Şimdi Ara

Turk Telekom fiber ile gelen router+modem hakkında sorular

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
132
Cevap
2
Favori
3.730
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Fiberi ufak bir kutuda bitirdiler. Ondan çıkan ethernet kablosu da  ZTE ZXHN H298A model bir cihaza takılıyor.

Bu  ZTE ZXHN H298A , sadece bildiğimiz router mı? yoksa fiber ile ilgili başka bir fonksiyonu var mı? Bunu hiç kullanamadan o ufak kutudan çıkan ethernet kablosunu kendi alacağım routera takabilir miyim?

WEb arayüzündü kurcaladım, özellikleri fena değil ama yeterli de değil benim için.

• Kullanıcı adı ve şifresini biliyorsan kendi router kullanabilirsin. Telekomun verdiğinin fiber ile alakası yok. ONT den çıkan ethernet ile kendi alacağın router WAN portundan bağlantı alabilirsin.
  • Ek olarak, router arayüzünden vlan id öğrenmeniz gerekiyor. Yeni alacağınız routerın da vlan id destekli olması lazım.

• Michael Giacchino kullanıcısına yanıt

Teşekkürler cevaplar için.

Neyse,

Kendi Asus routerımın kurulum siharbazına gerekli değerleri girince bağlandı. Ancak baya bir hızım düştü. Bu hızlara uygun değil herhalde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HSeldon -- 7 Aralık 2022; 17:59:20 >
  • Ispanak Namık kullanıcısına yanıt

E mecbur muyuz yani bununla kullanmaya? Bridge mode'a alsak gene sorun çıkıyor mu?

Bir de , cihazlara sabit IP atamanın yolu var mı? Mesela NAS var, her seferinde farklı IP alınca sorun çıkıyor .

• HSeldon H kullanıcısına yanıt

Mecbur değilsiniz ki. Bağlantıda bir yanlış yapmış olmanız olası. Forumda onlarca kişi var telekom kullanıp kendi router kullanan. Ben de mesela Telekom altyapısı ile Turknet kullanıyorum bir sıkıntı yok. Forumda 500 mbit kullanıp kendi router kullananlar da var. Öyle güvenli mod falan hikaye. Vlan id girip yapabiliyorsanız bir sıkıntı çıkmaması lazım.

• Ek olarak router Asus hangi model
  • Benim evdeki bağlantı mesela. Archer ax55 üzerinden bağlantı alıyorum. Direkt ONT den çıkan ethernet kablosu ile.

Turk Telekom fiber ile gelen router+modem hakkında sorular
  • Asus RT55U.

Yeni Asus modellerinden biriyle değiştireceğim ama önce çalıştığına emin olmak istedim.

Bir olasılık da bu router eski olması. Bu hızlara çıkmıyor belki.

Ben 3 gün kadar önce Telekom'un verdiği ZTE 298 a cihazı aradan kaldırdım
    Deco sistemi ana cihaz yaptım herhangi bir hız düşmesi veya farklı bir sorun olmadığı hocam

Tabii herhangi bir internet arızası durumunda Telekom sistemde kendi cihazını görmeyince kayıt açmayabilir o zaman da kendi cihazlarına bağlayıp kayıt açtırmak gerekir
    Paketiniz kaç megabit hocam Asus cihaz ne veriyor
    Eğer yanlış modele bakmadıysam dediğiniz cihazda bir sıkıntı yok En azından kablo ile bilgisayara bağlayıp bir test yaparsanız paket hızınızın tamamını vermesi gerekir Çünkü portlar gigabit destekliyor
    https://www.epey.com/modem/asus-dsl-ac55u.html
    Yapmak isteseler yaparlar ama bilmiyorum ben kendim karşılaşmadım
    Kullananlardan da duymadım
    Senin Vestel işi ne durumda Yok mu bir haber
    Adamlara bak ya ellerinde cihaz kalmayınca suçu aradaki kabloya atmışlar
    O Vestel'in bir an önce üretimden kaldırılması gerekiyor
    Umarım temiz bir ZTE geçer eline hocam
    En azından sorunsuz stabil çalışan bir cihaz
  • receep 32 R kullanıcısına yanıt

Paket 500mbps . TT'nin verdiği router ile kullandığımda 500'ü rahat görüyorum. hatta biraz üstüne çıkıyor.

Asus ile denediğimde 220mbps aldı hız testinden. Paketim 100 ve 200mbps olsa belki fark etmeyecekti. Emin olmadan başka router almak istemiyorum tabii.

Allah Allah
    Asus'u resetleyip tekrar kurmayı dener misiniz denemediyseniz
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.