Şimdi Ara

Vmware Sanallaştırma Hakkında Donanım Yardımı....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
886
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Sayın arkadaşlar ben evime server ile sanal makine kurmak istiyorum ama değerli bilgilerinize ihtiyacım var. Benim sorunum şudur;

öncelikle oturma odama yani server kasamı kuracağım yer tv ye bağlayacağım hem media center hemde oyun konsolu amaçlı olacak burada sıkıntı yok, sıkıntım buradan sonra başlamaktadır. Kendi home ofis odama da ekstradan bilgisayar masrafı yapmak yerine server kasa mı vmware ile sanallaştırarak 2 bilgisayar kullanmak istiyorum sorunum şudur ki, iki odanın arası 5 metre civarı mesafededir bu sanallaştırma işleminde monitör,klavye ve mouse olayı nı nasıl çözebilirim bilgisi dahilinde olan arkadaşlar bu konu hakkında bilgilerini benimle paylaşırsalar çok sevinirim şimdiden teşekkürlerimi sunarım ....

• Merhaba,

Vmware , Oracle Virtualbox vb. programlar, sanallaştırma teknolojisi ile birlikte donanıma göre kendi içlerinde bağımsız olarak yönetilebilir işletim sistemleri kullanmanıza olanak sağlarlar. Sizin aktardığınız senaryoya göre, sanallaştırdığınız bilgisayara remote desktop ile bağlanmanız gerekmekte. Bunun için de bir adet client gerekli. Kullanım amacınız ofis uygulamaları , web kullanımı şeklindeyse RDP ( Remote Desktop ) ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat Video gösterim performansı RDP üzerinden pek güçlü değil, bu sebeple farklı çözümlere yönelmeniz gerekmekte.

Çözüm 1 - RDP ;

Bunun için donanım olarak güçlü bir cihaz yerine, thinclient gibi terminale bağlanmanıza yarayacak bir donanım satın alınabilir ve ya kullanmakta olduğunuz eski bir bilgisayarınız var ise buda yeterli olacaktır. Fakat daha önce de aktardığım gibi, video gösterim performansı sizi tatmin etmeyecektir.

Thinclient link :http://www8.hp.com/us/en/campaigns/thin-client-solutions/index.html

Çözüm 2 - Erişim Cihazı Ncomputing ;

Ncomputing link :http://www.dojop.com/l300-erisim-cihazi/

Bu cihazın video optimizasyonu , çözünürlük , uygulama encode - decode işlemi bünyesinde yapılması sebebiyle performansı RDP'den çok daha hızlıdır.

Şahsi fikrim ise ;

Ev kullanımı için bu işlemler meşakatli olacaktır. Bu çözümlerin yerine 2 adet dengeli bir bilgisayar alınıp , performansı çok daha fazla ve kullanım amacınıza uygun olanı tercih edilmelidir.

• Anlıyorum da sanırım bunlar benim aradığım cevaplar değil;

kasa konfigürasyonum şu şekilde ;

- 8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 2133MHz CL9 Kırmızı Soğutuculu Ram

- M5A99FX PRO R2.0 AMD 990FX/SB950 DDR3 2133MHz(O.C.) Sata 3.0 USB 3.0 Anakart

- FX X8 9590 Soket AM3+ 4.7GHz 16MB Cache 32nm İşlemci

- R9 270X DUAL-X OC GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı

- Hydro Serisi™ H75 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ

ben bu konfigürasyonlu bilgisayarımı oturma odasında ki lcd tv me bağlayıp film internet gezintisi evin boş olması durumunda yazılım geliştirme oyun oynama, misafirlerim geldiğinde tekrar kollar vasıtası ile bir iki futbol müsabakası oynamak müzik arşivi mi kontrol etmek. Evin dolu olması misafir gelmesi durumunda ise oturma odamın hemen bitişiğinde boş bulunan oda yı ofise dönüştürüp sadece monitör klavye mouse masrafı yaparak yukarıda bahsettiğim kasa konfigürasyonunu sanallaştırarak 2. 1 bilgisayar yaratmak oda arasında mesafe olduğu için kablosuz klavye mouse setisorunumu çözer mi bilmiyorum, çözerse de kablosuz ürünlerin pil sıkıntısı olduğu içino kadar uzun kablolu klavye ve mouse nasıl bulabilirimo odaya kuracağım monitör kablosunu nasıl bulabilirim.

bir nevi banka sistemleri gibi masa üstlerinde sade mönitör, klavye ve mouse seti bulunmakta o sistemin gereksinimi nasıl birşeydir o kadar uzun kablolu klavye mouse monitör nereden buluyorlar ve ya bu sorunu çözmek için ne yapıyorlar. Bakarsanız araştırmalarımda Kvm switch e rastladım, o sistem ise benim aradığımın tam tersi bir klavye monitör ve mouse ile switch sayısı kadar bilgisayarı kontrol etmeyi sağlıyor ...

• aşağıda ki resimde birazda olsa anlatmay çalıştım

szin belirttiğiniz Ncomputing te kvm switch grubundan sanırım ...
  • Merhaba,

Terminal olmadan , Vmware ile yarattığınız bir sunucuya bağlanamazsınız. Bu senaryoda Ncomputing'in ürününü kullanabilirsiniz. Ofise çevireceğiniz odaya 1 adet L300 erişim cihazını kurup, gerekli ekipmanları bağladığınızda veriyi ethernet yardımıyla serverınıza ulaştırıp, dilediğiniz işlemi 1.işletim sisteminden bağımsız olarak gerçekleştirebilirsiniz.
  • Bilgileriniz için çok teşekkür ederim serdar bey benim için bu soruyı aydınlattığınız için memnunum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Maaliyetin beni aşması önemli değil maksat bu bilgiyi edinmek beinim mesleğim bilgisayar teknisyenliği fazla bilgi göz çıkarmaz misali çünkü vakti zamanında kendi işime benzer birkaç iş kaçırdım bilgisizlik yüzünden

• Merhaba,

Forumun amacı da bilgi paylaşımı , rica ederim
  • Baktığım zaman fşyafiyatları Neredeyse bir kasa fiyatı o konuda haklısınız raspberry pi ile de bu sorunu halledebilirim ama ozamanda oturma odasına tekrar bir oyun konsolu masrafı yapmak gerekiyor ilk başta neredeyse aynı maliyet tutuyor

• quote:

Orijinalden alıntı: muraturkgeldi

Sayın arkadaşlar ben evime server ile sanal makine kurmak istiyorum ama değerli bilgilerinize ihtiyacım var. Benim sorunum şudur;

öncelikle oturma odama yani server kasamı kuracağım yer tv ye bağlayacağım hem media center hemde oyun konsolu amaçlı olacak burada sıkıntı yok, sıkıntım buradan sonra başlamaktadır. Kendi home ofis odama da ekstradan bilgisayar masrafı yapmak yerine server kasa mı vmware ile sanallaştırarak 2 bilgisayar kullanmak istiyorum sorunum şudur ki, iki odanın arası 5 metre civarı mesafededir bu sanallaştırma işleminde monitör,klavye ve mouse olayı nı nasıl çözebilirim bilgisi dahilinde olan arkadaşlar bu konu hakkında bilgilerini benimle paylaşırsalar çok sevinirim şimdiden teşekkürlerimi sunarım ....

Merhaba,

Aşağıda kullanılan sistem belki fikir verebilir.

http://www.tayfundeger.com/vmware-home-lab

• Akşam eve gittiğimde dikkatle inceleyeceğim gerekli düşünceleri inceledikten sonra paylaşacağom arkadaşlar

• kardeş sen sanallaştırmayı çok farklı anlamışsın
  • Farklı anlamak değil farklı şeyler deneyip yeni birşeyler üretmek

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.