Şimdi Ara

Toyota Avensis Uzun Yol Yakıt Tüketim Değerlerim(Performanslı Kullanım)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.079
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar öncelikle herkese günaydın iyi haftalar diliyorum.

Cumartesi akşamı bir arkadaşımla ne yapsak diye düşünürken kafamıza esti Ispartaya arkadaşlarımızın yanına gidelim dedik plansız programsız Neyse lafı uzatmadan alınan yakıtlar , yaptığımız yol , yük durumu ve ortalamaları değerlerimizi vereyim.

Bu araç hakkında fikir sahibi olmak isteyen arkadaşlarada bir ışık tutabilir diye konuyu açmak istedim.
    Araç Avensis 1.6 comfort 2005. Araç hakkında sormak istedikleriniz olursa yine cevaplamaya hazırım.

Konyadan cıkarken lpg tankımızda hiç yakıt yoktu 1 2 lt civarı var yada yoktu yani

Konyadan Shellden litresi 2.62tl den 80tllik yani 30.5 litre lpg aldık ve yola cıktık
    Akşehir üzerinden yalvaca gitcektik beysehir yolu açıkcası dar ve hızlı gidemeyecemiz için bu yolu tercih ettik.
    Araçta 2 kişiydik. Konyadan Akşehire kadar kendim kullandım 120 130 civarı kullandım 20 30 kmlık kısımda 150 160 bandında gittim bazı yol yapımı olan tek şeride düşen yerlerde yavaşladım o kadar açıkcası resim çekmek pek aklımıza gelmedi Akşehirden yalvaca geçerken arkadaş geçti direksiyona o geçtikten sonra bir tane resim çektim.

Cumartesi gecesi kaldıktan sonra pazar günü arkadaşlarla birlikte Yalvaçtan Ispartaya yola cıktık, yollar bol virajlı iniş çıkışlıydı giderken arkadaşım dönerken ben kullandım yine özen göstermeden seri bir şekilde devir çevirerek yolculuğumuzu yaptık. Bu yolculukta 3kız 2 erkek(kız diye belirtmemin sebebi yanlış anlasılmasın yük durumunu belirtmek için) bagajımız yoktu.
    Dönerken Ispartadan Bp den litresi 2.92tl 50 liralık yani 17.13lt gaz aldık yola cıktık.

Arkadaşları yalvaca geri bıraktıktan sonra tekrar 2 kişi Akşehir üzerinden Konyaya dönmek için yola çıktık. Ilgından işimizi garantiye almak için(ışıklar kırmızıya düşmüştü) shellden 2.79 dan 15liralık yani 5.3lt gaz aldık(iyikide almışız tam eve durdum gaz bitti ötemeye başladı ) ve konyaya döndük akşehirden sonra yine 120 130 bandında ilerledik.

Yolculuk esnasında bazı eğlenceli dakikalarda yaşamadık değil Konyaya dönerken Akşehirden çıktıktan sonra bir tane Audi a4 1.9tdi ile kapıştık(audi tek kişiydi biz 2 kişiydik) 130da yanyana basmaya başladık 170 e kadar yanyanaydık 170 den sonra 190 civarında aramızda 1.5 2 araba boyu kadar mesafe oldu önündeydik. 2 3 km kadar bu şekilde 200 civarında hızla ilerledik. Burda benzinli arabanın değerini anladım (Kimse audi bassa alırdı filan demesin kimse 130 da başlayıpta 190 a kadar basmaz basmayacak adam 140 150 de bırakırdı)

Son olarak özet geçersem;
    ortalama hızlar, kapışmalar , yolcu sayısı hepsi dahil Konyaya geldiğimizde yol bilgisarayı 8.4 litreyi gösteriyordu.
    80lira 30.5 lt
    50lira 17.13 lt
    15 lira 5.3 lt
    çoğu kişi eklemez ama 10 liralıkta benzin yakmış olsak.
    Toplam harcanan yakıt 155tl , Toplam litre; 53lt

Toplam yapılan mesafe(sehiriçi+dışı karışık)
    Çıktığımızda km 65873 km deydi döndüğümüzde 66497 yani 624km

155/624*100 = 24.8 kuruş km de D sınıfı bir araç için mükemmel bir değer. Litre olarak hesaplarsak aldığım fiyatlara göre ortalama lpg fiyatını 2.8 den alırsak 24.6/2.8=8.9lt yani9lt/100km ortalama verisi yol bilgisayarından bir miktar fazla.

Biraz uzun olmuş olabilir ama bilgilendirici olduysa ne mutlu bana sorularınız olursa cevaplayabilirim tekrardan hepinize iyi günler...

• Gerçekçi ve güzel bir paylaşım olmuş :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: Doğan.

Gerçekçi ve güzel bir paylaşım olmuş :)
    araba t25 olanı mı?
  • Teşekkür ederim
    Aynı resmi iki kere koymuşum kusura bakmayın
    Şunuda ekleyeyim üst hızlarda ve virajlarda hiç tedirginlik yaşamadım güvenli ve stabil bir şekilde gezdik geldik
  • quote:

Orijinalden alıntı: haydarkarapuar

araba t25 olanı mı?

Evet hocam t25 1.6vvti 110hp manuel landirenzo lpg kiti var üstünde
  • kmde 25 kr çok fazla yakmış... neredeyse şehir içi gibi tüketmiş..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi avensis42 -- 18 Kasım 2013; 12:31:18 >
  • Bana normal geldi açıkcası hiç özen göstermedik sollamalara çıkarken direk 5 ten 3 e yapıştır şeklinde olunca bana pek fazla gelmedi açıkcası rekorum 21kr (4 kişi+bagaj)
  • quote:

Orijinalden alıntı: CominqUndone

quote:

Orijinalden alıntı: haydarkarapuar

araba t25 olanı mı?

Evet hocam t25 1.6vvti 110hp manuel landirenzo lpg kiti var üstünde

Benim eski otomatik ile aynı yakmışsın diyeceğim. Nikide avensis olan arkadaşa katılıyorum şahsen kendinde kabul ettiğine göre agresif kullanmış olduğun belli
  • Evet Avensis42 ile siz haklısınız az yakmadı ama şöyle bir durum var eğer dikkat edip zorlamadan özenli kullanıp bu değeri yaksa cidden fazla, savunmam ama kendimde dediğim gibi agresif kullandığımız için çok gelmedi bana, ama diğer türlü fazla dediğiniz gibi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CominqUndone -- 18 Kasım 2013; 12:56:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: avensis42

kmde 25 kr çok fazla yakmış... neredeyse şehir içi gibi tüketmiş..

Hocam, çok fazla yakmış demek biraz haksızlık gibime geliyor. Çünkü hem bahsedildiği gibi 120+ bir sürüşten bahsediyoruz, hem D sınıfı bir araç, hem de LPG fiyatının yüksek olduğunu (10 TL de benzin eklenmiş ) hatırlatalım. 2.92 LPG fiyatı nedir yaa? Bence az yakmamış ama iyi denebilecek değerler elde edilmiş.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

quote:

Orijinalden alıntı: avensis42

kmde 25 kr çok fazla yakmış... neredeyse şehir içi gibi tüketmiş..

Hocam, çok fazla yakmış demek biraz haksızlık gibime geliyor. Çünkü hem bahsedildiği gibi 120+ bir sürüşten bahsediyoruz, hem D sınıfı bir araç, hem de LPG fiyatının yüksek olduğunu (10 TL de benzin eklenmiş ) hatırlatalım. 2.92 LPG fiyatı nedir yaa? Bence az yakmamış ama iyi denebilecek değerler elde edilmiş.

Aynen hocam anlatmak istediğim tam olarak buydu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kullanımı da göz önünde bulundurursak yakıt makul.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.