Şimdi Ara

Sizce Bu Olay ın Hakkı nedir??? YORUM!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamun aleyküm arkadaşlar size başima gelen bir olayi özetleyeceğim. buna dair yorum yapmanizi rica ediyorum.

Bir arkadaşım vardı. kardeş gibiydik 24 saat beraberdik dersem yeridir. ileriye dair planlar bile kuruyorduk. birbirimize güvencimiz tam ve sonsuzdu. gün içinde imkanlar dahilinde vakiti hep beraber geçirirdik. bigün bi mağaza acilişi için uygun fiyatlari görüp tel almak istedim. kendisine söyledim kendiside işinin olmadiğini seve seve gelecegini hemde kulaklar 1 er tl ymiş bi kaçtanede ben alırım diye söylendi. erken gitmek lazımdıkı ilk sıralarda yer kapalim...o yüzden akrabamdan emanet araba istedim 93 model opel corsa saolsun veririm dedi

sabah 5 calar saatim caldi bende iptal ettim uykusuzluktan başim dönüyodu . derken yarim saat sonra arkadaş beni arayip(veya msj ) hazırım seni bekliyorum demezmi.. bende benim için kalkmiş diyerekten zor bela kalkip hemen gittim. arka mahalleden araci alip yola cıktık.

neyse giderken bi viraj dönerken araba hafif arkadan sarrsıldı lastik kaydi gibi .hiz yawas 20 -30 idi. arkadaş başladi tabi acemi acemi diye gülmeye . sağ salım yetiştik.

bi kaç şeye baktik ben telden vazgeçtim o kulaklik aldi dönücez. arabanin arkasina başka araba katılmış. arkadaş cıkartabilirmisin la sen diyince. bende al acemi acemi diye kafamin etini şişirdin diyerek anahtari attim al sür dedim.. neysem cıkardı arabayi başladi sürmeye..

sağ köşeden yola cıkarak vites 1
    ortaya geçerken vites 2 gaza hafif yüklenip..gülme eglenmece bi yandan
    vites 3 tam sol şeride geçerken direksiyonu toparlayamayip ortadaki refuje cıkıp agaca vurmuş.

ben anında şoka girmişim ayaklar kaportada sıkışmış alnım arabanin göğüs tarafina degiyor alnımca yarık oluşuyor 10 dikişlik. diz kapagim catlak hastanede vs tedavi ki şükür diğer arkadaşta bir sıkıntı yok ufak tefek bişeyler..

ayak alcili 2 ay yatip yawas yawas toparlanmma 3-4 aya kendimi toparliyorum. Araba emanet alindiği için mecbur tahsil edilecek.araba pert oluyor yapilsa ücreti kendi değerini aşiyor mecbur ücretini ödeyeceğiz

ben arkadaşa benim için geldiğinden, kendi kazayi yaptiği için sorumlulugun 3/1 ini kendisine 3/2 sini kendime hak görüyorum. 7.500 tl verdiğimiz araba değerinin 2.500 tl sini kendisinin ödemesini rica ettim. kendisi ise bababasinin onun için gittin bizi ilgilendirmez diyerek para vermek istemediğini duydum. en son kendisiyle görüştügümde sen öde ben sana calişinca veririm demişti. ( kpss hazirlaniyodu ) şimdi yeni işe başlicak atanma veya normal bir iş. ve vermeyi düşünmediğini duydum bazi arkadaşlardan. kendisine hak düşmediğine inaniyormuş..

sizden ricam sadece hak nedir kime ne düşer yorum yapmaniz. ki ona göre hareket edeyim. ben kendi iş yerimden 3 ay uzak kalip berberim kayip yaşadim. gerekse maddi manevi saglik. ve sadece arabanin ücreti 7.500 tl masrafini göz önüne alip onu paylaşmak istedim. yorum atacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By_Deived -- 25 Ağustos 2014; 1:11:07 >

• Geçmiş olsun kardeş dost kazığı fena koyar.Mevzuya gelince adamsa verir vermezse dava aç az önce abime sordum (avukat kendisi) para vermek zorunda hatta senden fazla vermesi gerekir biraz araştır.Bence bir avukata falan git.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Emanet arabayı niye başkasına veriyorsun ki kardeşim. Geçmiş olsun. Bu devirde arkadaşlık yalan..
  • Uykum var okuyamadim biri özet gecsin

• Fena madik atmış, kardeşlik falan yalan bu devirde

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke o istemeden vermeseydin be kardeşim. Normal şartlarda vermesi lazım sonuç olarak kazayı o yaptı. Adam olan biri yarısını hatta çoğunu vermek ister, sonuçta kazayı o yapıyor ama vermezse de sitem etmekten başka çaren yok gibi.
  • Hocam geçmiş olsun aynı durum babamla amcam arasında oldu ama bizde kasko vardı kaskodan halletti hasarı şöyle bi bakınca kazayı arkadaşınız yapıyor onun para vermesi lazım keşke kendisi zaten arabayı istememiş vermeseydiniz sağlık olsun olacağı varmış olmuş sizde veya arkadaşınızda kalıcı birşey yoktur inşallah
  • durumları uygun ise vermesi lazım.
  • geçmiş olsun

emanet araba alıyorsunuz , arabanın sahibinin haberi olmadan arkadaşınıza veriyorsunuz ki o istememiş kullanmayı

o kazayı siz yapmışsınız , direksiyon ve anahtarlar size emanet çünkü

her ne kadar kazayı siz yapmadıysanız bile bütün sorumluluk sizdedir

hak -hukuk aramayın , arabayı teslim alırken asıl sahibine ben arkadasıma emanet verebilirim diye teslim almadığınıza göre bütün meblağı siz karşılamak durumundasınız

peki bundan sonra yine emanet araba alır mısınız ?
  • Aleykum Selam

Bence arabayi siz emanet aldiginiz icin butun sorumluluk sizde.. hak hukuk olarak dersen bence vermesse vermez siz akilsiz basin ( size emanet edilen arabayi baskasina vermek) cezasini cekeceksiniz. vicdani yonden dersen nerden baskan bi 3/1 vermesi gerekirdi.. Ben olsam ki simdiye kadar arkadaslarla ne zmn yola ciksak artisi eksisi cezasi radari her neyse kimin kullandigi fark etmezsiniz yari yariya yapmisizdir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tsunami155

geçmiş olsun

emanet araba alıyorsunuz , arabanın sahibinin haberi olmadan arkadaşınıza veriyorsunuz ki o istememiş kullanmayı

o kazayı siz yapmışsınız , direksiyon ve anahtarlar size emanet çünkü

her ne kadar kazayı siz yapmadıysanız bile bütün sorumluluk sizdedir

hak -hukuk aramayın , arabayı teslim alırken asıl sahibine ben arkadasıma emanet verebilirim diye teslim almadığınıza göre bütün meblağı siz karşılamak durumundasınız

peki bundan sonra yine emanet araba alır mısınız ?

öncelikle okuyup yorum yapan herkese tşk.. hocam ben bekletmeden emanet aldigim yere 7.500 tl yi ödedim. altın akrabalardan borc alip bozdurarak. kendi aramizda hak hukuk u soruyorum ben kendi düşünceme göre giderin 3 de 1 ini ona hak görüyorum ve bu nedenle istiyorum. kim konuyu acsa ayni düşüncede tabi onlar beni taniyanlar birde ben beni tanımayan burdaki insanlardan yorum almak istedim.. elimde imkanim yoksa yine emanet alirim. ve görüldüğü gibi biz ki yerdeki karıncanın hakkı kalmasin der üzerümize düşeni fazlasiyla yapariz ..

bnym97 ; zaten şofor arkadaş ufak tefek eziklerle 10 günde kendine geldi. benim diz kapagim kırık alnımda 10 dikişle atlattim. şmdi yürümekte zorlanma yok ama ters hareket yapamiyorum ileride düzelcek inş. yüklenme falan yok Allah a şükür kalıcı bi alnımdaki izdir onada şükür..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi By_Deived -- 26 Ağustos 2014; 0:03:45 >

• By_Deived B kullanıcısına yanıt
    Vallah tekrardan geçmiş olsun ama arkadaşın sana kitlemiş parayı eğer ben yapmış olsam babama sonra sana ödeyeceğim deyip ödetirdim hakkıma düşeni.
  • Çok zor bir durum Allah yardımcınız olsun. Anahtarı vermekte hatalı olsanız dahi şahıs ben sürmek istemedim sen verdin diyerek kaçamaz olaydan. Masraf neyse yarı yarıya paylaşılmalıydı bence.

• quote:

Orijinalden alıntı: 1myst

Kimsenin arabasını emanet almam. Kimseye de arabamı emanet vermem. Eğer çok ustelerse sözleşme yapar öyle veririm. Ha buna da razı olacak pek kimse olmadığı için araba kimseye verilmez. Gitsin araba kiralasin.

Konuya gelirsek; keske emanet araba almasaydiniz.

1myst ve tsunami öncelikle yorumlariniz için teşekkür ederim. ben zaten arabayi aldiğim kişinin hakkını ödedim, hatta tabiri caizse fazlasiyla.. sorum şu ben ve kazayi yapan arkadaş arasinda hak hukuk nedir. arabanin sahibi aradan cıktı ortada yok. ben arabayi süren arkadaş hakkında yorum yapmanizi rica ettim. sadece ikimiz arasindaki hak hukuku soruyorum. hakkı biz biliyoruz ki araba sahibininkini ödemişiz

• quote:

Orijinalden alıntı: By_Deived

quote:

Orijinalden alıntı: 1myst

Kimsenin arabasını emanet almam. Kimseye de arabamı emanet vermem. Eğer çok ustelerse sözleşme yapar öyle veririm. Ha buna da razı olacak pek kimse olmadığı için araba kimseye verilmez. Gitsin araba kiralasin.

Konuya gelirsek; keske emanet araba almasaydiniz.

1myst ve tsunami öncelikle yorumlariniz için teşekkür ederim. ben zaten arabayi aldiğim kişinin hakkını ödedim, hatta tabiri caizse fazlasiyla.. sorum şu ben ve kazayi yapan arkadaş arasinda hak hukuk nedir. arabanin sahibi aradan cıktı ortada yok. ben arabayi süren arkadaş hakkında yorum yapmanizi rica ettim. sadece ikimiz arasindaki hak hukuku soruyorum. hakkı biz biliyoruz ki araba sahibininkini ödemişiz

Ankara Batıkent metrosunun açılışı vardı sanırım 96 veya 97 , rahmetli Barış Manço konser veriyordu , bende arkadaşımdan o zamanların modası olan pilot gözlüğünü ödünç olarak aldım ( kendisi para verip almamıştı - bir sorumluluğu da yoktu )

ben o gece düşürdüm mü , çaldırdım mı bilmiyorum ( çaldırdıysam hırsız suçlu fakat ben düşürdüysem ben suçluyum ) velhasıl ben bu durumu kardeşime söyledim ve gözlüğünü istedi , almak zorunda kaldım ki epey bir meblağ tutmuştu

şimdi ben gözlüğü almakla hata etmiştim , gözlükle konsere gitmekle hata etmiştim, sahip çıkamayıp düşürmek / çaldırmakla hata etmiştim, ayrıca o gece yanımda olan herhangi birisi isteseydi ve bende vermiş olaydım bunlar onun başına gelecekti , ben sahibine ben yapmadım yanımda ki yaptı diyebilir miyim ? o sana emanet sen neden bana emanet ettin diyebilir ki emanetin emaneti olmaz ( sahibinin rızası olmadan veremezsiniz )

şimdi gelelim hak -hukuk mevzuuna ; şahsen ben emanet aldığım herhangi birşeyi bir başkasına vermedim ,

herhangi bir arıza veya kaza durumunda tüm sorumluluk size ait olacağı için riske girer misiniz ?

hayat bu emanet aldığım bir arabayı bir başkası yanında iken kaza yaptı diyelim ki (arac kullanmayı bilmiyorum- ehliyet yok -v.s + sizin hikayeniz ) direk sorumluluğu üstlenirim

nedeni ise o arabayı ben bilerek ve isteyerek teslim ettim ve olay ne olursa olsun benim işimi görmekle uğraş veriyordu ( zorla sizin rızanız olmadan aldıysa otomatikman suç işlemiş oluyor )

hak-hukuk'da ben o anahtarı almakla başlıyor ve teslim etmemle birlikte bitiyor , 3 ncü şahıslara emanet edemezsiniz ( sahibinin rızası -haberi yok ise )

avukatlık kısmınıda bilen bir arkadaş cevaplar

eksileyen arkadaşlar herhalde çok ürün aldınız ve emanet ettiniz ki sonuclarına siz katlanmamışsınız :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.