Şimdi Ara

TEBLİĞ EDİLMEYEN TRAFİK CEZASI İTİRAZ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
9.064
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bugün mtv ödemek için internet Vergi Dairesine girdim...Ancak bir de gördüm ki plakama 27.04.2015 tarihinde 189 TL ceza kesilmiş.

Hız limit aşımından yediğimi düşündüğüm cezanın tebliğ tarihi olarak 13.05.2015 gözüküyor ancak bugüne kadar bana gelen hiç bir tebliğ olmadı. Şans eseri bugün gördüm ki üzerine gecikme zammı fln da gelmiş...

Şimdi ben yasal bir yol izleyebilir miyim bu hususta? Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KafzieL -- 8 Temmuz 2015; 14:17:30 >

• Öncelikle geçmiş olsun, paylaşabileceğim bilgiler özetle:
    Araç plakasına yazılan cezalar, ruhsat sahibinin adres kayıt sistemindeki adresine postalanıyor..eğer ruhsat sahibi artık o adreste ikamet etmiyor ise kendisine tebliğ edilemediği için mahalle muhtarına bırakılıyor iletmesi ve askıya asması için..muhtarlar kabul etmeyebiliyor, o zaman da emniyette veya mal müdürlüğünde ilan panosuna duyuru olarak asılıyor (olması gereken mal müdürlüğü ama bazı emniyet birimleri eski düzen uyguluyor ve emniyette ilan panosuna asıyor)..kanuni süreyi şu an hatırlayamıyorum ama sanırım 30 gün olabilir, o kadar süre panoda asılı durunca tebliğ edilmiş sayılıyor..
    Araç sizin üzerinize mi kayıtlı?
    İkamet ettiğiniz adresi nufus müdürlüğü üzerinden taşıdınız mı? Eğer adresinizi taşımadıysanız bunun ayrıca idari para cezası var, bilginize...herhalükarda mahkemeye itiraz hakkınız var ve başvurular ücretsiz, 2 satır dilekçenize bakar sonuçta, bence şansınızı denemenizde fayda var..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• deryadeniz76 D kullanıcısına yanıt
    Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim...

Araç benim üzerime kayıtlı ve ikamet adresim 4 senedir aynı.

10 ay önce de park yeri nedeniyle yediğim cezanın tebligatı gelmişti adrese. Yani adreste bir sıkıntı yok...

Ben hangi mahkemeye nasıl bir itiraz da bulunacağım peki yardımcı olur musunuz?
  • Normalde trafik mahkemelerine başvurulur fakat Türkiye'nin tamamında bu mahkemeler bulunmadığı için sulh ceza hakimliğine başvurabilirsiniz (trafik mahkemeleri ankara, istanbul, izmir gibi bazı büyük iller de var sadece)

Not:Google da konu ile ilgili daha detaylı bilgi ve hatta hazır dilekçe örnekleri bile bulabilirsiniz.."trafik ceza itiraz mahkeme dilekçe" gibi anahtar kelimeler kullanın...

Kolay gelsin

• KafzieL kullanıcısına yanıt
    Siz bir muhtara uğrayın. evrakınızı muhtara bırakmışlardır. muhtara bırakma tarihi tebliğ tarihi sayılır. itiraz süreniz de geçmiş gözüküyor. yani itirazla (tebligatı almadım muhtara bırakılması usulsüz filan diye) elinize pek bir şey geçeceğini sanmam.
  • deryadeniz76 D kullanıcısına yanıt
    hocam aynı durum bendede söz konusu
    8/8/2014 te ceza yemişim 172 tl
    21/1/2015 te güya teblig edilmiş ceza 215 tl olmuş
    pazartesisi gib.gov.tr girdigimde gördüm şaşırdım
    muhatarı aradım ceza imha olumuştur dedi bizde 3 ay sonrası imha olur dedi
    yarın itiraz için ankara da idare mahkemesıne başvuracam.

elimde netten ögrendıgım kadar cezanın makbuz nosu vb. bılgılerı mevcut
    bunun harıcı ne gibi işlem yapılmalıdır?

cezaya kabülüm itirazım gecıkme faizi ve erken ödeme indirimi hak etmek için olacak.

• Benimde 4 tane vardı şans eseri mtv öderken görevli söyledi.süreklidr kontrol eden biriyim nette görünmüyordu cezalar.500 tl civarı cezayı 1400 tl gibi ödedim.mahkemeyede verdim hakime dilekçeyi imzalatırken hakimin ya bosver öde bunları demesinide duydum.ben yinede tebliğ edilmediğini faizin affını istiyorum dedim ceza sorun değil öderim dedim.neyse 1-2 ay sonra kesilen ceza yerlerindeki polislerden cvp geldi adresinde bulunmadı falan filan baştan savma şeyler yani.sonuç tanıdıgınız faşan yoksa seve seve ödeyeceksiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugün aynı olayın benzerini ben de yaşadım. Tutanak tarihi 09,11,2014, tebliğ tarihi 26,12,2014 gözüküyor. 172 tllik ceza faizle 223,60 tl olmuş. Ayrıca ocak ayının mtvsini öderken bu ceza gözükmüyordu gib sitesinde. Bugün Bimer'e şikayet mesajı yazdım ceza bilgileriyle birlikte, faizin silinmesini ve erken ödeme indiriminden faydalanmamın sağlanması hakkında. Zamanında haberim olsa erken ödeme indirimiyle 223,60 tl faizli ödeyeceğime 129 tl ödeyecektim. Madem bu adrese tebliğ işi bu kadar sorunlu bir kısa mesaj atsalar ceza bilgisini, ama yok devlet o zaman az kazanır!
  • tebliğ memuru adreste neden bulunulmadığını imza karşlığı muhtardan veya komşulardan sorup tevsik eder. bu konuda bir usulsüzlük yapılmışsa mahkeme tebliğ tarihini ileri alıp, faizi silip erken ödeme indiriminin yeniden değerlendirilmesine karar verebillir. burada açılacak dava tebligat kanunu uygulamasındaki usulsüzlük üstünden yapılırsa amaca ulaşılabilir. yani ceza kabul edilecek ancak tebligat tarihi ileri alınacak.
  • yakapaca37 kullanıcısına yanıt
    bimerden çözm çıkarmı?
    ben yarın gıdecem idare mahkemesıne

• Bilmiyorum. İlk orada şansımı deneyeyim dedim. İnternetten araştırdığım kadarıyla 2014e kadar 10 gün içinde tebliğ edilmeyen ceza için mahkemeden direk cezanın iptali kararı çıkıyormuş, sonra yasada düzenleme yapmışlar, ceza iptal ettirilemiyor. Ancak faiz silinmesi ve erken ödeme indirimi yaptırılabilir mahkemeyle kanımca. Mahkemeyle uğraşmam heralde, bimerden olumlu sonuç çıkarsa yazarım foruma.
  • Dün ben mahkemeye gittim.
    Elimde ceza tutagı vb . Yoktu benim trafiğe yönlendırdı oradan tutanağı çıkarmak için
    Cezayı yazan eskişehır/sivrihısar oldugunda elime bir çıktım verdi memur bunula başvuru dedi
    Sabah dire evraklarında tamamlayıp başvuracak bakalım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Dün tebligi alamadıgım trafık cezasını itirazım yaptım
    2-3 ayı bulurmuş sonucu.
    şu an cezama faiz işliyor
    yatırıp yatırmama konusunda kararsızım.
    iptal olmassa faizlerıyle baya katlanacak

• Ben seve seve yatırdım...Muhtara tebligat gelmiş ama kapıma gelen bir not fln yok...

İşi gücü bırakıp internetten ceza kesilmiş mi diye kontrol ederiz artık
  • KafzieL kullanıcısına yanıt
    Hocam bende az önce yatırdım 172 tl cezayı 215 tl olarak k.kdan yatırdım.
    mahkeme cezayı iptal ederse vergi dairesınden iade edılıyormuş.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.