Şimdi Ara

Ucuz bir sistem tavsiyesine ihtiyacım var.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
654
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • emlak ofisinde sadece internetten ilan vs.. takip etmek için kullanılmak üzere ucuz bir bilgisayara ihtiyacım var. ilana fotoğraf video bilmem ne yüklüyorum, bazen fireworks ile düzeltmeler yapmam gerekiyor. yani kullanacağım programlar en fazla ofis, fireworks tarzı programlar olur. internette sayfa açarken, yenilerken bilgisayardan kaynaklı takılma olmamalı, tek şartım bunlar. monitör dahil 500 tl yi aşmamak üzere tavsiyelerinizi beklemekteyim.

daha önce acemice kendim bilgisayar topladım, ama çok ucuz birşey olsun istiyorum şuan ve ucuz parçalar hakkında yorum-açıklama bulmak zor. kendi kuracağım ucuz sistem ne kadar uyumlu olur, ne performans verir bilmiyorum ve durumumu içimizdeki uzman arkadaşlara havale ediyorum. şimdiden katkılarınız için teşekkür ederim.

ben parça bakarken MSI E350IA E45 anakarta rastladım. işlemci+ekran kartı da var. fiyatı da 180 tl, uygun gibi geldi. bu işimi görür mü? bununla nasıl bir sistem toplayabilirim.

• asus m4a78lt-m le anakart (120tl)
    amd sempron 145 2.7ghz işlemci (75tl)
    2gb ddr3 1333mhz ram (40tl)
    normal bir kasa 300-350W power supply ile (75tl)
    500GB sata 2 hard disk (150tl)
    ati radeon hd5450 1gb ekran kartı (65-70tl)

istediğiniz fiyatı biraz aştı fakat uzun bir süre işinizi görecek güzel kullanıslı hos bir sistemdir monitör ise ucuz 2. el güzel birsey bulabilirseniz 550 liraya falan denk gelir crt/tüplü bile olabilir sonucda cok islemli kullanılmayacakki güzel bir makinedir oyun bile oynar :) eğer lcd monitör istiyorsanız illa ekran kartını listeden çıkartın onun fiyatına lcd monitör alın performansınız düşecektir ama genede işlerinizi görebilirsiniz :)
  • teşekkür ederim, kendi başıma karalama yaparken aynı işlemci ve anakartı seçmiştim, sonra fiyatı biraz daha kırabilir miyim diye düşündüm. bunlar bile lüks özelliklere sahip benim için, ama sanırım böyle birşey yapacağım. fiyatlar nerden? ben teknobiyotikten baktım hepsi 10 - 15 tl daha pahalı.

bir de o sorduğum anakart (MSI E350IA E45) ne derece iş görür, hoşuma gitti çok. 80-90 tl ye ufak bi kasa + 50 tl ye ram 350 tl ye işimi de görmüş olurum. ilerde upgrade falan gerek yok.

• üzerindeki işlemci ve ekran kartına bakacak olursak fiyatına göre iyi bi seçim olabilir ama aldığınız sistemi değiştirme imkanınız olmayacak bunuda göz önünde bulundurun bu sistem beni götürdüğü yere kadar götürür sonra değistiririm diyorsanız alın bence kötü bir seçim değil fiyat performans :)
  • İşlemci AMD Athlon x2 250 : 120 TL
    Anakart : ASUS M5A78L-M LX : 118 TL
    RAM : CORSAIR 2 gb ddr3 1333 mhz : 25TL
    HDD : Seagate 500gb 7200 rpm : 185 TL
    Kasa : Everest 707B 300w : 61 TL

Total : 510 TL :)

Vatan bilgisayarda Aralık ayının ortasını bekleyin 2 haftada bir %24 yada %25 olur. Bunlar %24 indirimli fiyatları. Onboard ekran kartı işinizi görecektir :)
  • Monitör dahil 500 TL.ye sistem toplamak zor, en ucuz harddisk 150 TL civarında (o da belki) mönitör de o fiyata yakın olsa 300 TL gitti kalanları 200 TL ile toplamak imkansız. Forumda 2. el satılık ilanlarına bakın.http://forum.donanimhaber.com/forumid_260/tt.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmldrs -- 28 Kasım 2011; 23:01:55 >
  • cevaplar için teşekkürler.

cinayet13 , ilerde yükseltmeyi düşünmem, işime yaramadığı yerde televizyon altı film vs.. için kullanırım. ufak olmazsı biraz da bu yüzden ilgimi çok çekti. en kötü ihtimalle yetişen ufak çocuk çok çevremde, onların acemiliklerini atacağı, kırıp dökeceği ilk bilgisayarları olur:))

bu anakarta bir sistem toplamak istiyorum, nasıl ram kullanmam gerektiğini bilmiyorum, bakar mısınız? bir de sistem için bi uyumsuzluk, eksik vs.. varsa yorum istiyorum. teşekkürler.
    anakart:http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/msi-e350ia-e45-amd-zacate-e350-brazos-cift-cekirdekli-islemcili-ddr3-usb3-sata3-mini-itx-anakart.html
    kasa :http://www.hepsiburada.com/Liste/artes-tc804-250-watt-piano-siyah-slim-atx-kasa/productDetails.aspx?productId=bd130024&categoryId=1013
    ram:http://www.teknobiyotik.com/donanim/ram-bellek/team-elite-ddr3-1333-2gb.html
    hdd :http://www.teknobiyotik.com/donanim/hard-disk-hdd/seagate-momentus-320-gb-7200-rpm-16-mb-on-bellek-2-5-sata-3gb-s-disk-st9320423as.html

bu arada bu hdd ler niye bu kadar pahallandı? ben 120 tl ye 1tb almıştım vatandan, hala duruyor elimde bunu kullansam bi sıkıntı çıkarır mı?

• Siz en iyisi ikinci el notebook alın,ekranı,ekran kartı,optik sürücüsü hatta wifi,card reader dahil istediğiniz fiyata bulabilirsiniz.
  • arkadasın onerdiği athlon sistemi yada benim ekran kartlı sempron sistemi tercih edin size yeterli olacakdır cok ucuz fiyatada öylesine bir monitör alın ekrana görüntüyü versin yeter :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: tnevellnac1
    bu arada bu hdd ler niye bu kadar pahallandı? ben 120 tl ye 1tb almıştım vatandan, hala duruyor elimde bunu kullansam bi sıkıntı çıkarır mı?

Kullanın tabi, onu kullanırsan hardiske verilecek para monitöre ayrılır.
  • teşekkür ederim, haklı olabilirsiniz böyle bir seçeneğim de var. ama 2. el notebooklar ne kadar temiz ve güvenilir olabilirler ki? bir de en iyi ihtimalle 2-3 yıllık olacaklar bu fiyatın altındakiler. 2 hafta sonra neyle karşılacağım belli değil gibi.. açıkcası 2. ele pek güvenemiyorum. anca tanıdığım bildiğim biri olacak ki.. belki de çevreyi bir yoklamak gerekecek.. teşekkürler, bu seçeneği de düşüneceğim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmldrs

quote:

Orijinalden alıntı: tnevellnac1

Kullanın tabi, onu kullanırsan hardiske verilecek para monitöre ayrılır.

tabi de işte o hdd yi film arşivi olarak kullanıyordum:) evde lazım oluyor yani, o yüzden geçici süreliğine kullanabilirim. ama elimde eski dualden kalma tek bellek var:) team 2 gb 1333 . onu değerlendirebilirim:) monitör 2. el ya da ctr falan olsa da olur cinayet13 ün dediği gibi. göstersin yeter:))
  • Biostar A780L3L AMD 760G AM3 DDR3 Micro ATX Anakart 103,07 TL

AMD Sempron 145 Soket AM3 1MB 2.8GHz Tek Çekirdekli İşlemci 85,29 TL

TX Puma 350W Midi-Tower Kasa 83,30 TL

Kingston HyperX 2GB DDR3 1333MHz CL7 (KHX1333C7AD3/2G) 32,31 TL

Lite-On IHAS124 Optik Sürücü SATA (Kutusuz) 38,53 TL

WD Caviar Blue 160 GB 7200 RPM 8 MB Ön Bellek 3,5" IDE DISK (WD1600AAJB) 177,05 TL

Ara Toplam (KDV Dahil) 519,55 TL
    Teslimat (ARAS Kargo) 0,00 TL
    Genel Toplam (KDV Dahil) 519,55 TL TEKNOBİYOTİK indirimli fiyatlar 5
  • Bence geçici süre için de olsa onu kullanın, Harddisk üretimi yapan firmaların olduğu bölgede sel olduğundan şindilik harddisk üretimi yapılamıyormuş fiyatlar onun için aşırı yükseldi, üretim başlayınca fiyatlar eskisine inmez ise de biraz daha düşer. İstanbulda oturuyorsan Kadıköy yazıcıoğlu pasajının oralarda 2. el satan yerlerde crt monitörleri 30-40 TL ye satıyorlardı, hatta 2. el lcd de bulabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmldrs -- 28 Kasım 2011; 23:56:25 >
  • diski varmıs onun yerine HD5450 bi erkran kartı alsın kendine sistemi daha cok rahatlar 70 lira bişey
  • zaman ayırdınız, teşekkür ederim değerli yorum ve tavsiyeleriniz için. her birinizin tavsiyesi de dikkate değer, son kez toparlayacak olursak:

elimde hdd(1tb), power(450watt) ve ram(2gb 1300 ddr3) var. power +hdd yi arşiv için kullanıyordum (notebook un e-sata girişinden bağlıyorum). bunları sistemde kullanmak istemedim ama artık kullanacağım geçici olarak.

işlemci: athlon x2 250 (çift çekirdek olduğu için ve 3.0) ve daha önce kullandım, memnundum.
    anakart: daha önce foxconn kullandım athlonla hd3300 lü olan. ekran kartı kesinlikle almayacağım, bu karttan çok memnundum buna yakın (daha düşük) olsa da olur. tavsiye bekliyorum.
    ram: team elite 2gb (1333) dual den bozma, birini başka sisteme taktım arkadaşa verdim. teki bende kaldı. ram kardeşi olalım:))
    kasa : elimde hi power 450 watt power var. 10-20 tl ye bi kasa alırım.
    hdd : geçici olarak 1 tb samsung (ucuzlamazsa 2. el sağlam bulana kadar)
    monitör: göstersin yeter, ikinci el alırım.

+ soru: foxconn daha önce kullandım ama büyük anakart, sizin tavsiyeleriniz mini atx ler küçük kasalara sığar mı? yukarda yazdığım artes'e mesela, ayrıca 250 watt yeter mi? kasayı ufaltırsam elimdeki power ı kullanamam, ama sorun değil zaten geçiciydi. mümkün olduğunca küçük hacimli bir bilgisayar olsun istiyorum. ilk mesajı yazarken aklımda böyle birşey yoktu ama ufak bir şey olması aklıma yattı.

hdd, ram ve power için elimdeki parçaları kullanıyorum ama dediğim gibi geçici olarak, yani yeni bütçe 500 değil, orantılı ve uygun şekilde daha düşük, 300-350 tl gibi. son bir görüşünüzü de alıp daha fazla meşgul etmeyeyim bu alanı. tekrar teşekkürler yardımlarınız için.

• anakart seçimini foxconn yönünden yapmamanı tavsiye eder benim önerdiğimi kullanmanı isterim..
    son olarakda eğer verebilecek birazcık daha fazla paran varsa amd anakartlar arasında chipseti 8xxG olanlara yönel onun dısında hersey güzel :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmldrs

Linkteki kartı alın fiyatına göre iyi bir kart.
    http://www.teknobiyotik.com/donanim/anakart-mainboard/msi-760gm-p23-fx-amd-760g-am3-ddr3-micro-atx-anakart.html

dahili grafik işlemci yok yazıyor özelliklerde. ekran kartı almak istemiyorum onboard kullanacağım. bunda yok sanırım? ve am3+ ile am3 arasında fark eder mi? sempron veya athlon uyar mı ikisine de?

• Başka yere bakmışsınızdız Dahili Grafik işlemci: Var yazıyor, üstünde onboard Ati Radeon 3000 grafik işlemci var.

http://www.amd.com/us/products/desktop/chipsets/7-series-integrated/Pages/amd-760g-chipset.aspx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cmldrs -- 29 Kasım 2011; 1:24:18 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.