Şimdi Ara

Uluslararası Ticaret mi yoksa Yönetim Bilişim Sistemleri mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
4.800
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evet arkadaşalar, konu başlığında belirttiğim basit bi soru soruyorum. Normalde ilk tercihim uluslararası ticaret düşünüyordum fakat bugün Yönetim bilişim sistemleri bölümüyle tanıştım ve araştırdım pek çok sayfada olumlu yorumlarla karşılaştım önü açık olduğu söyleniliyor işsiz kalma olasılığın düşük, maaşların yüksek vs. gibi şeyler ve bu düşüncemi değiştirdi ilk tercihlerimi uluslararası ticaretmi yazsam yoksa Ybs mi çok kararsız kaldım yardımlarınızı bekliyorum

Not: Uluslararası ticaret düşünüğüm universiteler;
    Sakarya universitesi 154 bin
    Pamukkale universitesi i.ö 230
    Ondokuz mayıs universitesi yeni

Benim sıralamam 194 bin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aspetli -- 8 Temmuz 2014; 3:07:22 >

• ++++
  • bence ulit ingilizce
  • Fakat ingilizcem sıfır hazırlıkta halledebilirmiyim ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Aspetli

Fakat ingilizcem sıfır hazırlıkta halledebilirmiyim ?

halledersin
  • quote:

Evet arkadaşalar, konu başlığında belirttiğim basit bi soru soruyorum. Normalde ilk tercihim uluslararası ticaret düşünüyordum fakat bugün Yönetim bilişim sistemleri bölümüyle tanıştım ve araştırdım pek çok sayfada olumlu yorumlarla karşılaştım önü açık olduğu söyleniliyor işsiz kalma olasılığın düşük, maaşların yüksek vs. gibi şeyler ve bu düşüncemi değiştirdi ilk tercihlerimi uluslararası ticaretmi yazsam yoksa Ybs mi çok kararsız kaldım yardımlarınızı bekliyorum

Not: Uluslararası ticaret düşünüğüm universiteler;
    Sakarya universitesi 154 bin
    Pamukkale universitesi i.ö 230
    Ondokuz mayıs universitesi yeni

Benim sıralamam 194 bin

YBS'e Bounda okunmadığı sürece aşırı boş bir bölümdür kendisi. Gidip hayatını yakma riskinde var. İşletmeci mis'in ne yaptığını dahi bilmiyor Mezunları ne yaptığını bilmiyor.onun yerine işe Matematik Müh. Enformatikci falan alıyor.Sonuçta ikiside aynı işi yapıyor. Türkiyeye fazla bir bölüm şuan için yani verim alınacak bir bölümdür değildir. İnternetten araştırdıkların hep olumlu şeylerdir çünkü internetten işletme ve iktisat dahi tıp gibi bahseden yazılar var. Bence uluslararası ilişkiler yaz kendini geliştir önüne bak. Çünkü o alanda başka herhangi bölüm rakibin olmayacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tralast -- 9 Temmuz 2014; 1:46:53 >

• Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Zaten ufaklığımdan beri ticaretle uğraşıyorum ve bu bölümü istiyordum ama bilişimede uzak olmadığım için ve ilgi alanlarıma girdiği için bu bölümede sıcak bakmıştım iş imkanlarını felan görünce ama vazgeçtim fakat uluslararası ticaretten sonra çeko yazıcağıma bu bölümü yaziyim diyorum alternatif olarak ?
  • Yönetim bilişim sistemleri 1. sınıfta bıraktım bu sene özelden ulaşırsan yardımcı olayım.Hangi üniversiteler var aklında?
  • quote:

Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Zaten ufaklığımdan beri ticaretle uğraşıyorum ve bu bölümü istiyordum ama bilişimede uzak olmadığım için ve ilgi alanlarıma girdiği için bu bölümede sıcak bakmıştım iş imkanlarını felan görünce ama vazgeçtim fakat uluslararası ticaretten sonra çeko yazıcağıma bu bölümü yaziyim diyorum alternatif olarak ?

Şans eseri tekrar konuya girdim. Rica etsem cevap verirken taglemeyi unutmayın. Bende sizin gibi çok arada kalmıştım. Ygs6da 18bin lysde mf4 de 40bine kadar geriledim. Çoğu insanla konuştum boun ybs yazayımmı diye yazmaya karar verdim ancak hala kafamda soru işaretleri var. Millet orası boun diyor ama şöyle bir gerçekle yüz yüzeyim. Şimdi bu bölümün işini tek mis okuyanlar yapmıyor. Bu bölümün işini bilkent ctis, Matematik Müh, Enformatik sistemler, ITCler, yazılım mühendisleri, Bilgisayar mühendisleri yapıyor. Yani önünde rakibimiz çok. Ayrıca iş verenlerden ziyada bölüm hocaları ve mezunları daha ne yapacağını bilmiyor. Bölüm tam oturmamış. Bir çok arkadaşım ve mezunla konuştum gerçekten pişmanlık duyanlar var. İş görüşmesine gidip mis mezunuyum deyipte o ne diyen yönetici dahi varmış. Bende aile zoruyla ve lysdeki başarısızlığımdan dolayı yazıcam. Sadece boun isminden dolayı. Ancak yemin edebilirim ki hiç rahat değilim. Ama çeko birazda kendini geliştirmeye bağlı bir bölüm. Hiç olmazsa herkesin ne işle uğraştığı hakkında bilgisi var. Kimse sana çeko ne diye cevap vermez.

Gidersin kendini geliştirirsin, dil yaparsın finans ve sektöre hakim olursun işte durdurulamazsın ve sektörde yalnızsın. Ama kendini geliştirmen şart her meslekte olduğu gibi o kadar mezunun arasından sıyrılıp işin seni bulduğu birisi olmalısın. Kişisel görüşüm Uluslararası ticareti başa yaz sonra çekoyu yaz. Siyasal bilimleride düşün derim. Çünkü en az bu bölümlerde kendini geliştirmeye harcıyacağın zamanla bu bölüme adasan hayatını kurtarırsın.

• quote:

Orijinalden alıntı: tralast

quote:

Öncelikle bilgileriniz için teşekkür ederim. Zaten ufaklığımdan beri ticaretle uğraşıyorum ve bu bölümü istiyordum ama bilişimede uzak olmadığım için ve ilgi alanlarıma girdiği için bu bölümede sıcak bakmıştım iş imkanlarını felan görünce ama vazgeçtim fakat uluslararası ticaretten sonra çeko yazıcağıma bu bölümü yaziyim diyorum alternatif olarak ?

Şans eseri tekrar konuya girdim. Rica etsem cevap verirken taglemeyi unutmayın. Bende sizin gibi çok arada kalmıştım. Ygs6da 18bin lysde mf4 de 40bine kadar geriledim. Çoğu insanla konuştum boun ybs yazayımmı diye yazmaya karar verdim ancak hala kafamda soru işaretleri var. Millet orası boun diyor ama şöyle bir gerçekle yüz yüzeyim. Şimdi bu bölümün işini tek mis okuyanlar yapmıyor. Bu bölümün işini bilkent ctis, Matematik Müh, Enformatik sistemler, ITCler, yazılım mühendisleri, Bilgisayar mühendisleri yapıyor. Yani önünde rakibimiz çok. Ayrıca iş verenlerden ziyada bölüm hocaları ve mezunları daha ne yapacağını bilmiyor. Bölüm tam oturmamış. Bir çok arkadaşım ve mezunla konuştum gerçekten pişmanlık duyanlar var. İş görüşmesine gidip mis mezunuyum deyipte o ne diyen yönetici dahi varmış. Bende aile zoruyla ve lysdeki başarısızlığımdan dolayı yazıcam. Sadece boun isminden dolayı. Ancak yemin edebilirim ki hiç rahat değilim. Ama çeko birazda kendini geliştirmeye bağlı bir bölüm. Hiç olmazsa herkesin ne işle uğraştığı hakkında bilgisi var. Kimse sana çeko ne diye cevap vermez.

Gidersin kendini geliştirirsin, dil yaparsın finans ve sektöre hakim olursun işte durdurulamazsın ve sektörde yalnızsın. Ama kendini geliştirmen şart her meslekte olduğu gibi o kadar mezunun arasından sıyrılıp işin seni bulduğu birisi olmalısın. Kişisel görüşüm Uluslararası ticareti başa yaz sonra çekoyu yaz. Siyasal bilimleride düşün derim. Çünkü en az bu bölümlerde kendini geliştirmeye harcıyacağın zamanla bu bölüme adasan hayatını kurtarırsın.

Dün bu bölümü okuyan arkdaşıma bölüm bitince ne iş yaparsın dediğimde tam olarak anlatamadı ve bölümn sadece bu sıkıntısı varmış ama kimseyede kanıtlamak zorunda değilim sonuç olarak benim hayatım. Alanı geniş olduğunu söyledi Bir bilgisayar mühendisi sadece mühendisdir fakat Ybs mezunu bilgisayar mühendisinde üstünde olacağı söyleniliyor ileride çünkü işletme dersleri görüp yöneticilik vasfını alıyor seninde dediğin gibi ülkemizde pek duyulmamış ve yeni duyulan bir alan, iş bulma ilanlarındada alanın ismi görülmeye başlandı. Ve benim daha 5 senem daha var 5 sene sonra bölüm ülkemizde tam oturacağına inanıyorum ben zaten yurtdışında popüler bölümmüş. Çağımız zaten tekonolojik bir çağ internette en çok eleman açıkları listesinde 4. sırada yer alıyor bilişimciler o yüzden bu bölümü çeko, işletme, iktisat gibi bölümlerden önce yazmak daha mantıklı. Ayrıca işe başvurusuna gittiğinde artık sana üniversite isminide sormuyorlar eskidendi o, artık ilk soru sen şu şu programları biliyormusun bu işi biliyormusun diye sorusuyla karşı karşıya geliniyor neden bu kadar karamsar düşündünüz anlıyamadım uluslarası ilişkilere gelince herkes o bölümde işsiz kaldığını söylüyor asıl o bölümlerde boğaziçi gibi yerlerden mezun olmak lazım çünkü daha çok sözele giriyor. O bölüme girenlerin hepsi hazine müşteşarlığı, dış işler bakanı vs. gibi büyük hayallerle girip hiç alakasız yerlerde çalışıyorlar çok düşük maaşlarla o bölümlerde boğaziçi, odtü gibi uniden mezun değilsen bir hiçsin çünkü alanı çok yüksek yerler saygılar..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Aspetli -- 9 Temmuz 2014; 2:37:19 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tralast

quote:

Dün bu bölümü okuyan arkdaşıma bölüm bitince ne iş yaparsın dediğimde tam olarak anlatamadı ve bölümn sadece bu sıkıntısı varmış ama kimseyede kanıtlamak zorunda değilim sonuç olarak benim hayatım. Alanı geniş olduğunu söyledi Bir bilgisayar mühendisi sadece mühendisdir fakat Ybs mezunu bilgisayar mühendisinde üstünde olacağı söyleniliyor ileride çünkü işletme dersleri görüp yöneticilik vasfını alıyor seninde dediğin gibi ülkemizde pek duyulmamış ve yeni duyulan bir alan iş bulma ilanlarındada görmeye alanın ismini. Ve benim daha 5 senem daha var 5 sene sonra bölüm ülkemizde tam oturacağına inanıyorum ben zaten yurtdışında popüler bölümmüş. Çağımız zaten tekonolojik bir çağ internette en çok eleman açıkları listesinde 4. sırada yer alıyor bilişimciler o yüzden bu bölümü çeko, işletme, iktisat gibi bölümlerden önce yazmak daha mantıklı. Ayrıca işe başvurusuna gittiğinde artık sana üniversite isminide sormuyorlar eskidendi o, artık ilk soru sen şu şu programları biliyormusun bu işi biliyormusun diye sorusuyla karşı karşıya geliniyor neden bu kadar karamsar düşündünüz anlıyamadım uluslarası ilişkilere gelince herkes o bölümde işsiz kaldığını söylüyor asıl o bölümlerde boğaziçi gibi yerlerden mezun olmak lazım çünkü daha çok sözele giriyor. O bölüme girenlerin hepsi hazine müşteşarlığı, dış işler bakanı vs. gibi büyük hayallerle girip hiç alakasız yerlerde çalışıyorlar çok düşük maaşlarla o bölümlerde boğaziçi, odtü gibi uniden mezun değilsen bir hiçsin çünkü alanı çok yüksek yerler saygılar..

Dostum sen bilgi almak istemişsin bende bilgi verdim. Benim düşüncelerim ve yorumlarım bunlardı. Şimdi bana gelmiş ybs'i savunuyorsun. Bu senin düşüncülerin ve kendine sakla lütfen. Ve böyle kesinlik bildiriyorsan böyle sorular sorma. Geçenlerde ybs ile ilgili bir sözlükte yazı okumuştum başlık ''mis ne iş yapar'' diyeydi hiç kimse adam gibi birşey yazmamış trollemişler konuyu bir taneside ''zamanında bir öğrencinin mis'in bilgisayar mühendisinin yükseği'' diye tanımladığı bir cümle vardı ve baya iyi alay konusu olmuştu. Şimdi bu kurduğun cümleyi ona benzettim. Hiçbir zaman bir misci pc mühendisinin üstü olamaz. Çünkü pc mühendisi yazılımın en ince noktalarına kadar bilen birisi ve ayrıca yönetcilik dersleride alan proje yönetmeni. Sen sadece yazılımın basit kısımlarını göreceksin oraya gidip yazılımcı olan 1 kişi göstersene bana. Bilgisayar mühendisi yapacak sen pazarlayacaksın bölüm kısaca bu. Pazarlamacı olacaksın kısaca. Lütfen kendini kandırma ve objektif ol. Bana diyorsun ki artık üniversitelere bakmıyorlar. Bu cümleyide anadoluda herhangi bir mühendislikte ve bölümde okuyan adam kurar genellikle. Kendini avutmak için, bunu gidip herhangi bir insana söylersen sana gülerler. Haaa şu olur kendini geliştirirsin fazlasıyla boundan mezun adamla aynı işte çalışırsın ama bana sakın gelip artık isme bakmıyorlar deme lütfen. Yani şu programı biliyormusun şunu biliyormusun sorusunu bounda okuyan bir adama sormalarıda ayıp olur. Senin alacağın eğitimle boundaki adamın alacağı eğitim yapacağı stajı cv'nin kabarıklığı bir değil. Bunlar benim düşüncülerim kişisel şeylerim. Sen sormuşsun yardım istemişsin bende cevaplamışım. Şimdi gelip bana bunları kabul ettirmeye çalışma. Sen yaz ybs'ni yoluna devam et kararın bu yöndeysede böyle konular açma lütfen. İyi akşamlar. Bu arada okuyan bir arkadaşına sormayacaksın çünkü kedi yemek yediği kaba hiçbir zaman pislemez. Mezun yada bölümü bırakmış neden bırakmış acaba diye araştıracaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tralast -- 9 Temmuz 2014; 2:46:14 >

• tralast kullanıcısına yanıt
    Hocam ben kanıtlama derdinde değilmde sen baya alınmışsın benim söylediğim şeyler heryerden bilgi alıp olaya mantıken bakmak ve ben bölümü bir bilgisayar mühendisinden tabiki daha bilgili demiyorum ybs mezunu ne bilgisayar mühendisi kadar bilgili olur nede işletmeci kadar bilgili olur sadece daha üstün konumda çalışabilme ihtmalini söyledim ben sana tamamen yanlış anlamışsın beni. Ayrıca 10 günden beri artık izlemediğim video girmediğim sayfalar kalmadı bütün profesorler, eğitimciler bunu söylüyor eskidendi o her bölüm için geçerli değil üniversite ismi bir eczacıya gittiklerinde ilacı alırken sen hangi üniversiteden mezunsun diye sormazlar.Ybs ben ne okuyorum nede okuduğum bölüm ben zaten uluslarası ticareti yazıcam başa sadece alternatif olarak çekodan öncemi yazsam diye bilgi topluyorum kararımı vermiş değilim vermiş olsam hala yazıyorda olmam düşüncelerine karşı cevap almayı sevmiyorsan forumdada pek takılma derim saygılarla

• quote:

Hocam ben kanıtlama derdinde değilmde sen baya alınmışsın benim söylediğim şeyler heryerden bilgi alıp olaya mantıken bakmak ve ben bölümü bir bilgisayar mühendisinden tabiki daha bilgili demiyorum ybs mezunu ne bilgisayar mühendisi kadar bilgili olur nede işletmeci kadar bilgili olur sadece daha üstün konumda çalışabilme ihtmalini söyledim ben sana tamamen yanlış anlamışsın beni. Ayrıca 10 günden beri artık izlemediğim video girmediğim sayfalar kalmadı bütün profesorler, eğitimciler bunu söylüyor eskidendi o her bölüm için geçerli değil üniversite ismi bir eczacıya gittiklerinde ilacı alırken sen hangi üniversiteden mezunsun diye sormazlar.Ybs ben ne okuyorum nede okuduğum bölüm ben zaten uluslarası ticareti yazıcam başa sadece alternatif olarak çekodan öncemi yazsam diye bilgi topluyorum kararımı vermiş değilim vermiş olsam hala yazıyorda olmam düşüncelerine karşı cevap almayı sevmiyorsan forumdada pek takılma derim saygılarla

Dostum şu yazınla ne demek istediğini daha iyi anladım. Çünkü önceki yazınla geçen sene ybs kazanmış ve insanlara kendini kanıtlamayı güden birisi olarak yazmışsın gibiydi. Bak açıkca konuşayım önceki yazın bölümü herkesce ezilen ama kendisine yediremeyip bu bölümün öğrencisi olan birisi gibi yazmıştın. Örnek vermek gerekirse basit bi okulda işletme okuyup ''hııı siz sanki çok şeysiniz biz müdür oluyoruzzz .s .s'' der gibiydi. Şimdi ki yazında ne demek istediğini düşünceni yansıttın. Ama eczacıya gidip hangi üniversiteden mezunsun sorusunu müşteri değil iş veren soracak ve sağlıkla sakın tm bölümlerini kıyaslama. Vanda tıp okuyan bir adamla bizi kıyaslamak yanlış olur. Ben sadece sana düşüncelerimi paylaştım sende o yazıda karşı çıkmış gibiydin. Ve kendinde dedin bölüm yurt dışında rağbette diye işte bu yüzden üst seviyede dilinin olması lazım. Hem pazarlamacı hem bilişimcı olacaksın yazarsan. Programlarının hepsi ingilizcedir, ve dilsiz kendini asla geliştiremezsin. Dil olmadan pazarlamıcada olmaz tabi doğal olarak. Dil yapacaksan uluslararasına git daha iyi. Sevdim yalnız seni dostum iyi laf yapıyorsun

• ----

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anneb -- 10 Temmuz 2014; 14:39:05 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.