Şimdi Ara

UYUMAK İSTEMEME HASTALIĞI

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
1
Favori
23.680
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu problemle tanışalı çok olmadı fakat size problemin ne olduğunu anlatayım önce.

Normal bir insan sabahleyin uyanır, gece olunca uykusu gelir ve uyur, bu döngü böyle devam eder.

Bende ise normal insanlar gibi gece olunca uykum geliyor fakat uykuya teslim olmak istemiyorum bu yüzden uyumuyorum. Yaşamaya devam etmek istiyorum. Yaşamak derken çılgınlar gibi yaşamaktan söz etmiyorum sadece o saatlerinde benim kontrolümde olmasını istiyorum, kısaca kontrolü kaybetmek istemiyorum,hayatta olmak ,anlık akıştan heberdar olmak...

Bir günü uyumadan geçirince uyku ihtiyacı iyice kendisini hissettiriyor ve beni zorluyor ve dahada korkutucu bir hal alıyor ve benim daha güçlü direnmeme sebep oluyor. Sanki sizin fişinizi isteğiniz dışında çekmeye çalışan bir düşman.

İki saat bile olsa benim yaşayabileceğim saatleri ona kaptırmak istemiyorum.

En sonunda iş dayanılamaz hale gelince belki 48 saatin sonunda belki 60 kendimi ikna etmeye çalışıyorum, şuna ver hayatından istediği 5 saati de biraz rahatla diye, ama bu sefer uyku karşımda iyice eli güçlendiği için beş saate anlaştığımda bile ya uyanamazsam ya uykunun ağırlığı beni uyanmak istememeye zorlarsa 5 saat yerine ya 8 saat uyursam kaygıları.

Sonunda artık içim geçiyor veya nasıl oluyor anlamıyorum uyandığımda kendime geliyorum ki uyumuş kalmışım, seviniyorum ister istemez yine bi bi iki gün kazandım diye.

Bana kalırsa bu bir psikolojik hastalık , araştırdım adını sanını tedavi yöntemiyle ilgili birşey bulamadım.
    Bu satırları yine uyumadan geçirdiğim 45 saatin sonunda yazıyorum.
    Belki benimle aynı hastalığa yakalananlar, tedavi bulanlar yada çözüm önerisi üretenler olabilir.

• aynı durumu yıllardır yaşarım. yatağa girdim mi uyku gelmiyor uyuyamıyorum ille sabahlayacağım. bir işim olsa da sabahleyin uyumadan gidip hallettiğim oluyor. uyku düzenimi hiç toplayamamışımdır. düzenli bir uyku düzeni oluşturmamız adına tavsiyeler gelse çok iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mcquazer

aynı durumu yıllardır yaşarım. yatağa girdim mi uyku gelmiyor uyuyamıyorum ille sabahlayacağım. bir işim olsa da sabahleyin uyumadan gidip hallettiğim oluyor. uyku düzenimi hiç toplayamamışımdır. düzenli bir uyku düzeni oluşturmamız adına tavsiyeler gelse çok iyi olur.

Senin durum biraz farklı gibi, senin uykun gelmiyormuş. Benim uykum geliyor fakat uyumak istemiyorum.
  • mihl M kullanıcısına yanıt
    tuhaf valla. yatak değiştirmeyi deneyiniz? yastık vesaire vardır ille bir yerde problem. bir yerde okumuştum gözleri 10 20 sefer ard arda kırpınca uykusu olan ama halâ uyumakta direnenin uyumasına sebep bir yöntemdir falan yazıyordu. göz kapakları yoruluyormuş çokça kırpınca. uyuyamayan da denesin uyumakta direnen de yazıyordu. onun haricinde bu alışkanlıkta olabilir, yani 1 gece uyku var ama uyuyamıyorsan 2. geceki halin diğer gecenin takipçisi olarak bilinçaltını yönlendiriyor olabilir. hayırlısı inşallah temennim düzelir bu durumunuz.
  • Hem uyumak istemem hem de uykum gelmez. Tavsiye gelirse taglayin lutfen
  • quote:

Orijinalden alıntı: Axwell.

Hem uyumak istemem hem de uykum gelmez. Tavsiye gelirse taglayin lutfen
    dostum psikolog/psikiyatrist görün derim . sorun psikolojik gibi gözüküyor çünkü uykun geliyor sonuçta.
  • Bazi geceler ben de uyumak istemiyorum ama hastalik oldugunu bilmiyodum. Gecmis olsun hocam .
  • I am Barzo kullanıcısına yanıt
    evet bu konuda bir sağlık kuruluşuna başvuracağım. Ama bu seferde bana uyku ilacı vs verirler diye endişeleniyorum. Yani o kadar saçma bir durum ki, tıbbi destek alırsam ne için almış olacağım uyumak için ee zaten ben uyumak istemiyorum ki diyorum. Belkide benim istediğim şey hiç uyumamak ve uykumun hiç gelmemesi acaba bunu sağlayabilirler mi?
  • fernandao kullanıcısına yanıt
    Bende hastalık olup olmadığından emin değilim ama insanın yaşam düzenini alt üst ettiğine göre hastalık olmalı diye düşünüyorum.
  • mcquazer kullanıcısına yanıt
    yer yatak felan değiştirdim işe yaramadı. birde şu göz kapağı olayını deneyeyim. tavsiyen için teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mihl

yer yatak felan değiştirdim işe yaramadı. birde şu göz kapağı olayını deneyeyim. tavsiyen için teşekkürler.
    takip
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Kertenkele

takip

Alıntıları Göster
    Ben de uyumaya bayılıyorum ya, hiç işe gitmesem hep uyusam
  • Malesef ki uyku yaratilistan gelen bir şey ve biz insanlar için bir zorunluluk. Uyudugun vakitlerin boşa gittiğini düşünüyorsun sen, buna yardım falan alamazsın. Azcik kafanı çalıştırıp mantıklı hareket etmen lazim. Google'da uykunun ne olduğunu, neden uyumamiz gerektiğini ve uykunun yararlarını arastirirsan uykuyu gereksiz gormeyeceksin. Sorunun da böylece çözülecek. Biz insanız ve uyumak hayatın gerçeklerinden ve ihtiyaçlarından biri. Kimse "su içmek zamanımı kaybettiriyor ben su içmeden çalışayım" demiyor. Sonuçta su içmeye de 2-3 saniye ayırmak zorundasin. Zorunluluklar zevk için hayattan cikarilamaz.
  • Eğer uyanmak için bir sebebiniz yoksa, uyumakta zor geliyor insana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ArchloveKilled

Eğer uyanmak için bir sebebiniz yoksa, uyumakta zor geliyor insana.
    aynı şeyin benzeri bende de var.
    uykum geliyor yatıyorum, gözümü kapıyorum dön babam dön uyuyamıyorum hadi geri kalkıyorum. taa ki o gün gece 12-1 e kadar sonra uyuyorum sabah 8-9 da uyanıyorum onda da.

hayır sersem gibi oluyor insan uyumayınca da
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eoudoxias

aynı şeyin benzeri bende de var.
    uykum geliyor yatıyorum, gözümü kapıyorum dön babam dön uyuyamıyorum hadi geri kalkıyorum. taa ki o gün gece 12-1 e kadar sonra uyuyorum sabah 8-9 da uyanıyorum onda da.

hayır sersem gibi oluyor insan uyumayınca da

Alıntıları Göster
    Bi gece sabahla , sabahta uyuma geceye kadar sonra bak bakiyim nasıl uyuyosun

• quote:

Orijinalden alıntı: gizlifrm

Bi gece sabahla , sabahta uyuma geceye kadar sonra bak bakiyim nasıl uyuyosun

Alıntıları Göster
    anladığım kadarıyla , çok nadir karşılaşılan bir durum olduğu için tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamakta zorlandığızı verdiğiniz cevaplardan anladım. Örneğin su içmekle de zaman harcıyorsun diyen arkadaşın cevabı, bir gece hiç uyuma bakalım bir sonraki gece nasıl uyuyorsun diyen arkadaşın cevapları gibi.

Çoğu kişide uyku tutmamasıyla karıştırıyor. Uyuyamama gibi birşey değil bu, aksine uykunun gelmesi ama uyumak istememe.

Ben sarhoş olmayı da , anestezi olmayı çok korkutucu buluyorum. Müdahale edemediğin, etrafında olan olaylardan bi haber olduğun , aslında o anları yaşayamadığın var olmadığın kayıp zaman gibi düşünüyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: mihl

anladığım kadarıyla , çok nadir karşılaşılan bir durum olduğu için tam olarak nasıl bir şey olduğunu anlamakta zorlandığızı verdiğiniz cevaplardan anladım. Örneğin su içmekle de zaman harcıyorsun diyen arkadaşın cevabı, bir gece hiç uyuma bakalım bir sonraki gece nasıl uyuyorsun diyen arkadaşın cevapları gibi.

Çoğu kişide uyku tutmamasıyla karıştırıyor. Uyuyamama gibi birşey değil bu, aksine uykunun gelmesi ama uyumak istememe.

Ben sarhoş olmayı da , anestezi olmayı çok korkutucu buluyorum. Müdahale edemediğin, etrafında olan olaylardan bi haber olduğun , aslında o anları yaşayamadığın var olmadığın kayıp zaman gibi düşünüyorum.

Alıntıları Göster
    bipolar hastalığında bu belirtiler var, psikiyatriste gitmenizi tavsiye ederim

öbür arkadaşlarada bir tavsiyem var,, yatağa ne zaman gidilmeli? oturduğun yerde uyuyacak kadar uykun geldiyse yatağa git, yatağa gittiğinde kafayı koyduğun anda uykuya geçmeyeceksen sakın yatağa gitme,çünkü uykunun geleceği varsada gelmez,döner durursun

• Cunku kalktigimda yine ayni seyleri yapcak oldugumu biliorum o lanet okula git gel yat yine ayni seyler kisaca monotonluktan
  • Uyumak, gün içinde öğrenilen bilgilerin ve kazanılmış deneyimlerin depolandığı ve dizinlendiği eylemsizliktir. Bunu bilirsen bile mantığını anlamış olursun uykunun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.