Şimdi Ara

sıvı soğutmaya geçiş, parçaları aldım.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
1.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar, günlerdir su soğutma başlığı altındaki birçok başlığı dikkatle takip ediyordum ve sonunda kendi su soğutmamı yapmaya karar verdim. Fan sesinden kurtulmak için yapacağım bu sistemde fiyat/performans oranı yüksek ürünler seçip, bütçeme uygun şık bir sistem kurmayı hedefliyorum.

Bilgisayarım; gigabyte 790gx, phenom2 940, corsair 1066mhz ddr2 4gb, sapphire hd4830, CM RC-590(kasanın arkasında 2 adet hortum deliği mevcut.), 700watt huntkey psu parçalarından oluşuyor ve bu parçalar şu anda;
    CPU stock fan, ekran kartı stock fan, 1 adet 12" CM egzos, 1 adet 12" CM ön panel fanı ve 1 adet thermaltake ram soğutucusu parçaları ile soğutuluyorlar.

Hepsiburada dışında uygun fiyatlı ve sistemimle uyumlu su soğutma parçaları bulamadım, bulduğum ve aldığım parçalar ise şöyle;

Pompa
    Atman akvaryum pompası 1800lt/h 22ytl+kdv

CPU block
    thermaltake cl-w0087

GPU block
    thermaltake cl-w0088

Sıvı
    rengine karar veremedim(kırmızı, mavi, kırmızı+mavi, turuncu) bu yüzden ilk aşamada saf su + deep freeze kullanmayı düşüüyorum.

Radyatör
    2. el yada sıfır araba radyatörü düşünüyorum, henüz almadım, araştırıyorum.

hortum ve rekor konusunda yardıma ihtiyacım var çünkü bu konu hakkında okuyacak pek bi yazı bulamadım, bulduklarımsa sorularıma tam yanıt vermedi.

incelemeniz için blokların ve bağlantı aparatlarının fotoğraflarını koyuyorum:

bu cpu blok

bunlar cpu blok ile gelen bağlantı aparatları

bu gpu blok

gpu blok ile hiç bir aparat gelmiyormuş.

bu pompa

pompayı, eminönünden aldığım, ağzı contalı yemek kabına koyacağım, bu işlemde kullanacağım rekorlar ve kelepçeler konusunda da herhangi bir bilgim yok.

yardımlarınızı 4 gözle bekliyorum

öneri ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rmnkim -- 24 Şubat 2009; 18:01:27 >

• Araba radyatörü biraz büyük gelmezmi hocam :D tavsiyem 126 bis radyatörü bulmanizdir.. :D
  • daha önce tofaş radyatörü kullananlar oldu değil mi? yanılıyor muyum yoksa?
  • Swiftech GTZ veya D-Tek V2 blok
    TT P500 pompa veya yazdığınız hazneli pompa
    D-Tek GFX Fusıon ekran kartı bloğu
    Swiftech radyatör

sesiilik için radyatöde kullanacağınız fanlar sessiz olmalı
    Hortum için 1/2" sistem uygun olacaktır. Rakor da aynı sekilde
  • quote:

Orjinalden alıntı: YasiKa

Swiftech GTZ veya D-Tek V2 blok
    TT P500 pompa veya yazdığınız hazneli pompa
    D-Tek GFX Fusıon ekran kartı bloğu
    Swiftech radyatör

sesiilik için radyatöde kullanacağınız fanlar sessiz olmalı
    Hortum için 1/2" sistem uygun olacaktır. Rakor da aynı sekilde

öncelikle zahmet edip bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler.

yazdığınız parçalar gerçekten çok güzeller ancak ilk mesajımda da belirttiğim gibi bütçemin kısıtlı oluşundan; uygun parçalara yönelmek durumundayım. Sırf bu yüzden akvaryum pompası düşünmeye başladım, radyatör içinse uygun olduğu için araba radyatörü düşünüyorum.
  • sistemin çok zayıf TT block ları kullanırsan hava soğutmadan daha kötü sonuçlar alırsın
    istersen önce bu yazıyı bi oku biraz fikir vericekdir
    http://forum.donanimhaber.com/m_29482062/tm.htm
  • quote:

Orjinalden alıntı: PeGaSuS@01

sistemin çok zayıf TT block ları kullanırsan hava soğutmadan daha kötü sonuçlar alırsın
    istersen önce bu yazıyı bi oku biraz fikir vericekdir
    http://forum.donanimhaber.com/m_29482062/tm.htm

unutmuşum. Haklısınız ancak bu fiyata benim aklıma daha uygun bir çözüm gelmiyor ve ilk amacımın sessizlik olduğunu göze alırsak sizin uygun fiyatlı öneriniz ne olur?
  • ilk amaç sessizlikse ise o parçalara verilecek parayla pasif hava soğutma kullanman çok daha mantıklı arkadaşım. çünkü TT cpu ve ekran kartı bloğu çok kötü gerçekten. sana tavsiyem, ya biraz daha para biriktirip daha iyi parçalar alman , ya da dediğim gibi hava soğutma ürünlerine yönelmen, ileride başın çok ağrımaz böylece.

radyatör olarak tofaş kalorifer radyatörlerini kullanabilirsin ancak radyatörü kasa içerisine koymak istersen bilgisayar için tasarlanmadığından sorun yaşarsın. bunun yerine 240mm bir radyatör alman daha mantıklı olur. tofaş radyatörü kullanırsan radyatör, fanlar ve pompayı kasa dışında ayrı bir kutuya koymanı öneririm, bilgisayar kasasının arkasından delik açarak içerideki hortumları dışarıya çıkarabilirsin, T rekorlar kullanarak da bu yaptığın harici kutu ile bağlantı sağlarsın.

yazımın sonunda tekrar belirteyim, tt bloklardan lütfen uzak dur..

• quote:

Orjinalden alıntı: StrangerXT

ilk amaç sessizlikse ise o parçalara verilecek parayla pasif hava soğutma kullanman çok daha mantıklı arkadaşım. çünkü TT cpu ve ekran kartı bloğu çok kötü gerçekten. sana tavsiyem, ya biraz daha para biriktirip daha iyi parçalar alman , ya da dediğim gibi hava soğutma ürünlerine yönelmen, ileride başın çok ağrımaz böylece.

radyatör olarak tofaş kalorifer radyatörlerini kullanabilirsin ancak radyatörü kasa içerisine koymak istersen bilgisayar için tasarlanmadığından sorun yaşarsın. bunun yerine 240mm bir radyatör alman daha mantıklı olur. tofaş radyatörü kullanırsan radyatör, fanlar ve pompayı kasa dışında ayrı bir kutuya koymanı öneririm, bilgisayar kasasının arkasından delik açarak içerideki hortumları dışarıya çıkarabilirsin, T rekorlar kullanarak da bu yaptığın harici kutu ile bağlantı sağlarsın.

yazımın sonunda tekrar belirteyim, tt bloklardan lütfen uzak dur..

demekki bu thermaltake blokları çok can yaktı :)
    tavsiyelerinizi dikkate alıp, bu bloklardan vazgeçiyorum.
    forumda birkaç defa gördüğüm, kullanıcıların kendi yaptığı yada yaptırdığı blocklar hakkında ne düşünüyorsunuz?
    bir de pompa konusunu da netleştirelim akvaryum pompası mı yoksa başka bir çözüm mü?

• d-TEK V2 80 TL 2.EL İLANLARINDA VARDI KADIRHAN83 NİKLİ ARKADAŞ SATIYORDU
  • http://forum.donanimhaber.com/m_29525117/mpage_1/key_//tm.htm#29901240
    Magicool set satıyor arkadaş. Ucuz olduğu için tavsiye ederim...
  • help!
  • quote:

Orjinalden alıntı: WahshE

help!

Ne oldu?

Ben bunun görünüşünü ve 3.5"'lik yuvaya takılma olayını seviyorum,

Ancak buna vereceğim paraya biraz daha ekleyip şunu alırdım;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gbanes374 -- 24 Şubat 2009; 18:10:01 >

• hocam ilk mesajda belirttiğim gibi, hortum, rekor ve kelepçe konularında yardıma ihtiyacım var.

quote:

Orjinalden alıntı: Gbanes374

quote:

help!

Ne oldu?

Ben bunun görünüşünü ve 3.5"'lik yuvaya takılma olayını seviyorum,

Ancak buna vereceğim paraya biraz daha ekleyip şunu alırdım;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rmnkim -- 24 Şubat 2009; 22:11:05 >

• Alacak yer mi arıyorsun? Ne alsam mı diyorsun? Hortum konusunda diyorum...
  • geniş hortum istiyorum ancak bloklara nasıl bağlayacağım konusunda deneyimsizim. Rekorla oldugunu biliyorum ama hayatımda rekor tutmuşlugum yok. uygun rekor ne olmalı, nasıl yerleştirmeli, nerden almalı, hangi çeşidini almalı vs.vs.vs.
  • quote:

geniş hortum istiyorum ancak bloklara nasıl bağlayacağım konusunda deneyimsizim. Rekorla oldugunu biliyorum ama hayatımda rekor tutmuşlugum yok. uygun rekor ne olmalı, nasıl yerleştirmeli, nerden almalı, hangi çeşidini almalı vs.vs.vs.

Yurtdışından sipariş vereceksen yardımcı olayım. Türkiye'de satan yer bulamadım, bildiğim sitelere baktım da. Hiçbirinde kalmamış...
  • quote:

quote:

geniş hortum istiyorum ancak bloklara nasıl bağlayacağım konusunda deneyimsizim. Rekorla oldugunu biliyorum ama hayatımda rekor tutmuşlugum yok. uygun rekor ne olmalı, nasıl yerleştirmeli, nerden almalı, hangi çeşidini almalı vs.vs.vs.

Yurtdışından sipariş vereceksen yardımcı olayım. Türkiye'de satan yer bulamadım, bildiğim sitelere baktım da. Hiçbirinde kalmamış...

karaköyde flan bulunmaz mı hocam bunlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rmnkim -- 25 Şubat 2009; 0:27:17 >
  • quote:

quote:

quote:

karaköyde flan bulunmaz mı hocam bunlar?

Onu bilemicem. Ankara'dayım. Muhtemelen vardır, ama pirinç oluyor sanırım, sarı ve bence çirkin duruyorlar...

• pompa hariç parçalar elime ulaştı, radyatörü hala almadığım için pompanın gecikmesi pek etkilemedi beni.

hali hazırda blokların kutularından 3/8 ve 1/4 rekorlar çıktı ancak ben 3/8 den daha geniş borular kullanmak istiyorum ne yapmalıyım? radyatörü tofaş kalörifer radyatörü aldım diyelim, bu radyatörü kasanın üst kısmında yer alan 2x14cm lik fan yerine yerleştirebilmem için nasıl bir aparata ihtiyacım olur? ayrıca tofaş radyotorunun hortum yerlerini benim hortumlarıma nasıl uydururm?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.