Şimdi Ara

Video sorunu (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
1.538
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: KendiİsteğiyleAyrıldı

Yıllarca linux mint kullandım, ilk defa böyle soruna denk geliyorum. Eskiden 17'li ve 18'li sürümlerde linux minti kurdun mu, kodekler de kuruluyordu internetsiz. Şimdi internetten alacak şekilde dizayn etmişler. Sanki birşeyler geliştikçe bozuluyor gibi geliyor bana.

Mint meta kodeklerini ve VLC'yi temiz kaldırın hocam.

sudo apt-get purge mint-meta-codecs

sudo apt-get purge vlc

Kalıntıları bittamam temizleyelim:

sudo apt-get autoremove

sudo apt-get autoclean

Bunlar kaldırdığınız paketlerden geri kalan kurulum dosyalarını silecek ki tekrar kur komutu vereceğimizde onları kullanmasın, internetten çeksin.

Şimdi bu iki paketi tekrar kurun. Synaptic ile de kurabilirsiniz daha iyi olur.

Bir de ek bir bilgi vermem gerekiyor. Hata neredeyse, bilmiyorum, VLC'de bile hata çıkmasına neden olmuş. Oysa VLC bildiğim kadarıyla kendi kodekleri ile beraber gelir kurulur. VLC'yi açmaya çalışırken çekirdek çöktü (yanlış çevirmiş olabilirim) gibi bir hata vermesi ilginç. Son sürüm mint'te istenmeyen gereksiz kernelleri kaldırma özelliği var. Stabil kernel hangisiyse ona ellemeyip diğerlerini bir kaldırmak lazım aslında. Şimdi oraya nereden girildiğini unuttum. Mint'in denetim masasında bir yerde olacak...

Kolay gelsin.
    En sonda dediğiniz kerneller güncelleme yöneticisinde görülüyor.

Video sorunu

• 4.15 çekirdeğini kullanıyormuşsunuz. "Güncel değil" diyor. Ama sorununuz bununla ilgili mi, bilemiyorum. Bir de kernellerle çok oynamak sistemin kararlılığını etkiliyor. Hani dedim, eski kernel dolayısıyla yazılımlar uyumsuzluk mu yapıyordu acaba? Ama size o ayaları kurcalatmak istemiyorum yukarıda dediğim durumdan ötürü. Ona işi bilen diğer arkadaşlar yardımcı olabilir.

Çekirdekler penceresini kapatınca güncellemeler penceresinde ne görünüyor? O pencerenin fotosunu atabilir misiniz?
  • quote:

4.15 çekirdeğini kullanıyormuşsunuz. "Güncel değil" diyor. Ama sorununuz bununla ilgili mi, bilemiyorum. Bir de kernellerle çok oynamak sistemin kararlılığını etkiliyor. Hani dedim, eski kernel dolayısıyla yazılımlar uyumsuzluk mu yapıyordu acaba? Ama size o ayaları kurcalatmak istemiyorum yukarıda dediğim durumdan ötürü. Ona işi bilen diğer arkadaşlar yardımcı olabilir.

Çekirdekler penceresini kapatınca güncellemeler penceresinde ne görünüyor? O pencerenin fotosunu atabilir misiniz?
    Tabiki :)

Video sorunu

• Abuuuu! Orda bir sürü güncellenicek-günellenmeyecek şeyler vardır... Şimdi onunl uğraşamayız.

Testlerinizi sürdürünüz. Başarılı şekilde kaldırabildiyseniz o paketleri tekrar kurun.

Uzun uzun komut vermiyorum synaptic'den de kurulabiliyor arama kısmın mint-meta yazıp ara deyince karşınıza çıkacaktır. Sağtıklayıp kurulum için işaretle deyip bu defa VLC için aynı şeyi tekrarlayın ve yukarıdan uygula düğmesine basın. Bir sıkıntı çıktığında o da size haber verecektir.

Umarım bir sıkıntı çıkmaz, zira benim aklıma gelen çözüm yöntemleri bitmek üzere.
  • quote:

Abuuuu! Orda bir sürü güncellenicek-günellenmeyecek şeyler vardır... Şimdi onunl uğraşamayız.

Testlerinizi sürdürünüz. Başarılı şekilde kaldırabildiyseniz o paketleri tekrar kurun.

Uzun uzun komut vermiyorum synaptic'den de kurulabiliyor arama kısmın mint-meta yazıp ara deyince karşınıza çıkacaktır. Sağtıklayıp kurulum için işaretle deyip bu defa VLC için aynı şeyi tekrarlayın ve yukarıdan uygula düğmesine basın. Bir sıkıntı çıktığında o da size haber verecektir.

Umarım bir sıkıntı çıkmaz, zira benim aklıma gelen çözüm yöntemleri bitmek üzere.
    VLC ile ilgili birsürü sonuç çıktı. Hangilerini kuraym şaşırdım.

mint-meta-codecs'i synaptic'ten kurunca vlc'de yanında geliyor hocam. Ama vlc yine açılmıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 14 Ağustos 2019; 21:44:55 >

• Siz dediğim şeyleri kur diye işaretlediğinizde,
    tüm gereklilikler ne ise otomatik olarak işaretlenirler.
    VLC de işaretli olarak belirmişse, sorun yok.
    Onaylayın ve kurulum sürecini takip edin.

Bitince testleri devam edelim. Örnek videomuz var değil mi?

Ben elimde bu tür testler yapmak için
    avi
    mp4
    mpg
    flv
    ...
    vb formatlarda küçük videolar barındırıyorum. Bir kodek testi yapacaksam bunlara tıklatıp, oynatıp oynatmadığını görüyorum.
    Video sorunu

Videonuza sağtıklatıp özelliklerden videoyu VLC ile aç diye varsayılan olarak ayarlamayı unutmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KendiİsteğiyleAyrıldı -- 14 Ağustos 2019; 21:51:21 >

• quote:

Siz dediğim şeyleri kur diye işaretlediğinizde,
    tüm gereklilikler ne ise otomatik olarak işaretlenirler.
    VLC de işaretli olarak belirmişse, sorun yok.
    Onaylayın ve kurulum sürecini takip edin.

Bitince testleri devam edelim. Örnek videomuz var değil mi?

Ben elimde bu tür testler yapmak için
    avi
    mp4
    mpg
    flv
    ...
    vb formatlarda küçük videolar barındırıyorum. Bir kodek testi yapacaksam bunlara tıklatıp, oynatıp oynatmadığını görüyorum.

Videonuza sağtıklatıp özelliklerden videoyu VLC ile aç diye varsayılan olarak ayarlamayı unutmayın.
    Test videolarım var. Sanırım gerekliler kendi kendine işaretlenmiyor. mint-meta-codecs ile gelenler yeşil kutuyla işaretlenmiş.

Video sorunu

• Siz bir kur deyin?

Önceki işaretledikleriniz, aramayı bir de VLC için tekrarladığınız için gözükmüyor. Fakat arkaplanda kurulacak diye bekliyor. Kurun siz. Hala olmazsa meta kodekleri için yineleriz işlemi.
  • quote:

Siz bir kur deyin?

Önceki işaretledikleriniz, aramayı bir de VLC için tekrarladığınız için gözükmüyor. Fakat arkaplanda kurulacak diye bekliyor. Kurun siz. Hala olmazsa meta kodekleri için yineleriz işlemi.
    Uygula tuşu kilitli. Veya yanlış yere bakıyorum.

Test videoları özel değil ise disk sitelerine upload edermisiniz rica etsem?
  • Sinaptikten çıkın. Tekrar girin. Bu defa sadece VLC için sağtık kurulum için işaretle yapın.
    Yine pasif mi?

Dediğiniz dosyaları yüklerdim ama bağlı bulunduğum yer ortak ağ ve upload hızımız çok düşük. Şimdi yüklemeye kalksam herkesin interneti kitlenir. Siz bir kurun yine de olanakları bir değerlendireyim.
  • Video sorunu

Dediğiniz tuş kilitli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi InspectorGadget03 -- 14 Ağustos 2019; 22:6:58 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Haa tamam olayı anlamamışım ben

Zaten kurulu olduğu için pasif

Siz dediğim şekilde kaldırmamış mıydınız? Ya da şöyle yapalım. Şu anda videolar sorunsuz oynuyor mu?
  • quote:

Haa tamam olayı anlamamışım ben

Zaten kurulu olduğu için pasif

Siz dediğim şekilde kaldırmamış mıydınız? Ya da şöyle yapalım. Şu anda videolar sorunsuz oynuyor mu?
    Dediğiniz şekilde kaldırdım. Ardından synaptic ile mint-meta-codecs kurdum. Vlc bu paketin içinde geldi.

Videolar halen açılmıyor.
  • Menü'den VLC açılıyor mu?
  • quote:

Menü'den VLC açılıyor mu?
    Hayır. Bu arada youtube'da sorunsuz video açılıyor.

• Youtube firefox içindeki kodekler ile açılıyor.

Şunu da kurabilir misiniz?

Video sorunu
  • quote:

Youtube firefox içindeki kodekler ile açılıyor.

Şunu da kurabilir misiniz?

Firefox değil chrome kullanıyorum hocam.

• Onun da kodekleri içinde kurulu geliyor. Tarayıcılar sisteme kurduğunuz kodeklerden bağımsızdır.

Siz şu x264'ü kurun. Bu bir kodektir. Günümüz videoları hep bu kodekl ile kodlanır. Meta kodekleri düzgün kurulmamışsa, bu kodek de eksikse oynatma sıkıntısı son derece doğaldır. Meta kodeklerini kurduğunuza göre hala oynatmıyorsa benim yapabileceğim pek birşey kalmadı. Açıkçası da şaşırmadım değil. Linux mint'te böyle sıkıntılar çıkmaması gerekiyordu ki ben de yıllarca cinnamon sürümünü bizzat kullandım.

Tek yapılacak şey kaldı, o da resimde gösterdiğim x264'ü kurup yeniden test etmek. Aslında sistemi bir kez yeniden başlatmakta da fayda var. Yine mi olmadı? Haydaaa, güncelleme yöneticinizin gösterdiği güncellemeleri aldırmayı denerdim ben...

Aklıma başka birşey gelmiyor maalesef. Kodekleri kurulu bir sistemin her türlü videoyu havada karada oynatması lazımdı. Ben Lubuntu kullanıyorum, şu an hiçbir sıkıntım yok şükür. Yani bilemiyorum...

• Bakınız bende chromium kurulu. Kodeklerin nasıl da ayrıca kurulu olduğuna dikkat edin.
    Video sorunu
  • X264 ve h264enc kurdum. İşe yaramadı. Yeniden başlattım. Yine işe yaramadı. VLC hiç çalışmadı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.