Şimdi Ara

Sixaxis battery değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Aklıma takılmıştıda bu sixaxis i şarj ediyoruz ama ne olacak bu pilin hali diyerekten. detaylıca bakamadım ama forumdada göremedim konuyu .

Biraz araştırdım baktım değiştirmek mümkünmüş.

Şu arkadaş içini açmış ;

http://gizmodo.com/gadgets/home-entertainment/ps3-sixaxis-controllers-battery-is-kinda-replaceable-214144.php

bu arkadaş pilini satmış ;

http://www.nextag.com/Battery-For-Sony-PlayStation-559767868/prices-html

bizede değiştirmesi kalmış.

Gerçi SONY den konuyla ilgili endişelenmememiz gerektiğini söyleyen haberler var ama olurda pili bitenlere bir yardımı olur.

Herkese iyi oyunlar

• sixasis 3.7 volt lithium ion pil kullanıyor

pili bulamadığınızı düşünürsek ; 3.7 volt ince tip herhangi bir lithium ion cep telefon pilini adapte edebilirsiniz

tabii bunun için havya gerekebilir,sixasis in biten pilinden kabloyu kesip diğer pile lehimlemek için ;)

sixasis te kullanılan pil her ne kadar lithium ion olup, pil istediğiniz zaman şarja takılabilsede,pilin tamamen bitmesini bekleyip tamamen dolduğunda şarjdan çıkarmak pilin ömrünü arttıtıracaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Innocence -- 21 Aralık 2007; 14:18:14 >
  • evet eli yatkın insanlar için buda bir çözüm
  • eli tornavida tutan,havyası olan biraz becerikli herkes bunu yapabilir

bazıları şimdi diyecek orjinali varken ne gerek var riske girmeye,hemen açıklık getireyim ;

bu piller bittiğinde sony makul fiyatla satmazsa,yada piller bulunamayıp kara borsada fahiş fiyatlarla satılırsa diye belirtmek istedim ;)
  • Lehim ile çok zor, lithium ion piller çok tehlikelidir patlarsa kendinize zarar verebilirsiniz.
    Kullandığınız pilin amperi de yeterli değilse yine şişme patlama yapabilir. Eğer pilleri ayrıca satılırsa
    o şekilde temin etmek gerekir.
  • Bir elektronikçi olarak konuya tam açıklık getireyim ;

1- pillerin patlama tehlikesi aşırı şarj gerilimi (amper yüklenmesi) verilmesinden kaynaklanır

2- yada batarya - + uçlarının uzun süre kısa devre teması haline mümkündür

3- fabrika çıkışı hatalı üretiminden de kaynaklanabilir

havya kullanmayı bilmeyen biri için tabiiki lehim işi kolay değil,pillerdeki tehlikede bahsettiğim durumdan ibarettir.sonuçta bu işlemi yapmak tamamen sizin tercihinizde ve riskinizde olan bir durum,eğer kendinize bu konuda güveniniz yoksa ellemeyin,piyasada orjinal pilleri makul fiyata bulabiliyorsanız zaten bu işleme gerekte kalmıycaktır.saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Innocence -- 21 Aralık 2007; 14:33:41 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Umutcan

Lehim ile çok zor, lithium ion piller çok tehlikelidir patlarsa kendinize zarar verebilirsiniz.
    Kullandığınız pilin amperi de yeterli değilse yine şişme patlama yapabilir. Eğer pilleri ayrıca satılırsa
    o şekilde temin etmek gerekir.

Malı aldım "elimde patladı" deyimi tam uyuyor bu durumda....
  • pili bitmeden şarja takma işlemi ömründe bir sorun çıkarmaz... çıkarsa da hissettirmez... bunun için kasmaya değmez yani... aynı şey telefonlar, laptoplar için de geçerli. istediği kadar şarjda kalabilir istediğiniz zaman takabilirsiniz...

ayrıca sony nin pil konusunda başarısını herkes biliyordur sony ericsson walkman telefonlar yüzünden... psp de aynı şekilde... piller çok uzun ömürlü olacaktır eminim... zaten pil ömrünü tüketmeden düğmelerin lastikleri eskiyecektir... benimkinin kare tuşu eskisi gibi değil mesela artık...
  • iyi de her eskidiğinde pili bittiğinde gidip yeni kontrol mü alıcaz?pil değişimi muhakkak gercekleştirilmeli
  • zaten birkaç ay içinde telefonlarda olduğu gibi çin yapımı piller piyasaya düşer

onların fiyatlarıda 5-10 ytl yi geçmez
  • lithum piller arkadaşın dediği gibi istenildiği zaman şarj edilebilir. Bu durum pilin ömrünü kısaltmaz. Pilin zaten belli bir ömrü vardır. Atıyorum 2 sene. Pil ömrünün sonuna yaklaştıkça sık sık bitmeye başlar.

O bahsedilen bittikten sonra şarj etme olayı sadece Ni-cd ve Ni-mh piller için geçerlidir. Bitmeden şarj edildiği durumda, pilin içinde battery effect oluşarak pilin kapasitesini düşürür.
    Öte yandan sixaxis e yan sanayi bir pil takılmak istenirse, arkadaşlarında söylediği gibi voltajın ve amper in aynı değerde olması gerekir.
  • uzman konuştu..adam ne güzel anlatmış
  • eyvallah bilader
  • quote:

Orjinalden alıntı: mustafa982

lithum piller arkadaşın dediği gibi istenildiği zaman şarj edilebilir. Bu durum pilin ömrünü kısaltmaz. Pilin zaten belli bir ömrü vardır. Atıyorum 2 sene. Pil ömrünün sonuna yaklaştıkça sık sık bitmeye başlar.

O bahsedilen bittikten sonra şarj etme olayı sadece Ni-cd ve Ni-mh piller için geçerlidir. Bitmeden şarj edildiği durumda, pilin içinde battery effect oluşarak pilin kapasitesini düşürür.
    Öte yandan sixaxis e yan sanayi bir pil takılmak istenirse, arkadaşlarında söylediği gibi voltajın ve amper in aynı değerde olması gerekir.

evet pilin bir ömrü vardır,buda süre ile değil ne kadar düzgün şarj edildiği ve üreticinin verdiği (örnek; 1000 sefer şarj) süresi ile doğru orantılıdır

ni- cd ve ni-mh piller de şarj hafızası (charge effect) olayı kesinlikle doğrudur,aldığınız lithium ion pilleri her ne kadar istenildiği zaman şarja takabilir olsada,şunuda kesinlikle belirtmeliyim,örneğin yeni bir lithium ion pil aldınız ve ilk şarjını sadece 1-2 saat tam dolmadan yaptınız ,bu pilden kesinlikle vermesi gereken randımanı beklemeyin,aynı zamanda , zamanında dolmadan yada tam bitmeden yapılan şarjlar,pil istediği kadar lithium ion yada lithium polimer olsun pilin kullanım ömrünü kısaltmaktadır.Bir kaç kez kullanıp daha sonra uzun süre kullanmadığınız bir pilde daha sonra şarj alsa bile beklenen performansı vermeyecektir.

öte yandan pilin voltaj değeri kesinlikle tutmalıdır (örnek 3.7 volt ise 3.7 volt pil takılmalıdır),amper değeri ise pilin gücünü ifade eder,.sixasis te ve diğer çoğu kaliteli cihazda şarj koruma devresi olduğundan ,pil dolduğunda şarj akımı kesilmektedir,bahsedilen patlama tehlikeside bu yüzden yoktur.şarj koruma devresi olmayan bir ürün için aynı şeyleri uygulamak elbetteki risklidir !! ilk açtığım konuyuda bu bilgileri kesinliğinden emin olduğum için açtım,telefonlardaki piller 3.7 volttur ve amper değerleride daha yüksek olduğundan sadece şarj süresi uzayacaktır ve tabii kullanım süreside.bilmem anlatabildim mi arkadaşlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Innocence -- 22 Aralık 2007; 15:56:42 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.