Şimdi Ara

terleten server

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
594
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • millet ilgilenenlere şimdiden teşekkür!bizim okulda intel L440GX+ chipsetli 2xPII 300,256 ram, adaptec scsi chipsetli bi server var. ayrıca tekram pci scsi kontrollerda mevcut.

sorun şuki tekram kontrol kartı 10gb lık scsi harddiski tanıyor, üzerine winme,98 kurabiliyorum ancak sadece güvenli kipte açıyor xp ise kurulum dosyalarını yüklüyor ama windowsu kurma ekranına gelince takılıyo,aynı me ve 98 deki gibi.
    anakart üstündeki scsi adaptec chip biraz fazla ısınıyo gibi geldi ama sorunu bir türlü çözemedim,heralde bu çip arızalı yada çakışma falan var sistemide hep tekram kontrol kartı üzerinden kurmaya çalıştım. Bu sistemler hakkındada fazla bilgim yok açıkçası.

şimdiden herkeslere teşkür.

• anladıgım kadarı ıle scsi hdd ve scsi karta sahıp sın ve wındows kuramıyorsun mu?

wındows kursan dahı guvenlı kıpte normal bır sekılde acılıp kapanıyor oylemı ?

eger oyle ıse bır cakısma soz konusu guvenlı moda gel ve aygıt yonecısınden tum aytıları kaldır ve makınanı kapat ardından scsi kartın bulundugu slotu degıstır sıstemı normal modda ac ve yenı donanım ekle sıhır bazından donanım tarat ve yukle

baklım ne olacak
  • ewet arkadaşa katılıyorum sen başka bi slota takmayı dene mümkünse diğer slotlarda başka şeyler varsa onlardan en uzak slota tak işte öle bişe
  • yada windows xp kurulumu sirasinda F6 ya basarak scsi driverinin sürücüşerini elle yükle
  • O makineye win98 yada me yükliyemezsin çünkü server makinalar nt tabanılı işletim sistemleri ile uyumludur o makine için kurabiliceğin en güzel işletim sistemi win2000 serisinden birşeyler olucaktır ayrıca scsi driverini yükle ve ısınma problemi için cihazın fanlarını kontrol et o tür makinalarda soğutma merkezi bir yerden yapılır ve genelde 1 fan kullanılır
  • quote:

Orjinalden alıntı: Speedyshit

O makineye win98 yada me yükliyemezsin çünkü server makinalar nt tabanılı işletim sistemleri ile uyumludur o makine için kurabiliceğin en güzel işletim sistemi win2000 serisinden birşeyler olucaktır ayrıca scsi driverini yükle ve ısınma problemi için cihazın fanlarını kontrol et o tür makinalarda soğutma merkezi bir yerden yapılır ve genelde 1 fan kullanılır

niye XP ne tabanlı?
    ---------------------------------------------
    bana kalsa makineye 1 tane ide hard disk takar kurulum esnasında SCSI birimini BIOS dan disable eder ve makineyi ide disk uzerine kurardım. kurulumdan sonra tekrar açar. SCSI diski de sadece kendi işi için kullanırdım. yani win sadece ide disk üzerinde olurdu.

bence aile biriliğine durumu bi anlat ehueh

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi deville -- 30 Ekim 2004, 21:47:47 >

• millet sağolun!
    ben şırnak silopideyim!salı valideyi memlekete yolluyom!ondan sonra ilgilenebilecem!
    hem sizin tavsiyeleri hemde diğer öğretmen arkadaşlar var onlar nediyecek,bi bakalım deneyelim,sizleride haberdar edeceğim.
    sağolun tekrar.
  • önce XP de scsi için kurulum başlar ken sana zaten F6 seçeneğini sunar. buradan mevcut disket ile scsi tanıt. Sistem için en iyi işletim sistemi Win2000 Server veya XP pro. olacaktır. Ama çift işlemci varsa bunun için bilgi edinmen gerekecektir. Sistemi çalıştırsan dahi bilmen gereken bir şey var. Serverin yapılandırılması. Yani işlemci görevlendirmesi. Hangi işi hangi CPU yapacak bunun yönlendirmesini düzgün yapmalısın. Bunun için en sağlıklı bilgiyi yıllar önce nereden alınmışsa bu pc teknik servisinden destek almak olacaktır. Çünkü bazı durumlarda netten yardım eksik ve/veya gereksiz olacaktır....
  • Deville bana XP ne tabanlı demiş tabiki XP de NTFS dosya sistemini kullanan bir işletim sistemi ama eski makinelerin bir çoğunda problem çıkartıyor o yüzden XP nin kurulmama nedenini ve tavsiyesi hakkında bilgi yazmadım sadece kullanılabilciek iyi alternatiflerden bahsettim.

Server makinalarının sitelerinde gerekli driverlerini temin edebiliyorsunuz ama ben daha şu güne kadar server makinelerinin win98/me driverlerine pek rastlamadım.
  • bayler hürmetler olmadı olmadı sade harddisk te de aynısı oldu,xp ise hard disk siz de aynı şeyi yaptı.yani takılmıyomuş,harddiskleri görmüyomuş.F6 ile yükledim yine olmadı görmüyo yani.
    elimde win2000 yok deneyemedim.
    sürücüleri kaldırıp tekram scsi kartını tanıttım winme ve 98 de yine olmadı.
    zaten herşey güvenli kipte baktığımda normal,sadece normal açılmıyo yüklenen bir cihaz çakışıyo zannedersem.
    sistem açılırken video bios shadowed ve main bios shadowed yazıyo bunların etkisi olurmu bilmiyorum.win me ve 98 sorun çıkarsada normal bi açılması gerekir zannedersem.bios güncellemesi yapayım deneyeyim başka aklıma bişey gelmiyo..herkeslerede teşekkürler yeniden.
  • makine de 1 sorun war bence
  • yukleme esnasında BIOS dan SCSI ları kapatıp mı yukledin?
  • video biıos shadow ve main bios shadow onla ilgisi yok video romu rama kopyalayarak hız amaçlı bir bios eklentisi dir onlar scsi kartlar çakışmaya sebep olabiliyor öncelikle bu kartın kullandığı irq aralıkları bellidir onları örenmen gerek daha iyisi sistemde isa kart varsa l440gx kurmadım hiç onları çıkart 98 de güvenli moda girip
    c:\program files\common files\microsoft shared\msinfo\msinfo.exe ye girip çakışmalara bak çakışan aygıtları disable et açılmalı daha sonra
  • O makineye 2000 ve kur bak nasıl çalışcak..
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.