Şimdi Ara

Tüm fotoğraf mereaklılarına duyurulur

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Mars gezegeni Agustos ayindan itibaren geceleri gokyuzunun en parlak
    cismi olacak. Mars ciplak gozle dolunay kadar buyuk gorunecek.
    27 Agustos'ta Mars dunyaya 34,65 milyon mil yaklastiginda en buyuk
    orundugu gun olacak. 27 Agustos gecesi 00:30'da gokyuzunu izleyin.
    Dunyanin iki ay'i varmis gibi gorunecek.
    Mars'in dunyaya bu kadar yakin gececegi bir sonraki tarih
    2287 yili. Bunu dostlarinizla paylasin. Bugun hayatta olan hickimse bu

olayi tekrar goremeyecek

tüm fotoraf mereaklılarına duyurulur

• teşekkür ederim
  • saol adroid çavuş güzel bilgi eee nedemişler bilgi paylaşmak içindir
  • bizim makine ile ancak karşı apartmandaki hatunu çekebilirm walla
  • birde haber doğru olsa güzel olurdu. pişirip pişirip önümüze getiriyorlar
  • esik1 kardeş doğru değilmi çok heyecanlandım yav
  • bu haber yanlışmı arkadaşlar
  • Gerçekten de çok teşekkürler. Göktaşı yağmurunu kaçırdık bari bunu kaçırmıyalım.
  • arkadaşlar hepinizden özürdilerim gelen mail sonucu buraya attım fakat bir kaç yerde bunun kesin olmadıgı gibi bazı şeyler duyunca araştırmaya girdim arama sonucunda elde eltigim bilgiler ışıgında yalnlış bilgi olduguna kanat getirdim tüm fotografçı arkadaşlardan tekrar özür dilerim

alıntıdır

arkadaşlar, STELLARIUM programını kullanarak ağustos ayının 25. ve 30. günleri arasını dikkatle inceledim.

mars güneşin hemen ardından geldiği için, yani güneşten sonra doğduğu için gün içinde görünmez, ama güneş battıktan sonra ufukta nasıl venüs ve merkür beliriyorsa, öyle belirebilir.

ayrıca gezegenler kılavuzundan marsın görünen çapı en çok 25,7 saniye en az 3,5 saniye olarak geçiyor.

dolunayın görünen çapı 0,5 derece. yani 30 dakika. yani 1800 saniye.

şimdi 25,7 saniye nere, 1800 saniye nere?

28 ağustos günü gün batımında mars 2,15 kadir, ay -8,63 kadir. ve ay ile mars birbirine 20-30 derece uzaklıkta. merak edenler görünümlerini karşılaştırabilirler.

aynı gün

ay dünya arası uzaklık 0,00269 AU
    mars dünya arası uzaklık 2,5744 AU

mars ve ayın çapları ise
    mars 6790 km
    ay 3472 km

yani aynı büyüklükteymiş gibi görünmeleri için marsın dünyadan aya göre yaklaşık iki katı uzakta olması gerekir. ama tam olarak 957 kat daha uzakta.

yani kısacası bu haber atmasyondur tekrar tüm forum ve fotoğrafçı arkadaşlardan özür dilerim

• quote:

Orjinalden alıntı: subsonic

bizim makine ile ancak karşı apartmandaki hatunu çekebilirm walla

• quote:

Orjinalden alıntı: esik1

birde haber doğru olsa güzel olurdu. pişirip pişirip önümüze getiriyorlar

Bu haber tamamen yanlış ve gönderen arkadaş tarafından hiç araştırılmamıştır.
    ne yazıkki bu durumu sadece siz algılayabilmişiniz.

sözkonusu durum 2003 yılında gerçekleşmiştir. fakat bazı arkadaşlar her yılın ağustos ayında böyle haberler yayınlayıp dururlar her yıl olduğu gibi bu yılda bu haberi yalanlıyom.

varmı aksini iddeaa eden???
    doğruyu bulmak bu kadar kolaydıhttp://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=27+a%C4%9Fustos+mars&meta=

• Oda güzel
  • 2003 de teleskop ile bakmıştım mars a hani o dolunay kadar yakın olcak demişlerdi o zaman .Aynı geçen akşam yaşanan göktaşı yağmuru gibi fiyasko çıktı. Diğer gezegenlere göre büyük gözüküyordu ancak abartılacak kadar değil.Teleskobumu kısaca tarif edeyim aya baktığım zaman vizörden ayın 1/4 ünü tamamen vizörden görebilecek kadar yaklaştırıyor. mars ogün sadece minik bir yuvarlak ışık olarak gözüküyordu. Bundan sonraki yaklaşmayıda bildiğim kadarıyla biz ve torunlarımız göremeyecek.
  • el oha!!!
    (aman ha haber için diyorum duyuran arkadaş için değil)
    ay ve marsı aynı boyda görmek için marsın 800000 km yaklaşması gerekir dünyaya. Valla iyi olurdu bizi de teleskop vs masrafından kurtarırdı
    Bu tür haberleri yaratan ..lar belki sonradan kendileri de inanmışlardır duruma. Arkadaşlar ilgilenen varsa astronomi için bence en iyi pc yazılımı starry night dır. Onu kullanın başka bişiiye ihtiyaç duymazsınız. selamlar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.