Şimdi Ara

Türkçe - Dil bilgisi yapamadığım sorular

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
246
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Andry Shevchenko kullanıcısına yanıt
    1. Soruda geç sözcüğü C de sifat diğerlerinde zarf

2. Soruda D sikkindaki tamlamadaki sıfat türemiş sifattir diğerleri basit sıfat.

3. Soruda kurşun kalem takısız yamlama olduğu için farklı saymış olabilir.Diğer sorusunda ise C seceneginseki güzel günler sıfat diğer niteleme bildiren sözcükler zarf.

4.Soruda e şikkinda soru zamirler sağlanmıştır

5.Soruda altı cizili goremesim ama ordaki az konuş epeyca biraz birçok herkes gibi ifadeleri sormak istemiş sanırım.C seçeneğinde herkes zamir iken diğerlerinde sözcükler sıfat o yuzden turce farklı.

6.Soruda oluşum yönüyle ne sormak istemiş anlamadım ama D sıkkinda doğalgaz sıfat şeklinde birleşen diğerleri ikiside isimle birleşen olduğu için D derdim herhalde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 6.soruda dogalgaz hariç hepsi birleşik kelime olurken anlamlarinda değişme olmuş mesela kuşla üzümün kuş üzümüyle alakası yok.Ben böyle düşündüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merkez123 -- 11 Ocak 2016; 16:53:38 >
  • 1.soruda zarflar fiili fiilimsileri ve sıfatları niteleyebilir.Hatta sifatlari niteleyenler genelde derecelendirme zarfidir.Geç kalan insan derken zarf fiilimsiyi niteliyor.Gec geldim derken zarf fiili niteliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi merkez123 -- 11 Ocak 2016; 16:57:48 >
  • LesAnders kullanıcısına yanıt
    Hocam birde ikinci soruda ipek saç taş köprü gibi tamlamalar nesnenin neyden yapıldığını söylüyor bana takisiz isim tamlamasi gibi geldi o yuzden ama sekerli cat sıfat tamlamasi.

• Teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • merkez123 M kullanıcısına yanıt
    Dogalgaz takisiz isim digerleri belirtisiz

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.