Şimdi Ara

Sınavsız geçiş hakkında sorular

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
1
Favori
204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merheba arkadaşlar ben ygs yede lys yede girdim fakat durum pek iç açıcı değil.Bi meslek lisesinde bilişim teknolojileri bölümünden mezun oldum artık.Sınavsız geçiş hakkımı kullanmak istiyorum meslek yüksek okullarına ve sorularım var.

1)Ankarada yaşıyorum mesela ankara üni. elmadağ meslek yüksek okulunu kazandım okudum diyelim.Mezun olunca Diplomada meslek yüksek okulu yazıcakmı yani normal diplomadan bi farkları ne olucak?

2)İlk olarak kendi şehrimizi tercih etme zorunluluğumuz varmı?

3)Bilgisayar Programcılığı nasıl bir bölüm?

4)ve bilgisayar programcılığı bölümü olupda öneride bulunanlara açığım

aklıma gelirse editlerim teşekkürler

• shail kullanıcısına yanıt
    Bende senin gibi geçiş yapıcam.Öncelikli olarak bulunduğun ili yazıcaksın mesela konyadan biri ankarayı yazarsa önce seni alırlar yer kalırsa konyadakini alırlar bide yaş önceliği var sen 97 lisin başkası 96 lı önce seni alırlar yer kalırsa 96lıyı alırlar birde okuduğun okul türü var sen anadolu tekniksen öncelik senin sonra teknik lisenin en son meslek lisesinindir.

Ayrıca dgs sınavıylada blümünle ilgili 4 yıllıklara tamamlaya bilirsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: mamlamoz

Öncelikli olarak bulunduğun ili yazıcaksın mesela konyadan biri ankarayı yazarsa önce seni alırlar yer kalırsa konyadakini alırlar

puanın kaç olursa olsun değilmi önce bulundğu şehirden alıyolar puan gözetmeksizin
    evet puanın öemi yok ama dediğim öncelikler var.yinede ösymyi arayıp sormak lazım
  • sınavsız geçiş bu yıl kademeli olarak kaldırıldı seneye dahada azaltılabilir. Eskiden bir ön lisans bölümüne atıyorum Makine bölümüne adam lys den ygs den tam puan almış olsa bile önce sınavsız geçişlerin hakkı vardı eğer dolmaz ise sonra ygs lys puanı olan adayları alıyorlardı

Bu sene 20 kontenjan varsa 10 tanesi sınavsız geçişe 10 tanesi de sınav puanı ile alım yapılacak

Tercihlerde ilk öncelik mezuniyet yılı Yani programa yerleşmeden ilk önce mezniyet yılına bakıyorlar adam 2010 senesinde mezun olmuş liseden sen ise 2015 te tak önüne geçiyorsun Eğer yıllar eşitse okul türüne göre önce teknik lise sonra meslek lisesi falan filan .

Başarılar dilerim bu arada sınavsız geçiş hk bu sene mutlaka kullan gerçi yarı yarıya azaldı sınavsız geçiş kontenjanları bu sene
  • bişey daha şimdi tercihimizi yaptık 1.tercih tutdu ama ben buna gitmek istemiyorum 2. tercihime gitmek istiyorum böyle bişey mümkün mü(2. tercihinde tutması kesin bi şekilde düşünebilirsiniz)
  • up
  • quote:

Bende senin gibi geçiş yapıcam.Öncelikli olarak bulunduğun ili yazıcaksın mesela konyadan biri ankarayı yazarsa önce seni alırlar yer kalırsa konyadakini alırlar bide yaş önceliği var sen 97 lisin başkası 96 lı önce seni alırlar yer kalırsa 96lıyı alırlar birde okuduğun okul türü var sen anadolu tekniksen öncelik senin sonra teknik lisenin en son meslek lisesinindir.

Ayrıca dgs sınavıylada blümünle ilgili 4 yıllıklara tamamlaya bilirsin

İyi günler bende bu sene Sınavsız geçiş hakkımı kullanacağım bütün şartlar tutuyor aynı şehirdeyim doğum tarihimde tutuyor yeni mezunum puanda yetiyor tek sorun okul türü ticaret meslek lisesi olarak giriş yaptım şansım varmıdır acaba ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Puan olarak diploma puanina gore siralaniyorsun en yuksekten asagi dogru.

• mehmet1398 kullanıcısına yanıt
    Ben gecen sene yerlestim benim anadolu teknikti ama meslek lisesi arkadaslarda vardi busene kontejanlar baya bi dusmus soylentileri var ama herseyi diploma puani belirler diploma puanin 70 se 5 le carpinca obp bulunuo yani diploma notu 70 olan birinin obpsi 350 dir

• quote:

Ben gecen sene yerlestim benim anadolu teknikti ama meslek lisesi arkadaslarda vardi busene kontejanlar baya bi dusmus soylentileri var ama herseyi diploma puani belirler diploma puanin 70 se 5 le carpinca obp bulunuo yani diploma notu 70 olan birinin obpsi 350 dir

Benim diploma 75 obp 377 Marmara bilgisayar programcılığı 360 istiyor nasıl olur sence ?

• mehmet1398 kullanıcısına yanıt
    Yani dedigim gibi senin tek dezavantajin ticaret meslek olman teknik yada anadolu teknik olsaydin sansin daha yuksek olurdu eyer istanbuldaysan yine dierlerine gore sansin yuksek ilk tercih yazabilirsin kontejanlarda dusus oldu gecenseneye gore ama sen yinede yaz belli olmaz bu isler bizim okulda kontenjan dolmayinca 1962 dogumlu adami aldilar.

• quote:

Yani dedigim gibi senin tek dezavantajin ticaret meslek olman teknik yada anadolu teknik olsaydin sansin daha yuksek olurdu eyer istanbuldaysan yine dierlerine gore sansin yuksek ilk tercih yazabilirsin kontejanlarda dusus oldu gecenseneye gore ama sen yinede yaz belli olmaz bu isler bizim okulda kontenjan dolmayinca 1962 dogumlu adami aldilar.

İlk tercihe yazdım bakalım inşallah tutar teşekkürler

• Sınavsız geçişle yerleşirsek seneye obp yi düşürmüyor dimi

• arkadaşlar ben 2014 te mesleki açık öğretim lisesini okuyordum ygs ye girdim 2 yıllık geçiş hakkımıda işaretledim okul çıktı bilgisayar programcılığı o sene
    fakat henüz gereken krediyi bitiremediğim okul bitmediği için gidememiştim
    benim asıl sorum 2.defa tekrar yazdığımda tercihe bi sorun oluyor mu mezun oldum 2015 te yani hakkım bitiyormu 2014 de gidemediğim için
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.