Şimdi Ara

Son Fırsat !!! 1 Kavanoz Çam Balı alana 1 Kavanoz Hediye. (Stoklarla Sınırlı) (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
340
Cevap
16
Favori
19.121
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3 kiloda ben aldım çiçek balı gelsin bir 3 kiloda ondan alayım
  • Babam 25 yıllık arıcı ben kendimi bildim bileli bu işdeyiz.
    Benim düşünceme göre 20 tlye şekersiz bal satmak (parakende) imkansız.
    Bizim 100 kovan arımız ortalama bir yılda bizim alacağımız bal mevsim iyi geçerse 1 ton ile 1.5 ton arası değişir.(son 5 yılda 2 yıl hiç bal alamadık) bu balı 20 tl den satsak elimize 20 000 tl 25 000 tl arası para geçer.Buda dışardan bakan biri için güzel bir meblağ der.Amma velakin durum böyle değildir.
    Örnek verecek olursak
    Biz bu yıl nakliyata 4 bin tl para harcadık.Bunun sebebi türkiyedeki arıların ırkının bozuk olması bununda sebebi 70-80 ve 90 lı yıllarda taşımalı arıcılık yapılması.(bunuda bir örnekle açıklayayım.50 li yıllara kadar türkiyede arı taşımacılığı yapılmıyordu yani malatyada yaşayan arı en az 2000 yıldır malatyadaydı ve malatyanın iklimi bu arının genlerine işlemişti ama 50 lerden sonra herkes arısını sağa sola götürmeye başladı türkiyede has arı ırkı kayboldu (anzer balının ünlü olmasının sebebi anzer yaylasına dışardan arı sokulması ve çıkarımasının yasak olmasıdır)
    Yani biz malatyada arıcılık yapan biri olarak kış aylarında arılarımızı adana-mersin taraflarına son baharda bal zamanı ise sivas tarafına götürmekdeyiz.Buda bize yaklaşık 4000 lira masraf olmaktadır.
    Bir diğer gider ise arının şeker masrafıdır.Balın şekersiz olması o arıya hiç şeker verilmedi anlamına gelmez.(tarım bakalığı ilk baharda arı başı 10 kg şeker verilmesini tavsiye etmektedir)Yani balı gerçekten şekersiz olan bir arıcı bile yılda 1 tona yakın şeker verir.O balıda vermese balı organık bal sınıfına girer.
    Ama asıl sıkıntı arıya balı arının bal ürettiği zamanda verilmesi (haziran-temmuz-ağustos) balın tamamen şekerli olmasını sağlar .
    Bir arı yılda 4 000 lira nakliyeye en az 3000 lira şekere verir.Bunun yanında arı mumu-ana arı-arı malzemeleri ( kovan-çıta-maske-körük)gibi bir sürü masrafı vardır.Yani yılda arıdan 25 000 lira kazanan bir arıcı ortalama 10 000 lira masraf yapar.
    Ama çoğu arıcı arıya bakım yapmaz fazla naklıyat masrafı yoktur bütün yıl arıya şekeri basar örnek bal zamanı arıya 5 ton şeker verse arı kafadan 5 ton bal yapar.Bu arkadaşlarda böyle kazanır.Ben bu arkadasında bu şekilde bal ürettiğini düşünüyorum yoksa 20 tl şekersiz bal satmak imkansınzdır ben kendi adıma yaptığım balı 20 tl asla satmam satan arıcıda yoktur.Ama dediğim gibi şekerin tonu 3 bin lira falan (ki şekerli bal yapan kişiler çok daha ucuza alırlar)
    Son kez size söyleyeceğim şu türkiye sınırları içinde 20 tl temiz bal satılmaz 1 kilo temiz balın hakkı ALLAH için 30 tl dir.
    not:Ortalama bi vatandaş balın şekerli olup olmadığını anlayamaz o yüzden alan arkadaşlar tadı güzel falan demişler aslında onlarda balın şekerli olduğunu anlayamazlar.

• Söylediklerinize katılıyorum. Ancak atladığınız bir konu var. Sattığımız bal çam balı ve çam balı bölgemizde üretimi yüksek olan bir bal türü. Çam balı üretiminin %90 ı Muğla yöresindedir. Çam balı rekoltesi yüksek olduğundan üretimimiz de yüksek. Bu nedenle bahsettiğiniz gibi şeker takviyesi yapmıyoruz. Ayrıca yine bölgemiz ormanlarında bulunan ve bu dönemdeki yağışlara bağlı olarak çıkan Püren bitkisinin balı da Kasım 15 civarında sağım yapılıyor. Üretim miktarına bağlı olarak fiyatlarımız belirliyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sicakfirsatci -- 15 Ekim 2014; 14:44:49 >

Bu kullanıcının dükkanına eklenen son 10 ürün

• Yinede kimsenin 20 tlye parakende şekersiz bal sataçağını düşünmüyorum Allah yukarda bu yıl 1 ton şekersiz balı ihtiyaçtan 15 liraya toptan sattık halen acısı içimdedir.Şuanda kalan 250-300 kilo balı 30 tlden satıyoruz yani demem o ki 20 tl ye parakende temiz bal satmak aklın alacağı bir iş değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: farukarıkan

Yinede kimsenin 20 tlye parakende şekersiz bal sataçağını düşünmüyorum Allah yukarda bu yıl 1 ton şekersiz balı ihtiyaçtan 15 liraya toptan sattık halen acısı içimdedir.Şuanda kalan 250-300 kilo balı 30 tlden satıyoruz yani demem o ki 20 tl ye parakende temiz bal satmak aklın alacağı bir iş değildir.

Sıcakfırsatlarda aklınızın almayacağı fiyatlara hergün neler satılıyor. Arkadaşın balında sorun olsa sıcakfırsatlar ahalisi arkadaşı bin pişman ederdi. Mal satmaya çalıştığına pişman olup, tövbe eden o kadar kişi gördüm ki.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • vs-fb kullanıcısına yanıt
    Ben balı alan arkadaşların balın tadı iyiymiş gibi numara yaptığını söylemiyorum balın şekerli olması insan sağlığı açısından öldürücü bir sonucu yoktur.Yani evde hepimiz şeker kullanıyoruz şekerli balında bunlardan farkı yoktur ama benim balım şeker oranı yüksek olsun benim için sorun olmaz diyorsanız siz bilirsiniz.
  • quote:

Ben balı alan arkadaşların balın tadı iyiymiş gibi numara yaptığını söylemiyorum balın şekerli olması insan sağlığı açısından öldürücü bir sonucu yoktur.Yani evde hepimiz şeker kullanıyoruz şekerli balında bunlardan farkı yoktur ama benim balım şeker oranı yüksek olsun benim için sorun olmaz diyorsanız siz bilirsiniz.

Bende bu bal dediğiniz gibi şekerli ve kalitesiz bir bal olsaydı ikinci yıl bu arkadaş burada mal satamazdı diyorum. Emin olun bal konularında en az sizin kadar bilgili bir çok kişi var forumda. Darmaduman ederlerdi bu konuyu.Hâlâ aynı şeyde ısrar ediyorsanız siz bilirsiniz.

• sicakfirsatci kullanıcısına yanıt
    hocam şeker gerçekten hiç yokmu balınızda..?
  • righteous@ kullanıcısına yanıt
    Şeker arının bal bulamadığı dönemlerde kolonide kayıp yaşanmaması için destek amaçlı verilir. Çam Balı geçen ay sağım yapıldı ve bölgemizde Çam Balı üretimi bol olduğundan arıya destek verme ihtiyacı olmuyor. Şeker ile besleme yapıyoruz ama bu sağım yapılmayan zamanda arının kışlık bakımında oluyor. Şu anda arı araziden yeteri kadar bal buluyor ve ay sonuna doğru inşallah yine bölgemize has ve geçen yıl da sattığımız ve çok beğenilen PÜREN ÇİÇEĞİ balı hasadı yapacağız. Bu konuda kesinlikle endişeniz olmasın.

• quote:

Orijinalden alıntı: sicakfirsatci

Şeker arının bal bulamadığı dönemlerde kolonide kayıp yaşanmaması için destek amaçlı verilir. Çam Balı geçen ay sağım yapıldı ve bölgemizde Çam Balı üretimi bol olduğundan arıya destek verme ihtiyacı olmuyor. Şeker ile besleme yapıyoruz ama bu sağım yapılmayan zamanda arının kışlık bakımında oluyor. Şu anda arı araziden yeteri kadar bal buluyor ve ay sonuna doğru inşallah yine bölgemize has ve geçen yıl da sattığımız ve çok beğenilen PÜREN ÇİÇEĞİ balı hasadı yapacağız. Bu konuda kesinlikle endişeniz olmasın.

ok hocam 1 kilo deneme amaçlı sipariş vereceğim o halde bende
    bu arada teneke geldimi..yoksa kavanozlamı yolluyorsunuz halen genelde sızıntı oluyor da kavanozlar da gelirken..

• righteous@ kullanıcısına yanıt
    Cam kavanoz ile gönderiyoruz. En sağlıklı olanı cam kavanoz. Gönderim konusunda artık sıkıntımız yok. Kesinlikle kırılma, sızma vb. sorun olmayacaktır. Teşekkürler.

• quote:

Babam 25 yıllık arıcı ben kendimi bildim bileli bu işdeyiz.
    Bizim 100 kovan arımız ortalama bir yılda bizim alacağımız bal mevsim iyi geçerse 1 ton ile 1.5 ton arası değişir.(son 5 yılda 2 yıl hiç bal alamadık) bu balı 20 tl den satsak elimize 20 000 tl 25 000 tl arası para geçer.Buda dışardan bakan biri için güzel bir meblağ der.Amma velakin durum böyle değildir.
    Örnek verecek olursak
    Biz bu yıl nakliyata 4 bin tl para harcadık.Bunun sebebi türkiyedeki arıların ırkının bozuk olması bununda sebebi 70-80 ve 90 lı yıllarda taşımalı arıcılık yapılması.(bunuda bir örnekle açıklayayım.50 li yıllara kadar türkiyede arı taşımacılığı yapılmıyordu yani malatyada yaşayan arı en az 2000 yıldır malatyadaydı ve malatyanın iklimi bu arının genlerine işlemişti ama 50 lerden sonra herkes arısını sağa sola götürmeye başladı türkiyede has arı ırkı kayboldu (anzer balının ünlü olmasının sebebi anzer yaylasına dışardan arı sokulması ve çıkarımasının yasak olmasıdır)
    Yani biz malatyada arıcılık yapan biri olarak kış aylarında arılarımızı adana-mersin taraflarına son baharda bal zamanı ise sivas tarafına götürmekdeyiz.Buda bize yaklaşık 4000 lira masraf olmaktadır.
    Bir diğer gider ise arının şeker masrafıdır.Balın şekersiz olması o arıya hiç şeker verilmedi anlamına gelmez.(tarım bakalığı ilk baharda arı başı 10 kg şeker verilmesini tavsiye etmektedir)Yani balı gerçekten şekersiz olan bir arıcı bile yılda 1 tona yakın şeker verir.O balıda vermese balı organık bal sınıfına girer.
    Ama asıl sıkıntı arıya balı arının bal ürettiği zamanda verilmesi (haziran-temmuz-ağustos) balın tamamen şekerli olmasını sağlar .
    Bir arı yılda 4 000 lira nakliyeye en az 3000 lira şekere verir.Bunun yanında arı mumu-ana arı-arı malzemeleri ( kovan-çıta-maske-körük)gibi bir sürü masrafı vardır.Yani yılda arıdan 25 000 lira kazanan bir arıcı ortalama 10 000 lira masraf yapar.
    Ama çoğu arıcı arıya bakım yapmaz fazla naklıyat masrafı yoktur bütün yıl arıya şekeri basar örnek bal zamanı arıya 5 ton şeker verse arı kafadan 5 ton bal yapar.Bu arkadaşlarda böyle kazanır.Ben bu arkadasında bu şekilde bal ürettiğini düşünüyorum yoksa 20 tl şekersiz bal satmak imkansınzdır ben kendi adıma yaptığım balı 20 tl asla satmam satan arıcıda yoktur.Ama dediğim gibi şekerin tonu 3 bin lira falan (ki şekerli bal yapan kişiler çok daha ucuza alırlar)
    Son kez size söyleyeceğim şu türkiye sınırları içinde 20 tl temiz bal satılmaz 1 kilo temiz balın hakkı ALLAH için 30 tl dir.
    not:Ortalama bi vatandaş balın şekerli olup olmadığını anlayamaz o yüzden alan arkadaşlar tadı güzel falan demişler aslında onlarda balın şekerli olduğunu anlayamazlar.

Herşey iyi hoşta atladığınız bir durum var. Kovanlar taşınıyor diyorsunuz ya hani nakliye masrafı vs. 4.000 TL masraf yapıyoruz diyorsunuz yaaa. Bende size diyorumki gittiğiniz yerdeki çiftçi dölleme için bahçesine koyduğunuz kovan başına size para ödüyor. Burdaki insanları saf yerine koymayınız ben bu işleri çok iyi bilirim. Ayrıca bal üretim işi çoğunlukla ek iştir yani extra bi gelirdir o yüzden TOPTAN 15-16 TL ye bu yıl bal satıldığını perakende ise pek çok kişinin 20- 30 TL arasında çevresine bal sattığını biliyorum.

Arkadaşın sattığı bal çiçek balı değil ÇAM balı. Arkadaşın dediği gibi üretim tekniği ve tipi farklı ayrıca üretim bu yıl çok olduğu için (ekincik bölgesinde) bu fiyat gayet normal.

Son olarak bir ürünün ortalama fiyatı denen birşey vardır ekonomide. Ürünün bi kısmını 40 TL ye bir kısmını 30TL ye bir kısmını 20 TL ye satarsınız. Baktınız elinizde kalan son ürünleride zararına bile olsa 10,15 TL ye verir nakide çevirirsiniz bilginize.

BAL hakiki bal kesinlikle tadıda kıvamıda çok güzel gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

• benim ballarda geldi her hangi bir akma dökülme yaşanmamış direk onayını verdim arkadaşın püreni bekliyoruz bi 3 kiloda ondan alabilirim
  • Ben de siparis veriyim bakalim denemelik. Cicek balini seviyorum ama bu bali da denemek isterim. N11 in alt limitsiz ceki filan yoktur heralde 20 liraya yarayan

• Çiçek Balı inşallah 10-15 gün sonra sağım yapılacak. Bilgilendirme yapacağım mutlaka.

• quote:

Orijinalden alıntı: fiat2001brava

quote:

Babam 25 yıllık arıcı ben kendimi bildim bileli bu işdeyiz.
    Örnek verecek olursak

Herşey iyi hoşta atladığınız bir durum var. Kovanlar taşınıyor diyorsunuz ya hani nakliye masrafı vs. 4.000 TL masraf yapıyoruz diyorsunuz yaaa. Bende size diyorumki gittiğiniz yerdeki çiftçi dölleme için bahçesine koyduğunuz kovan başına size para ödüyor. Burdaki insanları saf yerine koymayınız ben bu işleri çok iyi bilirim. Ayrıca bal üretim işi çoğunlukla ek iştir yani extra bi gelirdir o yüzden TOPTAN 15-16 TL ye bu yıl bal satıldığını perakende ise pek çok kişinin 20- 30 TL arasında çevresine bal sattığını biliyorum.

Arkadaşın sattığı bal çiçek balı değil ÇAM balı. Arkadaşın dediği gibi üretim tekniği ve tipi farklı ayrıca üretim bu yıl çok olduğu için (ekincik bölgesinde) bu fiyat gayet normal.

Son olarak bir ürünün ortalama fiyatı denen birşey vardır ekonomide. Ürünün bi kısmını 40 TL ye bir kısmını 30TL ye bir kısmını 20 TL ye satarsınız. Baktınız elinizde kalan son ürünleride zararına bile olsa 10,15 TL ye verir nakide çevirirsiniz bilginize.

BAL hakiki bal kesinlikle tadıda kıvamıda çok güzel gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

son 15 yıldır adana ceyhan bölgesine arı indiririz sizin dediğiniz gibi çiftçinin kovan başı para ödemesini ilk defa duyuyorum abd - kanada - hollanda gibi yerlerde söylediğiniz uygulama var ama burda söylediğiniz şeyin olma ihtimali yok.
    arıcılıgın ek iş olarak yapıldığı doğrudur.ama bunu yapan kişilerin en fazla 25-30 kovan arısı olur +100 kovan arıya ek iş olarak bakamassın
    bu şekilde yapan kişiler kışın arıyı köyüne indirir fazla gidip gelmez arının yanına o adam için arının ölmemesi yeterlidir.ilkbaharda ufaktan arıya şeker verip arının mevcutunu yükseltir bal zamanıda yaz döneminde sürekli arıya şeker yedirir biz bunlara süzmeci deriz bu adamların çogunlukla arılarının ırkı kötü olur bu ırkın özelliğide sürekli yavru basması bu arıdan bir sonrakı yıl verim alamassın o yüzden bal zamanı bal alırken arıya bal bırakmazlar yarım kilo 1 kilo tüm çıtaları alıp süzerler.

•  
    [link]http://www.n11.com/ekincik-suzme-cam-bali-ureticiden-1kg-ucretsiz-kargo-P32068921[/link]
  • quote:

Orijinalden alıntı: bariscevik

[link]http://www.n11.com/ekincik-suzme-cam-bali-ureticiden-1kg-ucretsiz-kargo-P32068921[/link]

İlan linkinizde hata var, isterseniz düzeltin.
  • sicakfirsatci kullanıcısına yanıt
    Fiyatı ne olacak acaba
  • ______________________________

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.