Şimdi Ara

TSK’nın yeni vurucu gücü: Obüs ailesinin yeni üyesi MKE üretimi Yavuz (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
2.028
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    dediğin doğru. otomatik sistemler sıkıntılı olabiliyor. isveçliler oldukça soğuk bir coğrafyada yaşadıkları için oto dolumu özellikle yapmışlar. dediğim gibi aşırı soğuk havada mürettebatı dışarı çıkarmak pek akıllıca değil.
  • NoobEater kullanıcısına yanıt
    Panzerhaubitze 2000 dakika 10 mermiye kadar çıkıyor, hatta 9 saniyede burst modunda 3 mermi atabiliyor, gerçi o kundağı motorlu obüs ama istenirse silah sistemi her yere entegre edilir, ayrıca garip tank demişsin ya o olabildiğince kısa olması için turretsiz olup ormanda gizlenme üzerine kurulu(tepelerin arkasından vur kaç ) stratejisi olan bir tank ismi Stridsvagn 103 çok gelişmiş süspansiyon sistemi sayesinde bütün tankı oynatarak namlusunu istediği yere yönlendiriyor, ama görülmemiş bir şey değil turretsiz tank örnekleri var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tekirkara -- 1 Mayıs 2017; 14:54:21 >
  • Yapıyorsun da ne oluyor, doğuya kürdistan'ı kurdurdun, ege adalarımızı işgal ettirdin, napacaz bu obüsleri bi yerimize mi sokacağız?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • güzel, yakında daha karmaşık ve teknolojik silahları da üretmeye başlarız inşallah.

• tekirkara T kullanıcısına yanıt
    zaten gelişmiş süspansiyon sistemi taretsiz oluşu ve kompakt yapısı yüzünden garip bir tanktır diyorum. dünyada çeşitli yönleriyle buna benzer bir şey yapılmamıştır demiyorum. kaldı ki avcı, hafif ve ağır gibi tüm tank sınıfları yerini ana muharebe tankına bıraktığı bir dönemde böyle bir tank yapmak garip değil de nedir?

archer dünyanın gelmiş geçmiç en iyi topçu sistemidir diye bir şey yazmadım. isveçliler kendi çapında harika bir iş çıkarmışlar. durum budur. kaldı ki türkiye'nin istese de oto dolum yapabilen pzh200 veya archer gibi bir sistemi yapabileceğine hiç inanmıyorum. kullandığımız t-155 fırtınalar bile kore malı k9 thunder'in ta kendisi. sadece iletişim ve atış sistemi yerli. mal korelilerin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoobEater -- 1 Mayıs 2017; 15:36:28 >
  • yıl olmuş 2017 obüs mobüs boş işler gerçekten. tankların da az bir ömrü kaldı, belki insansız tanklar olabilir ama insanlı tankı avlamak çok kolay.

herşey otomatikleşiyor dünyada. güdümlü füzeler güdümlü mermiler, lazer mazer gibi şeyleri düşününce obüs gerçekten ilkel kalıyor

• quote:

Orijinalden alıntı: atilasat

yıl olmuş 2017 obüs mobüs boş işler gerçekten. tankların da az bir ömrü kaldı, belki insansız tanklar olabilir ama insanlı tankı avlamak çok kolay.

herşey otomatikleşiyor dünyada. güdümlü füzeler güdümlü mermiler, lazer mazer gibi şeyleri düşününce obüs gerçekten ilkel kalıyor

T 800 yapalim demi.
    Nukleer yapan Ruslarda kafa yokki armata adindan bir tank yapiyor.
    Oyun moyun oynuyorsunuz bari az ileri goruslu olun bari.
    Gudumleme ve roket sistemi gelistikce Aktif koruma cok daha iyi gelisecek.

Sizin kafa soyle calisiyor.
    BF veya Ucaklari indiren HSS sistemleri super iken
    Tanklara koyulacak olan Aktif koruma sistemleri cop olacak .

Simdi boyle dusundugunu itiraf et.

6. Nesil Savas ucaklari icin zor ama, ℅100 7. Nesilde insansiz bir ucak uretilecek.
    İnsansiz araclar yapilinca ucakda olacak, Tank da olacak.
    Birseyi insanin kullanmasi onu cop yapmaz,

Bugun tank uretilirken personel korumasina ayrilan alanlar baska seylere ayrilacak, Tanklar surekli savaslarda var olacak sadece otonom olacaklari icin sekilleri degisir, insansiz olan her arac kaybi ise sadece Para kaybi olarak gorulecek
    Bugun 100 pilot yapmak zaman para iken
    Yarin İnsansiz jetler ile sadece paran kadar uret olacak.
    Bugun Binlerce ucagi ayni anda kaldirmak icin binlerce pilota ihtiyac duyarken
    Yarin 10 bin ucagi kaldirmak icin 1 komuta merkezine ihtiyac duyacaksin, yapay zeka gelistikce bunlar olacak .
    Merkezden operasyonu ucaklara gondereceksin ucaklar gidip vurup geri gelecek.
    Dusen her ucak kendi bastiklari para olacak ve savaslar cok daha kolay yapilir hale gelecek.

Ciddi ciddi sunu soruyorum.
    Zibille oyun oynarken Hayal gucunuzun bir karinca kadar ufak olmasini nasil becerdiniz.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YveJhin -- 1 Mayıs 2017; 16:17:27 >

Isvecli archer tam obus babasi archer

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Buna benzetmişler ama ortada kamyonun hızı ve menzili hariç bişi olmadığı için iyi iş çıkarmışlar mı görmek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: yigitcan19901

Boş işler bunlar,boş.En fazla pkk şu bu sabit hedef döversin bunlarla.

Bunlar yerine ilk önce bir hava savunma sistemi yapmaya kalksanız da natoya rusyaya "abi,bizi koru,hava savunma sistemimiz yok,patriotları nato savunma radarını vesaire yerleştirin antepe maraşa,olmadı s400 leri yerleştirelim abi,ne olur abi ?"(lan hollandadan geldi geçen senelerde patriotlar,HOLLANDA'dan hani şu kıç kadar konya yüz ölçümüne sahip HOLLANDA) çekmesek,ne güzel olur.Yoksa bunları havadan keklik gibi avlarlar savaş zamanı.

O patriotların Hollanda üzerinden mevzu olması işin özünü kaçırmanıza sebep olmuş.

Patriot sisteminin menşei Hollanda değil Nato yani Amerika.

Uzun menzilli füze savunma sistemini salt kendi teknolojisi ise üretebilen dünya üzerinde 2 güç var.

Biri Amerika

Diğeri Rusya

Diğer tüm menzili bol savunma sistemleri melez sistemlerdir.(çin dahil)

Biz şu an kısa ve orta menzilde önemli yol katteddik,

kendi o/s ve seyrüsefer hedefleme kriptolama vsvs. sistemlerimize hem yazılım hemde donanım olarak sahibiz artık.

bu alanda "motor" kısmı geliştirmesindeyiz, şu an bildiğim kadarı ile ağırlık yerli füze motorunda.

Uzun menzilli sistemlere tekrar döner isek,

kısa-ortadan sonraki leveldir bu.

Yalnız yeni level bir öncekine göre çok daha spestifik,kapsamlı ve değişik bir alan.

O yüzden bu konuda "yerli teknoloji" anlamında çok acele etmemek gerek zira dediğim gibi

dünyada sadece 2 ülkede olan özel bir teknoloji

bizim bir 3.olmamız iyi ihtimalle kendi argemizin ürününü almamız 10-15 yıl arası diyelim.

10-15 yıl kimseyi ürkütmesin doğal bir süreç.

O yüzden acil ihtiyaç için rusya dan alım yapılıyor, teknoloji transfer oranı-ortak üretim konuları artık devletler arası konular bilemiyoruz şu anda ama ortak üretimin bize getirisi büyük olacaktır.

velhasılı kötü komşu ev sahibi yapıyor bizi, hollandayı amerika korumaya devam edebilir

biz yolumuza işimize bakıyoruz...

• başımızı ne zaman kaldıracağız gök yüzüne başarımızı takdir ediyorum lakin düşman yukardan saldırıyor artık süngü devri kapanmadı mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: NoobEater

merak edenler için, isveçlilerin archer'i bu araçların en uç örneği. otomatik doldurma ve 60 km menzil ile gerçekten efsane. kar kış bu araca tesir etmiyor. zaten çamur ve soğuk için tasarlanmışlar.

TSK’nın yeni vurucu gücü: Obüs ailesinin yeni üyesi MKE üretimi Yavuz

tabi oldukça işlevsel olan bu sistemlerin türkiye'de de olması güzel bir şey. bizde oto dolum yok sanırım ve menzil yarısı kadar. ileride bir archer seviyesine çıkarılır umarım.

Hocam 600 km yazıyor? Sen 60 km dedin?

• Forum1th kullanıcısına yanıt
    o aracın harekat menzili. deposunu fulledin mi 600 km gidersin yani.
  • Bu projenin çıkışı T155 projesi öncesindeki çekili panter obüsüne dayanıyor. Panter, Fırtına ile benzer namlu sistemi kullamasına rağmen tasarımı itibariyle yeterince mobil değildi. Çakılı sahra topu gibi çalışıyordu ki günümüzde çakılı silah sistemi kullanılacak konvansiyonel savaş neredeyse kalmadı. Bu nedenle bu sistemleri daha hareketli hale getirmek adına böyle bir modernizasyona gidileceğini öğrenmiştim. Demek ki doğruymuş. İyide olmuş vesselam...

• Bu çok kişinin anlattığı gibi bir atılım değil daha çok inovatif bir kullanım yöntemi. Burada bence 2 durum olabilir.
    t155'in fırtına obüsüne monte ve sabit olmak üzere 2 farklı versyonu zaten vardı. 1)Bunların daha mobil olmasına ihtiyaç duyulmuş olabilir. ya da
    2)fırtına obüsüne olan ihtiyaç ciddi şekilde arttı fakat zırhlı şasenin maliyeti ve üretim süresinin uzunluğu yüzünden daha kısa sürede üretilebilecek ve yüksek miktarlarda, az maliyetle üretilebilecek bir alternatife ihtiyaç duyuldu. Hatta elimizdeki hidrolik sistemle sabit olarak kullanılan t155'leri man kamyonlara monte ederek bunların mobil olmasını sağlamış olabiliriz.

30'km bir top için çok uzun bir menzil değil. akıllı mühimmat menzilini uzatsa da bu tip merminin kullanımı hem yüksek maliyet yaratır hem de tsk envanterindeki daha eski(ilk giren ilk çıkar) ya da belki daha ağır ve daha yüksek tahripli, savaş başlıklı mermilerin depolarda eskimesini sağlar. elimizde yaklaşık 3000 civarında olduğunu hatırladığım bu topların bu şekilde mobilize edilmesi bu yüzden bence önemli bir adım olmuş.

bu arada metinde bahsedilen 600km menzil kamyonun ikmal yapılmadan gidebildiği mesafeyi ifade etmek için kullanılmış. 60km'lik top menzli bu yüzden önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SHADQW -- 1 Mayıs 2017; 21:53:16 >

Görmedim hocam onu, ben kendi menzili sandım.

• quote:

Orijinalden alıntı: SHADQW

Bu çok kişinin anlattığı gibi bir atılım değil daha çok inovatif bir kullanım yöntemi. Burada bence 2 durum olabilir.
    t155'in fırtına obüsüne monte ve sabit olmak üzere 2 farklı versyonu zaten vardı. 1)Bunların daha mobil olmasına ihtiyaç duyulmuş olabilir. ya da
    2)fırtına obüsüne olan ihtiyaç ciddi şekilde arttı fakat zırhlı şasenin maliyeti ve üretim süresinin uzunluğu yüzünden daha kısa sürede üretilebilecek ve yüksek miktarlarda, az maliyetle üretilebilecek bir alternatife ihtiyaç duyuldu. Hatta elimizdeki hidrolik sistemle sabit olarak kullanılan t155'leri man kamyonlara monte ederek bunların mobil olmasını sağlamış olabiliriz.

30'km bir top için çok uzun bir menzil değil. akıllı mühimmat menzilini uzatsa da bu tip merminin kullanımı hem yüksek maliyet yaratır hem de tsk envanterindeki daha eski(ilk giren ilk çıkar) ya da belki daha ağır ve daha yüksek tahripli, savaş başlıklı mermilerin depolarda eskimesini sağlar. elimizde yaklaşık 3000 civarında olduğunu hatırladığım bu topların bu şekilde mobilize edilmesi bu yüzden bence önemli bir adım olmuş.

bu arada metinde bahsedilen 600km menzil kamyonun ikmal yapılmadan gidebildiği mesafeyi ifade etmek için kullanılmış. 60km'lik top menzli bu yüzden önemli.

Bu bilgiler ışıgında buna inovatif değil optimize edilmiş denmektedir. Tam olarak bu tanıma uyan bir açıklama oldu.

• Böyle şeyler gurur verici Helal Olsun.

• Çok güzel ve kullanım alanı biraz farklı ,başka obüsler le karşılaştırmak doğru olmaz.
    farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış. yapanların ellerine sağlık .

• quote:

Orijinalden alıntı: nayır

Sıs, yalana bak, Gerçek Özelliklerini açıklıyorum:

Namlusuz, patlayıcısız, mermisiz top yapıyoruz, yapıyorlar, saniyede 300.000 km hızla giden ve 300 Km etkili silahlar

Herkese yayalım

Orada Dilipak lazer topundan bahsediyor da hani biraz gizemli olacak ya adını anmak istemiyor. Siz bilmiyorsunuz ama ben biliyorum ayağı.

ABD tarafından zaten geliştirildi gemilere monte edildi bile de iki büyük sorun var.

1. Menzil çok kısa (300km falan olsa tüm dünya peşimizde koşar)

2. O kadar lazere güç verecek kaynağı mobil hale getirmek.

Daha var o teknolojiye....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ardicli2000 -- 2 Mayıs 2017; 21:19:3 >

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.