Şimdi Ara

Taş direnç

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
2.285
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Öncellikle herkese kolay gelsin taş direnç içinde ne gibi bir tel var bilen var mı kendim yapmayi düşünüyorum da acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• İçinde "krom-nikel-aluminyum-demir" metallerinden oluşan bir alaşım tel bulunur. Telin kesiti, uzunluğu ve alaşım oranı direncin değerini belirler. Bu teller rezistans olarak bilinen ve elektrikli ısıtıcılar içinde yarı akkor hale gelebilen tellerdir aynı zamanda...

• mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Hocam bunu elektrikli ısıtıcılarindaki telden alsam peki alçı ile dondursam sence yarar mi

• Teoride olur fakat lazım olan direnç ve watt değerini nasıl tutturacaksınız, orası zor. Deneme yanılma ile kabaca bir sonuca varırım derseniz deneyin.

• mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Hocam bunu bu hafta ben sonuclandiririm şimdiden teşekkür ederim

• Hayata geçirme fırsatım olmayan bir düşüncemdi benin de bir zamanlar. Direnç degerini tutturmak kolay da watt işi karışık. Teller dayanıklı fakat çok ısınabilir. Bir de ısınma ihtimaline karşı tellerin uçlarını içerde birakip dışa bakır kablo uzatmak daha iyi olabilir. Hem lehim de kolay olur.

Güzel bir konu olmus. Takipteyim.

• karadvt K kullanıcısına yanıt
    dışındaki alçı,taş acep ne işe yarar..
  • karadvt K kullanıcısına yanıt
    Bnmde öyle bir düşüncem var bu hafta ins fırsatım olursa yapacağım

• Forum benim mesajı kilitledi anlamadım. Müdahale edemiyorum. Acaba fırın silikonu ya da mastiği de direnç yapımında işe yarar mı? Bir de ısınınca çatlamayan kırılmayan bir şey olması lazım. Orijinal taş dirençlerde ne kullanılıyor acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

dışındaki alçı,taş acep ne işe yarar..
    Kadir bey,rez.telleri ısındıkça şekil değiştirir,uzunlukları fark eder.Bu sebeple ısınınca kopmaması çalışmaya devam edebilmesi için izoletöre sarılır ya da taş direnç şeklinde yapılır.............

Arkadaşlar; çoğu arkadaş görmüştür,taş direnç kırıldığında içinde direnç teli(rezistans teli) sarılı olduğu görülür.Yani krom-nikel tel.
    Bütün iletkenlerin bir iç direnci bir kapasitesi olduğu gibi rez.tellerinin de bir iç direnci ve kapasitesi vardır.Bunu belirleyen en büyük faktör malûm tel çapıdır.Yapımları genellikle krom-nikel olduğundan piyasada bu baz alınır.
    En yaygın bulunan rez. teli düşünerek omajları da standartdır.Ör;0,6mm çaplı bir rez. telinin 1Mt.sinin 500 C'de omajı=4,1R iken 1000 C'de=4,7R.dur.500C'de 4,4A çekerken 1000 C'de=9,9A akım çeker,bundan sonra da daha fazla dayanamaz kopar.İşte bir taş direncin watajını da bu kurallar belirler.Ör;5W,0,47R bir taş direnci ele alalım.
    Üzerinden 5A akım geçtiğinde direnç üzerinde 11,75W harcanması gerekir ki direnç nakavt olur.Oysa iç direnci 0,1R seçmiş olsaydık yine 5w bir direnç üzerinde 2,5W harcanır ve direnç nakavt olmazdı.Hem verim kayıbı da çok önemli.

Kısaca şunu net diyebiliriz;hassas ve düşük amperajlı devrelerde yüksek iç omajlı,,az hassas ama yüksek amperajlı devrelerde daha düşük omajlı dirençleri kullanmak en doğru olandır.
    Piyasa da her istenilen çapta rez.teli bulmak zor olduğundan, yapmak isteyen arkadaşlar,buldukları tel çapını buradan söylerlerse bende onlara istedikleri omajda hesabını yaparım inş.

• http://www.learningaboutelectronics.com/Articles/What-are-cement-resistors

Burada ısıya ve alevlenmeye dayanıklı oldugundan tas direnc kullanılır demisler ama tas direnclerde kullanilan malzeme ne alçıya benziyor ne de çimentoya. Cement resistor ya da resistance geciyor İngilizcesi.

Düzeltme: Büyük ihtimal seramik kullanılıyor. Okuduklarimdan oyle anladım. Seramik havya rezistanslarindakilere benziyor malzeme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karadvt -- 20 Şubat 2019; 9:56:29 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.