Şimdi Ara

tarih saat derece gün gösteren dere

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.721
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • s.a arkadaşlar bir devre yaptım LCD ekranda tarih saat derece gün gösteren devre. pice hex kodunu attım pice 5volt geliyor kısa devrede yok ama trimpotla ayar yapınca LCD ekranda kesik kesik çizgiler çıkıyor. ne yaptıysam bir türlü sorunu çözemedim. :( aslında bu devreden 2 sene önce yaptım saa gibi çalıştı ama şimdine olduysa çalışmıyor acaba ne yapmak lazm ???
     tarih saat derece gün gösteren dere tarih saat derece gün gösteren dere tarih saat derece gün gösteren dere

• Sorunu çözebilmemiz için devre şemasını ve program kodlarını paylaşabilir misiniz. Bu haliyle kimsenin birşey yapabileceğini sanmıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi forgatten2 -- 16 Şubat 2014; 23:42:05 >
  • tabi hemen paylaşıyorum ...

http://www.dosya.tc/server24/GL2XsU/Tarih_saat_dereceg_sterendevre.rar.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mavi_80 -- 17 Şubat 2014; 18:41:19 >
  • bastığın kartta kısa devreleri iyi temizle yada kazı..
  • evet kısa devreleri ayırdım kazıdım usta ölçü aleti ilede kontrol ettim ..
  • devrenin açık şemasını fotoğraf formatında paylaşabilirmisiniz veya hangi siteden buldunuz devreyi site adresi verseniz
  • Şunu söylemek istiyorum ares çiziminiz çok kötü ,Şemanız ile aresi tekrar beraberce bakalım istersen nerede hata yapmışsın.

1-Pic in 8 numaralı pini bakn nereye bağlamışsınız 7805 girişine bağlı burası 7805 in girişine bağlanmaz bu girişte + voltaj var burayı falçata ile çiz ayır.
    2-Lcd 16 pini gnd yani - olması lazım 15 numaralı pini de vdd olması lazım yani+ sen 16 numaralı pini + bağlamışsın?.
    3-Ds1302 nin 1 numarlı pini direk +5volt a bağlanacak burasını ds18b20 nin 3 numaralı pinine bağlamışsın?.
    4-Ds18b20 nin 3 no pinine direk+5 volt vereceksin burada bağlı olan bir şey yok?

bu dedilklerimi yaparsan devren çalışacaktır biraz sabırlı acele etmeden sakin sakin yap başarının sırrı bu dediklerimdedir.

kolay gelsin
    ege

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egealtay -- 18 Şubat 2014; 10:46:22 >
  • yukardaki resimlerde o şekli kısa devre görünüyo.. devrenin dizilişi doğru her lcdnin ayakları aynı şekil değil..hexi yeniden at ds olmadan çalıştır ekran gelecekmi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircitak

yukardaki resimlerde o şekli kısa devre görünüyo.. devrenin dizilişi doğru her lcdnin ayakları aynı şekil değil..hexi yeniden at ds olmadan çalıştır ekran gelecekmi..

DS 1302 besleme pini 1 numaralı pindir buraya + bağlı değil dolayısı ile Ds18b20b nin 3 numaralı pininede + voltaj gitmiyor .
    Pic in 8 no pini 7805 in girişine bağlı duruyor burasıda yanlış tuşa basınca pic low çıkartacak ve kısa devre olur burası

Devrenin bağlantılarında hata var arkadaşı yanlış yönlendirmeyelim ,
    LCD pinlerine gelince genel de 15+ 16 Gnd olur buna da bakıversin kullandığı LCD modelini belirtmemiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi egealtay -- 18 Şubat 2014; 12:45:48 >
  • bu devre heryerde var ne yanlış yönlerdirmesi...
     tarih saat derece gün gösteren dere tarih saat derece gün gösteren dere

• ya arkadaşlar hepinizi saolun ama şimdi
    1- bu devreyi ben çizmedim .
    2- devre kesinlikle çalışan bir devredir 2. sene önce aynısın dan yaptım ve sattım.
    3-o kadar bağlantı pinlerinden felan anlamam ama hala sorunu çözemedim .. :(
  • lcdnin arkasında bir numara yazar C1624A gibi onu yazsana..
  • quote:

lcdnin arkasında bir numara yazar C1624A gibi onu yazsana..

kadir ustam bir yardım et de lşu meret çalıştırak ya öbür arkadaş bağlantısı yanlış demiş ama daha önce yapıp çalışıtedığım devre bu .

ACM1602K-FL-YBH 1119
  • lcd sana bakar şekilde sağ baştaki ilk pin 1 yazıyo ise takışın doğru solda enson 2 pin ışıklandırma + - 5v soldaki 4 pin lcdnin datası onlarda kısa devre varsa ekrada görüntü olmaz trimpotla zaten kareler geliyo diyosun ..fotolar güncelse bence aralarını iyi kazı..
  • quote:

lcd sana bakar şekilde sağ baştaki ilk pin 1 yazıyo ise takışın doğru solda enson 2 pin ışıklandırma + - 5v soldaki 4 pin lcdnin datası onlarda kısa devre varsa ekrada görüntü olmaz trimpotla zaten kareler geliyo diyosun ..fotolar güncelse bence aralarını iyi kazı..

evet kadir usta LCD bana bakarken sağdan 1.pin devrede 1 nolu pine giriyor. doğru. en son 15 ve 16 .nolu pic LCD ışık bağlantısı onlar boşta zaten ayaklar ama bu devre çok karın ağrısı bişey usta nasıl yapacam bilmiyorum .. :(
  • dsler ver pili çıkar hexi attın varsıyorum picle lcd arası bağlıysa voltaj verdiğin anda saatin stop halini görmüş olman lazım..
  • yok usta olmuyıor allah kahretsin olmuyor ... kısa devreleri kazıdım tekrar bütün dediklerini yaptım amao kesik çizgilerden başka hiçbirşey çıkmıyor lanet olsun .. en iyisi bunu tecrübeli bir arkadaş hafta sonu ona yollamak devreyi.. :(
  • yav arkadaşlar bu LCD ye neden görüntü gelmiyor Allah kahretsin... :(
  • www.devrelazim.com adresinde bu devreden olucak sitenin sahibi pic ci istersen bir sor
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.