Şimdi Ara

sıralı sistem lpg ile ilgili tüm sorularınız cevap bulacak (108. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.390
Cevap
17
Favori
323.926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    bu soru ve şikayetinizi atiker bayilerinin oluşturmuş olduğu topiğe yazmanız sonuca ulaşmanız açısından daha doğru olacaktır.
    ancak sabah ilk çalıştırmadaki sorunun nedeni büyük ihtimalle gaz kesiciden enjetr borularına kadar olan gaz hattının uzun olmasından veya bu hatta ki bir kaçaktan meydana gelebilir.sabahki ilk çalıştırmaya kadar ki geçen sürede küçük bir kaçak bile olması hattın boşalmasına neden olur ve bu ilk çalıştırma anında da hat boş olacağından lpg ye geçişte zorlanmalar olabilir. eğer hat uzunsa hava soğukluğundan dolayı bu hattın içindeki gaz yoğuşacak ve basıncı düşecektir.dolayısı ilede geçişte zorlanma olacaktır.bu ihtimalide göz önünde bulundurun derim.
    saygılarımla.

quote:

Orijinalden alıntı: opel_astra_f_16v_1.6

tüm lpg kullanıcılarına slm. arabım 1997 opel astra F 100 bg. 1.6 16V. 1.5 yıl önce atiker mültifast sıralı sistem taktırdım. son 2 aydır özellikle havalar soğumaya başlayınca sabah ilk çalıştırmada benzinden lpg geçişte motor stop ediyor. Motor hararet ısısı 45-50 lere geldiğinde elle geçiş yaptığımda rolentide dalgalanma yapıyor devir 500-1000 dalgalanma yapıyor ve çoğu zamanda akabinde stop ediyor.
    Birkaç değişik atiker yetkili servisine gittim. biri ısı büşürü değişmeli diyor, diğeri ayar yapıp oldu tama diyor problem yine aynı, ısıyı 40 dereceye çıkardı. sonrum bir türlü çözülmedi.
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
    Birde İstanbulda Atiker Yetkili servisi olan A servisinde montajını yaptırdığım sistemdeki herhangi bir parçayı garanti kapsamında İstanbulda bulunan B veya C Atiker Yetkili servisinde değiştirilmesinde değiştirilen parça için işçilik ücreti alınırmı?(Özellikle ATİKER YETKİLİ SERVİSLERİN CEVAPLARINI BEKLİYORUM)
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

• Orijinalden alıntı: ustainci

herkese meraba
    ac öncel bey benim size bir sorum olacak yanıtlarsanız çok memnun olurum
    benim araç passat 1.8t 150hp aracı yeni aldım üzerinde landi renzo kit takılı aldığımda yeni takılmıştı konya bayısı takmıştı ben aracı konyadan alıp gaziantebe geldim.araştırdım burdada bayısı varmış sevindim.bir şikayetim yok ama benim önceki aracımda aynı passat 1.8t 150 hp idi ondada easy jet
    marka kit takılıydı 200.000km yol yapıldı tık demedi ondan da çok memnun kaldım.şimdi ikisinide kullanmış biri olarak benim eski araç çok çabuk lpg ye geçiyordu.sabahları kış soğugunda evden çıkınca işyeri 1km. işyerine gelmeden yaklaşık 500-600metrede lpg ye geçiyordu.motor sıcakkende marşa basdıktan hemen sonra geçiyordu.şimdiki arabam ise evden çıkıyorum işyerine geliyorum hala geçmiyor devam ediyorum yaklaşık 2km.gibi geçiyop lpg ye sıcakkende yine birsüre sonra geçiyor 200-250 metre gibi.bende burdaki[gaziantep] servise gittim normal dedi derecesini biraz düşür dedim baktı 40 derece daha aşağı düşüremeyiz dedi ama arabanın kendi sıcaklık göstergesi 60 derecede oluyor lpg ye geçtiğinde acaba sıcaklık istenilen değere geldiğinde birde arada zaman mı var.varsa zaman iptal edilebirmi yada sıcaklık biraz aşağı çekilebilir mi.bizde kısa mesafe gitgel çok olduğu için benzini çok yakıyor.bunun dışında memnun
    vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

benim sorunum giderildi ısı müşürü arızalı çıktı şimdi çok çabuk lpg ye geçiyor ac öncel beye çok teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: ustainci

Orijinalden alıntı: ustainci

herkese meraba
    ac öncel bey benim size bir sorum olacak yanıtlarsanız çok memnun olurum
    benim araç passat 1.8t 150hp aracı yeni aldım üzerinde landi renzo kit takılı aldığımda yeni takılmıştı konya bayısı takmıştı ben aracı konyadan alıp gaziantebe geldim.araştırdım burdada bayısı varmış sevindim.bir şikayetim yok ama benim önceki aracımda aynı passat 1.8t 150 hp idi ondada easy jet
    marka kit takılıydı 200.000km yol yapıldı tık demedi ondan da çok memnun kaldım.şimdi ikisinide kullanmış biri olarak benim eski araç çok çabuk lpg ye geçiyordu.sabahları kış soğugunda evden çıkınca işyeri 1km. işyerine gelmeden yaklaşık 500-600metrede lpg ye geçiyordu.motor sıcakkende marşa basdıktan hemen sonra geçiyordu.şimdiki arabam ise evden çıkıyorum işyerine geliyorum hala geçmiyor devam ediyorum yaklaşık 2km.gibi geçiyop lpg ye sıcakkende yine birsüre sonra geçiyor 200-250 metre gibi.bende burdaki[gaziantep] servise gittim normal dedi derecesini biraz düşür dedim baktı 40 derece daha aşağı düşüremeyiz dedi ama arabanın kendi sıcaklık göstergesi 60 derecede oluyor lpg ye geçtiğinde acaba sıcaklık istenilen değere geldiğinde birde arada zaman mı var.varsa zaman iptal edilebirmi yada sıcaklık biraz aşağı çekilebilir mi.bizde kısa mesafe gitgel çok olduğu için benzini çok yakıyor.bunun dışında memnun
    vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim

benim sorunum giderildi ısı müşürü arızalı çıktı şimdi çok çabuk lpg ye geçiyor ac öncel beye çok teşekkürler

Alıntıları Göster
    Selamlar,

Aracimda ariza lambasinin yanmasi sonucu gittigim yetkili serviste yakit sistemi için "zengin karışım hatası" olduğunu söylediler.
    LPG servisine gidip ayar yaptirmami önerdiler.

Bu konu ile ilgili bilgisi ve/veya deneyimi olan arkadas var mi acaba?

Basit sekilde bir ayar vs ile giderilebilir mi? yoksa farkli bir önem alinmasi gerekir mi?

• --cruze 113 hp ecotech motor--

aracıma brc lpg taktırmak istiyorum. ama servise gm genel merkezden gelen yazılara göre kesinlikle takılmamalıymış. bu motorun özellikleri lpg ye uygun değilmiş. "vuruntu yapma" gibi bir sorunla karşılaşabileceğimden bahsetti servis sorumlusu. fakat lpg taktığı cruze sahibi müşterilerinin lpg ile 15000 km lere geldiğini ve henüz bir sorunla karşılaşmadıklarını da ekledi. fakat buna rağmen gm genel merkezden gelen ısrarlı yazılara fazlaca takılmış durumdalar. müşteriyi takmaktan alıkoymaya çalışıyorlar. hatta bursa chevrolet servisi de (ismini hatırlamıyorum) cruzelere lpg takmıyormuş. çok büyük çelişki içindeyim. takmalı mıyım sizce? takmaya karar verdiğimde lpg kitiyle, tankla vb... ile ilgili tüm kararları lpg uygulayan servisime mi bırakmalıyım yoksa bana talep etmem gerekenlerle ilgili tavsiyeleriniz var mı?
  • merhaba.
    sorununuz tabikide lpg ayarı ile giderilebilri.zengin karışım hatası vermesinin nedeni aracınızın benzine oranla daha fazla yakıt tüketiyor olması.bu nedenle lpg ayarlarınızın bir miktar düşürülmesi gerekli.ancak bu ayarın ideal bir şekilde yapılabilmesi için aracınızın üzerindeki lpg kititnin kapasitesinin aracınızla örtüşüyor olması gereklidir.aracın ateşlemsinde bir sorun yok ise ve hala bu arıza devam ediyor ise yapacak çokta bir şey yok.çünki bazı lpg kitlri bazı araçlarda bu soruna neden olabiliyor.
    saygılarımla.
    quote:

Orijinalden alıntı: ozzykay

Selamlar,

Aracimda ariza lambasinin yanmasi sonucu gittigim yetkili serviste yakit sistemi için "zengin karışım hatası" olduğunu söylediler.

Basit sekilde bir ayar vs ile giderilebilir mi? yoksa farkli bir önem alinmasi gerekir mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: ac öncel

merhaba.
    sorununuz tabikide lpg ayarı ile giderilebilri.zengin karışım hatası vermesinin nedeni aracınızın benzine oranla daha fazla yakıt tüketiyor olması.bu nedenle lpg ayarlarınızın bir miktar düşürülmesi gerekli.ancak bu ayarın ideal bir şekilde yapılabilmesi için aracınızın üzerindeki lpg kititnin kapasitesinin aracınızla örtüşüyor olması gereklidir.aracın ateşlemsinde bir sorun yok ise ve hala bu arıza devam ediyor ise yapacak çokta bir şey yok.çünki bazı lpg kitlri bazı araçlarda bu soruna neden olabiliyor.
    saygılarımla.
    quote:

Orijinalden alıntı: ozzykay

Selamlar,

Alıntıları Göster
    yaşadığım yerdeki brc yetkili servisiyle görüştüm. uygulamayı yaparken manifoldu delmeden yaptığını söyledi. pipo kullanıyormuş.
    bu, daha iyi performans sağlıyormuş. bu sayede motora hiç bir müdahalede bulunmamış olacaklarını söyledi. ne dersiniz bu konuya?

• quote:

Orijinalden alıntı: uykr

yaşadığım yerdeki brc yetkili servisiyle görüştüm. uygulamayı yaparken manifoldu delmeden yaptığını söyledi. pipo kullanıyormuş.
    bu, daha iyi performans sağlıyormuş. bu sayede motora hiç bir müdahalede bulunmamış olacaklarını söyledi. ne dersiniz bu konuya?

Alıntıları Göster
    Değerli arkadaşlar,
    Benzin zamalarına 2 yıl dayanabildim.Bende 2000 model clio sembol aracıma 1 ay önce Lpg takdırdım. Kayseri'de hava soğuk 1-2-2,5 km de lpg ye geçiyor.40 Lt lik tank 37 lt yakın Lpg aldı.Biraz tedirgin oldum. Deponun %80 Lpg olması gerekiyor diyorlar.Bunu ayarlama imkanı varmı?Aracım yazın ş.içinde km de 8,5 Lt civarında yakıyordu.Kışın 10.5 Lt çıktı.Benzin deposunu ve lpg yi bugün fulledim.Ş.içi Lpg+Benzin tüketimini önümüzdeki ay hesaplayabileceğim.Ş.içi 1 lt lpg ile ne kadar km yapabiliyorsunuz? Kış aylarında tüketim benzinde %25 civarında arttı.Yazın lpg,benzin değerleri bu nisbette inşallah düşer. Selamlar.

• merhaba.
    evet cruze ile ilgili duyumlarınız doğru.ancak bir konuya tekrar açıklık getirmekte yarar var.
    bilindiği üzere landi renzo ile gm arasında yapılan iş birliği ve anlaşma neticesinde tüm gm üretimi motorlarda landir renzo kitleri garanti kapsamı dahilinde takılabilmektedir.ve cruze de buna dahil ve bu güne kadar yapılan uygulamalarda herhangi bir sorun ile karşılaşılmamıştır.konu ile ilgili gerekirse landi renzo disbiritrü olgun oto ile de temasa geçebilirsiniz
    saygılarımla.
    quote:

Orijinalden alıntı: utkuyakar

--cruze 113 hp ecotech motor--

aracıma brc lpg taktırmak istiyorum. ama servise gm genel merkezden gelen yazılara göre kesinlikle takılmamalıymış. bu motorun özellikleri lpg ye uygun değilmiş. "vuruntu yapma" gibi bir sorunla karşılaşabileceğimden bahsetti servis sorumlusu. fakat lpg taktığı cruze sahibi müşterilerinin lpg ile 15000 km lere geldiğini ve henüz bir sorunla karşılaşmadıklarını da ekledi. fakat buna rağmen gm genel merkezden gelen ısrarlı yazılara fazlaca takılmış durumdalar. müşteriyi takmaktan alıkoymaya çalışıyorlar. hatta bursa chevrolet servisi de (ismini hatırlamıyorum) cruzelere lpg takmıyormuş. çok büyük çelişki içindeyim. takmalı mıyım sizce? takmaya karar verdiğimde lpg kitiyle, tankla vb... ile ilgili tüm kararları lpg uygulayan servisime mi bırakmalıyım yoksa bana talep etmem gerekenlerle ilgili tavsiyeleriniz var mı?

• quote:

Orijinalden alıntı: cimbom38
    Değerli arkadaşlar,
    Benzin zamalarına 2 yıl dayanabildim.Bende 2000 model clio sembol aracıma 1 ay önce Lpg takdırdım. Kayseri'de hava soğuk 1-2-2,5 km de lpg ye geçiyor.40 Lt lik tank 37 lt yakın Lpg aldı.Biraz tedirgin oldum. Deponun %80 Lpg olması gerekiyor diyorlar.Bunu ayarlama imkanı varmı?Aracım yazın ş.içinde km de 8,5 Lt civarında yakıyordu.Kışın 10.5 Lt çıktı.Benzin deposunu ve lpg yi bugün fulledim.Ş.içi Lpg+Benzin tüketimini önümüzdeki ay hesaplayabileceğim.Ş.içi 1 lt lpg ile ne kadar km yapabiliyorsunuz? Kış aylarında tüketim benzinde %25 civarında arttı.Yazın lpg,benzin değerleri bu nisbette inşallah düşer. Selamlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: airporter

ustalar mitsubishi carisma 1600 aracıma BRC MY07 sıralı sistem taktırdım. ilk 1000 km kullanımım sonucunda sadece % 25 civarı bir tasarruf sağladığını gördüm.başka bir servise gittim durumu anlattım. aracı kontrol ettiler ve sistem ayarlarının BRC nin yeni programı plug&drive la yapılmış olduğunu ancak bu yeni programla ilgili sorunlar yaşandığını söylediler ve aracımın yeni ayarlarını eski programla yaptılar herhangi bir ücrette almadılar. ve daha deneyemedim ama şimdilik sanki daha az yakacak gibi çünki önceki ayarla aracın gaz pedalına dökunduğumda müthiş bir hızlanma oluyordu şu anda benzinlide kullandığım gibi gaz pedalına basış oranı aynı neredeyse, umarım. artık fazla yakmayacak, yeniden gaz dolumu yaptığımda göreceğim durumu. ve buradan da sizlere duyuracağım. ustalar gerçekten bu plug&drive programı hatalımı bilenler bilgi verirse sevinirim. saygılarımla...
    sayın ac öncel mitsubishi carisma 1600 aracıma BRC MY07 sıralı sistem taktırdım.sistem ayarlarının BRC nin yeni programı plug&drive la programlandı ;ancak şöyle bir sorunum var. ışıklı LPG göstergesi devamlı olarak ilk çalıştırmada full gösteriyor ve yaklaşık 5-10 dakikalık kullanımdan sonra gerçek seviye çivarına iniyor. program attıdığım ustaya tekrar götürdüğümde bu programın böyle bir eksikliği olduğunu ve birşey yapamayacaklarını söylediler.ancak; özellikle LPG deposunun az dolu olduğu durumlarda rahatsızlık verici. çözümü varmı? yada eski programımı attırmalıyım. bilgilendirirseniz minnettar olurum saygılarımla...

• merhaba
    genel olarak lpg seviye gstergeleri %100 doğru değildir bu gstergeler yaklaşık bir bilgi verir.
    ayrıca brc bayisi olmadığımdan konunun ayrıntısı hakkında da size bir bilgi veremeyeceğim.montajcınızın vermiş olduğu bilgiyi yetersiz buluyor iseniz brc dibiritründen bilgi alın derim
    saygılarımla.
    quote:

sayın ac öncel mitsubishi carisma 1600 aracıma BRC MY07 sıralı sistem taktırdım.sistem ayarlarının BRC nin yeni programı plug&drive la programlandı ;ancak şöyle bir sorunum var. ışıklı LPG göstergesi devamlı olarak ilk çalıştırmada full gösteriyor ve yaklaşık 5-10 dakikalık kullanımdan sonra gerçek seviye çivarına iniyor. program attıdığım ustaya tekrar götürdüğümde bu programın böyle bir eksikliği olduğunu ve birşey yapamayacaklarını söylediler.ancak; özellikle LPG deposunun az dolu olduğu durumlarda rahatsızlık verici. çözümü varmı? yada eski programımı attırmalıyım. bilgilendirirseniz minnettar olurum saygılarımla...

• quote:

biz denizlide faaliyet gösteren bir firmayız.bulunduğunuz ili söylerseniz sizi yönlendirebilirim.hediyenizin karşılıksız kalmayacağından emin olabilirsiniz.
    quote:

Orjinalden alıntı: pompera

Cevabınız için Teşekkürler,
    3 silindirli 60 hp. olması beni endişelendiriyor.Verim alamazsam pişmanda olmak istemiyorum.Forumlarda takip ettiğm kadarı ile benzeri bir duruma rastlamadı.
    Hyundai accent 1.5 aracımla LPG'yi 4 yıl kullandım.Memnun olmasam buna taktırmak istemezdim.Ama işte yukarda yazdığım gibi istisnai bir durum var...Ama olursa dizel gibi birşey olacak :)
    MONTAJ YAPTIĞINIZ YER NERDE?Ve FİYAT NE OLUR?
    hA UNUTMADA ARACIM 3 SİLİNDİR BİR ENJEKTÖR SİZE GERİ HEDİYEM OLSUN SİZİN "HEDİYENİZ NE OLUR?

sıralı sistem lpg ile ilgili tüm sorularınız cevap bulacak

Alıntıları Göster
    Hocam benim 1.6 26binde opel astra sedan aracım var ve lpg taktırmak istiyorum ne marka lpg kiti önerirsiniz maddiyat önemli değil sorunsuz ve kaliteli olsun yeter.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __MeHMeT__2 -- 20 Şubat 2010; 23:34:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: __MeHMeT__2

Hocam benim 1.6 26binde opel astra sedan aracım var ve lpg taktırmak istiyorum ne marka lpg kiti önerirsiniz maddiyat önemli değil sorunsuz ve kaliteli olsun yeter.

Alıntıları Göster
    teşekkür ederim.ben bir BRC yetkili servisine danışayım o zaman
  • merhaba
    bilindiği üzere gm ile landirenzo arasında geçen yıl bir anlaşma imzalandı.bu anlaşma dahilinde şu an tüm opellerinize fabrika güvencesi ile landi renzo taktırabiliyorsunuz.bu nedenle size de landi renzoyu öneririmbulunduğunuzu ili belirtirseniz yetkili servise yönlendirebilirim.
    saygılarımla.
    quote:

Orijinalden alıntı: __MeHMeT__2

• ilginizden ötürü ben teşekkür ederim.yardımcı olabileceğim başka bir konu olur ise sorularınızı beklerim.iyi günlerde kullanmanız dileği ve saygılarımla.
    quote:

teşekkür ederim.ben bir BRC yetkili servisine danışayım o zaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ac öncel -- 25 Şubat 2010; 15:42:47 >
  • merhaba.
    lpg tanklarının dolum oranı %80 dir.eğer şamandıranız fazla alıyor ise gerekli kontrolleri montajcınıza yaptırın.ancak bunun yanında dolum yaptırdığınız istasyonun dolum basıncınada dikkat edin.lpg nin 8-11 barda basılması gerekirken bazı istasyonlar 16 barlarda dolum yapıyorlar bu da şamandıraların arızalanmasına neden olabiliyor.bu nedenle özellikle bilmediğiniz istasyonlarda fulleyin demek yerine tankınız alması gereken miktarı syleyip o oranda dolum yaptırtın.
    saygılarımla.
    quote:

Değerli arkadaşlar,

• quote:

merhaba.
    lpg tanklarının dolum oranı %80 dir.eğer şamandıranız fazla alıyor ise gerekli kontrolleri montajcınıza yaptırın.ancak bunun yanında dolum yaptırdığınız istasyonun dolum basıncınada dikkat edin.lpg nin 8-11 barda basılması gerekirken bazı istasyonlar 16 barlarda dolum yapıyorlar bu da şamandıraların arızalanmasına neden olabiliyor.bu nedenle özellikle bilmediğiniz istasyonlarda fulleyin demek yerine tankınız alması gereken miktarı syleyip o oranda dolum yaptırtın.
    saygılarımla.
    quote:

Değerli arkadaşlar,

Alıntıları Göster
    honda 1,5 ex ile lpg kullanıp sıkıntı yaşayan oldu mu?

• merhaba.
    aracınızda bir sorun olmaması durumunda ve de iyi bir marka tercih etmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşamadan uzun süreler rahatlıkla kullanabilirsiniz.
    saygılarımla.
    quote:

Orijinalden alıntı: ornitolog

• quote:

merhaba.
    aracınızda bir sorun olmaması durumunda ve de iyi bir marka tercih etmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşamadan uzun süreler rahatlıkla kullanabilirsiniz.
    saygılarımla.
    quote:

Orijinalden alıntı: ornitolog

Alıntıları Göster
    Sn ac öncel aracımda landi renzo omegas mevcut. Bu omegaslarda manifolda montajı yapılan memenin çap ölçüsü sabitmi, yoksa araca göre uygun mememi kullanılıyor? Bildiğim kadarıyla kutudan çıkan 4 taneyi hangi araç olursa olsun takıyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mcoskun38

Sn ac öncel aracımda landi renzo omegas mevcut. Bu omegaslarda manifolda montajı yapılan memenin çap ölçüsü sabitmi, yoksa araca göre uygun mememi kullanılıyor? Bildiğim kadarıyla kutudan çıkan 4 taneyi hangi araç olursa olsun takıyorlar.

Alıntıları Göster
    Sn ac öncel,

Ford Fusion 1.6 16v aracıma bir ay önce Landi Renzo Blue kit takıldı:

LPG ile sadece 600 km yol yaptım. Sormak istediklerim,,,

1- 43 lt'lik simit tanka 30 lt lpg basabildiler. Sizce tankın, %80 hesabıyla, 34 lt Lpg alması gerekmiyor mu? yeniden mi ayarlanmalı?

2- Sİmit tankın üzerinde birkaç tane çizikler var (sanırım montajda yere sürttüler yada onun gibi birşey) tankın çeper kalınlığı kaç mm'dir?

sizce bu durum güvenlik açısından bir sorun yaratır mı? Tank Duhan marka...

3- Usta Lpg'ye geçiş ısısını 33 dereceye düşürdü. Sanırım 40 derece olmalı! Ne dersiniz?

4- İlk depo bitişinde lpg gösterge panelindeki kırmızı ışık yanmadan "dıt dıt" şeklinde sesli uyarı vererek araç benzine geçti. Kırmızı ışık

neden yanmadı? Bunun için ne yapmalıyım?

5- sehir dışı lpg sarfiyatını 156krş/km iken şehir içi 248 krş/km olarak ölçtüm(Lpg:1.96) Tabi bu değerlerden ilk marştaki benzin

sarfiyatları hariç... Sizce tüketim değerleri nasıl? Tekrar ayar yapılmalı mı?

6- Sabahları ilk çalıştırmaları Lpg ile yapabilir miyim?

7- Katkılı otogaz mı kullanmalı yoksa normal otogaz mı?

Şimdiden teşekkür ederim... saygılar...

• 
Sayfa: önceki 106107108109110
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.