Şimdi Ara

Volkswagen Caravelle 3 yıllık izlenimlerim,incelemem (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
195
Cevap
4
Favori
75.781
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: Ali Dogukan

quote:

Orijinalden alıntı: mm.mustafa

Öncelikle tekrar merhaba.
    Bugüne kadar çok çeşitli araç kullandım. En son büyük aracım 2007-2012 kasa toyota rav4 idi. Fakat her araba bizim aileye küçük geliyor. 2 çocuğum var Marmaris te oturuyorum. Her sene Trabzona memleketime gidiyorum. Fakat hiç bir araç beni genişlik konusunda tatmin etmedi. En çok memnum kaldığım aracım tabiki rav4 tü. Neyse konuya gelelim.
    Carawelle ve vito vianoları inceledim. Viano ve vitoların arka koltukları çok hoşuma gitmesine rağmen. Carawelle lerde arkada üç sıra koltuk var. Herhangi bir delme vs. İşlemi yapmadan koltukların oturuş şeklini değiştirmek istiyorum. 1.Sürücü arkasındaki ikili koltuk geriye bakacak.
    2. Orta sıradaki ikili koltuk çıkarılacak.
    3. En arkadaki üçlü koltuk ise biraz öne çekilerek arkada bagaj oluşturulacak.

Tüm bunlar çok renkli apaçi usulu vip şeklinde değil. Sadece koltuklar kaydırma şeklinde yapmak istiyorum. İnternette çok aradım. Doğru düzgün birşey bulamadım.
    En mantıklısı tabana multivandaki kayar koltuk şeritleri koymak ve koltukları da buna uyumlu hale getirmek. Ama vw in bunu yapacağını sanmıyorum. Başka orjinal çözüm sunabileceklerin fikirlerini bekliyorum. Bu mümkünmü. Yardımcı olırsanız sevinirim.
    Vw den taban kayar sistemi olan carawelle sipariş verilebiliyor mu. Fiyat farkı vermeye razıyım.

Merhabalar hocam.

Caravelle güzel bir tercih olur,memnunum.Satmaktan da vazgeçtim,biniyorum.

Gelelim sorunuza.Malesef sizin de dediğiniz gibi Vw firması bunu yapmaz.Size en fazla şunu yapabilir,siparişiniz üzerine Multivan getirilebilir.Ancak kaç ay bekletirler,kaç para isterler hiç fikrim yok.Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez açıkçası.Onun yerine ben size şunu öneriyorum.Sıfır km Caravelle 180 PS DSG alın.Koltuk dizilimi arkadan öne doğru 3-2-2 şeklinde olacaktır.Önde de şoför koltuğu ve tekli yolcu koltuğu olacaktır.Size Caravelle'in sunacağı en büyük kolaylık şu olur.Koltukların yerini kendiniz değişirebilirsiniz.Kurbağacık denen aletle koltuk tabanlarının yerini değiştiriyorsunuz.İleri kaydırırsınız,geri kaydırırsınız,istediğiniz dizilimi elde edersiniz.Ben şuan 3-0-2 dizilimi ile kullanıyorum.Erindiğimden koltukların yerini hala değiştirmedim.Sadece ortadaki ikili koltuğu çıkardım.Size tavsiyem şu şekilde olur;Caravelle alın,2 li koltukların ikisini de çıkartın.En arkadaki 3lü koltuğu yarım metre kadar ileri aldırın.Ardından 2 tane tekli koltuk satın alın ve her birini 3 lü koltuğun karşısına birbirine bakacak şekilde oturtun.Ardından tüm koltuklara deri koltuk kaplatın.Deri koltuk kaplamanın maliyeti ortalama 3 bin lira olur.Ancak aracınıza çok şık bir görünüm katar.Ardından OEM multimedia cihazı ve geri görüş kamerası alın.Geri görüş kameram yok ancak ben kesinlikle öneriyorum.

Vw malesef size Caravelle'de taban kayar sistemi sunmaz.

Anladığım kadarı ile. Koltukların ayaklarının ayaklarının girdiği çelik çentiğin yerini değiştirebiliyoruz. Sürücü koötuğunun arkasındaki koltuğu ters çevirebiliyoruz. Ortadaki ikiliyi de iptal edebiliyoruz. Sondaki üçlünün ayak bağlantıları farklı. Dediğiniz gibi öne kaydırabilir isek süper olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Airapper

2015 Caravelle ve Transporterin MTV'si ne kadar?

Caravelle MTV'si 354 lira,Transporter'ın MTV'si 710 liradır.

Sıfır 2,0 Motorlarin? 6 aylikmi yoksa bir yillikmi o fiyatlar

Hic biseymis ya, yakitida halledersek bizde
    dusunuyoruz :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Airapper -- 27 Ağustos 2015; 21:56:19 >
  • quote:

quote:

quote:

Öncelikle tekrar merhaba.
    Bugüne kadar çok çeşitli araç kullandım. En son büyük aracım 2007-2012 kasa toyota rav4 idi. Fakat her araba bizim aileye küçük geliyor. 2 çocuğum var Marmaris te oturuyorum. Her sene Trabzona memleketime gidiyorum. Fakat hiç bir araç beni genişlik konusunda tatmin etmedi. En çok memnum kaldığım aracım tabiki rav4 tü. Neyse konuya gelelim.
    Carawelle ve vito vianoları inceledim. Viano ve vitoların arka koltukları çok hoşuma gitmesine rağmen. Carawelle lerde arkada üç sıra koltuk var. Herhangi bir delme vs. İşlemi yapmadan koltukların oturuş şeklini değiştirmek istiyorum. 1.Sürücü arkasındaki ikili koltuk geriye bakacak.
    2. Orta sıradaki ikili koltuk çıkarılacak.
    3. En arkadaki üçlü koltuk ise biraz öne çekilerek arkada bagaj oluşturulacak.

Tüm bunlar çok renkli apaçi usulu vip şeklinde değil. Sadece koltuklar kaydırma şeklinde yapmak istiyorum. İnternette çok aradım. Doğru düzgün birşey bulamadım.
    En mantıklısı tabana multivandaki kayar koltuk şeritleri koymak ve koltukları da buna uyumlu hale getirmek. Ama vw in bunu yapacağını sanmıyorum. Başka orjinal çözüm sunabileceklerin fikirlerini bekliyorum. Bu mümkünmü. Yardımcı olırsanız sevinirim.
    Vw den taban kayar sistemi olan carawelle sipariş verilebiliyor mu. Fiyat farkı vermeye razıyım.

Merhabalar hocam.

Caravelle güzel bir tercih olur,memnunum.Satmaktan da vazgeçtim,biniyorum.

Gelelim sorunuza.Malesef sizin de dediğiniz gibi Vw firması bunu yapmaz.Size en fazla şunu yapabilir,siparişiniz üzerine Multivan getirilebilir.Ancak kaç ay bekletirler,kaç para isterler hiç fikrim yok.Attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya değmez açıkçası.Onun yerine ben size şunu öneriyorum.Sıfır km Caravelle 180 PS DSG alın.Koltuk dizilimi arkadan öne doğru 3-2-2 şeklinde olacaktır.Önde de şoför koltuğu ve tekli yolcu koltuğu olacaktır.Size Caravelle'in sunacağı en büyük kolaylık şu olur.Koltukların yerini kendiniz değişirebilirsiniz.Kurbağacık denen aletle koltuk tabanlarının yerini değiştiriyorsunuz.İleri kaydırırsınız,geri kaydırırsınız,istediğiniz dizilimi elde edersiniz.Ben şuan 3-0-2 dizilimi ile kullanıyorum.Erindiğimden koltukların yerini hala değiştirmedim.Sadece ortadaki ikili koltuğu çıkardım.Size tavsiyem şu şekilde olur;Caravelle alın,2 li koltukların ikisini de çıkartın.En arkadaki 3lü koltuğu yarım metre kadar ileri aldırın.Ardından 2 tane tekli koltuk satın alın ve her birini 3 lü koltuğun karşısına birbirine bakacak şekilde oturtun.Ardından tüm koltuklara deri koltuk kaplatın.Deri koltuk kaplamanın maliyeti ortalama 3 bin lira olur.Ancak aracınıza çok şık bir görünüm katar.Ardından OEM multimedia cihazı ve geri görüş kamerası alın.Geri görüş kameram yok ancak ben kesinlikle öneriyorum.

Vw malesef size Caravelle'de taban kayar sistemi sunmaz.

Anladığım kadarı ile. Koltukların ayaklarının ayaklarının girdiği çelik çentiğin yerini değiştirebiliyoruz. Sürücü koötuğunun arkasındaki koltuğu ters çevirebiliyoruz. Ortadaki ikiliyi de iptal edebiliyoruz. Sondaki üçlünün ayak bağlantıları farklı. Dediğiniz gibi öne kaydırabilir isek süper olur.

İstediğim şekil şu.
     Volkswagen Caravelle  3 yıllık izlenimlerim,incelemem Volkswagen Caravelle  3 yıllık izlenimlerim,incelemem Volkswagen Caravelle  3 yıllık izlenimlerim,incelemem

• Şimdi şekil yüklendi sanırım
     Volkswagen Caravelle  3 yıllık izlenimlerim,incelemem[album][/album]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mm.mustafa -- 27 Ağustos 2015; 22:15:56 >
  • quote:

Şimdi şekil yüklendi sanırım
     Volkswagen Caravelle  3 yıllık izlenimlerim,incelemem[album][/album]

İstediğiniz gibi bir koltuk dizilimi kombine edebilirsiniz hocam sizin insiyatifinizde

• Bazı çevirmelerde polis beyler koltuklara sorun çıkarabiliyor haberiniz olsun. Ruhsatta (9+1,8+1) geçse bile adam koltuğu neden söktün diye soruveriyor kaç kere papaz olduk bu yüzden.

• quote:

Orijinalden alıntı: Bugrakutuk

Bazı çevirmelerde polis beyler koltuklara sorun çıkarabiliyor haberiniz olsun. Ruhsatta (9+1,8+1) geçse bile adam koltuğu neden söktün diye soruveriyor kaç kere papaz olduk bu yüzden.

Koltuk ekleme anlarımda, koltuk eksiltmeye niye karışıyor polis anlamadım.

Yorumlar için teşekkürler.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Bugrakutuk

Bazı çevirmelerde polis beyler koltuklara sorun çıkarabiliyor haberiniz olsun. Ruhsatta (9+1,8+1) geçse bile adam koltuğu neden söktün diye soruveriyor kaç kere papaz olduk bu yüzden.

Koltuk ekleme anlarımda, koltuk eksiltmeye niye karışıyor polis anlamadım.

Yorumlar için teşekkürler.

Hocam koltuk sayısını ruhsatta yazan sayıdan artırmak da azaltmak da yasal değil.Ancak ben 20 den fazla kez çevirmeye girdim hiçbir polis sorun etmedi.Artırırsan müsamaha göstermiyorlar ancak azaltırsan göz yumuyorlar çoğu zaman.Bagaj yerim yoktu geçici olarak çıkardım filan fişman kıvırırsınız hiçbir şey olmaz.

İsterseniz Caravelle'i istediğiniz koltuk dizilimini elde ettikten sonra ruhsata o koltuk sayısını işletebilirsiniz.Ancak bu durumda aracınız otomobil olmaktan çıkar.Vergisi artar ve hız limitleri ticari araçların seviyesine iner,muayeneniz yılda 1 e düşer.Ben dediğim gibi 4 yıldır bir problem yaşamadım.Bir kez ruhsatta 8+1 yazıyor niye koltuk az diye sordular onda da geçici olarak malzeme koyacağım diye çıkardım dedim hiçbir cezai işlem uygulamadan iyi günler dediler.

• Ali Dogukan kullanıcısına yanıt
    Soylemis oldugunuz bilgilerde sanirim biraz eksiklik var.

2 gun once arac projelendirme bolumunde calisan gorevli ile gorustugumde 8+1 caravelle nin koltuk azaltma projelerinde bulundugu sinif degismedigini beyan etti. Bu baglamda arkadaslar:

- Araclarinizin koltuk kombinasyonunu 8+1 den az olmak sartiyla projelendirip yeni ruhsat alir iseniz mevcut durumdaki otomobil sinifi ve ticari mtv kategorisi devam etmektedir. Sadece koltuk sayisi 9+1 ve ustune cikacak ise orada isler degismekteymis.

Potansiyel bir alici olarak benim isin resmi kaynagindan edindigim bilgi budur.

Lutfen emin olmadiginiz bilgileri kesin olarak lanse etmeyiniz.

Saygilarimla.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 212444

Soylemis oldugunuz bilgilerde sanirim biraz eksiklik var.

2 gun once arac projelendirme bolumunde calisan gorevli ile gorustugumde 8+1 caravelle nin koltuk azaltma projelerinde bulundugu sinif degismedigini beyan etti. Bu baglamda arkadaslar:

- Araclarinizin koltuk kombinasyonunu 8+1 den az olmak sartiyla projelendirip yeni ruhsat alir iseniz mevcut durumdaki otomobil sinifi ve ticari mtv kategorisi devam etmektedir. Sadece koltuk sayisi 9+1 ve ustune cikacak ise orada isler degismekteymis.

Potansiyel bir alici olarak benim isin resmi kaynagindan edindigim bilgi budur.

Lutfen emin olmadiginiz bilgileri kesin olarak lanse etmeyiniz.

Saygilarimla.

Öyle bir dünya yok beyefendi.

Dediğiniz gibi olsaydı şuan tüm 5+1 Transporter sahipleri kamyonet olan arabalarını otomobile çevirir hız limitlerini artırır 710 lira yerine 354 lira MTV öderdi.

Asıl siz insanları yanıltmayın.Ruhsatta 8+1 ve üzeri yazmadan otomobil olmasına imkan yok. Otomobil olur ancak vergilendirmeyi otomobil gibi 2400 lira ödersiniz.Buradaki incelik maliyeye göre minibüs emniyete göre otomobil olan 8+1 araçlar.Koltuk sayısı ile oynarsanız bunlardan birinden feragat etmek zorundasınız.

Siz potansiyel alıcısınız ben 5 yıldır kullanicisiyim.Vergim arttı diye aylarca Gelir İdaresi Başkanlığı ile dilekçe trafiği yaşadım Gelir İdaresi Başkanlığının müdürü ile görüştüm.

1 ağustos 2013ten beri bu böyle

• Ali Dogukan kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Öncelikle yazım size bir saldırı yada cevap amaçlı değil bilakis öğrenebilmek ve de daha sonrası için güzel bir kaynak olması amacıyla yazıyorum.

Sırf size cevap yazmak için biraz araştırma yaptım ve bulduklarımı sizinle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle değişen kanuna bakacak olur isek:

Taşıtlarda tadilat ve yakıt depoları
    MADDE 31 – (1)
    Araçlarda yapılan tadilatların 28/11/2008 tarihli ve 27068 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmeliğe uygun ve Araç Tescil Belgesine işlenmiş olması zorunludur.
    (2) (Değişik:RG-25/7/2014-29071) Yetki belgeleri eki taşıt belgelerinde otobüs olarak kayıtlı oldukları halde, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda otobüs ve otomobil tanımlarında yapılan değişiklik sonucu cinsi otobüs iken otomobil olarak değişmiş olan taşıtlar hariç; tadilat yapılmak suretiyle koltuk kapasitesi artırılmış yolcu taşımaya mahsus taşıtlar yetki belgeleri eki taşıt belgelerine kaydedilmez.

Kaynak:http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.13108&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch

Ayrıca:

Yolcu taşımada yeni tanımlar

Kanuna göre otomobil; sürücü dahil en fazla 9 koltuklu olarak tanımlanıyor. Artık 9 koltuklu taşıtlar minibüs veya otobüs tanımı içinde değil, otomobil tanımı içinde olacak. Diğer bir deyişle de mevcut Trafik Yönetmeliğindeki M1 sınıfı artık otomobil ile eşdeğer oluyor.

Otobüs; sürücü dahil 9’dan fazla oturma yeri olan taşıt olarak tanımlanıyor. Tıpkı mevcut Taşıma Yönetmeliğindeki otobüs tanımı gibi. Artık 9 koltuklu taşıtlar otobüsten sayılmıyor ve otobüs Trafik Yönetmeliğindeki M2 ile M3 cinsi taşıtların tümü oluyor.

Eskiden 9 koltuklu taşıtlar minibüs sayılırken şimdi sayılmayacak. Ama bundan da önemlisi minibüs tanımı, tanımlar arasından çıkarılıyor. Ancak otobüs tanımı içinde sürücü dahil 17 koltuğu aşmayan otobüslere minibüs denileceği belirtiliyor. Taşıma Yönetmeliğindekine benziyor ama artık minibüs üst sınırı 16 koltuk değil 17 koltuk. Yani 9 koltuğu kaybeden minibüs 17 koltuğu kazanıyor. Buna göre gerek Trafik gerekse Taşıma Yönetmeliklerinde yapılacak değişiklikler sonrası minibüs, bir anlamda anılarda kalmış olacak.

Avrupa’ya uyum açısından doğru bir adım. Ancak mademki otomobil en çok 9 koltuklu, otobüs için de 9’dan fazla koltuklu deyip 9 rakamında karmaşa yaratılacağına eş anlamlı olarak en az 10 koltuklu denseydi karışıklık olmazdı.

Kamyonette durum

Tüm mevzuatta azami yüklü ağırlığı 3,5 tonu geçmeyen yük taşıtı olarak tanımlanıyor. Bu haliyle yük taşıtları ana sınıfı olan N’nin en alt sınıfı olan N1’e de uyumlu. Bunda bir değişiklik yapılmıyor. Ancak Kanun ile bunun içine sürücü ve yanındaki oturma yerleri (şoför mahalli) dışında, oturma yerleri de bulunan (ikinci oturma sırası vs.) türdeki kamyonetlere panelvan deneceği ekleniyor. Buna göre panelvan, ayrı bir taşıt türü olmayıp (tıpkı minibüs gibi) kamyonet içinde sayılsa da Kanun düzeyinde mevzuata girmiş oluyor. Mevzuata hoş geldin, panelvan!

Kaynak:http://www.tasimadunyasi.com/mevzuat/otomobil-9-minibus-17-koltuklu-h639.html

Şimdi bu bağlamda Transporter yetkili kurum tarafından tanımına bakar iseniz "KAMYONET-PANELVAN", Caravelle ise "BİNEK OTOMOBİL".

Size mevzuatı ve haberi gösteriyorum. Şimdi size soruyorum. Bunu destekleyen açıklamaları da ilgili birimin devlet çalışanı olan makine mühendislerinden teyit etmeme rağmen siz bana dediklerinizi kaynak ile ispatlayabilir misiniz?

Yanlış anlamayın. Bunu sizin şahsıınıza bir saldırı değil tam tersine bu durumu tam olarak anlayabilmek için soruyorum. Çünkü transporter her zaman panelvan-kamyonet ve caravelle her zaman otomobil olarak kalmayacak ise, ben tercihimi ona göre kullanıp caravelle için fazladan vereceğim 20bin tl yi kar olarak sayacağım.

Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Edit: Ekleme

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 212444 -- 29 Ağustos 2015; 14:41:05 >

• baştan sona okudum konuyu uzun süredir araba bakınıyorum 2010 c4 den inip 91 model mazdaya bindim tekrar satıp yüksek model araç bakıyorum.

çok gittim geldim sahibinden bakarken 1.6 linea lounge,ford mondeo 2012 sonrası fiat fiorino,pejo partner bakmadığım kalmadı açıkcası.

sizin konuya ara ara girip bakınıyordum.

2 kişiyiz annem ve ben başka araca binen yok :).

arabamla deplasmanlara giderim bazen 4 -5 kişi bindiği olur.

büyük araç kullanma konusunda sıkıntı yaratacağını pek sanmıyorum.esenyurt gibi bir yerde oturuyorum istanbul da berbat yollar sürekli tümsekler vs.

artık bıkkınlık geldi sürekli çukura girmekten tak tuk dan dun seslerden.

sizce bu arabayı almak mantıklı olur mu ?.araca günde 20 km binerim 2 hafta da bir deplasmanlara giderim ki 8 9 kişi bindiği farz edersem mesela ankara gidip gelme kişi başından 60 tl gibi.hem bu yönden hemde artık yüksek sürüş pozisyonu istediğimden.

55 bin tl civarına 2010 105 beygir caravelleler bulunabiliyor 150 bin 200 bin km de ne kadar temiz tartışılır.sizce temiz bir 105lik bulup chip tuningle şehir içi kasmadan kullanımla kaç yakabilirim ?.

50 tl ye 160 170 km gitse benim için yetiyor açıkcası.

bunu araba olarak görmüyorum tabiki normal dizellerde bildiğim kadarıyla 200 km ve üstü gidilebiliyor 50 tl dizel ile.

özet olarak 2 kişi için bol çukurları bol tümsekleri sürekli hafriyat kamyonlarının çalıştığı ve sıkıştırdığı yer için önerir misiniz ?. 55 bin tl bütçe ile en fazla.

• 2015 wv carawella dsg comport alacağız satıcı bmt dedi nasıl anlarız bmt olup olmadığını

• Yokmu satılık caravel ?

• Merhabalar, Konuyu takip ediyorum lakin pek aktif değil..

Konuyu takip edenlerden bilgisi olan var ise bana 2013-2014 Caravel Bluemotion 115 bg olan motor ile ilgili teknik ve donanımsal bilgi verebilecek olan var mı acaba varsa çok sevinirim.. 115 bg Bluemotin motor ile pek bilgi yok forumlarda.. Sanırım kısa bir süre çıktı sonradan kaldırıldı.. O Yüzden kullanıcısı az diye düşünüyorum..

Saygılar,

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.