Şimdi Ara

Signal-to-noise ratio nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.858
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Amfilerin açıklamalarında 2x80/100 Watt gibi değerlerin dışında "Signal-to-noise ratio" yazıyor, bu nedir?, bir amfide 80dB olan değer diğerinde 100dB olursa bu ne anlama geliyor? 100dB olan amfi daha güçlü diye düşünebilirmiyiz?

• Bu konuda teknik arkadaşlar çok daha detaylı cevap verebilirler ancak ben kısaca bu parametrenin kantitatif değil de kalitatif bir ölçüt olduğunu söyleyebilirim. Keza amfinin ürettiği en alt dip gürültüsü ile audio sinyali arasındaki korelasyonu db cinsinden değeridir. Yani ne kadar az dip gürültüsü üretirse kalite o kadar artacaktır.Ancak sadece tek bir cihazın SNR değerine bakılmaz bu sisteminizin tüm değerlerinin etkileşimidir keza tüm komponentler özellikle analog olanlar dip gürültüsü oluşturarak SNR değerini aşağıya çekme eğilimindedir. Bununla birlikte toplam harmonik distorsiyon ve frekans cevabı değerleri de aynı derecede önemlidir. Ancak ses kalitesi maalesef rakamlarla ölçülemez en değerli ölçüt insan kulağıdır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Distorsiyon mu yani?
  • Genelde müzik dinlerken duyduğunuz dip sesle doğru orantılıdır.

Bu seste amfi kadar hoparlörlerin de payı olabiliyor bazen.
  • Adonis Mrc A kullanıcısına yanıt
    En az 10 farklı distorsiyon tipi vardır evet bu da bir nevi distorsiyonsuzluk diyelim..

• the wade kullanıcısına yanıt
    Pasif hoparlörlerde böyle bir ölçümün yapıldığını zannetmiyorum ama doğrudur özellikle Hassasiyeti yüksek hoparlörlerin dip gürültülerini abartma huyu var sanırım.

• HI-DEF-MAN kullanıcısına yanıt
    Meselâ amfi 2x90 diyor, yani amfinin gücüyle bir ilgisi yok? farklı bir şey yani, bunu mu anlamamız gerekiyor?
    Evet

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    İstenen sinyalin gücünün, arkaplan gürültüsünün gücüne oranıdır. yani, sesi taşıyan elektronik sinyalin, amplifikatörün kendi kendisine ürettiği vızıltıya oranı. S/N 100 dB demek ise, kabaca amplifikatör el matkabı seviyesinde ses sinyali verirken ancak duyulabilir bir vızıltı -matkabın yanında duyulabilir demek değil; matkabın sesi olmadan tek başına olsaydı ancak duyulabilir- çıkartır demek gibi bir şey. genel olarak her türlü sinyalin iletiminde olduğu gibi burada da S/N oranının yüksek olması iyi bir şey yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiroRew -- 12 Ekim 2016; 20:18:20 >
  • HiroRew H kullanıcısına yanıt
    Anladım, bir de bu cihaza Ekolayzer bağlanır mı acaba? Bende Pioneer SX-1080 vardı onda pre-out / main-in girişi vardı, oradan ekolayzer bağlıyordum, bunda öyle bir şey pek göremedim, bir de siz bakarmısınız? bir pre-out çıkışı var ama yanında Surround yazıyor, pek anlamadım açıkçası, bu arada cevabım gecikti, kusura bakma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adonis Mrc -- 27 Ekim 2016; 16:15:34 >

Bendeki amplide de birbirlerine metal köprü ile bağlı çıkış giriş var. Cihazı tanıyan birisine sormak lazım. Pre-out var ancak power-in yok gibi.

Ekolayzerı bağlamak için tape giriş ve çıkışları da kullanılabiliyormuş ancak benim anladığım bir konu değil; ne tape deck ne de ekolayzer kullanmadım, anlamam.

Sizin cihazda pre çıkışı var ama güç amplisine giriş yok galiba:
    http://www2.aerne.com/Public/dok-sw.nsf/0c6187bc750a16fcc1256e3c005a9740/e7dd8926736cb22bc1256e3d006ec551/$FILE/AVC-A1_IM.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiroRew -- 27 Ekim 2016; 19:49:27 >

Anladım kardeş, tape çıkışına bağlamak konusunu bende bilmiyorum, ama bana olmaz gibi geliyor nedense, çünkü ekolayzerin Line bölümünde 2 tane in 2 tane de out çıkışı var.
    Peki amfi nasıl bir amfi, senin düşünceni sorabilirmiyim?
    Şurada bir şema var: REC=OUT, PLAY=IN
    http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/connecting-a-graphic-equalizer.325406/

Bir de şu var:
    http://audiokarma.org/forums/index.php?threads/bose-901-equilizer-hook-up-to-pioneer-sx-737.715310/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiroRew -- 27 Ekim 2016; 20:01:21 >

Ben kullanıcıyım; öyle geniş çeşitli alet bilgim yok :-)
  • quote:

Orijinalden alıntı: HiroRew

Ben kullanıcıyım; öyle geniş çeşitli alet bilgim yok :-)

Anladım, yinede sağol.
    Sen de saol. Şu şemalara bak:

Evet galiba oluyor, teşekkür. Halbuki üretici pre-out / main-in çıkışları koysa böyle işkence çekmeyiz. Eskiden kullandığım Pioneer SX-1080'de adam köprü bağlantısı yapmş, oradan bu işi hallediyorduk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adonis Mrc -- 27 Ekim 2016; 20:16:48 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.