Şimdi Ara

Son Zamlardan Sonra Lpg mi Dizel mi? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
2.681
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu saatten sonra artık buna binmek lazım bence

Son Zamlardan Sonra Lpg mi Dizel mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: captain_turkiye

bu saatten sonra artık buna binmek lazım bence

• quote:

Gözlüklerim yok ta modelini seçemedim şimdi.

Kaç beygirdir acaba?

Haluk

• quote:

Aman hocam devleti uyandırmayın ! Sonra ottan da % 60 ötv almaya kalkarlar.

• diesel daha ekonomik. Diesel yakıtın fiyatı LPG'nin yaklaşık 2 katı olmadıkça diesel daha ekonomik olmaya devam edecek.
  • daha dün 2 liradan lpg aldım 45 litr 90 liraya doldu bununla ş.içi 480 ş.dışı 520 km yol yapıyorum. yani ş.içi 190 krş benzinle 210 krş uzun yolda 160 krş yakıyorum gayet memnunum.
  • ...........................................................

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 11 Mart 2011; 14:46:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

daha dün 2 liradan lpg aldım 45 litr 90 liraya doldu bununla ş.içi 480 ş.dışı 520 km yol yapıyorum. yani ş.içi 190 krş benzinle 210 krş uzun yolda 160 krş yakıyorum gayet memnunum.

İşte buyurun. Arkadaş hesabı yapmış. 45 litre ile şehir dışında 520 km yol yaptım diyor. Aslında makul hızlar içinde giderse bence 600 km filan yapması gerekirdi. Fakat 45 litre diesel ile makul hızlar içinde 900 km'den fazla yol gidebilirsiniz.

Bu duruma göre diesel yakıt LPG'ye göre daha uzun zaman ekonomik olmayı sürdürecek.

45 lt lpg 90 TL
    45 lt mazot 165 TL

90 TL / 500 KM = 18 kuruş
    165 TL / 900 KM = 18.3 kuruş

LPG DAHA HESAPLI :)

• quote:

daha dün 2 liradan lpg aldım 45 litr 90 liraya doldu bununla ş.içi 480 ş.dışı 520 km yol yapıyorum. yani ş.içi 190 krş benzinle 210 krş uzun yolda 160 krş yakıyorum gayet memnunum.

Aynen dediğim gibi. Diesel yakıtın litresi LPG'nin iki katı olmadıkça her zaman ekonomik olmaya devam edecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: baweraltunkanat

evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum dizel mi daha mantıklı yoksa lpg mi ? iki aracında aynı güçte olduğunu varsayarsak?

dizel aracı daha kolay satabilirsiniz, az kmli benzinlileri bulma sansınız dusuk km li dizel bulmaktan fazla, lpg takınca dizelden farkı kalmaz, yuksek dızel bakım masraflarından da kurtarırısınız

ama tabii karar verirken hangı araclar ıcın dusundugunuz, kapalıotopark kullanma sıklıgınız vb de onemli....
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kız Babası

quote:

Orijinalden alıntı: baweraltunkanat

evet arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum dizel mi daha mantıklı yoksa lpg mi ? iki aracında aynı güçte olduğunu varsayarsak?

dizel aracı daha kolay satabilirsiniz, az kmli benzinlileri bulma sansınız dusuk km li dizel bulmaktan fazla, lpg takınca dizelden farkı kalmaz, yuksek dızel bakım masraflarından da kurtarırısınız

ama tabii karar verirken hangı araclar ıcın dusundugunuz, kapalıotopark kullanma sıklıgınız vb de onemli....

Ve sonra da buraya LPG'li aracım benzinlide çalışmıyor diye konu açarsınız. Arabamın çekişi düştü. Acaba LPG'den midir. Benzinden midir. vs. vs. vs.

Belki haluk 23 arkadaş hesabı doğru yapmış olabilir. belki ben yanıldım. Zaten mesajımı silmiştim ama haluk 23 arkadaş yakalamış silmeden. Fakat LPG'li arac kullanacağınıza alın diesel bir araç. Keyfinize bakın. Keyfinize bakın diyorum. Çünkü dieseller artık eskisi gibi korkulacak arabalar değil.

Benim arabam diesel. Hafta da 20 km yol ancak yapıyorum. Hafta sonu gezmeleri dahil, ayda 300 km yi bulmuyor. istediğim otoparka da girebiliyorum. Bu kadar az kullanmama rağmen diesel araba aldım. Binerken kafam rahat. İnerken kafam rahat.

• Ankara gibi Lpg fiyatlarının uygun olduğu yerlerde lpg ile dizel kafa kafaya ama diğer kentlerde nispeten lpg fiyatları daha yüksek bu yüzden dizel daha avantajlı ama genel anlamda ikiside kafa kafaya tercih meselesi
  • quote:

Orijinalden alıntı: HuKe

quote:

Orijinalden alıntı: Akhilleus

Kullanım şekline ve arabasına göre değişir

hocam klosla gayet mutlu görünüyordunuz, ne oldu
    satıp hangi model passat aldınız

Kalosla mutluydum 2000 model passat aldım daha mutlu oldum

• Bu hesaba yaklaşık 10k km de 100 tl civarı dizel masrafını da ekleyince LPG daha karlı oluyor.

Ek olarak benzinli araçta turbo olursa LPG tadından yenmez. Turboya alışan kolay kolay vazgeçemez.

quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

Orijinalden alıntı: dkerem2

İşte buyurun. Arkadaş hesabı yapmış. 45 litre ile şehir dışında 520 km yol yaptım diyor. Aslında makul hızlar içinde giderse bence 600 km filan yapması gerekirdi. Fakat 45 litre diesel ile makul hızlar içinde 900 km'den fazla yol gidebilirsiniz.

Bu duruma göre diesel yakıt LPG'ye göre daha uzun zaman ekonomik olmayı sürdürecek.

45 lt lpg 90 TL
    45 lt mazot 165 TL

90 TL / 500 KM = 18 kuruş
    165 TL / 900 KM = 18.3 kuruş

LPG DAHA HESAPLI :)

• lpg nin fiyatı mazotun yarısından fazla oldukça dizel ekonomik olmaya devam edecek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tuncay altuntoprak -- 11 Mart 2011; 17:24:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Arabanın tepesine yelken takıp rüzgar gücüyüle kullanıcaz yakında

onada yelken vergisi koyarlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hakan5434 -- 11 Mart 2011; 17:20:30 >
  • dizel araba lpgliden daha ekonomik buna bişey diyen yok ama bu sadece km bazında. 0 c sınıfı bir araba düşünelim 1.6 motor olsun

benzinli 40 bin benzin/lpgli 42bin lira diyelim...
    dizel 45 bin lira diyelim...

2 aracıda 100 bin km kullanacağımız düşünelim.
    lpg ve dizel fiyatını sabit kabul edelim

lpg:2.30
    mazot: 3.65 olsun...

lpgli araç 100 kmde ş.içi 10 litre yaksın
    mazotlu araç 6 litre yaksın

lpgli :2.30 . 10=230 yaksın+ 20 krşta benzin diyelim 250 olsun. 100 bin kmde 25 000 tl öder
    dizel:3.65 . 6=220 krş yaksın 22000tl öder

her iki araçta 10 bin kmde bir bakıma girsin

benzinli ortalama 350 öder
    dizel :450 öder(bu 100 liralık farkı attım kafadan)

bu durumda kafa kafaya görünüyor ancak!!

dizel aracın garanti kapsamından sonraki olası arızalarıda dahil edilirseki dizel aracın arızaları çok pahalıdır bu durumda lpgli hayli hayli daha ekonomik olur işte hesap ortada karar sizin...

• Lpg ile uğraşmaktansa... Diesel diyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuncay altuntoprak
    lpg nin fiyatı mazotun yarısından fazla oldukça dizel ekonomik olmaya devam edecek.

Bendede dizel ancak 150.000 km ye kadar 150 binden sonra pompa enjektor ve turbo üçlüsünden korkmak lazım. Tek tek de gelirlerse yamultur hepsi birden gelirse adamı yıkar hele bide enjektor arıza yapıp işeme yaparsa pistonu deler iste o zaman japonyadaki deprem etkisi yapar adamda
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.