Şimdi Ara

Tamponu sürttüm. Ne yapmam gerekir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
24
Cevap
0
Favori
2.630
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bugün geri geri çıkarken dikkatsiz davranıp tamponun sol ön tarafını kısmen derin bi şekilde sürttüm. Aracın (Megane 2) kaskosu var ama deldirmek istemiyorum. Kendim yaptırsam ne kadara mal olur. Tecrübeli arkadaşlar fikir verebilir mi? Teşekkürler.

http://i.hizliresim.com/ynrWVN.jpg

http://i.hizliresim.com/66LBm9.jpg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KaYa_ -- 4 Kasım 2014; 17:18:10 >

• aynusundan bendede var Clio 3 öyle duruyor yaptırmadım gerek yok bence para harcamaya tampon plastik değişmesi gerekir bence
  • quote:

Orijinalden alıntı: kanoxoz

aynusundan bendede var Clio 3 öyle duruyor yaptırmadım gerek yok bence para harcamaya tampon plastik değişmesi gerekir bence

komplo değiştirmesemde macun boya çektirsem olmaz mı ki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KaYa_ -- 4 Kasım 2014; 21:14:34 >
  • Kasko poliçenize bakın mini onarım oluyor kasko bozulmadan götürüp yaptırırsınız çok kötü değil.
  • _KaYa_ kullanıcısına yanıt
    bilmem onu kaportacıyla konuşman lazım plastik olduğu için nasıl olur bilemedim şimdi ama takıntın yoksa kalsın ne olacak nazar boncuğu olur arabanda
  • quote:

aynusundan bendede var Clio 3 öyle duruyor yaptırmadım gerek yok bence para harcamaya tampon plastik değişmesi gerekir bence
    Katılıyorum. Tamponun vazifesi bu.

İsterseniz, boyalı kısmı yaptırın gri kısma dokunmayın veya ince zımparayla düzeldiği kadar bence.
  • quote:

bilmem onu kaportacıyla konuşman lazım plastik olduğu için nasıl olur bilemedim şimdi ama takıntın yoksa kalsın ne olacak nazar boncuğu olur arabanda
    Bulaşık deterjanı gibi birşeyle yumuşak sünger kullanarak silin görüntü muhtemelen sizi rahatsız etmeyecek düzeye inecektir. Boya olan kısma cizik giderici pastada atabilirsiniz.
  • Bir boyaciya goturun inceden zimpara ile cizikleri yok ederler. Sonrasinda da boya ile hallolur cok buyutulecek birsey degil.
  • 50 liralık işi var bunun bence. Kaskoya haber bile vemeye gerek yok. Geçmiş olsun.
  • Kaskonuza bakın varsa mini onarım hakkınızı kullanın. Ya da en yakın kaportacıya giderek 100-150tl gibi bir rakama yaptırabilirsiniz. ya da hiç yaptırmazsınız orada öylece nazar boncuğu olarak kalır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinank3

Kaskonuza bakın varsa mini onarım hakkınızı kullanın. Ya da en yakın kaportacıya giderek 100-150tl gibi bir rakama yaptırabilirsiniz. ya da hiç yaptırmazsınız orada öylece nazar boncuğu olarak kalır.
    Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar... Poliçeyi inceledim ama mini onarım diye bir ibareye rastlamadım, müşreti hizmetlerini arayıp sorarım. Mini onarım teminatı yok ise kendim yaptırıcam sanırım. Açıkçası gözüme batıyor çizik kısım. Yan bant neyse de ön tampon bildiğiniz derin çizik (bıçak yarası gibi)...

Macun ( ki olursa ) ve boya sonrası göze batma oluyor mu peki. Yani uzaktan boyandığı belli olur mu? Satma ihtimalim de var çünkü. Ayrıca satılacaksa hiç uğraşma boyayla, orjinal tampon ve yan bant taktır diye tavsiye eder misiniz?

• Elleme bence.Olur öyle arada.Bırak kalsın oyle.
  • quote:

Orijinalden alıntı: _KaYa_

Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar... Poliçeyi inceledim ama mini onarım diye bir ibareye rastlamadım, müşreti hizmetlerini arayıp sorarım. Mini onarım teminatı yok ise kendim yaptırıcam sanırım. Açıkçası gözüme batıyor çizik kısım. Yan bant neyse de ön tampon bildiğiniz derin çizik (bıçak yarası gibi)...

Macun ( ki olursa ) ve boya sonrası göze batma oluyor mu peki. Yani uzaktan boyandığı belli olur mu? Satma ihtimalim de var çünkü. Ayrıca satılacaksa hiç uğraşma boyayla, orjinal tampon ve yan bant taktır diye tavsiye eder misiniz?

Alıntıları Göster
    Hocam ona sebep ytampon değişmeye deymez tampon değişimi size 300 tl den aşağı düşmez. Boyalı yede çizik harici şekil bozukluğu yoksa macum gerekmez. Sadece boyalı kısmı lokal olarak zımparalatıp boyatın, boyasız yeri ise çok ince zımpara ile uğraşılırsa kısmen kaybolur zamanla şimdiki kadar gözede batmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: tunc52

Hocam ona sebep ytampon değişmeye deymez tampon değişimi size 300 tl den aşağı düşmez. Boyalı yede çizik harici şekil bozukluğu yoksa macum gerekmez. Sadece boyalı kısmı lokal olarak zımparalatıp boyatın, boyasız yeri ise çok ince zımpara ile uğraşılırsa kısmen kaybolur zamanla şimdiki kadar gözede batmaz.

Çizik harici şekil bozukluğu yok tamponda. Sizce macun gerekmeden boya ile kapatılır mı çizik? Çizik çok derin olmasada normal bir çizik değil resimde de gördüğünüz üzere.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Keomaa

Elleme bence.Olur öyle arada.Bırak kalsın oyle.

Çok rahatsız ediyor beni o çizikler. Araca binesim bile gelmiyo o yüzden.
  • quote:

quote:

Çizik harici şekil bozukluğu yok tamponda. Sizce macun gerekmeden boya ile kapatılır mı çizik? Çizik çok derin olmasada normal bir çizik değil resimde de gördüğünüz üzere.

Fotoğraflardan görüldüğü kadarı ile macuna gerek yok gibi gördüm ben çiziğimn etrafı zımparaalanarak çizik kısmen kaybolur üzerinede boya kalın atılırsa gayet güzel olur. Tabi bunlar benim fikrim ustadan ustaya fark eder.

• quote:

quote:

quote:

Fotoğraflardan görüldüğü kadarı ile macuna gerek yok gibi gördüm ben çiziğimn etrafı zımparaalanarak çizik kısmen kaybolur üzerinede boya kalın atılırsa gayet güzel olur. Tabi bunlar benim fikrim ustadan ustaya fark eder.

Alıntıları Göster
    Ben yaptığımı anlatayım:

Boyacıya gittim, bir tane kağıt bant aldım, 2 tane ince zımpara aldım, bir de orijinal boyasından aldım (sprey olarak kutuda hazırladı boyacı sağ olsun).

Boyacının tavsiyesine uyak boyayacağım bölgeyi zımparaladım, bir miktarda dışından zımparaladım. Boyayacağım alanın etrafını kağıt bantla maskeledim. Yalnız bu noktada tavsiyem etrafını gazete kağıdıyla kaplarsanız iyi olur, neden?

Boyayı yakından sıktığınızda kat kat oluyor ve damlama yapıyor, boyanın ince bir tabaka şeklinde yüzeyi kapatması için 20cm uzaktan sıkmak lazım, bizzat tecrübe ettim Boyayı uzaktan sıkınca da (nasıl bir boyaysa) havada uçuşan tozları bile yapışıp kalıyor, bunun önüne geçmek için etrafını gazete kağıdıyla kapatmanızı tavsiye ederim.

Sonra da sprey kutusunu iyice çalkalayın ve dediğim gibi 20cm uzaktan sıkın. 1 saat sonra maskeyi söktüğünüzde sonuç ortaya çıkar. Belirtmekte fayda var, aracım beyaz renk... Tampon plastiği siyah renk olduğundan yeni renk nispeten daha koyu oldu. Bir kat daha sürdüm ancak boyanın kemik gibi olması için 1 gün yeterli değil anladığım kadarıyla, tekrar zımpara yapamadım, boya bant gibi sökülüyor diye. Zaten amaç amatörce bu sorunu çözebilmek.

• quote:

quote:

quote:

Eyvallah hocam teşekkürler... Ustaya gitmeden kafamdaki soru işaretleri gitmeyecek gibi.

• quote:

Orijinalden alıntı: aalpan

Ben yaptığımı anlatayım:

Boyacıya gittim, bir tane kağıt bant aldım, 2 tane ince zımpara aldım, bir de orijinal boyasından aldım (sprey olarak kutuda hazırladı boyacı sağ olsun).

Boyacının tavsiyesine uyak boyayacağım bölgeyi zımparaladım, bir miktarda dışından zımparaladım. Boyayacağım alanın etrafını kağıt bantla maskeledim. Yalnız bu noktada tavsiyem etrafını gazete kağıdıyla kaplarsanız iyi olur, neden?

Boyayı yakından sıktığınızda kat kat oluyor ve damlama yapıyor, boyanın ince bir tabaka şeklinde yüzeyi kapatması için 20cm uzaktan sıkmak lazım, bizzat tecrübe ettim Boyayı uzaktan sıkınca da (nasıl bir boyaysa) havada uçuşan tozları bile yapışıp kalıyor, bunun önüne geçmek için etrafını gazete kağıdıyla kapatmanızı tavsiye ederim.

Sonra da sprey kutusunu iyice çalkalayın ve dediğim gibi 20cm uzaktan sıkın. 1 saat sonra maskeyi söktüğünüzde sonuç ortaya çıkar. Belirtmekte fayda var, aracım beyaz renk... Tampon plastiği siyah renk olduğundan yeni renk nispeten daha koyu oldu. Bir kat daha sürdüm ancak boyanın kemik gibi olması için 1 gün yeterli değil anladığım kadarıyla, tekrar zımpara yapamadım, boya bant gibi sökülüyor diye. Zaten amaç amatörce bu sorunu çözebilmek.

Amatörce işe girişip daha kötü sonuçla çıkmak var bir de değil mi :)

Ben en iyisi hiç bulaşmayayım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Eyvallah hocam teşekkürler... Ustaya gitmeden kafamdaki soru işaretleri gitmeyecek gibi.

Alıntıları Göster
    Hiç bir şey yapma, bırak kalsın öyle. Rötuş boyan varsa çizikleri boya devam et. Tamponun amacı zaten budur. Benim tamponumun sol köşesi de benzer durumda. Rötuş boyası ile boyadım durur öyle.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.