Şimdi Ara

USB Fan uyumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
1.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar kendi soğutucumu yapmak istiyorum
    Fan olarakhttp://www.hepsiburada.com/liste/aerocool-silent-master-20cm-beyaz-ledli-kasa-fani-ae-cfsl200w/productDetails.aspx?productId=bd301658&categoryId=1125#Gorseller
    bu fanı kullanmak istiyorum ama direk usb ye bağlasam çalışır mı ya da bi zarar verir mi cihaza?
    usb zarar verirse adaptörle nasıl bir devre yapmam gerekir?

• quote:

Orijinalden alıntı: Lernatius

Arkadaşlar kendi soğutucumu yapmak istiyorum
    Fan olarakhttp://www.hepsiburada.com/liste/aerocool-silent-master-20cm-beyaz-ledli-kasa-fani-ae-cfsl200w/productDetails.aspx?productId=bd301658&categoryId=1125#Gorseller
    bu fanı kullanmak istiyorum ama direk usb ye bağlasam çalışır mı ya da bi zarar verir mi cihaza?
    usb zarar verirse adaptörle nasıl bir devre yapmam gerekir?

USB çıkış gücü 5 Volttur.Direk olarak elektiriği usb den alabilirsin.Sakıncası olmaz.Ama unutmamak gerekir ki fan çalıştığı müddetçe usb bağlantı noktasında hep bir elektrik yükü olacaktır.Donanım ömrü ile alakalı uzun vadede zaman kaybı olabilir.

USB ye bağlasan sorun olmaz.Fakat enerjiyi bir adaptör vasıtasıyla alırsan daha iyi bence.

Hem piyasada 3-12 volt arası ayarlı adaptörler var.Onlardan alırsan fanı 5 volttan daha yüksek voltajda ve 5 volttan daha düşük voltajda da çalıştırabilirsin.Yani elektirği usb den alırsan fanın rpm değeri yani dakikadaki dönüşü hep aynı olacak hep aynı hızda dönecek.Ama ayarlı adaptör kullanırsan usb ye bağlı halinden daha yavaş ve daha hızlı dönmesini sağlayabilirsin.

Bu sana ne fayda sağlar? Normal internette gezinirken ofis prog. vs kullanırken fan hızını düşürürsün.Sesi de azaltmış olursun.Oyun vs oynarken fan hızını arttırırsın.

Unutmadan şunuda yazayım usb ye de bağlasan adaptöre de bağlasan devreye gerek yok.Aslında usb de sigorta devresi olsa iyi olur ama gerek yok.Dediğim gibi ayarlı adaptör kullan bence.

Diğer bir noktada tek fan kullanacaksan cpu ve gpu (işlemci ve ekran kartı işl.) nun yerleri öğren ona göre fanı koy.
    Umarım yardımcı olabilmişimdir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sansartr -- 14 Nisan 2013; 15:37:07 >

• Usb hem 5 volt hemde 12 volt gerilim sağlar.Yani 12 volt ile kullanabilirsiniz.Fakat fanın kaç watt olduğu da önemli.Ne kadar yüksek olursa usb portuna o kadar güç bindirir
  • quote:

Orijinalden alıntı: zwanzig

Usb hem 5 volt hemde 12 volt gerilim sağlar.Yani 12 volt ile kullanabilirsiniz.Fakat fanın kaç watt olduğu da önemli.Ne kadar yüksek olursa usb portuna o kadar güç bindirir

USB portlarların çıkış gücü :

USB 2.0 için 4.75 v - 5.25 v
    USB 3.0 için 4.05 v - 5.25 v

şeklindedir.Akım değeri ise 500 mA dir.Bunu ben söylemiyorum.Bizzat USB geliştiricileri söylüyor.Kim mi bu geliştiriciler HP,Intel,Microsoft vs.

Siz zaten USB porttan 5 voltun üstünde voltaj alamazsınız.Standart olarak çıkış 5 Volt ile sınırlandırılmıştır.

Siz 12 volt olayını PC dekiyle karıştırdınız galiba.

• quote:

Usb hem 5 volt hemde 12 volt gerilim sağlar.Yani 12 volt ile kullanabilirsiniz.Fakat fanın kaç watt olduğu da önemli.Ne kadar yüksek olursa usb portuna o kadar güç bindirir

şeklindedir.Akım değeri ise 500 mA dir.Bunu ben söylemiyorum.Bizzat USB geliştiricileri söylüyor.Kim mi bu geliştiriciler HP,Intel,Microsoft vs.

Siz zaten USB porttan 5 voltun üstünde voltaj alamazsınız.Standart olarak çıkış 5 Volt ile sınırlandırılmıştır.

Kaynak usb.org

• quote:

Orijinalden alıntı: sansartr

quote:

Kaynak usb.org

• 12V adaptöre bağla en iyisi. Benim konuya da bakabilirsin imzamda. Hala kullanıyorum memnunum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Blue Dragon Ready -- 16 Nisan 2013; 13:47:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blue Dragon Ready

12V adaptöre bağla en iyisi. Benim konuya da bakabilirsin imzamda. Hala kullanıyorum memnunum.

merhabahttp://www.hepsiburada.com/frisby-fmf-5350b-masaustu-metal-usb-fan-6-p-HBV000000ZJMX ürünü almayı düşünüyorum , alma amacım TV nin usb girişine bağlayarak kullandığım anfiye sabit tutarak anfiyi serin tutmak havalar ısındığından anfinin sesini yükselttiğimde ısınıyor bu fanı alarak ısıyı düşürmek , sorularım şu usb fan ürün açıklamasında "Bağlayacağınız USB çıkışının 500mAh üzerinde olması önerilir. " yazıyor kullandığım TV nin usb girişi buna uygunmudur ? bu fanlarda sabitleme var değil mi tek yere serinlik yapması için ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.