Şimdi Ara

Vade yapan toyota bayisi var mı? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
67
Cevap
0
Favori
1.693
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ara ara 0 faiz kampanyalari oluyor. Onlari takip edersen faizsiz araba almis olursun. Ornek veriyorum 12 ay sifir faiz 20 bin lira kredi cikariyor bayiler. Oyle bir kampanya denk getirip alinabilir ancak. Diger turlu vade farki, faiz hepsi ayni seyin laciverti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: orktas

O zaman bankalarda para satıyor sana 50bin satıp 12 ayda 60 bin lira geri alıyor 10 bin lira kârla, arabayı da sonuçta 50bin e alıp hemen satıp cebine 50 bin girebilir ama Galeriye ödeyeceğin para 60 Bin.
    O yüzden bence Bankaların aldığı denilen faiz bence faiz değil sana vade farkıyla para satıyor kısaca aldıkları farkı bankanın haklı olarak görüyorum.

Ve bankaya para yatırılıp kazanılan paraya aldığın para da faiz sayılmaz sen oraya paranı yatırıyorsun banka senin o paranı işletip kendi para kazanıyor ve o kazandığı paranında bir kısmını sana veriyor yani hakkını.

Para satıyor diyorsun . E tamam işte para üzerinden elde edilen kar faizdir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hypnotica

quote:

Orijinalden alıntı: ArslanF

quote:

Orijinalden alıntı: airarmada

Bunlar harbiden saf ya bunlari kandirmak ne kadar kolay
    Vade farki ile faizin farkli oldugunu iddia ediyor
    Camiyede ayakkabiyla girdiler icerde icki ictiler tovbe tovbe
    Ben bunlarla ayni dinden degilim arkadas
    Allahi kandiriyo bunlar allaha sirk kosuyor insallah carpilirsiniz
    Bunlarla ayni nefesi aldigim için utaniyorum
    KARPAYI FAIZ VADE FARKI HEPSI AYNIDIR

Bak troll abi sana seviyene göre anlatıcam. Vadeli satışı . Vadeli satışta 30 a aldığım malı ister 35 e direk satarım ister 40 a 1 ay sonra parayı almak şartıyla satarım . İster 50 ye 4 taksit olarak satarım . Bana buradaki faizi anlatabilecek zekânı göster .

Normal fiyati 50 bin olan arabayi 60 bine 36 taksitle vade farkiyla aldin. Taksitleri bitmeden arabayi sattin. Arabadan 45 bin lira para geldi. Ne olmus oldu? 45 bin paran var 60 bin oduyosun.

Bankaya gittin 36 ay taksitli kredi cektin. 45 cektin 60 oduyosun.

Farki nerde?

Çok basit araba üzerinden bi ticaret yaptın 60 a vadeli alıp 45 e nakit sattın . Ortada bir mal var eşya var araba işte. Banka ise para verip para alıyor para üzerinden elde edilen kar faizdir.

• quote:

Ara ara 0 faiz kampanyalari oluyor. Onlari takip edersen faizsiz araba almis olursun. Ornek veriyorum 12 ay sifir faiz 20 bin lira kredi cikariyor bayiler. Oyle bir kampanya denk getirip alinabilir ancak. Diger turlu vade farki, faiz hepsi ayni seyin laciverti.

Vade ile faiz konusunda sanirim anlasamayacagiz:) Allah hepimize dogruyu nasip etsin insallah. Bazi bayiler taksitle satis yapabiliyor diye duydum ama sanirim etrafinda olan yok

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmtulsn

quote:

Ara ara 0 faiz kampanyalari oluyor. Onlari takip edersen faizsiz araba almis olursun. Ornek veriyorum 12 ay sifir faiz 20 bin lira kredi cikariyor bayiler. Oyle bir kampanya denk getirip alinabilir ancak. Diger turlu vade farki, faiz hepsi ayni seyin laciverti.

Vade ile faiz konusunda sanirim anlasamayacagiz:) Allah hepimize dogruyu nasip etsin insallah. Bazi bayiler taksitle satis yapabiliyor diye duydum ama sanirim etrafinda olan yok

Anlasilmayacak ne var, adam sana 20 bin para veriyor 20 bin geri oduyosun. Faiz bunun neresinde? Vade farki ile faiz ayni sey. Adi degisince gunah ortadan mi kalkiyor? Allah gozunuzu acsin insallah. Ne diyeyim...

• Allah'ın vade farkını faiz saymadığını Allah'tan daha iyi biliyorsunuz ama.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ahmtulsn

quote:

Anlasilmayacak ne var, adam sana 20 bin para veriyor 20 bin geri oduyosun. Faiz bunun neresinde? Vade farki ile faiz ayni sey. Adi degisince gunah ortadan mi kalkiyor? Allah gozunuzu acsin insallah. Ne diyeyim...

Yok hocam yanlis anladiniz.0 faiz icin demedim aynisinin laciverti lafi icin dedim

• Vade yapan Toyota bayisi bulursan bana da haber ediver, galericilerin çoğu yapar da bayilerden yapan var mı bilmiyorum..
  • Kor ya kor duvara konus duvar anlar bunlar anlamaz diyorum ya ben bunlarla ayni dinden degilim bunlarin dini kendine musluma
    Adi faiz olunca kaciyo vade farki olunca zipliyo
    Kredi karti kullanip bonus biriktirir ama

• şu konuda yapılan yorumlar gerçekten çok ayıp. başkalarına kızıp, konu sahibinden hıncınızı çıkarıyorsunuz. Adamın vade ve faiz anlayışı sizlerinkinden farklı. o adam sizi yadırgamıyor sizde onu yadırgamayacaksınız. yadırgadığınız zaman o kızdığınız yobaz tiplerden bir farkınız kalmıyor. ha bana görede faiz ve vade farkı aynı kapıya çıkıyor ama konu sahibi bunu sormuyor, böyle uyguluması olan bayi var mı diyor. gerçekten yazık. bu kadar birbirimize saldırma merağını anlayamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bazzzingaaa -- 6 Mayıs 2016; 22:57:09 >
  • Ben inanc olarak faizin haram oldugunu ama taksitli satista (mal) vade farkinin haram olmadigini dusunuyorum.herkes inancinda ozgurdur.ben kimsenin inancini sorgulamiyorum cunku herkes ozgur.faiz vade tartismak havanda su dovmek gibidir.Allah hepimizi en dogru neyse ona ulastirsin insallah

Lutfen bayi bilgisi olan varsa beni bilgilendirsin.

• toyotada sıfır faiz hiç duymadım.Vade farkı hiç duymadım.Sıfır faiz genelde fiat, renault, dacia , peugeot yapıyor.Bu markalara bakabilirsiniz...
  • vadeyi galeriler yapar, bayi uğraşmaz
  • 3 bin liralık buzdolabını x bankadan 3 bin kredi çekerek almak 3000 bini beyaz eşya satıcısına verip 3500 olarak geri bankaya ödemek faizdir. Haramdır. Net.
    İkinci olarak 3 bin liralık buzdolabını beyaz eşya bayisinden 12 ay taksitle 3500 liraya almak faiz değildir. Çünkü orada alıcı ile satıcı arasında anlaşma vardır. Çünkü satıcı peşin olarak 3 bine sattığı buzdolabına vade farkı koyarak alıcıya seçenek sunmaktadır. Ancak banka alıcı ve satıcı arasındaki anlaşmaya girmeyip dışarıdan para koyarak para üzerinden kar etmektedir. Taksitli alışverişin dinen fetvası vardır. Siz vade farkına faiz demekle faiz olmaz. Ayrica diyanet işleri başkanı islam dinini temsil etmez. Turkiyedeki imamları ve dün mensuplarını temsil eder. Biz de imama değil allaha iman ederiz. İslam dininde oku ilk emirdir, imama kayıtsız şartsız inan değildir. Kişinin milyon dolarlık mercedesi beni bağlamadığı gibi islam dinini de bağlamaz. Herkes kendi amelinden sorumludur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ahalil -- 7 Mayıs 2016; 2:25:59 >

• Konuya dönersek turkiyedeki hiçbir otomobil bayisi taksit yapmaz senetle uğraşmazlar. Direk bankaya yönlendirirler.

• bu konu ucar ama hadi neyse;

ben haci hoca gecinen baskalarinin gozluklerinden bakmayi pek sevmedigim icin, direk ilgili ayete bakalim. ana fikir sudur; ticaret size helal, faiz (riba) haram kilindi. kat kat faiz yemeyin.. (ki bu makro ekonomi acisindan son derece makul bir anlayistir, dine inanin inanmayin size kalmis ama bu ayetin donemin ekonomik hayatinin kat kat otesinde oldugunu dusunuyorum.. hasa karsilastirmak gibi asla degil ama, o donemde faizi yasaklayarak yapilan ekonomik hareketlenme bugun FED tarafindan faiz indirilerek, veya cesitli ulkelerde yatirima konmayan paraya negatif faiz uygulatilarak yapiliyor. amac parayi yatirmamak, piyasaya katmak, üretime döndürmek)

yani buradan benim anladigim malin tek bir degeri var. sen musluman kardesim emtia satin alirken istersen icini rahatlatmak icin buna vade farki de, istersen parani degerlendirirken kar payi de, bu faizdir. yedigine veya odedigine ne isim verirsen ver, faiz oduyorsun veya yiyorsun.

ha benim ahkam kestigime bakmayin, sistem beni de yedi.. aracim kredi, ticari isletmemi krediyle donduruyorum. senelik finansmanima alti haneli faizler oduyorum ama donem donem elime gecen parayi faize koymayarak ben de kendimi rahatlatiyorum. maalesef konjonktur bu devirimizde.

• Vade farkının faiz olduğunu söyleyenlerin kaç tanesi açıp da ilmihalin o bölümünü ya da fıkıh ansiklopedisini okumuş?

• Vade farkı nasıl mal üzerinden oluyor?Örneğin;arabada vade farkı olarak 2 tekerleği vermeyip vade farkı olarak mı kullanıyorlar
  • CemUsUs C kullanıcısına yanıt
    Siz "kat kat deyince hatırladım.

Halbuki riba, kat kat faizi, tefeciliği ifade eder. faiz ise yılda yüzde yirmiyi pek geçmiyen para gelirine delalet eder. Osmanlılarda buna "rıbh" denmiştir.

Fazlur Rahman 43 sahife tutan uzun ingilizce makalesinde riba kelimesinin lügat manasından ve etimolojisinden işe başlayıp, riba ile ilgili Kur'an âyetlerinin kronolojik ve lojik kritiğini
    yapmış, ünlü tefsircilcrin ve hadisçilerin eserlerinde bu konu hakkında yapılmış münakaşaları dikkatle eleştirmiştir. Ayrıca Hicaz araplarının islamdan önce ve islâmî devirde Mekkede, hicretten
    sonra Medine şehrindeki tatbikatlarını ilmî bir şekilde incelemiş, bu realite ve uygulamalar ışığı altında daha sonraki yayınların kritiğini yapmış, faiz hadlerinin günümüz ekonomisindeki
    rolünü gözden geçirip sağlam sonuçlar çıkartmıştır^.

İslam öneesi araplarmda riba-i nesie'nin tatbikatı şöyle i d i : Meselâ borçlu, aldığı borcun faizi olarak muayyen bir müddet sonra bir yaşında bir dişi deve verecekse, ödeyemeyip süre uzatıldığında
    iki yaşında bir dişi deve; borç konusu on ölçek buğday ise 20 ölçek buğday; borç konusu para olup 100 altın ise ertesi yıla uzatıldığında 200 altın, bir yıl daha uzatılırsa 400 altın olurdu
    ki islamdan önce ockları söndüren, kişileri yoksulluğa sürükleyen riba, bu tür tefeciliğe delalet ederdi. Borçlu, aldığı borcu ödeyemeyip bir kaç yıl ertelettiğinde bazan, borç aldığı az bir parayı ödemek için evini
    bağını satma, hatta hürriyetini kayb etme durumuna düşerdi*.

Kur'an'ın I I I , 130. âyetinde, kat kat riba yemeyiniz ibaresi ile tarif edilip şiddetle men edilen şey budur*.

Yılda yüzde yirmiyi geçmeyen faiz, arapçada "menfaa", "faide", "nema", "faiz", "rıbh", orducada ve Farsçada "sud" türkçede "gelir", "kazanç" kelimeleri ile ifade edilmektedir. Yıllık yüzde
    geliri yirmiyi, yirmi beşi geçen borç verici kişilere türkçede "tefeci" denir.*

http://acikerisim.fsm.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11352/1536/%C3%87a%C4%9Fatay.pdf?sequence=1 sayfa 41. Tamamını okumanız önerilir.

Tamamını okursanız 0nu onbirbuçuktan yani yüzde onbeş faize cevaz veren şeyh ül islam fetvalarını göreceksiniz.

Kaldı ki Peygamberin kendisi, Cabir b. Abdillah'lan bir miktar borç para almış, ödeme zamanı geldiğinde aldığı paraya bir miktar daha para ilâve ederek vermişti'^ sayfa 43

Mal üzerinden hile-i şeriye : 13) Faizcilikte hilei şcr'i>-ye, mesela, bir saati veya teşbihi yüi elli liraya allı ay vade ile satıp bu yolla yüz elli lira borçlanan adamın, aynı malı alacaklıya peşin j-üz
    fıraya satması şeklinde olur. Bu, sö/dc mal alış verişi ile yapılan şey gerçekte açık bir riba işlemidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oldsalt -- 8 Mayıs 2016; 13:32:57 >

• nufusunun çoğunluğu ateist olan bir ülkenin ürettiği arabayı almakta neden bu kadar ısrarcısınız?
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.