Şimdi Ara

SSD Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.352
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yurtdışından gelen arkadaşıma 120 gblik OCZ marka bir ssd aldırdım.

DÜn büyük bir hevesle sistemdeki diğer bütün diskleri çıkardım. Sadece SSD'yi taktım. Asus p5q deluxe anakartım var. Anakartın biosundan AHCI modu seçtim, bios diski gördü.

Sonra win 7 kurdum, gerekli güncellemeleri yaptım. Bütün programları kurdum, oyun kurdum, hatta oynadım.

Sonra diğer diskleri de teker teker taktım, hepsini işletim sistemi gördü. Buraya kadar herşey süper, bilgisayar süper hızlı açılıyor, oyunlar çok iyi...

Takmadığım 2 adet diskim kalmıştı (bu iki diski düne kadar raid0 olarak kullanıyordum, işletim sistemi kurulu idi). Bu iki diskten birisini taktım. Amacım bu diski de formatlayıp yedek olarak kullanmaktı.

Sonra ne olduysa oldu. Bilgisayar açılmadı. Biosa girince bir de baktım ki bizim vertex biosta hiç görünmüyor. Diğer diskler görünüyor olmasına rağmen vertex ortada yok.

Bağlantılarını değiştirdim, başka sata soketi taktım, diğer disklerin hepsini çıkardım vs vs. Ama vertex kayboldu. Bir daha bilgisayarı açamadım.

Acaba sorun ne olabilir? SSD diski takınca içindeki led lamba yanıyor. Yani elektrik gidiyor, kablolarda da sorun yok. Değişik sata girişlerini vs denedim, hiçbirinden sonuç alamadım. Süper çalışan disk birden biosta kayboldu ve aleti çalıştıramadım...

Gece 12ye kadar uğraştım ama çözüm bulamadım... Acaba disk bozulmuş olabilir mi? Gerçi diski düşürmedim, diske darbe vs gelmedi, hiçbir temas olmadı. Durduk yere diskin bozulmasına bir anlam veremiyorum...

• Kolayı var ya bir arkadaşa gidin yada internet kafeye ssdyi orda takın bozulmuş mu bozulmamış mı anlayın.Ondan sonra izliyeceğiniz yola karar verin.
  • Bios'u sıfırlamayı da denediniz mi (Cmos Reset)?
  • SSD diskleri laptoplara bağlamak nasıl oluyor? Deneyebileceğim bir arkadaşım vs yok ama laptopa bağlayıp deneyebilirim...
  • Cihazda Sata disk varsa bildiğiniz gibi takabilirsiniz, güç ve sata yuvaları standarttır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hedevilcate

Bios'u sıfırlamayı da denediniz mi (Cmos Reset)?

Biosu sıfırlamayı denemedim ancak optimum ayarlar mı ne öyle birşey var, onu yükledim. Yine olmadı.

Normalde bilgisayarı oc li kullanıyorum, biostan OC profilini kaydedip sonra da optimum ayarları yükledim. Ama değişen birşey olmadı.

Cmos reset yapınca OC profili de gider değil mi?

En kötü ihtimall OC profilini bir yere not alıp sonra da cmosu resetlemeyi denerim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: hedevilcate

Cihazda Sata disk varsa bildiğiniz gibi takabilirsiniz, güç ve sata yuvaları standarttır.

Leptaota sata disk var ama hepsi vidalı, sata girişlerine ulaşmak için komple sökmek lazım sanırım...
  • Hdd'nin olduğu kısımda sadece Hdd kapağını açmaya yarayan vidalar vardır. Bazı modellerde deliklerin yanında küçük simgeler de bulunur. Kasayı dağıtmayın sakın. Bulamazsanız cihazın marka ve modelini yazın olmazsa.
  • Hocam laptop Lonovo t500 model. Kasanın altı komple tek parça gibi, yani hdd olan kısımda ayrı bir kapak göremedim...
  • Kasanın yanına bakın bir de.

SSD Sorunu

Çakıldık kaldık Hdd'yi sökeceğiz diye, ilk olarak Cmos Reset yaptıktan sonra deneyip, sonuç alamayınca bu yöntemi denemek daha mantıklı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Process64 -- 28 Temmuz 2011; 11:19:37 >
  • Tamam hocam, akşam gidince Cmos reset yaparım. Umarım bir faydası olur. Herşey mükemmel şekilde giderken birden ssd nin görünmemesi bana bir garip geldi. Umarım ssd arızalanmamıştır.

Laptopta kasanın yanında bir ççıkıntı var ama içinde hdd var mı bilmiyorum, cmostan bir netice çıkmazsa onu da denerim...

Internette gördüğüme göre bazıları benzer sorun yaşamışlar, biosa 3rd party bios yüklemişler. Öyle bir bios bulabilirsem belki benim de biosu flash lamam gerekebilir...
  • Bugün diski işyerime getirdim. Buradaik IT departmanında başka bir bilgisayarda denedik. USB aparatı ile laptop bilgisayara taktık. Laptop diski algıladı ama diski çalıştırmadı ya da okumadı. Sadece bilinmeyen disk filan diye birşeyler yazdı. Sanırım disk arızalı...
  • Diski başka bir bilgisayarda doğrudan Sata2 portuna takıp denemeden kesin karar vermeyin bence.
  • Bu ocz problemi mi yoksa daha çok ocz tercih edildiği için mi ocz problemiymiş gibi geliyor. Bu aynı problemi kaçıncı okuyuşum forumda bilmiyorum. Genel olarak diğer ssd lerde de varmı böyle bir problem Corsair Force GT düşünüyorum ama bu problemler yüzünden çekiniyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: airea

Bugün diski işyerime getirdim. Buradaik IT departmanında başka bir bilgisayarda denedik. USB aparatı ile laptop bilgisayara taktık. Laptop diski algıladı ama diski çalıştırmadı ya da okumadı. Sadece bilinmeyen disk filan diye birşeyler yazdı. Sanırım disk arızalı...

makina diski görüp de bilinmeyen disk diyorsa anakart biosuna update gerekebilir o laptop da. kesin bundan demiyorum ama göz önünden bulundurmak gerekir.

ayrıca windows, ssd sürücüsünde sorun olabilir yada yüklü olmayabilir windows update gerekebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 30 Temmuz 2011; 3:13:56 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.