Şimdi Ara

Türklerin yüzde 2'si üstün zekalı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
50
Cevap
0
Favori
2.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • TÜBİTAK araştırmasına göre; Türkiye'de 0-24 yaş aralığında 682 bin üstün zekalı birey var ve bu sayı nüfusun yüzde 2'sini oluşturuyor

Tubitak'ın gerçekleştirdiği araştırma, önceki gün Başbakan Erdoğan başkanlığındaki Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda değerlendirildi. Toplantıda üstün yetenekli bireylerin bilim ve teknoloji alanlarına yönlendirilmesi, Türkiye'de yetişmiş beyin gücünün başka ülkelere kaptırılmamasına yönelik projeler konuşuldu.

TÜBİTAK Başkanı Nüket Yetiş sunuşunda, Üstün Yetenekli Bireylerin Bilim ve Teknoloji Alanlarına Yönlendirilmesi'ne ilişkin projeyi anlattı. Araştırmaya göre Türkiye'de 0-24 yaş aralığında 682 bin üstün zekalı/yetenekli birey bulunuyor ve bu sayı nüfusun yüzde 2'sini oluşturuyor. 130'un üzerinde IQ değerleri üstün zeka olarak sınıflandırılıyor. 70'in altındaki IQ değerleri hafif derecede zihinsel özürlü olarak nitelendirilirken, en çok görülen IQ derecesi, ortalamaya karşılık gelen 100. İnsanların yüzde 68'i 85 ile 115 arasında ortalamaya yakın bir IQ derecesine sahip.

STRATEJİ PLANI
    Üstün yetenekli bireylerin eğitimini iyileştirmek üzere Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda, "Üstün Yetenekli Bireyler Strateji ve Uygulama Planı 2009-2013" hazırlanması için çalışmalar başlatıldı. Bu kişilere yönelik bilim ve sanat merkezleri açılıyor. Halen 47 ilde 52 bilim ve sanat merkezinde 8 bin üstün zekalı/yetenekli birey eğitim görüyor. Beyin göçü yüzünden her yıl yüzlerce başarılı genç, Türkiye'den yurt dışında okumak için gidiyor ve gittikleri ülkeye yerleşiyor.

NEDEN GİDİYORLAR

Araştırmaya göre, Türkiye'de 81'i yükseköğretim, 63'ü özel sektör ve 103'ü kamu araştırma enstitüleri olmak üzere 247 araştırmacı bulunuyor. Türkiye'deki yetişmiş insan gücünün yurtdışına gitmelerindeki etkenler; insan kaynağı, fiziki altyapı, araştırma fonlarının yetersizliği, meslekte yükselme imkanı bulunmaması, doyurucu olmayan sosyal ve kültürel ortam, daha çok gelir elde etme isteği, sosyal güvencenin yeterli olmayışı olarak sıralanıyor.

( Biraz eski bir haber ama üzerinde konusulacak bir konu )

• Ben farklı bir bakış açısı koyuyorum ben iddaa ediyorum Türkler dahidir Erdal demirkıranın kitaplarını okuyun demek istediğimi anlayacaksınız zaten Dünyada bir kaç ülkeye gidende anlar aramızdaki farkı diğerleri ile
  • quote:

Orijinalden alıntı: AngeL.TGM

Ben farklı bir bakış açısı koyuyorum ben iddaa ediyorum Türkler dahidir Erdal demirkıranın kitaplarını okuyun demek istediğimi anlayacaksınız zaten Dünyada bir kaç ülkeye gidende anlar aramızdaki farkı diğerleri ile

şu anda 3 ülkeye gittim ama bir fark göremedim.bu bizim halkımızın cahil olduğu anlamına gelmiyor tabikide..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mc donaLd

quote:

Ben farklı bir bakış açısı koyuyorum ben iddaa ediyorum Türkler dahidir Erdal demirkıranın kitaplarını okuyun demek istediğimi anlayacaksınız zaten Dünyada bir kaç ülkeye gidende anlar aramızdaki farkı diğerleri ile

şu anda 3 ülkeye gittim ama bir fark göremedim.bu bizim halkımızın cahil olduğu anlamına gelmiyor tabikide..

Yok böyle birşey. Böyle bir karşılaştırma yapmak da imkansız zaten.

Şunu söyleyebilirim, Avrupa'yla karşılaştırırsak eğitim seviyemiz düşük olduğu zekayı pratiğe çevirme oranımız daha düşük. Ufak çocukların yine aile içi eğitimden dolayı Avrupa'da daha akıllı olduğunu söyleyebilirim. Ancak mesela ilköğretim mezunu bir Türkün analitik düşünme yeteneği daha iyi olabilir. Bu da yine eğitim sistemlerinin farkıyla alakalı. Zekayı ölçmenin kolay olmadığını düşünüyorum...

• Normal zekalı kişilerin dahi ülkeden çıkışı durdurulamazken üstün zekalı insanların çıkışlarını İsmet İnönü tarzı Paleolitik Çağ insanı zekalarıyla mı durduracaklar? Tam mizah konusu hee!

AngeL.TGM,

Bahsettiğiniz yazarın bir kitabından 5-6 sayfa okudum. Darwin teorisini bilmeden inandığı dogmalar doğrultusunda hatta teori hakkında yanlış bilgi vererek insanlara bunu yazılarıyla aktaran, bilimin olmadığını, sadece bilim insanlarının kişisel fikirler ve çıkarlarının olduğunu iddia eden bir şahsı ciddiye almamızı mı söylüyorsunuz?

Size önerim tek taraflı olmamanız. Türklerin yüceliği hakkında yazılan eserlerin yanında Türk düşmanlığını konu alan eserleri de okumanız. Ancak iki tarafı da dinlerseniz doğru bir kanıya varabilirsiniz.
  • Sorun dahi sayısı değil, dahi denilenlerin ülke kademelerinde üst seviyeye gelememeleridir...

Yani doğanın uyguladığı ''seçilim'' metodunun, bizde negatif işlemesi..

Doğa kuralları ''güçlü ve nitelikli'' olanın hayatta kalmasına izin verirken, Türkiye kuralları bu yönde işlemiyor anlayacağınız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hazardousmen -- 10 Şubat 2010; 16:50:09 >
  • geriye kalanı ne oluyor bu arada ki beni ilgilendiren kısım bu
  • İyide benim bildiğim Dünya da zaten her doğan 100 kişiden 2 si dahidir..Türkiye ye özgü bişey değilki bu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: paganra

geriye kalanı ne oluyor bu arada ki beni ilgilendiren kısım bu

@ssff_allthing;

İyide benim bildiğim Dünya da zaten her doğan 100 kişiden 2 si dahidir..Türkiye ye özgü bişey değilki bu..

Geride kalan %98'in ortak özelliği yukarda bahsedilen %2'de görülen her iyi şeyin kendilerinde de var olduğunu sanmalarıdır!

• quote:

Orijinalden alıntı: hazardousmen

Sorun dahi sayısı değil, dahi denilenlerin ülke kademelerinde üst seviyeye gelememeleridir...

Yani doğanın uyguladığı ''seçilim'' metodunun, bizde negatif işlemesi..

Doğa kuralları ''güçlü ve nitelikli'' olanın hayatta kalmasına izin verirken, Türkiye kuralları bu yönde işlemiyor anlayacağınız..

çok doğru bir tespit
  • gittikleri ülkeye yerleşmesinde nağapsınlar türkiyede çalışan insana bile değer verilmiyor zeki olana niye versinler.O gittikleri ülkelerdeki durumu beğenmişlerki oraya yerleşmişler
  • quote:

Orijinalden alıntı: neommy

quote:

Orijinalden alıntı: paganra

geriye kalanı ne oluyor bu arada ki beni ilgilendiren kısım bu

@ssff_allthing;

İyide benim bildiğim Dünya da zaten her doğan 100 kişiden 2 si dahidir..Türkiye ye özgü bişey değilki bu..

Geride kalan %98'in ortak özelliği yukarda bahsedilen %2'de görülen her iyi şeyin kendilerinde de var olduğunu sanmalarıdır!

Süpersin hocam

• Zekayı belirleyen etkenlerde genetik ve çevresel şartların oranını bilmiyorum, ama sanırım fakir halkımızın yetersiz beslenmesi de %2'nin sebeplerindendir. Beyin göçü ayrı mevzu, aklı olan gidiyor işte
  • tek açıklaması var tembeliz
  • evet biz genellikle masa başı işlerde çalışmak isteyen hazıra konmak isteyen halkız
  • Bu ülke memur devleti. Üniversitede okuyan bir çocuğa bile ana babası git devlette iş bul der.
    Yabancılarda kariyer denen kavram bizde para kazanmak anlamına gelir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hölüzöfül

Bu ülke memur devleti. Üniversitede okuyan bir çocuğa bile ana babası git devlette iş bul der.
    Yabancılarda kariyer denen kavram bizde para kazanmak anlamına gelir.

bence o biraz geride kaldı.Yeni nesilin düzeldiğini düşünüyorum..Ama çoğunlukta memur olmak isteyen insan çok.nedenide basit paranın kesilmeden işten çıkma durumun olmadan kazanılması
  • quote:

kültür ve bilim bölümünde öyle insanların tartışılması pek yapılmaz. Bu bölümde tartışılmaya değer bir kişi değil, bahsettiğiniz kişi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

quote:

kültür ve bilim bölümünde öyle insanların tartışılması pek yapılmaz. Bu bölümde tartışılmaya değer bir kişi değil, bahsettiğiniz kişi.

Bu sizin düşünceniz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: döküntü

quote:

Bu sizin düşünceniz

Bu ülkede Adam olmak için Türk düşmanı olman lazım o zaman Demokrat olursun Biride yabancı yazar demişti onuda getiririz sorun değil

'Dünyanın atası Türkler'
    Bu tezin sahibi çılgın bir Türk değil, Amerikalı araştırmacı Gene D. Matlock

Şaka bi yana beni küçümsemenizden sıkıldım artık ...Biri iki 3 sayfa okur adam yerine koymaz diğeri değersiz der siz çok değerlisiniz

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.