Şimdi Ara

VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
287
Cevap
5
Favori
14.276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
113 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 6 sene önce VDSL'e geçtiğimde BEDAVA VDSL modem veriyorlardı.

Şimdi gidip abone olsanız modeme para istiyorlar. Hem eşek yüküyle para veriyoruz, hem de onun üzerine aylık modem kirası istiyorlar. Rezillik

• Aether kullanıcısına yanıt

Paketli tarifede arıyorduk zaten tt 10 milyon idi + bağlantı süresi ücreti geceleri de ucuz idi ücretlendirme ben geceleri genelde girerdim ev telefonu makx 25-30 gelirdi

ekolaylar filan vardı aynısı tt de vardı sonra bir servisin daha vardı evet ama hepsinde arıyorsun çevirmelide sabit telefon meşgul olurdu filan:) bazıları ek abonelik alırdı evlerine

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • phasan P kullanıcısına yanıt

Türksat biraz değişik özel şirket ancak sahibi devlet işleyişine genel olarak karışmıyor.

• miskindvd kullanıcısına yanıt

Hocam dsl teknolojisi ile ilgili pek bilginiz yok sanırım ancak aynı fiberdeki gibi kablonun iki ucundaki host ve client cihazları değiştirerek hız artışı yapılabilir fibere göre en bariz dezavantajı kablo uzunluğuna göre hızın düşmesi. Ek olarak 17a profili kullanılıyor olması 100mbps üzerinde hız verilemeyeceği anlamına gelmiyor, vectoring kullanılırsa hızlar iki katına çıkarabilir. 35b profiline geçmeye karar verirse vectoring ile 500mbps dahi verilebilir. Bunların da ötesinde g.fast ile gigabit dsl de sunuluyor yani sizin eski diye baktığınız vdsl teknolojisi yerinde saymadı. Ülkedeki dsl altyapısının en büyük problemi 20 yılı aşkın bir süredir sürekli yamalanarak kullanılan bakır kablolar bu kablolara getirilecek çözüm ise yenilemek ki yenilenecekse yerine fiber kablo takılır zaten bakır kablonun maliyeti fiber kabloyu geçeli çok oldu.

• ozgur_298 O kullanıcısına yanıt

Anlattıklarınızın hepsini biliyorum. Anlatmanıza gerek yok.

Bu ülkede 10 milyon VDSL abonesi var. Bu kadar abonenin bağlı olduğu ortalama 500.000 tane DSLAM makinesinin değiştirilmesi gerekiyor. Sizce bu ne kadar kolay ? Hepimizin sokaklarında o beyaz dolaplarda 2-3 tane shelf olarak durak o DSLAM cihazlarının takılması 10 sene sürdü.

O 500.000 tane DSLAM makinesi değişse dahi bahsettiğiniz 500mbit hızı alamayız, çünkü kablolarımız g.fast veya 35b gibi teknolojilerin çalışmasına uygun değil. Bizim sokaklarımızdaki telefon kabloları çiftli sarımlar halinde gelmiyor.

Gfast vdsl 35b gibi şeylerin kullanılması için hem 30 senelik bakır kabloların hepsinin değişmesi gerekiyor, hem de yüzbinlerce DSLAM cihazının değişmesi gerekiyor.

Bu kadar işle uğraşmak yerine 1 tane fiber kablosu getirerek bir mahalleyi komple gigabit internete kavuşturabilliriz.

VDSL ile devam edersek bu kadar uğraş sadece 350-500 mbit VDSL için olacak. Fibere geçersek çok daha kolay Gigabit hız alabileceğiz.

• 2010 yılında kullandığımız internet çok iyiydi zamanla kötüleşti fiyat artıyor sürekli mecburiyetten kullanıyoruz yapcak bişeyimiz yok

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • 2010 yılı BTK raporunu size sunuyorum %35 1mbit ve %56 8 mbit kullanıyormuşuz. Yani ortalama 4-5 mbit gibi bir hızımız varmış.

VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz

aynı yıl gelmiş ülkelerin ortalama internet hızları

1 South Korea 32.45 Mb/s

2 Latvia 24.67 Mb/s

3 Republic of Moldova 23.44 Mb/s

4 Lithuania 21.94 Mb/s

5 Netherlands 20.92 Mb/s

6 Romania 20.25 Mb/s

7 Sweden 18.05 Mb/s

8 Japan 17.39 Mb/s

9 Aland Islands 16.80 Mb/s

10 Bulgaria 16.35 Mb/s

11 Switzerland 15.75 Mb/s

12 Germany 14.71 Mb/s

13 Portugal 14.67 Mb/s

14 Kyrgyzstan 14.56 Mb/s

15 Iceland 13.88 Mb/s

Bizim internetlerimiz her zaman yavaştı

• Geçtim vdsl yi fiber olsa kaç yazar upload hızlarını 8 mbps de kitliyor terbiyesiz şirketler.
    Verimli internet bağlantısı için upload hızı da download hızı kadar önemlidir.
    50 Mbps vdsl kullanıyorum bir o kadar upload hızı almam gerekiyor halbuki.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Yusuf_Piskin kullanıcısına yanıt

VDSL 40 mbit uploada izin veriyor. 40 vermeseler bile en azından 20 versinler. 8 nedir VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz 

• miskindvd kullanıcısına yanıt
    Ya hakikaten 20 ye razıyım. Müşteri hizmetlerine upload hızı deyince elimizden gelen bir şey yok diyor sanki böreğini istiyorum 😅

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Biz hep çok geriden geliyoruz zaten, biz zamanında 128 ve 256k ADSL ile Ares-Emule kullanırken Bulgaristandaki kullanıcılar 20Mbit ile çatır çatır upload yapıyorlardı. TT sağolsun bizi yıllardır süründürüyor, çoğu bölge 35Mbit ile yeni tanışıyor.

• türkiye teknoloji çöplüğüdüer.ne bekliyorsunuz.

saygılar............

• Avusturya'da yaşayan arkadaşım dağın başındaki evinde 250 down 250 up kullanıyor. Danimarkada yaşayan insanlar 1 gigabit internete rahatça erişebiliyor

bizler istanbul'un merkezinde 24-35 kullanıyoruz, 100mbit görünce seviniyoruz. Biz de artık 500mbit 1 gigabit internet istiyoruz bunu anla Turk Telekom

• Firmadan çok kullanıcılar da suçlu bir bakıma. Netflix, blutv vs popüler olmasaydı halen ben dahil çoğu kullanıcı 8-16-24mbit ile sürünüyor olacaktı.

Dediğine ben de katılıyorum. 100mbit artık bana da yavaş geliyor. Mesela ps4'e veya pc'ye oyun indireceğim inmesi için 1-2 saat bekliyorum mecbur.

• avrupa'da yaşayan çoğu ülkedeki internet kullanıcı sayısı istanbul'un ilçesinin nüfusu kadar.

hem dağ başına taşın hem de 1gbps internetim olsun iste. hem ayranım dökülmesin hem de tatsız şeyler yaşanmasın... olmuyor öyle.

türkiye'de hiç bir zengin ilçede 50 mbps altı internet olduğunu sanmıyorum.

şikayet eden yatırımını yapsın kendi altyapısını kursun. burası ortadoğu. kendini batı avrupa'da sananlara hatırlatma.

• +1 resmen sürünüyoruz. VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz 

* 16mbit download / 4mbit upload VDSL internetten yazıldı *

• Reobig kullanıcısına yanıt

Aynen.

• Yukarıdaki yorumlarda bir arkadaş Milyon liralık yazlıkların 35 mbit ile bağlandığını söylemişti. İstanbul boğazındaki 100 milyon liradan değerli yalılar bile VDSL kullanıyor.

Ayrıca Almanyanın nufusu 83 milyon yani bizimle aynı, onların interneti gayet güzel. Olay nüfüs ile alakalı değil. TurkTelekom bu ülkede 50 milyondan fazla toplam aboneye sahip. Geliri tüm avrupadaki telekom firmalarından daha fazla, gelirini altyapıya harcasaydı şimdi gigabit kullanıyor olurduk

• LGKullanıcısıı324 L kullanıcısına yanıt

2100 yılında belki olur.VDSL artık çok eskidi - 100mbit üstü download ve 8mbit üstü upload istiyoruz 

• LGKullanıcısıı324 L kullanıcısına yanıt

30 daireden kaç imza toplandı ?

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.