Şimdi Ara

Vestel, Otomobil İşine Giriyor! (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
1
Favori
2.010
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ilk modelin adını tahmin edebiliyorum sanki : 1.6 RTE

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir tek leylek kaldı

Vestel = uzak durunuz.
  • Yakınımız olur, delikanlı bir kardeştir..Partiye de bol bağış yapar..Cep de, TV de destek atacağız tamam da.. Otomotiv işine de itmek lazım..Neticede bulaşık mak çam mak da da motoru döndürmüyorlar mı?? alt ucu 4 teker onda da bir dolap pardon motor döndürürler..DAĞ TAŞ VESTÜL OLACAK ULANNNNN..ANLAMADINIZ MI???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tartekin -- 26 Ağustos 2015; 11:13:44 >
  • --silindi--

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rindaman -- 10 Ocak 2021; 15:44:37 >
  • Hayır, benle olan derdini bilsem çare olacağım ama..
  • Hayır, benle olan derdini bilsem çare olacağım ama..
  • Dünya'daki ekonomik sistemi ve otomotiv sektörünü bilmeyen pek çok kişi yorum yapmış.

1. Otomotiv üretim işi çok yüksek sermaye gerektiren, ve uzun bir öğrenme eğrisi olan bir sektördür.
    2. Dünya'da her sektörde yoğun bir rekabet ve konsolidasyon yaşanırken, bu rekabet ve konsolidasyonun daha kuvvetli olduğu otomotiv sektöründe yerli bir üreticinin işe başlaması anlamlı değildir.
    3. Dünya'da Apple, Google , Robert Bosch gibi devler elektrikli otomotiv işine çok büyük ve 20-30 yıllık projeler ile yaklaşırken, yerli bir sermayederin bu işe girmesi çok zordur.
    4. 1 Milyar TRL sermaye bu sektör ve bu proje için iz bedelidir. Dünya'da bu tür projeleri yapan şirketler çok daha yüksek tutarda ve son derece düşük faizlerle 20-30 sene vadeli borç alabilme kapasiteleri veya projeyi bir sermaye fonu haline getirip, halka arz etme olanaklarına sahipken, bu parasal tabana Vestel asla ulaşamaz.

Ben size tahminimi söyleyeyim: Bu işin ekonomik olmadığı açıkken, neden böyle bir açıklama yapılıyor.

İşi ekonomik hale getirecek tek yol var: Devletin doğrudan ve dolaylı teşvikleri.

Teşvikler ne ile finanse edilir: Bizlerin ödediği vergilerle.

Bence büyük resim budur.

• Seneye 1.6 ya kadar araclarin ÖTV si %55 gibi, gecmis olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotica -- 26 Ağustos 2015; 18:58:41 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yav iyide adam araba yapacaz dememişki. Motor ve kontrol kartları için ar-ge harcaması yaptık demiş. Ben de vestelden hiç bir ürün almıyorum. Ama bu çalışma desteklenmeli bence. Destek olmayacaksanız da "Vestel yapamaz yeaaa" diye köstek olmayın bari. Biz bu tarz insanlardan tarih boyunca çok çektik.
  • Bu açıklamanın başarı olarak sayılabilmesi için: Arge harcaması sonrasında nasıl bir üretim planı yapılacak? Üretimden satış ne olacak? Üretim için ne kadar yatırım yapılacak? Yatırımın ne kadarı teşvik, ne kadarı öz varlık, ne kadarı yabancı kaynak olacak? Kısacası, Arge harcaması ne kadar sürede hangi ürünlerde ne kadarlık satış yaratacak? Bunları bilebilirsek, o zaman başarılı veya başarısız diyebiliriz.

Daha vurucu soru: Arge harcamaları diye ifade edilen harcamaların ne kadarını firma harcadı, ne kadarı devletten teşvik olarak alınacak?
  • Iyi b.k yiyorlar! Onlarami kalmis araba uretmek!!

• Valla Vestel istiyorsa uzay mekiği yapsın. O vergi zammı isteme olayından sonra hiçbirşeyini kullanmam. Yapılabilecek en kötü reklamı yaptı Vestel.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zamaninda devlet eliyle o kisa sürede yaptirilan devrim otomobilleri projesi de ayni zihniyetten ötürü iptal edilmisti ucak projesi de simdi geriye donup bakinca ne görüyorsunuz ? kocaman bir pismanlik öyle mi. O zamanlar oyle bir ekipten oyle bir arabanin o kisa sürede yapilmis olmasi bile buyuk basariyken kisitli zaman ve iletisimsizlikten ötürü benzin yok diye proje hic ugruna iptal edildi. Demem o ki millet olarak kendi ürünlerimizle gurur duyup onlari kusurlari ile kabul etmeli yeri gelince de daha iyisini yapmaya calismaliyiz ama bizim insanimizin akli kisa yoldan nasil a noktasindan b noktasina giderize calisiyor. Ufak ta olsa bagzi gelismeler kaydedip yeni teknolojiler bulup mesela dogal kaynaklardan nasil daha verimli enerji üretebiliriz? Günes panellerinden nasil daha fazla verim alabiliriz?Kullanilan bir hammeden nasil geri dönüsüm saglayip maliyeti düsürebiliriz? veya Hadi piyasadaki su elektrikli motorun daha verimlisini daha iyisini biz yapalim diyecegimize kestirmeden haydi suyla calisan araba yapalim:) haydi bedava enerji bulalim hadi yeni araba cikaralim ferrariye rakip olsun hadi televizyon yapalim herseyini biz üretelim hepsinden kaliteli hepsinden iyi olsun kafasini yasiyoruz. Bilmedigimiz konularda ahgam kesiyoruz bu is boyle olmaz enerji yoktan var olamaz arkadaslar:)

Vestel son yillarda cesaret edip kendi panelini de üretmeye kalkti ancak hizli gelisen teknoloji ve arge yetersizligimiz hüsran ile sonuclandi. Firma yetkilileri de elbette aptal degil durumu dogru sekilde analiz etmeye calisiyorlar bizlere de düsen kusur aramak degil o ürünleri sevip bagrimiza basmaktir ki garanti destek konularinda hiz olarak da en iyi firmalardan biri oldugunu düsünüyorum. Bu motor konusunda da ufak bir adim ama adamlar arge yapmaya calisiyolar evet gidip bir anda tesla üretemiyoruz ozmn bosa zaman kaybetmeyelim degil mi? biz zaten bi bku beceremeyiz en iyisi bulasmayalim degil mi?

• Vestel gorunce geri duruyorum ama otomobil isi farkli beyaz esya gibi ozensizligi kaldirmaz

• 1 milyar dolara gayet güzel elektrikli otomobil üreten fabrika kurulabilir.
    Kapasiten yıllık 500.000 araç olmazda 20.000 araç olur.
    10 farklı model ve bunların 5'er 10'ar farklı donanım ve motor kombinasyonu olmazda tek model tek versiyon olur.
    Buna inanırım.

Devlet teşviği alırmış falan filan.
    Ya arkadaş devletten teşvik almayan, TSKB'den kredi kullanmayan büyük üretici var mı yatırım yaparken.

Komik komik yorumlar.

Neden otomobil üretmiyoruz, neden bir sanayici bu işe girmiyor diye ağlaşıp dururken biri bu işe soyunmaya kalkınca hemen karalamak küçümsemek nedir çözemiyorum.

Nasıl forum lan bu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: huzzy

Zamaninda devlet eliyle o kisa sürede yaptirilan devrim otomobilleri projesi de ayni zihniyetten ötürü iptal edilmisti ucak projesi de simdi geriye donup bakinca ne görüyorsunuz ? kocaman bir pismanlik öyle mi. O zamanlar oyle bir ekipten oyle bir arabanin o kisa sürede yapilmis olmasi bile buyuk basariyken kisitli zaman ve iletisimsizlikten ötürü benzin yok diye proje hic ugruna iptal edildi. Demem o ki millet olarak kendi ürünlerimizle gurur duyup onlari kusurlari ile kabul etmeli yeri gelince de daha iyisini yapmaya calismaliyiz ama bizim insanimizin akli kisa yoldan nasil a noktasindan b noktasina giderize calisiyor. Ufak ta olsa bagzi gelismeler kaydedip yeni teknolojiler bulup mesela dogal kaynaklardan nasil daha verimli enerji üretebiliriz? Günes panellerinden nasil daha fazla verim alabiliriz?Kullanilan bir hammeden nasil geri dönüsüm saglayip maliyeti düsürebiliriz? veya Hadi piyasadaki su elektrikli motorun daha verimlisini daha iyisini biz yapalim diyecegimize kestirmeden haydi suyla calisan araba yapalim:) haydi bedava enerji bulalim hadi yeni araba cikaralim ferrariye rakip olsun hadi televizyon yapalim herseyini biz üretelim hepsinden kaliteli hepsinden iyi olsun kafasini yasiyoruz. Bilmedigimiz konularda ahgam kesiyoruz bu is boyle olmaz enerji yoktan var olamaz arkadaslar:)

Vestel son yillarda cesaret edip kendi panelini de üretmeye kalkti ancak hizli gelisen teknoloji ve arge yetersizligimiz hüsran ile sonuclandi. Firma yetkilileri de elbette aptal degil durumu dogru sekilde analiz etmeye calisiyorlar bizlere de düsen kusur aramak degil o ürünleri sevip bagrimiza basmaktir ki garanti destek konularinda hiz olarak da en iyi firmalardan biri oldugunu düsünüyorum. Bu motor konusunda da ufak bir adim ama adamlar arge yapmaya calisiyolar evet gidip bir anda tesla üretemiyoruz ozmn bosa zaman kaybetmeyelim degil mi? biz zaten bi bku beceremeyiz en iyisi bulasmayalim degil mi?

İnanın söyleyeceklerime tercüman olmuşsunuz. Sizin mesajınızı görünce benim yazasım gelmedi çünkü aynısını yazacaktım aşağı yukarı. Ya bu ülke hepimizin, bu ülkenin ekonomisi batarsa sonucu kusura bakmayın ama hepimize batar. Yerli malı varken dışarı para vermemeye özen göstermeliyiz. Yoksa bu çark böyle dönmez emin olun. Dünyanın çoğu ülkesinde insanlar kendi bir üründe kendi markalarından daha iyi bir ürün olsa bile yerli mallarını tercih ediyorlar. Ülkeler böyle kalkınır. Yapamayız diye birşey yok. Bu ırk zamanında neleri başarmış. Damarlarımızdaki asil kanın farkına varmalıyız artık.

• quote:

Orijinalden alıntı: C4_1400

1 milyar dolara gayet güzel elektrikli otomobil üreten fabrika kurulabilir.
    Kapasiten yıllık 500.000 araç olmazda 20.000 araç olur.
    10 farklı model ve bunların 5'er 10'ar farklı donanım ve motor kombinasyonu olmazda tek model tek versiyon olur.
    Buna inanırım.

Devlet teşviği alırmış falan filan.
    Ya arkadaş devletten teşvik almayan, TSKB'den kredi kullanmayan büyük üretici var mı yatırım yaparken.

Komik komik yorumlar.

Neden otomobil üretmiyoruz, neden bir sanayici bu işe girmiyor diye ağlaşıp dururken biri bu işe soyunmaya kalkınca hemen karalamak küçümsemek nedir çözemiyorum.

Nasıl forum lan bu.

Amaç gerçekten bir şey yapmak değil.Keşke öyle olsa.

Teknoloji üretmek isteyen her koşul da her türlü üretir.Millet evinde ufak tefek imkanları ile neler neler yapıyorken bir fabrika ortamında milyon dolarlarla yapılabilecek o kadar çok şey var ki.Fakat bizim şirketlerimizin çoğu montaj üzerine kurulu.3'e alıp birbirine takarız 5'e satarız ya da a,b,c şirketleri gelir bize şu kadar ürünü şu kadar zamanda x kadar fiyata bize montajlar mısınız? Eyvallah yaparız şeklinde bir mantıkları var.

İnsanlara,ki bizim insanımıza da kendini sevdirmek o kadar zor değil.General Mobile,sevdirdi mi sevdirdi.Öncesinde sadece televizyonlu telefon üreten küçük ufak hiç adını bile söylemek istemediğimiz bir marka sokakta insanların elinde sık sık karşılaştığımız bir telefon haline geldiyse o firma ilk aşamayı gerçekleştirmiştir. İnovasyon,doğru hamleler yapabilmek o kadar zor bir şey değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayar Bağımlısı -- 25 Aralık 2015; 16:17:00 >

• Borsa da vestele girmek lazım o zaman

• bada38@ :D

Aynen önemli olan birseyler yapmak degil onemli olan teknoloji üretmek. Egitim yetersizliginden sanirim bizim millet somut bir arayista yani oldu mu tam olacak yol olacak araba olacak en uzun bina en güclü ordu en modern silah en hizli telefon olacak üstelik herseyi yerli olacak. Vestelin basindaki de ne düsünüyor bilmiyorum ama yaptigi ihracat rakamlari dikkate alindiginda ister istemez kar odakli yaklasimdan biraz kopup teknoloji üretme amacinda gibi zaten öbür türlü yurtdisi pazarinda tutunamaz lcd panellerin modullerini de 3 buyuk ureticiye sattigini bunun yaninda lg den panelleri pixellence yazlilimi karsiligi alabildigini okumustum dogrulugundan emin degilim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ismail4444

Yapılsa kabahat yapılmasa kabahat. Hiçbir iyilik yaramaz bizim istemezükçü milete.

Tamam tamam yapsınlar. Bari para ülkemizde kalır. Yeni işe alımlar olur.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.