Alıntıları Göster
    Bence 4 tanesinden raid yap + 1 tane daha al onda da işletim sistemi kullan

Ps lerle raid de çalış

5 diskin toplam fiyatı 2 tane raptor dan yine de ucuza geliyor

Seagate 410AS 100 ytl x 5 =500ytl raptorlar ise 700ytl ediyor

@wincent

Bir soru da ben sorayım

Raid 0 mı daha iyidir yoksa 1 mi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _Dominic_Toretto_ -- 3 Aralık 2007; 15:20:20 >

• quote:

Bence 4 tanesinden raid yap + 1 tane daha al onda da işletim sistemi kullan

Ps lerle raid de çalış

5 diskin toplam fiyatı 2 tane raptor dan yine de ucuza geliyor

Seagate 410AS 100 ytl x 5 =500ytl raptorlar ise 700ytl ediyor

@wincent

Bir soru da ben sorayım

Raid 0 mı daha iyidir yoksa 1 mi ?

Alıntıları Göster
    @forious, ben yanıtlayayım sorunu.

Raid 0, tamamen performans odaklıdır. 2 byte veri yazman gerektiğini düşünelim.
    raid 0 yaptığında ilk harddiske bu veririn 1 byte'ı aynı anda da diğer harddiske verinin geri kalan 1 byte'ı yazılır.
    Teorik olarak bu da sana %100 performans artışı getirir. Ama tabi pratikte bu olmuyor zira verinin parçalara ayrılması, gerekli header eklentilerinin yapılması derken performans artışı %50 civarında oluyor.

Raid 1 ise tamamen güvenlik ile ilgili. 2 byte daha yazdırmaya çalıştığımızı düşünelim yine. Aynı veri hem 1inci diske hem de ikinci diske yazılacaktır. Performans artışı olmaz. Hatta verinin düzenlenmesinden ötürü performans kaybı yaşarsın. Ama tam 2 katı güvenlik elde edersin. bir harddisk bozulsa bile raidi tamir et diyerek datalarını tekrar kurtarma şansın var. Tek şekilde tüm veriyi kaybedebilirsin. O da 2 harddiskin aynı anda bozulması ile olabilir. Yıldırım düşmedikçe çok düşük bir ihtimal bu da.

şunu da ekleyelim: raid 0 yaptığında toplam disk alanı "disk * 2" olacakken raid 1 de toplam disk alanı sadece tek diskin alanına eşit olacaktır. Yani 2 adet 250gb disk ile raid 0 yaparsan 500gb alanın olacak, raid 1 yaparsan 250gb alanın olacak.

Ama yukarda anlattığım gibi raid 0'ın günlük kullanımda pek bir manası yok. Sadece arkadaşın durumunda işe yarayabilir zira photo shop büyük miktarda harddiske veri yazıp okuma işi yapıyor. Lakin yine de öncelikli önerim ram arttırımı yönünde olacaktır. Harddiske ne kadar az ihtiyaç duyulursa o kadar iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sendorm -- 3 Aralık 2007; 15:43:31 >

• quote:

raid 0 yaptığında ilk harddiske bu veririn 1 byte'ı aynı anda da diğer harddiske verinin geri kalan 1 byte'ı yazılır.
    Teorik olarak bu da sana %100 performans artışı getirir. Ama tabi pratikte bu olmuyor zira verinin parçalara ayrılması, gerekli header eklentilerinin yapılması derken performans artışı %50 civarında oluyor.

Raid 1 ise tamamen güvenlik ile ilgili. 2 byte daha yazdırmaya çalıştığımızı düşünelim yine. Aynı veri hem 1inci diske hem de ikinci diske yazılacaktır. Performans artışı olmaz. Hatta verinin düzenlenmesinden ötürü performans kaybı yaşarsın. Ama tam 2 katı güvenlik elde edersin. bir harddisk bozulsa bile raidi tamir et diyerek datalarını tekrar kurtarma şansın var. Tek şekilde tüm veriyi kaybedebilirsin. O da 2 harddiskin aynı anda bozulması ile olabilir. Yıldırım düşmedikçe çok düşük bir ihtimal bu da.

şunu da ekleyelim: raid 0 yaptığında toplam disk alanı "disk * 2" olacakken raid 1 de toplam disk alanı sadece tek diskin alanına eşit olacaktır. Yani 2 adet 250gb disk ile raid 0 yaparsan 500gb alanın olacak, raid 1 yaparsan 250gb alanın olacak.

Ama yukarda anlattığım gibi raid 0'ın günlük kullanımda pek bir manası yok. Sadece arkadaşın durumunda işe yarayabilir zira photo shop büyük miktarda harddiske veri yazıp okuma işi yapıyor. Lakin yine de öncelikli önerim ram arttırımı yönünde olacaktır. Harddiske ne kadar az ihtiyaç duyulursa o kadar iyi.

Alıntıları Göster
    quote:

Saol bilgi için

Şu an bende 410AS var gayet yeterli bence bir ev kullanıcısı için

Benim düşüncem ev kullanıcıları için raid in fazla önemi yok 410AS ve onun performansını veren bir disk yeterli olacaktır

Hızlı bellekler+iyi birtane disk yeter

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Bir de şu windows xp 32 bit in 4 gb ram görmeme sorunu vamış. Bunun için ne önerirsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wincent -- 3 Aralık 2007; 21:44:47 >

• quote:

quote:

Bir de şu windows xp 32 bit in 4 gb ram görmeme sorunu vamış. Bunun için ne önerirsiniz?

Alıntıları Göster
    @sendorn

Sanırım bir yanılma olmuş. Üst konuya göre konuşuyorum, performans artışı %90 diye biliyorum ben.

@wincent.

Vista öneririm.

• quote:

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: wincent

quote:

32-Bit tüm işletim sistemleri 4GB görmez. 3GB üstü görmesi için 64-Bit destekli bir işletim sistemi kurmak gerekiyor. Vista 64-Bit ya da XP 64-Bit olabilir.

• 2 X 74GB RAPTOR RAID 0
    250GB WD SATA II 16MB CACHE X 250GB WD SATA II 16MB CACHE X 250GB SEGATE SATA II 16MB CAHCE (7200.10) RAID 5

kullanıyorum aynı anda.
    RAPTOR ALMAYA DEĞMEZ. GÜRÜLTÜDEN BAŞKA BİR KATKISI YOK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 3 Aralık 2007; 22:15:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

2 X 74GB RAPTOR RAID 0
    250GB WD SATA II 16MB CACHE X 250GB WD SATA II 16MB CACHE X 250GB SEGATE SATA II 16MB CAHCE (7200.10) RAID 5

kullanıyorum aynı anda.
    %90 çok iyimser bir tahmin olur.
    Kullanılan raid kartı ile de ilintili bu durum ama sanmıyorum ki anakart destekli bir raid 0 %90 performans artışı getirsin.

Yani raid 0 yokken 100 saniyede açılan oyun raid varken 52 saniye (%100 ile 100 saniyede ise %190 ile 52 saniye oluyor) gibi bir sürede açılmalı diyorsun sen. Zor :)

%50 bile iyimser diyebiliriz. Zira hd tach gibi sentetik benchmarklarda artan sürekli okuma değeri applikasyonlara bire bir yansımıyor malesef.

4GB üstü için arkadaşın da belirttiği gibi 64 bit işletim sistemine ihtiyaç var. Zira 32 bit işletim sistemi ancak 4gb ram adresliyebiliyor. 64 bit işletim sistemi kursan dahi photoshop 4gb üstü ramle çalışamıyor ona da bir kaç trick yapmak gerekmekte.

• quote:

Kullanılan raid kartı ile de ilintili bu durum ama sanmıyorum ki anakart destekli bir raid 0 %90 performans artışı getirsin.

Yani raid 0 yokken 100 saniyede açılan oyun raid varken 52 saniye (%100 ile 100 saniyede ise %190 ile 52 saniye oluyor) gibi bir sürede açılmalı diyorsun sen. Zor :)

%50 bile iyimser diyebiliriz. Zira hd tach gibi sentetik benchmarklarda artan sürekli okuma değeri applikasyonlara bire bir yansımıyor malesef.

4GB üstü için arkadaşın da belirttiği gibi 64 bit işletim sistemine ihtiyaç var. Zira 32 bit işletim sistemi ancak 4gb ram adresliyebiliyor. 64 bit işletim sistemi kursan dahi photoshop 4gb üstü ramle çalışamıyor ona da bir kaç trick yapmak gerekmekte.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa
    2 X 74GB RAPTOR RAID 0
    kullanıyorum aynı anda.

Hocam çok teşekkürler, raptordan vazgeçtim.

quote:

Konuyu dağıttım biraz ama, 64 bit sistemlerde tüm programları kullanabiliyor muyum. Adobenin resmi olarak 64 bit desteği yok (acrobat 8.1 dışında). Kullandığım programlrda sorun yaşamazsam 64 bite kullanmayı tabii ki isterim. ayrıca photoshopa nasıl bir trick yapılacak?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.